Ako nakŕmiť prasnicu doma po pôrode, aby bolo viac mlieka

Vývoj nielen zvieraťa, ale aj budúcich prasiatok závisí od charakteristík kŕmenia prasnice. Druh stravy ovplyvňuje aj schopnosť dospelého potomka znášať. Niekoľko faktorov určuje, čo môže byť prasnici kŕmené po pôrode doma. Malo by sa pamätať na to, že počas tohto obdobia sa strava zvieraťa zdvojnásobí.

Faktory, od ktorých závisí rýchlosť posuvu

Rýchlosti posuvu sú určené nasledujúcimi faktormi:

 • celková hmotnosť ošípaných;
 • vek zvieraťa;
 • množstvo telesného tuku;
 • súčasné obdobie výrobnej fázy.

Prasnice mladšie ako dva roky sa považujú za rastúce. Počas tohto obdobia sa preto odporúča kŕmiť mladými zvieratami.

Výrobná fáza má tri obdobia:

 1. Hnojenie (trvá najmenej päť dní). Toto obdobie je definované ako obdobie od odstavu prasiatok do nasledujúceho úspešného počatia.
 2. Tehotenstvo (od počatia do dňa 115).
 3. Laktácia (trvá asi 28 dní). Obdobie je definované ako časový interval medzi prasením a odstavom prasiatok z prasnice.

Každé obdobie výrobnej fázy je charakterizované vlastnými vlastnosťami, ktoré určujú povahu kŕmenia.

čo nakŕmiť prasnicu po pôrode

Druhy kŕmenia

V prípade prasníc sa používajú 2 druhy krmív: kombinované krmivo a kombinované krmivo. Prvý sa odporúča pre veľké farmy s veľkým dobytkom.

V tomto prípade sa prasniciam podáva kompletné krmivo, z ktorých každá zodpovedá súčasnému obdobiu výrobnej fázy a veľkému množstvu pitia.

Podľa druhej možnosti sa do výživy zvierat zavádzajú mliečne výrobky, potravinový odpad, seno (zelená tráva) a obilniny. Okrem toho sa prasniciam pri kombinovanom kŕmení podáva BMVD, ktoré potravu obohacujú vitamínmi.

Ako kŕmiť prasnice v rôznych časoch

V priemere trvá produkčná fáza prasníc 148 dní. To znamená, že počas tohto obdobia je potrebné vziať do úvahy odporúčania uvedené pri príprave stravy.

čo nakŕmiť prasnicu po pôrode

Hnojenie

V prípade neprítomnosti chorôb počas tohto obdobia sa množstvo podávaného krmiva neznižuje. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že po ukončení laktácie je prasnica pripravená na oplodnenie 5 dní po odstavení prasiatok. Ak je to potrebné, množstvo krmiva pre zvieratá sa zvýši na 4 až 5 kilogramov za deň. Tento typ stravovania zvyšuje pravdepodobnosť úspešného počatia. Na dosiahnutie tohto cieľa je však potrebné zabezpečiť správnu stravu a poskytnúť dostatočné množstvo živín a energie.

Prasniciam sa pred hnojením odporúča dať:

 • ovocie alebo melóny z koreňov a hľúz;
 • seno múka;
 • lapače strukovín;
 • Odpad z mlieka, mäsa a rýb.

Po oplodnení by množstvo denného krmiva nemalo prekročiť 2,5 kilogramu. Ak je tento ukazovateľ prekročený, časť embryí môže zomrieť.

krmivo pre ošípané

Obdobie tehotenstva

Toto obdobie je rozdelené na nízku a vysokú plodnosť. Prvá sa končí o 12 týždňov a vyznačuje sa tým, že prasnice potrebujú mierne kŕmenie. V tomto štádiu vývoja tehotenstva sa potreby tela dospelého zvieraťa nelíšia od potrieb, ktoré boli pred oplodnením. Odporúča sa však do stravy zahrnúť potraviny bohaté na vlákninu. Takéto jedlo poskytuje pocit plnosti.

Vysoko plodné prasnice do 16 týždňov vyžadujú veľké množstvo krmiva. Dôvodom je skutočnosť, že v tejto fáze embryá dosahujú veľké veľkosti. Telo ošípaných preto spotrebuje viac živín a vitamínov pre vývoj budúcich prasiatok.

Krmivá sú vysoko plodné:

 • zmes drvených zŕn (až do 60% stravy);
 • čerstvá zelenina (30%);
 • tráva alebo seno (10%);
 • mliečne výrobky alebo koláč.

tráva alebo seno

Bližšie k pôrodu sa odporúča zdvojnásobiť podiel vysoko výživného krmiva a zároveň znížiť množstvo dennej spotreby. V prvých týždňoch tehotenstva musí byť ošípaným podané až 10 - 12 litrov vody, v posledných - 12 - 15 litroch. V tomto štádiu gravidné zvieratá získavajú 40 kilogramov a mladé (do dvoch rokov) - 0-30% menej.

Laktačné obdobie

Po narodení musia ošípané piť veľa tekutín. Na potlačenie smädu sa vedľa zvieraťa umiestni objemný žľab s čistou vodou. Niektorí poľnohospodári tiež riedia cukor alebo glukózu v tekutine (jednu polievkovú lyžicu na liter), pretože tieto látky pomáhajú rýchlejšie obnoviť silu.

Po prvýkrát môžete kŕmiť zvieratá po narodení po 6-8 hodinách, pričom rozdáte tekutú zmes drveného ovsa a otrúb s objemom najviac 2 litre. V budúcnosti budete musieť postupne zvyšovať množstvo jedla. Laktujúce ošípané sa musia kŕmiť 2 až 3 krát viac krmiva ako počas gravidity. Počas tohto obdobia sa odporúča zaviesť:

 • výrobky obsahujúce vlákninu (do 8% objemu krmiva);
 • kŕmny olej (1-3%);
 • rybia múčka (1 - 2%).

tráva alebo seno

Aby prasnica produkovala viac mlieka, odporúča sa používať koncentráty v kombinácii s varenými zemiakmi alebo koreňovou zeleninou. V prvých dňoch po pôrode dávajú 2 až 4 kilogramy krmiva, potom 3 kilogramy. Od druhého týždňa ošípaná prechádza na dobrú výživu. Počas tohto obdobia je potrebné zaviesť do stravy hrubé, vysoko výživné a šťavnaté krmivo, ktoré tiež zvyšuje produkciu mlieka.

Na kŕmenie laktujúcich zvierat je potrebné zakúpiť kŕmne zmesi s vysokým obsahom aminokyselín a minerálov. Dôvodom je skutočnosť, že počas výroby mlieka telo rýchlo stráca tuk a bielkoviny. Rovnako dôležité je zabezpečiť prasnici správne životné podmienky. Po pôrode je potrebné udržiavať teplotu 18 - 20 stupňov a kŕmiť pri prísnom dodržiavaní hygienických noriem.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica