Druhy poťahových tkanín a materiálov pre jahody z burín

Pestovanie jahôd je jednou z najobľúbenejších aktivít domácich záhradkárov, napriek tomu, že kultúra si vyžaduje zvýšenú pozornosť a má veľa odtieňov. Odstránenie buriny, ktorá je vážnou konkurenciou pre svetlo a živiny, je ťažké, ale nové technológie ju uľahčujú. Špeciálny jahodový materiál bez buriny, ktorý nepoškodzuje alebo nepohodlie, je najlepšou alternatívou k namáhavému burineniu.

Druhy krycích materiálov

Ako poťahový materiál sa často používajú:

 • organický kompost;
 • čierna mulčovacia tkanina;
 • tmavý plastový obal.

Mulčovanie je najdostupnejším spôsobom. S jeho pomocou môžete zastaviť rast a vývoj burín, zlepšiť minerálne a organické zloženie pôdy, chrániť plodiny bobule pred hubovými chorobami.

Na tieto účely organické materiály, ako napríklad:

 1. Drvená kôra alebo štiepky, ktoré si zachovávajú svoje vlastnosti po dobu 5 rokov a zlepšujú vonkajší stav záhrady.
 2. Piliny alebo hobliny rozptýlené v tenkej vrstve. Vyžaduje sa obnovenie najmenej trikrát ročne.
 3. Slama jednoklíčnolistých a dvojklíčnolistých tráv, obložených silnou vrstvou až do 20 cm. Je vhodné vopred sa presvedčiť, že v mulči nie sú žiadne semená, pretože sa môžu stať predmetom priťahovania myší a iných hlodavcov.
 4. Vrcholy záhradnej a zeleninovej záhradnej vegetácie bez známok infekcie hubovými patogénmi. Často sa používa na prevenciu zamŕzania.
 5. Ihly uložené v hrubej vrstve tridsať centimetrov. Vďaka svojim baktericídnym vlastnostiam a schopnosti regulovať teplotu bez prechladnutia pomôže jahodám prežiť silné mrazy.

Mnoho skúsených záhradníkov používa tmavý polyetylén v boji proti nadmernej vegetácii. Je lacný, ľahko použiteľný a robí svoju prácu dobre. Materiál je možné zakúpiť v zosilnenej a pravidelnej forme. V prvom prípade má film tri vrstvy: prvá je stabilizujúca, zo strieborného tieňa, druhá je predstavovaná výstužnou sieťou, spodná časť je čierna, určená na zabránenie rastu buriny. Vďaka tejto štruktúre môže materiál trvať dlhšie ako jeden rok. Nevypevnený film je vyrobený zo špeciálneho vysokotlakového polyetylénu, ktorý blokuje UV žiarenie a zabraňuje rastu buriny. Jeho životnosť je obmedzená na jeden rok.

nevystužený film

Podľa záhradkárov je najlepšou kontrolou buriny čierne vlákno.Skladá sa zo špeciálnych tepelne ošetrených polypropylénových vlákien, vďaka ktorým nereaguje s prostredím, vylučuje zamŕzanie koreňov a umožňuje priechod vzduchu.

Kryt je šetrný k životnému prostrediu, má dlhú životnosť a je odolný voči rôznym mechanickým vplyvom.

agrofiber v ruke

Ktorý z nich je lepšie zvoliť?

Každý typ materiálu má svoje vlastné pozitívne a negatívne vlastnosti a na základe toho by ste mali zvoliť ten najvhodnejší.

materiálkladymínusy
Organický kompostCenovo dostupný a prírodný prostriedok, ktorý chráni pred kolísaním teploty, dopĺňa zloženie pôdy, zabraňuje výskytu škodcov, patogénov, húb a baktériíMôže sa objaviť burina, krátka životnosť, treba ju obnoviť
Polyetylénová fóliaZaručuje sa ochrana proti burinám, neprichádza do styku s kultivovanou rastlinou, zahrieva pôdu a udržuje vlhkosťMožná kondenzácia a plesne, výskyt škodlivého hmyzu, potlačenie mikroflóry v pôde, zamrznutie, životnosť je maximálne 2 roky
AgrofiberEkologický materiál, chráni pred burinou, prehriatím, omrzlinami, ultrafialovým žiarením a infekciou hubovými a bakteriálnymi infekciami, zabezpečí prienik vzduchu a rýchle dozrievanie ovocia, používa sa po dlhú dobuVysoká cena

Ako pestovať jahody pod čiernym krycím materiálom?

Vylodenie sa vykonáva na jar alebo začiatkom jesene, deň by mal byť oblačno, pokojne. Pred výsadbou vložte sadenicu do rastového stimulačného roztoku a ponorte ju vertikálne do pripravenej diery. Opatrne posypte pôdou a vodou tak, aby sa tekutina nedostala pod krycí materiál.

zrelá jahoda

Podmienky používania

Ak chcete zakryť jahodové postele organickým mulčovacím materiálom, musíte najskôr pripraviť kultivovanú rastlinu:

 • dôkladne uvoľnite a zlikvidujte pôdu;
 • zbavte sa suchých listov a úponkov;
 • vykonávať spracovanie pomocou špeciálnych chemikálií, aby sa zabránilo infekcii;
 • kŕmiť rastlinu komplexnými hnojivami;
 • zalievanie.

Ďalším krokom je rovnomerné rozloženie mulča tak, aby nepriľnul k hlavnej stonke kríka. Ak chcete získať dostatok kyslíka pre korene, musíte ustúpiť najmenej 2 cm.

Systematicky uvoľnite mulčovanie na prevzdušnenie a obnovte zhnité oblasti.

rolka filmu

Pri použití filmu alebo vlákna musíte:

 • pripravte pôdu vopred tak, že ju vyrovnáte hrablíkom;
 • materiál rozotrite pevne na zem a pritom pripevnite konce;
 • označte sedadlá kríkov a urobte oválne rezy v intervaloch 40 cm;
 • zasadiť bobuľovú kultúru do dier.

Dôležité! Aby v budúcnosti fúzy neprenikli pod prístrešok, prelejte zeminu cez materiál.

výsadbový proces

Ako zaliať jahody pod poťahový materiál?

Mulčovacie fólie sú odolné proti vode a svetlu, a preto sa odporúča nainštalovať zavlažovací systém. Znížte množstvo polievania, pretože materiál neumožňuje odparovanie vlhkosti.

Agrofibre je schopné prechádzať vodou, ale ihneď po inštalácii sa na povrchu môže hromadiť tekutina, preto je vhodné vykonať zavlažovanie.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica