TOP 50 najlepších odrôd červeného ríbezle s popisom a charakteristikami

Majitelia letných chát sa často zaoberajú pestovaním červeného ríbezle. Zrelé bobule sa môžu používať pri varení alebo v tradičnej medicíne. Najčastejšie sa ovocie spracúva, ale sú tu aj ovocné ríbezle s veľkým ovocím, ktoré sa konzumujú čerstvé. Skôr ako začnete s výsadbou, musíte sa oboznámiť s rôznymi druhmi červeného ríbezle.

Ako vyzerá červený rybíz?

Kríky so zúbkovanými listami a sivé výhonky so zelenkavým odtieňom sa nazývajú červený rybíz. Vo voľnej prírode sa takáto rastlina nachádza v močiaroch, jazerách a vo vlhkých lesoch. Hlavným charakteristickým znakom bobúľ je skoršie dozrievanie plodov, ktoré dozrievajú v prvej polovici júla.

Bobule môžu byť podľa odrody sfarbené žlté, červené alebo ružové. Majú oválny alebo okrúhly tvar, priemerná veľkosť každej bobule je 3 až 5 milimetrov. Zberaná plodina sa zriedka konzumuje surová, pretože chutí kyslá.

Druhy ríbezlí

Existuje niekoľko druhov červeného ríbezle, s rysmi, s ktorými sa odporúča oboznámiť sa.

Rané kultúry

Niektorí záhradníci chcú na konci júna zbierať zrelé bobule, a preto vysádzajú odrody, ktoré dozrievajú dozrievanie.

Červené rebrá

Jonker van Tets

Pomerne stará odroda, ktorá sa chovala v štyridsiatych rokoch minulého storočia. Jonker van Tets má vysoké kríky, ktoré rastú v otvorenom poli až do 180-190 centimetrov. Plody nie sú príliš veľké a vážia iba 1 - 2 gramy.

Čoskoro sladké

Stredne skorá kultúra, ktorá dozrieva začiatkom júla. Krík rastie zle a má elegantnú korunu. Bobule sú dosť veľké a vážia jeden a pol gramu. Sú pokryté tenkou červenkastou pokožkou a majú kyslú dužinu.

Cherry Viksne

Kompaktný ker s výškou 40 - 50 centimetrov, odolný voči suchu a mrazu. Hlavnou črtou odrody je, že zozbierané ovocie má dobrú transportovateľnosť a odolnosť proti praskaniu.

čerešňa viksne

Chulkovskaya

Samoopelivý ríbezle, ktoré sa môže pestovať v skleníkoch alebo vonku. Chulkovskaya má malé červené bobule, ktorých hmotnosť nepresahuje 0,8 gramu. Sú príliš kyslé, a preto sa zriedka konzumujú čerstvé a používajú sa iba na spracovanie.

Stredne dozrievajúce odrody

Na úrodu koncom júla sa vysadzujú stredne dozrievajúce odrody ríbezlí.

Dar orla

Najpopulárnejší stredne dozrievajúci ríbezle, ktoré má čas dozrieť do začiatku augusta. Orolský darček má veľké kefy, ktorých dĺžka dosahuje 15 centimetrov. Na každej z kefiek sa vytvorí 15 až 20 bobúľ s hmotnosťou 0,8 až 0,9 gramu. Z každého kríka sa zozbiera najmenej 10 až 12 kilogramov úrody. Bobule obsahujú veľa vitamínov, a preto sa používajú v ľudovom liečiteľstve.

Dar orla

Rovada

Bobule stredne dozrievajúce, ktoré dozrievajú do 40 - 50 dní. Rovada sa líši od väčšiny odrôd ríbezlí v silne rozvetvených a silných kríkoch, ktoré môžu dorásť až do 80 až 95 centimetrov. V lete sa na kríkoch tvoria kríky s bobuľami. Pri náležitej starostlivosti je možné z každého kríka získať 8 až 9 kilogramov úrody.

neskoro

Niektorí záhradníci radšej zbierajú bobule koncom leta. Za týmto účelom sa vysádzajú bobule neskoro dozrievajúce.

Holandská červená

Najstaršia európska odroda, ktorá sa dá pestovať vonku aj v skleníkoch. Holandský ríbezľ má tieto výhody:

 • chuťové vlastnosti;
 • odolnosť proti mrazu;
 • prepraviteľnosť;
 • Získa sa.

Zrenie ovocia sa začína v polovici augusta a trvá do konca mesiaca. Bobule majú príjemnú kyslú chuť a používajú sa na výrobu džemov a kompót.

Holandská červená

Taťjana

Hybridná odroda s rýchlo rastúcimi kríkmi, ktoré dorastajú do výšky 60 centimetrov. Rastlina má veľké listy, ktoré sú natreté v bohatej zelenej farbe. Na kefách Tatyana sa vytvára 10 až 12 bobúľ s hmotnosťou 0,7 až 0,8 gramu.

milovaný

Odroda s elegantnými kompaktnými kríkmi, ktoré sa mierne vetvia. Na jar je Milovaný pokrytý zelenkavými listami s dokonale hladkou listovou doskou. V polovici leta sa na rastlinách vytvára červenkastý sférický ríbezle. Z kríky sa v priemere vyberá 6 až 8 kilogramov ríbezlí.

Odrody bez semien ríbezlí

Existuje niekoľko druhov ríbezlí, ktorých plody neobsahujú semená. Tie obsahujú:

 • Ruža. Rastlina patrí do skupiny najchutnejších odrôd bobúľ. Ružové ovocie nemá kyslú chuť, a preto ich veľa ľudí konzumuje čerstvé. Bobule vážia 0,8 gramu a sú pokryté tenkou ružovkastou pokožkou. Ruža je odolná voči septorii a mnohým iným chorobám.
 • Valentinovka. Samonosné bobule, ktoré dozrievajú koncom leta. Valentinovka má malý ríbezľ, ktorého hmotnosť nepresahuje 0,5 gramu. Výťažok je 3 až 4 kilogramy na krík.

bezsemenné bobule

Najsladšie kultúry

Ľudia, ktorí nemajú radi kyslú chuť ríbezlí, by mali pestovať najsladšie odrody:

 • Cukor. Skoré zrenie bobule s okrúhlym ovocím, ktoré rastie na jeden gram. Medzi hlavné vlastnosti odrody patrí príjemná sladká chuť, vynikajúca prepraviteľnosť a odolnosť proti náhlym zmenám teploty.
 • Sarah. Rastlina odolná voči mrazu v polovici sezóny, ideálna pre pestovanie vonku. Bobule Sarah sú jasne červenej a oválnej formy. Sú vhodné na výrobu džemu a kompotov.

Odolné voči chorobám

Aby vysadené kríky nezomreli na choroby, je potrebné pestovať rastliny odolné voči bežným patológiám. Tieto bobule zahŕňajú:

 • Gazela. Kompaktná, stredne veľká rastlina, ktorá je chránená pred hubovými chorobami. Plody bobúľ nepraskajú a sú skladované po dlhú dobu.
 • Tisel. Včasné dozrievanie bobúľ s rezistenciou na plesňové a vírusové patológie. Medzi výhody Tiselu patrí ľahká kultivácia a vynikajúca prepraviteľnosť zozbieranej plodiny.

ovocie z kríka

Veľkoplodé odrody

Záhradníci, ktorí dávajú prednosť konzumácii čerstvých bobúľ, radšej pestujú veľké ovocné ríbezle.

Asora

Silný a vysoký ker so širokými vetvami. Úroda dozrieva do konca leta, a preto je klasifikovaná ako odroda bobúľ neskoro dozrievajúca.Zrelé plody sú natreté tmavou vínovou farbou, ich hmotnosť dosahuje dva gramy.

alpha

Vysoký výnos a vysoký bobule, ktorý je obľúbený medzi letnými obyvateľmi. Plody Alpha sú pokryté svetločervenavou pokožkou. Po dozrievaní je hmotnosť každého bobúľ 1 - 2 gramy. Odroda nezomiera na sucho ani na múčnatku.

Baraba

Krátka rastlina, ktorá dorastá do 75 centimetrov. Baraba má vynikajúci výnos, ktorý vám umožní získať 6-8 kilogramov ríbezlí z každého kríka. Hlavnou nevýhodou odrody je to, že často trpí antraknózou.

Odroda Baraba

Odrody odolné v zime

Na otvorenom poli je potrebné pestovať bobule, ktoré sú spoľahlivo chránené pred mrazom.

Scarlet úsvit

Vysoký ker s dokonalou obdĺžnikovou korunou. Ríbezle sú úplne zrelé do 15. - 20. júla, a preto sa považujú za bobule stredne dozrievajúce. Scarlet Dawn má sladkokyslú chuť a je vhodný na spotrebu a spracovanie v surovom stave.

Ural svetla

Mnoho záhradkárov v severných oblastiach zasadzuje Ural Lights, pretože sa dobre vyrovnávajú s nízkymi teplotami. Pri pestovaní vonku je hmotnosť bobúľ 0,5-0,6 gramov. Ak vysadíte kríky v skleníku, ich hmotnosť sa zvýši na gram. Požiare Uralu sú spoľahlivo chránené pred hubovými chorobami a škodcami.

Uralská krása

Najviac mrazuvzdorný druh ríbezlí, ktorý nezomiera pod vplyvom nízkych teplôt. Medzi výhody krásy Uralu patrí ochrana pred škodcami, odolnosť voči chorobám a vysoká produktivita.

Uralská krása

Nové odrody

Rozlišuje sa niekoľko nových odrôd bobúľ, ktoré sú u záhradníkov obľúbené.

marmeláda

Vysoký ker, ktorý môže dorásť až jeden a pol metra. Koncom jari sa na kríkoch objavujú obrovské zelené listy av lete sa na konáre tvoria plody, ktoré majú červenú farbu a jemne oranžový odtieň. Priemerná hmotnosť zrelých ríbezlí je 0,5 - 0,7 gramov.

Ilyinka

Stredne dozrievajúci ríbezle, ktoré dozrieva v druhej polovici leta. Charakteristické črty Ilyinky sú veľké ríbezle s hmotnosťou 1,6 - 1,7 gramu. Úroda je farebná vínová s ružovkastým nádychom, chuť má mierne kyslosť.

Long-leaved

Ríbezle s dlhými listami dorastajú do výšky jedného metra. Hlavnou výhodou odrody je zimná odolnosť, ktorá umožňuje pestovať kríky pri nízkych teplotách. Na jar sa na rastlinách objavia zhluky ovocia, ktoré do polovice leta dorastajú do dĺžky 10-15 centimetrov.

čerešňa s dlhými listami

Self-úrodné

Záhradníci, ktorí chcú pravidelne získavať dobrú úrodu ríbezlí, by mali pestovať samonosné odrody bobúľ:

 • Transdanubian. Samooplodná odroda, ktorá dobre prináša ovocie, aj keď sa pestuje v nepriaznivých klimatických podmienkach. Z kríky sa zozbiera 6 až 10 kilogramov bobúľ.
 • Krémové. Odroda s vysokou výnosnosťou, ktorá nesie ovocie koncom leta. Krémový ríbes sa nebojí sucha a silných zimných mrazov. Výťažok z každého kríka je 10-11 kilogramov.

Ako si vybrať odrodu v závislosti od regiónu

Pri výbere vhodnej odrody sa musí brať do úvahy klíma v regióne, v ktorom sa bude pestovať ríbezľa.

Najlepšie odrody červeného ríbezle pre stredný pruh

Odporúča sa sem zasadiť rastliny, ktoré majú silné vetvy a odolnosť voči nízkym teplotám.

držte telefón

Viksne

Vysoký ker, ktorý dorastá do výšky dvoch metrov. Bush má silné a silné výhonky, ktoré sú natreté šedou farbou. Viksna má dobré ovocie, vďaka ktorému sa z kríky získa najmenej osem kilogramov bobúľ. Začnú dozrievať koncom júna alebo júla.

Vika

Pomerne mladá odroda, ktorú vytvorili domáci chovatelia pre chov v strednom pruhu. Medzi hlavné výhody Vicki patrí nenáročné zloženie pôdy, vynikajúci výnos, odolnosť voči chorobám a sladká chuť zrelých ríbezlí.

Bobule sú pokryté červenou kožou so slabo hnedým odtieňom, vážia 1 - 1,2 gramu.

Versailles červená

Rastlina strednej veľkosti s dlhými kefami, ktoré dorastajú do 12-14 centimetrov. Krík Versailles má veľké bobule vážiace asi dva gramy. Majú žltú farbu a majú príjemnú nasladlú chuť. Výťažok takéhoto ríbezle je priemerný, a preto sa z kríkov nezíska viac ako päť kilogramov úrody.

Versailles červená

Jonker van Tets

Odroda sa vyznačuje intenzívnym vývojom kríkov, ktoré dorastajú do dvoch metrov. Krík má vzpriamené výhonky, na ktorých sa začiatkom leta objavujú zhluky ovocia. Každá z nich tvorí 10 - 15 bobúľ s plochými okami s hmotnosťou 0,5 gramu. Povrch bobúľ je pokrytý hustou červenou kožou. Buničina ríbezle je sladkastá, obsahuje 4-5 semien.

Detvan

České bobule odolné voči bežným chorobám a škodcom. Detvan má obrovské zhluky, v ktorých rastie 15-17 červenkastého ovocia. Produktivita jednej sadenice je 6-9 kilogramov.

Červený kríž

Americká hybridná odroda so širokými rozprestierajúcimi sa kríkmi vysokými jeden a pol metra. Bobule Červeného kríža sú malé a vážia do 0,4 až 0,6 gramu. Medzi výhody rastliny odlišujú ochranu pred chorobami a odolnosť proti mrazu.

Červený kríž

kaskáda

Rastlina je klasifikovaná ako stredne skoré bobule, ktoré dozrievajú do polovice júla. Kaskáda má obrovské prívesné ovocné cysty dlhé 12 centimetrov. Medzi hlavné výhody zrelého ovocia tohto typu ríbezlí patrí dezertná chuť, prepravovateľnosť a udržanie kvality.

Houghton Castle

Silná rastlina vyvinutá západoeurópskymi pestovateľmi. Pestovateľská sezóna sa končí na konci leta, a preto sa hrad Houghton považuje za neskoré dozrievanie. Sladké a kyslé bobule sú pokryté vínovou pokožkou a vážia 1 - 1,5 gramu.

Ob západ slnka

Silný a šíriaci sa ker, ktorého výška dosahuje 120 - 130 centimetrov. Západ slnka Ob má malé plody s hmotnosťou 0,2 gramu. Buničina zrelej plodiny je sladká a nemá kyslú chuť.

Žiarivý

Vysoko výnosná paleta ríbezlí, ktorá sa odporúča pestovať v strednom pruhu. Žiarivý je odolný proti mrazu, a preto sadenice neumierajú ani pri silných mrazoch. Plody sú veľké a vážia 1,3 - 1,4 gramu.

odolný proti mrazu

Assoro

Rybár neskoro dozrievajúci, ktorého vegetačná sezóna končí v auguste. Assora má stredné ovocné zoskupenia, ktoré majú 10 až 12 veľkých bobúľ, z ktorých každý váži dva gramy. Krík je odolný voči múčnatke a mrazu.

Pre oblasť Moskvy

V Moskovskom regióne existuje niekoľko odrôd ríbezlí, ktoré rastú lepšie ako iné.

Rondome

Holandský vysoký ker, ktorý má silné listové výhonky. Rondom je pozoruhodný svojím výnosom a chutnými bobuľami. Hmotnosť každého ríbezle dosahuje 1-1,3 gramu. Rondom môžete pestovať v skleníkoch aj na čerstvom vzduchu.

vysoký ker

natalie

Záhradníci žijúci v Moskovskom regióne sú často vysádzaní v Natalieho záhrade. Jedná sa o krátke kríky s veľkými bobuľami, ktoré vážia 1,7 - 1,8 gramu. Buničina Natalie má sladkokyslú chuť. Kríky sú odolné voči bežným chorobám a mrazu.

Rosetta

Krík so silnými konármi, ktorý môže dorásť až do 145 centimetrov. Ovocie sa tvoria na kríži v júli, a preto sa Rosetta považuje za skorú zrelosť. Nevýhody rybízu zahŕňajú zlú odolnosť proti vlhkosti a nízky výnos.

roland

Nová škála ríbezlí, ktorú vytvorili záhradníci z Holandska. Medzi vlastnosti Rolandu patrí odolnosť proti mrazu a dobrý výnos. Každý ker nesie 7-10 kilogramov ovocia. Maximálna hmotnosť bobúľ je 2-2,5 gramov.

nočné

Silný ker, ktorý ľahko znáša jesenné a zimné mrazy a nie je náchylný na napadnutie hmyzom. Nochka má stredne veľké zhluky ovocia s červenými plodmi s hmotnosťou 1,3 gramu. Zrenie plodiny sa končí začiatkom augusta.

ríbezľový strom

štedrý

Stredne rozšírený ker, ktorý dorastie do záhrady do dvoch metrov. Po konci vegetačného obdobia bobule okrúhleho tvaru sčervenajú. Často sa jedia čerstvé, pretože nie sú príliš kyslé.

Pre Ural a Sibír

Klimatické podmienky na Sibíri a Uralu neumožňujú pestovať niektoré druhy ríbezlí. Sibírski záhradníci odporúčajú pestovať diamantový ríbezľ v severných oblastiach. Táto rastlina má vynikajúcu mrazuvzdornosť a toleruje akýkoľvek mráz.

Môžete tiež zasadiť bobkový bob, v ktorom je koreňový systém schopný rozvíjať sa aj v zamrznutej pôde. Bayana je rezistentná na antracnózu, múčnatku a iné huby.

ovocné bobule

Pre územie Altaj

Chovatelia chovali niekoľko odrôd špeciálne pre výsadbu na území Altaj.

Fertőd

Stredne dozrievajúci ríbezle, ktoré vytvorili maďarskí chovatelia. Fertodi je medzi záhradníkmi obľúbený vďaka svojej odolnosti voči infekciám, škodcom a mrazu. Krík dorastá do 2 až 3 metrov, a preto bude potrebné zviazať ho. Plody Fertodi sú príliš kyslé, a preto sú vhodné len na spracovanie.

valencia

Záhradníci z územia Altaj sú často vysádzaní na mieste Valencie. Tento ker je poddimenzovaný, jeho výška nepresahuje 75 centimetrov. Ovocné klastre z Valencie dosahujú dĺžku 14 centimetrov, pričom každý tvorí 14 až 15 bobúľ s hmotnosťou 1,5 gramu. Valencia je klasifikovaná ako vysoko výnosný druh ríbezlí, pretože krík dáva viac ako 5 kilogramov bobúľ.

TOP 50 najlepších odrôd červeného ríbezle s popisom a charakteristikami

Jennifer

Ranný druh červeného ríbezle, ktorý pestuje mnoho záhradníkov na území Altaj. Jennifer má dobrú úroveň výnosu. Priemerne na každom kríku dozrieva v priemere viac ako štyri kilogramy úrody.

hadí

Serpentín nesie za priaznivých podmienok vynikajúce ovocie, jeho výnos presahuje 6 až 7 kilogramov na krík. Krík je odolný proti zamrznutiu pôdy, infekčným chorobám a suchu. Plody nie sú kyslé a sú vhodné na konzumáciu bez spracovania.

Pre južné regióny

Rastliny odolné voči suchu a vysokým teplotám sú vhodné na pestovanie a ďalšie pestovanie bobúľ v južných oblastiach. Odporúča sa zasadiť tieto odrody bobúľ:

 • Detvan. Česká hybridná odroda zakorenená v teplých oblastiach. Napriek tomu, že Detvan má malé bobule, jeho výnos dosahuje 10 - 13 kilogramov na krík.
 • Rosita. Vysoký ker, ktorý rýchlo rastie v južných oblastiach krajiny. Výťažok Rosity je nízky - 2 až 3 kilogramy.

Detvan Czech

Pre severozápadné Rusko

Klimatické vlastnosti regiónov nachádzajúcich sa v severozápadnej časti krajiny neumožňujú pestovanie mnohých odrôd bobúľ. Nasledujúce rastliny sú vhodné na pestovanie na severozápade:

 • Veľkorysý. Raná odroda vytvorená špeciálne pre pestovanie v severných oblastiach. Úroda dozrieva v lete na konci júla.
 • Prvorodený. Mrazuvzdorná a vysoko výnosná rastlina s výkonnými kríkmi. Plody prvorodených dozrievajú 20. augusta.

záver

Červený rybíz je najbežnejším bobuľovým ovocím pestovaným všetkými záhradníkmi. Pred výsadbou sa musíte podrobne oboznámiť s hlavnými charakteristikami bežných odrôd ríbezlí. To vám pomôže zvoliť správnu odrodu pre ďalšiu kultiváciu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica