Popisy najlepších odrôd čiernych ríbezlí a oblastí ich pestovania

Spoločný favorit - čierny ríbezle - dobre rastie v celom Rusku - od európskej časti po Sibír a jazero Bajkal. Pestovalo sa mnoho odrôd tejto záhradnej kultúry. Pevne toleruje mráz, prináša ovocie aj na tmavých miestach, čím trochu znižuje výnos. Zvážte, ako si vybrať čierne ríbezle na výsadbu - odrody podľa regiónu, čas zrenia a odolnosť proti mrazu a škodcom.

Veľkoplodé odrody čiernych ríbezlí

Odrody s veľkými bobuľami sú príjemné pre oko a sú vysoko produktívne. Ľahko a príjemne sa zberajú, mnohé z nich sú samoopelivé, čo ich robí ešte produktívnejšími. Najlepšie z týchto ríbezlí sú sladké, svieže a dobre skladovateľné.

energický

Intenzívny sa vyznačuje veľkými bobuľami, ktorých hmotnosť dosahuje 6 až 8 gramov. Pokožka je hustá, semená sú malé. Na veľa až 10 ríbezlí. Plodina sa neuchováva dlho, musí sa spracovať do 3 dní. Transport Vigorous sa tiež neodporúča. Zber - do 6 kilogramov.

Ríbezľa chutí dosť kyslo, so starnutím kríkov sa množstvo cukru v bobuľkách znižuje. Krík starne rýchlo, bez riadnej starostlivosti - veľmi rýchlo.

Selechenskaya-2

Vynikajúca odroda s bobuľami hrozna (do 6 gramov). Kríky sú na začiatku plodnosti silné, vysoké (do 1,8 metra), stojace vzpriamene.

Selechenskaya-2 má mierne kyslosť (cukor - 7,3%), príjemnú chuť. Z jednej rastliny sa zozbiera 2,5 až 5 kilogramov. Znáša extrémne teploty, nebojí sa múčnatky.

veľké bobule

hrozienka

Patrí k skorým odrodám. Plody hrozienka dorastajú na 1,9 - 3,2 gramu na kefke - 6 až 12 kusov. Cukor - 9,1%. Plody pevne sedí na kríku, nespadajú až na jeseň. Ríbezle vyschnú na kríkoch a zmení sa na druh hrozienok.

Pevne prežije mrazy a útoky chorôb a škodcov. Medzi problémy - je ťažké šíriť, pretože to zakorenené odrezkami.

Dobrynya

Stredne dozrievajúce. Farba bobúľ je čierna s modrým odtieňom, hmotnosť je 2-7 gramov, vo vnútri je málo semien. Počas sezóny produkuje Dobrynya až 2,4 kilogramu ovocia.

Vhodné pre regióny, kde zima neklesne pod -25 °. Dobrynya netoleruje dopravu - rozpadá sa, dlho neskladuje.

Gulliver

Odroda bola vyšľachtená v oblasti Bryansk, odporúčaná pre európsku časť krajiny. Má veľmi veľké plody - 1,7 - 6 gramov na zhlukoch 9 - 17 kusov.

Z kríky Gulliver sa zozbiera až 3,5 kilogramu ríbezlí. Toto je odroda s predčasným zrením. Chovatelia deklarovali mrazuvzdornosť až do -28 °, ale pod snehom sa kríky objavujú aj silnejšie.

veľké ovocie

hrubý

Odroda má rozľahlé kríky strednej veľkosti, veľmi dlhá životnosť - až 25 rokov. Počas sezóny sa z jednej rastliny zbierajú 3 až 4 kilogramy ríbezlí. Bobule sú veľké, s hustou dužinou, dobre skladované, pretože pri vzatí nie sú poškodené.

Gross ľahko toleruje chladné zimy (do -35 °), nie je náchylný na choroby.

Najsladšie odrody

Sladké odrody zahŕňajú odrody s obsahom cukru vyšším ako 10% v plodoch. Väčšina druhov ríbezlí nedosahuje tento ukazovateľ. Z takýchto odrôd kríkových ríbezlí sú chutnejšie džemy a dezerty. Sladké ovocie najlepšie jedia deti, ktoré bobuľu často ignorujú a považujú ju za kyslé.

sladké odrody

Zelené opary

Hybrid bol vytvorený vo VNIIS Michurin, zapísaný do registra v roku 2004. kultivovaný:

 • stredná časť Ruska;
 • Ural;
 • Sibír.

Kríky strednej veľkosti, rozvetvené. Veľkosť bobúľ je 1,2 - 1,5 centimetra. Dĺžka kefy je 7 - 9 centimetrov, koža je tenká a pri roztrhnutí sa nezlomí. Percento cukru - 10.1.

Počas sezóny s Green Haze môžete zbierať 3 až 5 kilogramov. Plod po prvom zimovaní. Vzhľadom na vysoké percento pektínu je vhodný na výrobu marmelády, želé, želé.

nina

Chovaný v Altaji, má vysoký obsah cukru - 11%. Kríky sú krátke a husté. Dobre sa reprodukuje s bočnými bazálnymi výhonkami, ktoré sa tvoria vo veľkých množstvách.

Variety Nina má voňavé bobule do veľkosti 1,3 cm, vysoký výnos. Nevýhody zahŕňajú krátku trvanlivosť a poškodenie počas prepravy.

zelený opar

Bagheera

Je to sezóna, ktorá produkuje až 5 kilogramov bobúľ za sezónu. Priemerný cukor je 10,5 - 11%. Kríky sú odolné voči rôznym poveternostným podmienkam - teplu, mrazu, suchu. Odolnosť voči chorobám je priemerná.

Plody Bagheery dosahujú v priemere 1,8 gramu, pevne sa držia zhlukov a dlho sa nerozpadnú.

Poznámka: Čierne ríbezle sú lepšie ako biele a červené ríbezle v obsahu kyseliny askorbovej.

súhvezdí

Odroda čiernych ríbezlí s bobuľami s hmotnosťou 1,2 - 1,5 gramu. Vysoký výnos, nasledujúci rok po výsadbe dá až kilogram bobúľ bez zalievania. Cukor - 11,6%.

Zrenie je simultánne. Ľahko sa reprodukuje, mrazuvzdorný.

Brown Ďaleký východ

Bush je strednej veľkosti, púčiky sú svetlo hnedé. Hnedý Ďaleký východ má plody až 1,3 gramu čierno-hnedej farby. Cukor - 7%. Vzťahuje sa na typy dezertov - chutné a voňavé. Po dozretí pevne drží na ruke, nerozpadá sa.

Vyžaduje to dobrú pôdu a starostlivosť, dozrieva postupne - musíte ju niekoľkokrát zbierať. Nie je vhodný na zber stroja.

hnedý Ďaleký východ

Opravené zobrazenia

Záhradníci nevedia nič o prítomnosti zvyšných druhov čiernych ríbezlí. Niektorí letní obyvatelia považujú odrody za zdržanlivé, bobule, na ktorých sa dlho nerozpadnú a visia až do jesene.

Odrody odolné voči suchu a mrazu

V našej severnej krajine s nízkymi zrážkami v mnohých regiónoch musíme hľadať rôzne druhy ríbezlí, ktoré vydržia mráz a zároveň budú odolné voči suchu.

Chovatelia vyvinuli odrody, ktoré vydržia:

 • mrazy až do -40 °;
 • púčiky neumierajú pri teplotách pod -5 ° C;
 • vaječník vydrží -2 °.

Tieto vlastnosti sú majetkom: Poklad, Cukor, Prestige, Belorusskaya Sweet Early, Constellation.

Teplo a malé množstvo vody sú dobre tolerované: Rita, Prestige, Hercules, Bagheera, Venuša.

bobule na kríkoch

Odolné voči chorobám

Mali by ste zvoliť celý rad čiernych ríbezlí so zameraním nielen na chuť, výnos a súlad s regiónom, ale aj na odolnosť proti infekcii parazitmi a chorobami.

Nasledujúce druhy čierneho ríbezle sa nebesia múčnatky:

 • Selechenskaya-2;
 • Binar;
 • Titania;
 • trpasličí;
 • Vologda;
 • tvárou;
 • Perun;
 • Ilya Murometsová.

Dobrá odolnosť voči obličkovým roztočom ukazuje:

 • Perun;
 • exotická;
 • Letné bydlisko;
 • Degtyarevskaya;
 • gama;
 • Moskva.

Nemajú strach z plesňových lézií: gama, Sevchanka, Perun, Orlovia.

Obzvlášť potrebné je starostlivo zvoliť odolné odrody pre neskúsených záhradníkov, ktorí pri infikovaní nebudú môcť liečiť rastlinu. Nezraniteľnosť voči chorobám je jednou z hlavných charakteristík odrody, pretože boj o obnovu rastlín vyžaduje od záhradníkov veľa energie a kvalita ovocia trpí.

čierne gule

Prvé odrody čiernych ríbezlí

Kríky čiernych ríbezlí kvitnú v polovici mája, ale dozrievajú v rôznom čase. Odrodu si môžete vybrať nielen podľa chuti a odolnosti voči nepriaznivým faktorom, ale aj podľa zrelosti.

Rané odrody dozrievajú koncom júna a nemajú mimoriadnu chuť kvôli nedostatku tepla a slnka. Väčšina z nich nie je priemyselná a nedá sa dlhodobo skladovať. Aké druhy skorého zrenia čiernych ríbezlí sú uvedené nižšie.

Titania

Patrí k priemyselným odrodám, pretože bobule dobre sedí na kefke, pri zbere strojmi nie sú zranené a sú dlhodobo skladované. Titania bola chovaná vo Švédsku. Plodné obdobie je 11 - 15 rokov.

Z kríky sa zozbiera 2 až 5 kilogramov bobúľ. Plody na klastri sa líšia veľkosťou - od 1,5 do 4 gramov, počet dosahuje 20 bobúľ. Cukor - 6,6%. Titania je vynikajúca pre džemy, želé, dezerty.

Dobre prináša ovocie s častým zalievaním a kŕmením.

prináša ovocie dobre

Čierna perla

Má stredne veľké kríky, málo listov, ktoré zaisťujú dobré vetranie a osvetlenie. Bobule sú vďaka svojej hustej pokožke dobre prepravované, pri odtrhnutí nie sú poškodené.

Obsahuje cukor v objeme 9,3%. Samooplodná odroda - nevyžaduje sa opelenie. Bobule sú stredne hrubo lesklé. Dozrieva skoro. Chráni dobre pred mrazom, priemernou odolnosťou proti chorobám.

trpaslík

Odroda bola vytvorená pre studené regióny na Sibíri, ale postupne sa rozšírila do európskej časti krajiny. Pri kŕmení a napájaní dáva z kríka viac ako 5 kilogramov ríbezlí.

Napriek názvu kríky niekedy dosahujú výšku 2 metre. Pygmeji sa ľahko odlišujú bronzovými púčikmi. Bobule sú veľké, 5-7 gramov, obsahujú cukor v objeme - 9,3%.

Pygmy dáva konštantne vysoké výnosy, nie je vhodný na múčnatku, dobre znáša nízke teploty.

čierna perla

Neskoré dozrievanie

Kvitnú spolu s inými druhmi čiernych ríbezlí, dozrievajú na dlhú dobu, postupne získavajú chuť a vôňu, preto sú najsladšie a voňavejšie. Väčšina odrôd je plodná a má hustú pokožku. Skladované na dlhú dobu. Postupne dozrievajú - musíte ich tiež zbierať, aby hotové ovocie neprasklo a nespadlo na zem.

dcéra

Táto odroda má stredne veľký ker s nerozvetveným vetvením. Dcérske bobule - od 1,2 do 2,3 gramu, na kefke dlhé 5 až 7 centimetrov.

Ríbezle odchádzajú ľahko, bez poškodenia, dobre skladované. Z rastliny sa získava až 4 kilogramy ročne. Prášková pleseň je pre dcéru nebezpečná.

Vologda

Má veľké svieže kríky. Koža je hustá, rebrovaná. V chuti je kyslosť, cukor - 8,1%. Bobule z Vologdy dobre priľnú k ruke, ale ak nie sú vybraté včas, bezva. Úroda môže byť až 4 kilogramy.

Považuje sa za mrazuvzdorný, ale pri poklese teploty môžu obličky zamrznúť.

záhradník s kultúrou

Lazy osoba

Zrelé bobule majú čiernohnedú farbu, rastú na silnom kríku s množstvom výhonkov. Hmotnosť ríbezlí - 2,5 - 3,1 gramu.

Charakteristickým rysom Lazy Man je nestabilita plodiny, ktorá kolíše v rámci významných limitov - 1 - 8 kilogramov. Úroda závisí od starostlivosti a rozmarov počasia. Odolné voči chorobám a chladnému počasiu.

Arcadia

Vynikajúci výhľad s obsahom cukru 8,4% a výťažkom asi 2,5 kilogramu. Arcadia má plody - 2,7 - 5,2 gramov.

Neboj sa mrazu, chránený pred múčnatkou a roztočmi. Ľahké, tenké konáre často padajú na zem kvôli veľkému počtu bobúľ.

Stredne dozrievajúce

Plody sú pripravené do polovice leta.Bobule obsahujú maximálne množstvo vitamínu C, používajú sa na prípravu džemov, zákuskov, džemov. Častejšie trpia chorobami, preto je na jar potrebné ošetrenie fungicídmi.

doba zrenia

Dubrovskaya

Tento druh čierneho ríbezle má krátke kefy, do 6 centimetrov, s veľkými bobuľami (do 2,3 gramov). Krivka sa musí pravidelne riediť kvôli svojej tendencii zhustnúť.

Počas sezóny Dubrovskaja vydávajú až 3,8 kilogramu ríbezle dobrej chuti (cukor - 7,2 gramu). Náchylné na napadnutie plesňami.

žeriav

Žeriav sa pri preprave a zbere poľnohospodárskymi strojmi nezhoršuje. Pri dobrej starostlivosti bobule dorastajú do 1,5 gramu.

Žeriav patrí k stredne sladkým druhom s príjemnou vôňou a jemnou jemnou pokožkou.

Altaj neskoro

Tento druh má tenkú pokožku a poskytuje trvalo vysoký výnos. Pestuje sa v priemyselných objemoch, pretože je možné zber pomocou poľnohospodárskych strojov. Poskytuje úplnú úrodu na akejkoľvek pôde. Cukor - 6,8 - 8%.

Altai neskoro je slabo rezistentný na múčnatku.

Altaj neskoro

Tatyanov deň

Bobule sú veľké (do 1,4 gramu) a sladké (9,3%). Štetce majú veľkosť až 7 centimetrov, plody sú husto zabalené. Kríky sa šíria, netrpia nízkymi teplotami a nedostatkom vlhkosti.

Deň Tatyany nestráca svoj tvar, zachováva si svoju chuť po mrazení a sušení, džem a ďalšie sladké jedlá si zachovávajú arómu čerstvého ovocia.

Odroda nie je rezistentná na múčnatku a roztoče.

perla

Má výťažok 2,8 kilogramu. Bobule sú veľké - 3-6 gramov. Perla dozrieva súčasne, súčasne sa odoberá celá úroda.

Týka sa typov dezertov, výraznej chuti a arómy. Dobré ovocie na ľahkých pôdach a vlhkosťou.

Pre severné regióny a Sibír

Ruskí chovatelia pracujú na odrodách čiernych ríbezlí, ktoré môžu v severných oblastiach produkovať stabilnú úrodu a na Sibíri majú široký rozsah teplôt. Takéto druhy by mali prinášať ovocie v podmienkach, v ktorých rastie len málo.

čierna ríbezľa

Darček pre Kuzior

Odroda bola získaná na Sibírskom výskumnom ústave záhradníctva a odporúča sa na pestovanie v tejto oblasti.

Dar Kuzior má veľké bobule s hmotnosťou 1,9 - 3,5 gramu, vo vnútri je málo semien a pokožka je silná. Kríky nie sú príliš husté, čo zaisťuje dobré osvetlenie. Úroda dozrieva spolu, je dobre skladovaná.

guľový

Každé bobule váži 1,6 - 2,8 gramu. Guľovitý dozrieva priateľsky, zvyčajne s jednou kolekciou. Úroda sa môže prepravovať bez straty kvality.

Sférický čierny ríbezle sa nebojí múčnatky a vošiek, musia sa ošetriť aj iní škodcovia.

prestíž

Odolá námrazám až do -40 °, pričom má vynikajúcu chuť a ovocie do 3,3 gramov. Prestíž sa dá prepravovať, bobule sú dobre zachované.

Výťažok je stabilný až do 3 kilogramov na rastlinu. Nebojte sa múčnatky, vošky.

viniča visí

Pre stredné pásmo

V strednej časti krajiny sa chovalo veľa druhov ríbezlí, ktoré sa líšia pripravenosťou a chuťou. Musíte sa bližšie pozrieť na odrody opísané nižšie.

Letné bydlisko

Odroda s veľkým ovocím - hmotnosť ríbezlí je 2-5 gramov. Sladké ovocie - 9,3%. Pokožka je tenká a jemná.

Letný obyvateľ dozrieva spolu, konáre často padajú na zem, bobule padajú na zem. Úroda sa musí zozbierať včas. Používa sa na mrazenie, konzervovanie, zasekávanie.

exotický

Ríbezle dorastajú do 3-5 gramov, obsah cukru silne závisí od pôdnych a poveternostných podmienok. Bobule sú chutné a voňavé. Jemná koža často vedie k poškodeniu a úpadku, takže sa oplatí prepravovať úrodu.

Z kríky sa zozbiera až 3,5 kilogramu exotiky. Dobre odoláva proti závažným chorobám a škodcom.

ríbezle rastú

venuša

Venuša dobre rastie na miestach s nestabilným počasím, ktoré sú vhodné na pestovanie v severných regiónoch a pobaltských štátoch.

Bobule vážia 2,5 - 6 gramov, nezrelé dozrievajú, budete ich musieť zbierať niekoľkokrát. Z kríky sa získa až 5 kilogramov ríbezlí. Bobule majú tenkú pokožku a dobre chutia.

Ľahko tolerujú mrazy až do -35 °, nepotrebujú izoláciu.

najobľúbenejšie

Obľúbené bobule majú tenkú pokožku a hmotnosť 3-4 gramy. Ovocie dozrieva do konca júla.

Produktivita - až 3,5 kilogramu na krík. Rastlina si udržuje svoj tvar dobre, dokonca pokrytá bobuľami.

Pre oblasť Moskvy

Väčšina známych a milovaných odrôd čiernych ríbezlí prináša ovocie v Moskovskej oblasti a susedných regiónoch vrátane Nižného Novgorodu.

Populárne odrody sa tu úspešne pestujú: Dachnitsa, Selechenskaya-2, Dobrynya, Lazy a mnoho ďalších.

obrie bobule

Moskva

Na dlhej kefke sú umiestnené veľké ríbezle - 1,3 - 2,2 g. Obsah cukru je 9,8%. Opis odrody umožňuje korenie v podobe hrušky.

Najlepšia úroda sa získa opatrne - orovnávanie, pravidelné prerezávanie. Zber z kríka - 4 kilogramy.

Litvinovskaya

Ríbezle rastú vo vysokej kríži dosahujúcej 2 metre. Nezaberie veľa miesta kvôli jeho slabému vetveniu.

Chuť bobúľ je kyslá, pretože obsah cukru je 7%. Dobre sa točí, úroda je veľká - až 8 kilogramov na rastlinu.

Nemiluje veľmi ťažké pôdy, nemá odolnosť voči suchu a vyžaduje pravidelné zavlažovanie. Dobre toleruje mráz.

žatvy

Pre Krym a južné regióny

Pokiaľ ide o južné regióny krajiny, ďalšie požiadavky týkajúce sa odrôd sú najvyššie - odolnosť voči vysokým teplotám a nedostatku vlhkosti.

Chovateľom sa podarilo získať žiaruvzdorné druhy - Bagheera, Hrozno. Selechenskaya-2 dobre znáša teplo, nepraská ani sa nerozpadá na zem.

Gulliver je vysoko odolný voči teplu a chorobám.

Bezsemenné ríbezle

Hybridná odroda Seedless je skutočným nálezom pre tých, ktorí nemajú radi čierne ríbezle pre semená, ktoré narúšajú vnímanie chuti. Bobule nie sú iba bez semien - sú veľké (1,3 - 1,4 g), s vysokým obsahom vitamínu C a príjemnou chuťou.

Nová odroda poskytuje 3 kilogramy bobúľ a opatrne (kŕmenie kompostom a minerálnymi hnojivami) sa úroda zvyšuje.

zelené listy

Odrody Astakhov

Odrody šľachtiteľa Astakhov A.I. vyznačujú sa vynikajúcou chuťou a dobrými vlastnosťami:

 1. Darček Smolyaninovej. Cukor - 7,8%. Hmotnosť bobúľ je 2,8 - 4,5 gramov. Zrieť v prvej polovici júla. Výťažok je vysoký. Dobre sa prispôsobí akýmkoľvek podmienkam.
 2. Sevchanka. Plody sú veľké - 2-3,5 g, cukor - 6,9%. Rybíz je odolný voči suchu. Odporúča sa pre pestovanie v centrálnych oblastiach.
 3. Nara. Zrenie - začiatkom júla. Cukor - 6,8%. Dobre dopravené.

Ad interim Astakhov choval mnoho odrôd, ktoré už boli opísané vyššie - Selechenskaja-2, Perun, Izyumnaya, Gulliver, Dobrynya.

Je známych asi 200 druhov čiernych ríbezlí. Chovatelia pracujú na vývoji nových hybridov, dávajú milovanej bobuli väčšiu odolnosť voči chorobám a zlepšujú chuťové vlastnosti. Milujú čierne ríbezle v našej krajine a tešia sa na nové odrody - sladšie, väčšie a aromatickejšie ako tie staré.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica