Opis a charakteristika odrody ríbezle Ilyinka, výsadba a starostlivosť o ne

Nie je možné si predstaviť záhradu bez ríbezlí. Tieto rastliny sú medzi bobuľovými plodinami dlhodobo. V druhom roku už prinášajú ovocie av treťom roku poskytujú úplnú úrodu. Ak je starostlivosť o rastlinu správna a stála, zber môže byť až 15 rokov ročne. Skúsení záhradníci sa už dlho rozhodli pre najlepšie veľkoplodé odrody ríbezlí. Jedným z nich je ríbezľa Ilyinka.

Opis a charakteristika ríbezlí Ilyinka

Na pestovanie ríbezlí Ilyinka vo vašej záhrade je potrebné preštudovať si popis odrody. Chovatelia odrody Ilyinka chovali v dvoch farbách: červená a čierna. Majú takmer všetky vlastnosti, existujú však určité rozdiely.

Ilyinka červená

Táto odroda je vhodná pre oblasť s chladným podnebím. Dobre toleruje mrazivé zimy a suchá letá. Kríky sú husté, stredne veľké a rozvetvené, každoročne prinášajú ovocie. V polovici leta dozrievajú veľké kríky na kríkoch (každá s hmotnosťou asi 1,6 gramu), ktoré majú tmavočervenú až takmer vínovú farbu. Chuť je sladká, kyslá a aromatická. Kefa visí dole 4-6 centimetrov.

Počas sezóny je možné z kríkov zozbierať až 5,5 kilogramu ríbezlí. Výstrely sú vzpriamené a silné. Listy sú päťlopaté, veľké a stredne veľké, tmavozelenej farby. Prakticky nie sú náchylné na choroby.

Ilyinka čierna

Krík dosahuje výšku 1,4 metra, hustú, mierne sa rozširujúcu. Má pyramidálny tvar. Nepotrebuje podporu. Na klastri ovocia, ktorého dĺžka dosahuje 4 až 6 centimetrov, rastú veľké bobule (každá s hmotnosťou približne 5,0 gramov). Sladká, dezertná, výrazná aróma ríbezlí.

Ilyinka čierna

Odroda je vysoko výnosná a odolná proti chladu. Jedna rastlina môže produkovať až 5 kilogramov voňavých bobúľ. Pri zbere bobule sa nerozpadnú ani sa nerozpadnú. Všetky plody dozrievajú súčasne. Dobre dopravené. Odroda je stredne odolná voči septorii a nie je napadnutá múčnatkou.

Hlavné výhody a nevýhody

Rovnako ako všetky odrody ríbezlí má Ilyinka svoje vlastné pozitívne a negatívne vlastnosti. Prvý z nich je oveľa početnejší ako druhý.

výhodynevýhody
Veľké bobulePri nesprávnej starostlivosti sa bobule rýchlo zmenšia
Vynikajúca chuťHnojiť pravidelne
Odolnosť voči chorobám a škodcomVýhonky rastú veľmi rýchlo
Produktivita je vysoká
Odolnosť proti mrazu
Včasné zrenie

Bobule čiernej a červenej ríbezle sú veľmi dobre prepravované a nemačkajú sa.Ak však hovoríme o dopyte po týchto dvoch bobúľach, záhradníci sa viac zaujímajú o čiernu odrodu Ilyinku.

Jemnosti pestovaných odrôd

Pre slušnú úrodu musíte poznať niektoré z trikov pestovania ríbezlí. Pre túto rastlinu je zloženie pôdy veľmi dôležité. Sladké odrody ríbezlí je potrebné kŕmiť a vybrať si miesto na mieste.

zrelý ríbezle

Čas a miesto

Správny čas na výsadbu je neskoro v lete alebo prvý mesiac jesene. Počas tohto obdobia sú korene dobre posilnené. Ak sa sadba vysadí neskôr ako v septembri, jej korene nebudú mať čas na vývoj a získanie opory, čo povedie k smrti rastliny.

Na výsadbu vyberte miesto, ktoré je slnečné a chránené pred severným vetrom (úseky pozdĺž plotov, chodníky). Kríky vysadené v tieni začínajú bolieť, bobule sa zmenšujú a je ich oveľa menej.

Pôda je nevyhnutne voľná, bez stojatej vody. Vysadené sú na ľahkej ílovitej piesočnatej ílovitej pôde a stredne podzolovej pôde.

Výber a príprava sadivového materiálu

Najlepšie sadivo je dvojročné rastliny s dobre vyvinutými koreňmi. Počet výhonkov nie je až taký dôležitý, pretože pri výsadbe je stále potrebné ich odrezať. Môžete požiadať predajcu, aby urobil škrty v zábere. Ak je na reze viditeľná čierna farba, rastlina ničí sklo. Nestojí to za kúpu. Zdravé sadenice - bez známok vädnutia, s čistými listami a bez škvŕn na výhonkoch.

Sadenice ríbezlí

Ak nie je možné ihneď vysadiť sadenice s otvorenými koreňmi, musia sa po zakúpení vložiť do vody alebo dočasne zakopať v čiastočnom tieni.

Výsadbový proces

Miesto pestovania ríbezlí sa musí pripraviť vopred (približne 2 až 3 týždne) tak, aby sa zemina usadila. Vyžaduje si to:

 1. Vykopajte dieru hlboký a široký pol metra.
 2. Pôdu z jamy zmiešajte s 8-9 kilogramami kompostu, 200 gramami superfosfátu, 30-35 gramami síranu draselného a drevným popolom. Potom vyplňte otvor výsledným substrátom a nalejte 2 vedrá vody. Keď sa tekutina absorbuje, musíte sa mulčovať pilinami.
 3. Otvory musia byť od seba vzdialené 1,5 metra.

Dôležité! Tento proces bude živiť mladé sadenice. Ak na to nemáte čas, môžete si kúpiť hotovú kompozíciu a hnojiť ňou pôdu.

Po dvoch týždňoch sa sadenice vysadia do pripravených výživných otvorov, pričom sa uhol 45 ° C. Je dôležité, aby bol koreňový golier zakopaný 50 milimetrov do zeme. Korene musia byť opatrne rozmiestnené v diere. Týmto procesom začínajú z púčikov v zemi rásť nové korene a výhonky.

Výsadba ríbezlí

Krík je silný, so silnými vzpriamenými vetvami. Potom je jama pokrytá zeminou (malé množstvo), pevne stlačená a naplnená vodou. Po absorpcii kvapaliny sa pôda naleje do diery a muluje sa pilinami, aby sa zabránilo vzniku zemskej kôry.

Aby sa Bush vyvinul silný a silný, je potrebné odrezať výhonky na 10-15 centimetrov, pričom na stonke zostane 5 púčikov. V suchom počasí potrebujú rastliny polievanie pár dní po výsadbe.

Ďalšia starostlivosť o rastlinu

Starostlivosť zahŕňa: zalievanie, tvorbu kríkov, oplodnenie, kontrolu chorôb a škodcov a prípravu na zimnú sezónu.

Polievanie pravidlá

Ríbezle potrebujú pravidelné zálievku, pretože veľmi milujú vlhkosť. Malo by sa to robiť 2-3 krát týždenne. Nedostatok vlhkosti vedie k zníženiu výťažku. Na jedno zalievanie si jeden krík vyžaduje 3-4 vedrá vody. Čierne ríbezle sú náročnejšie na zalievanie.

Vrchné obväzy a hnojivá

Ak sa počas výsadby do diery pridali všetky potrebné živiny, potom sa ríbezle neprikrmovali 2 roky. Na jar, od 3 rokov, sa používajú dusíkaté hnojivá (50 gramov močoviny na krík). Od 4 rokov sa na krík použije 20 gramov močoviny, ale dvakrát ročne.

Ríbezle

Na jeseň sa dostanú pod krík:

 • asi 5 kilogramov organických látok (kompost alebo kuracie trus);
 • 50 gramov superfosfátu;
 • 15 gramov síranu draselného.

Ríbezle musíte kŕmiť týmto spôsobom každý rok.

Bushova formácia

Prvé prerezávanie sa uskutoční ihneď po výsadbe. Každý rok odrežte prebytočné výhonky, ktoré priniesli ovocie (vo veku 5 až 6 rokov). Puzdro by malo mať širokú základňu. Uprostred puzdra by mala byť ľahká a nie zahusťovaná. Až potom bude jednotné a bohaté ovocie. Správne puzdro sa skladá zo 16 - 20 silných výhonkov rôzneho veku.

Príprava na zimu

Čierne a červené ríbezle odrody Ilyinka sú mrazuvzdorné v zimnom období a nepotrebujú prístrešie. Ale na prípravu na zimu sú potrebné ďalšie práce:

 1. Jesenné prerezávanie kríka. Odstráňte suché konáre a tenké výhonky ležiace na zemi.
 2. Čistenie kríkov od spadnutých listov.
 3. Akonáhle je nastavená mínusová teplota, musí byť ríbezle zviazané lanom v špirále a stiahnuté.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Na jar a na jeseň sa rastliny ošetrujú proti chorobám a škodcom. Choroby sa u silných kríkov zriedkavo vyvíjajú. Je však potrebná prevencia.

Ríbezle Bush

Začiatkom jesene sa Bush ošetrí oxychloridom medi (zriedeným 40 g na 10 litrov vody) alebo 1% Bordeauxovou tekutinou. Nastrekuje sa aj pôda okolo kríka. Na začiatku jari sa striekanie uskutočňuje skôr, ako púčiky napučiavajú takýmito prípravkami: karbofos, síran meďnatý alebo tekutina Bordeaux.

Na prevenciu a ničenie škodcov a ich lariev sa na konci zimy naleje kuriatina vriacou vodou. Na zvýšenie účinku sa do vody pridáva mangán. Hneď ako sa sneh roztopí, pôda okolo rastliny sa ošetrí síranom meďnatým.

rozmnožovanie

Nie je potrebné kupovať sadenice. Ríbezle môžete propagovať sami:

 • lignifikované odrezky;
 • apikálne rezne;
 • zelené odrezky;
 • vrstvené výhonky;
 • delenie Bush.

Čistenie a skladovanie

Zrelé bobule sa zberajú iba v suchom počasí. Kefy môžete zbierať ako celok, na ďalšiu prepravu alebo čiastočne - so súčasným dozrievaním bobúľ (dozrievaním počas skladovania).

Ak sú ríbezle určené na spracovanie (džemy, kompóty, džúsy), zberajú sa iba bobule.

Skladujte bobule:

 • v chladničkách pri teplotách od 0 do 0,5 ° C, s vlhkosťou 85 - 90%. Týmto spôsobom bude možné skladovať až päť týždňov;
 • v pivniciach, suterénoch, ľadovcoch pri 0 ° C, v uzavretých vreckách. Skladovateľnosť - 2 mesiace;
 • v mrazničke pri teplote -2 ° C. V mraziarenských vreckách alebo nádobách. Skladované do ďalšej úrody.

Odroda Ilyinka je medzi záhradníkmi veľmi žiadaná, pretože má veľa pozitívnych vlastností. Ak sa budete riadiť pravidlami výsadby a starostlivosti o neho, potom sa plodina môže zozbierať každý rok.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica