Ako si udržať čerstvý čierny a červený ríbezle

V zime, keď sú vírusy aktivované a vitamíny sa stávajú stále menej, je pre telo potrebná ďalšia výživa. Preto ženy v domácnosti začnú od leta zbierať ovocie, bylinky a bobule. Avšak, aby poplatky udržali prospešné vlastnosti a arómu dlhšie, odporúča sa, aby ste sa vopred oboznámili s podmienkami skladovania. Napríklad mnoho žien v domácnosti má záujem o to, ako najlepšie uchovať čerstvý čierny ríbezle.

Čierny, biely a červený rybíz. Ako konzervovať vitamíny v plodoch?

Ríbezle akéhokoľvek druhu sú užitočné a majú jasnú chuť. Preto sa každá žena v domácnosti snaží zásobiť zimu na budúce použitie. Tepelné spracovanie však zabíja veľké množstvo vitamínov a nemôže úplne zachovať liečivé vlastnosti produktu.

Aby sa zachovali všetky prospešné vlastnosti, odporúča sa nechať bobule čerstvé. To sa dá urobiť niekoľkými spôsobmi, ale hlavnou podmienkou je, aby sa celé bobule nepoškodili hubou. Z tohto dôvodu sú ríbezle starostlivo vybrané.

Príprava bobúľ na skladovanie

Príprava sa začína zberom alebo nákupom ríbezlí. Je potrebné zabezpečiť, aby bobule boli úplne zrelé. Neodporúča sa však zhromažďovať prezreté prvky, pretože sa zvyšuje riziko kvasenia obrobku.

Doma sa ríbezle musia dobre umyť pod tečúcou vodou, aby sa zbavili nevhodných plodov a stoniek. Potom musia dobre usušiť, preto sa odporúča, aby ste zbierku odhodili na suchú utierku, aby sa absorbovala nadbytočná vlhkosť. A až po všetkých postupoch je dovolené pokračovať v navrhovaní slepého pokusu.

veľa ríbezlí

Metódy zberu zozbieraného ríbezle

Existujú tri hlavné spôsoby, ako udržiavať ríbezle čerstvé až do zimy:

 • sušenie;
 • zmrazenie;
 • mletie s cukrom.

Dôležité! Každá z metód vyžaduje špecifické podmienky skladovania. Preto sa odporúča pripraviť miesto a nádobu vopred. Pri ukladaní medzier pre malú rodinu to nebude mať žiadne ťažkosti, ale odporúča sa vopred naplánovať skladovanie väčších objemov.

ovocné víno

Čerstvé skladovanie

Ak džem z ríbezlí nevyžaduje určité skladovacie podmienky, odporúča sa, aby čerstvý zber bol vystavený teplote a vlhkosti vzduchu:

 1. Mrazené bobule vyžadujú nižšiu teplotu a odporúča sa, aby ste ich nechali v mrazničke. Najlepšie je veľké priestranné chladničky, ktoré pojmú až tri kilogramy.
 2. Zber pôdy tiež vyžaduje chladnú miestnosť. Najlepšie funguje spoločný priestor chladničky.
 3. Sušené bobule sa odporúča skladovať na teplom, ale predovšetkým suchom mieste.

Dôležité! Ak v regióne dochádza k častým výpadkom napájania a chladnička nefunguje úplne, odporúča sa prestať s mrazom a uchýliť sa k inému spôsobu skladovania.

čierne bobule

Môžu sa ríbezle uchovávať v chladničke?

Odpoveď na túto otázku je zrejmá: áno, môžete. Chladnička je najvhodnejšie miesto na skladovanie, najmä v byte. V moderných spotrebičoch je k dispozícii funkcia nastavenia teploty, ktorá má priaznivý vplyv na to, koľko čierneho ríbezle je uložené v chladničke.

Vyberáme najlepší kontajner

Optimálna nádoba na zber čerstvého materiálu v zime sa tiež líši v spôsobe zberu. Napríklad prútené koše alebo látkové vrecká sa odporúčajú pre sušené bobule. Je potrebné držať zbierku mimo dosahu iných, voňavejších, zhromažďovať, inak je možná výmena pachov.

Doporučujeme uzavrieť strúhaný rybíz v malých sklenených nádobách. Nie je potrebné ich zvinovať s viečkami, stačí zabaliť vrchnú časť handričkou a upevniť po obvode. Pri mrazení používajte plastové obaly, koše alebo bežné plastové vrecká. Vrecká umožňujú uchovávať zbierku po častiach v malých dávkach.

bobule z chladničky

Trvanie a podmienky znášania bobúľ

V závislosti od podmienok skladovania a metód „balenia“ sa trvanlivosť rybízu mení:

 • čerstvé, nespracované bobule sa skladujú v spoločnom priestore chladničky až mesiac;
 • kompletný zber v mrazničke vydrží až 8 mesiacov;
 • sušené bobule sa skladujú 10 mesiacov alebo rok;
 • nastrúhaný rybíz s cukrom v optimálnych podmienkach zostane až do budúceho roka.

Zmrazovanie ovocia

Bez ohľadu na odrodu (červená, biela, čierna) sú bobule rovnako zmrazené. Na začiatok sa odporúča roztriediť kolekciu a zbaviť sa prebytočného odpadu, pretože po rozmrazení už nebude možné robiť to. Zber je tiež potrebné dobre usušiť, aby bobule pri nízkych teplotách nepriľnuli k sebe (vhodné iba na zmrazenie celku).

mrazenie ovocia

Prípravná fáza ďalej závisí od želaní hostesky. Koniec koncov, môžete zmraziť bobule:

 • vo forme celých ríbezlí;
 • mletá v mlynčeku na cukor;
 • iba mleté, žiadne prísady;
 • a ako zemiaková kaša.

Sušíme bobule na zimu

Doma sa odporúča sušiť ríbezle na zimu v rúre. Vyžaduje si to, aby ste spracovali kolekciu, ako je opísané vyššie. Celé bobule rozotrite v tenkej vrstve na plech a nechajte uschnúť pri dodržaní teplotného režimu. V peci sa optimálne nevyžaduje viac ako 60 stupňov. Odporúča sa nechať dvierka skrinky trochu otvorené, aby sa mohla nadmerná vlhkosť odpariť. Koľko? Tento proces bude trvať dve až štyri hodiny.

Postup je ukončený, keď bobule už nie sú pri stlačení prilepené. Je dôležité nepreberať kolekciu, inak dôjde k strate užitočných vlastností a arómy.

sušenie na uteráku

Metóda mletia s cukrom

Mletie cukru vyžaduje prísne dodržiavanie proporcií. Podľa tradičnej receptúry je optimálnym pomerom dve časti cukru k jednej časti ríbezle. Odporúča sa drviť spôsobom vhodným pre hostesky.

Skladovacie nádoby však nevyhnutne vyžadujú sterilizáciu. Niektoré z mikróbov zostávajú v neošetrených mikróboch, vo všeobecnosti nie sú škodlivé, ale často spôsobujú fermentáciu zbierky.

mletý cukor

Ako najlepšie ukladať?

Ako uchovávať ríbezle - každá žena v domácnosti sa rozhodne pre seba. Veľa záleží na účele použitia v zime. Na doplnenie pri varení sa odporúča zmraziť celé alebo mleté, ale bez prísad. Okrem nápojov sú vhodné aj sušené bobule a strúhaný zber cukru.

Výber spôsobu skladovania tiež závisí od existujúcich podmienok zadržania a času zberu.

Čas použiteľnosti rybízu

Skladovateľnosť ríbezlí závisí výlučne od spôsobu skladovania a mení sa od mesiaca do roka.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica