Ako kŕmiť vietnamské ciciaky doma, aby mali viac mäsa

Mnoho chovateľov sa podieľa na chove vietnamských prasiatok. Predtým sa tieto zvieratá považovali za exotické, a preto sa v domácnostiach zriedka našli. Teraz sú však také bežné ako bežné ošípané. Mnoho ľudí, ktorí sa chystajú chovať na takýchto zvieratách, sa zaujíma o to, ako možno vietnamské prasiatka počas chovu kŕmiť.

Vlastnosti kŕmenia vietnamských ošípaných

Aby ste správne kŕmili malé ošípané s bradavičkami, musíte sa oboznámiť s charakteristikami ich stravy. Ľudia, ktorí chovali takéto zvieratá už dlhší čas, odporúčajú im jedlo v dávkach niekoľkokrát denne. V lete sa kŕmia dvakrát denne av zime sa tieto zvieratá konzumujú trikrát denne.

Strava vietnamských prasiatok by mala obsahovať tieto výživové zložky:

 • 5% tuku;
 • 15% vlákniny;
 • 12% proteín.

Pred kŕmením zvierat je potrebné stanoviť dennú mieru spotreby krmiva. Pri výpočtoch je potrebné vychádzať z hmotnosti zvieraťa. Napríklad, ak má hmotnosť 40 - 50 kilogramov, musí jesť každý deň 300 gramov krmiva. Je potrebné kŕmiť viac ošípaných. Zároveň sa odporúča kŕmiť ich viac jačmeňom, pretože to je to najlepšie absorbované prasiatkami. Je daná zem alebo dokonca na vyprážanie. Jačmeň podporuje rast zvierat a tiež zvyšuje ich prírastok na hmotnosti.

kŕmenie ošípaných

Čo je zakázané kŕmiť

Mnoho ľudí považuje vietnamské ošípané za všežravé zvieratá, ktoré môžu byť kŕmené čímkoľvek. Je však jedlo, ktoré sa takýmto ošípaným nežiaduce. Niektoré potraviny môžu poškodiť ich telo a negatívne ovplyvniť ich rast. Nevyvážená strava tiež vedie k obezite, vďaka ktorej sa u zvierat vytvára veľa podkožného tuku. Obezita sa považuje za hlavnú chorobu vietnamských ošípaných, a preto skúsení poľnohospodári neodporúčajú kŕmiť ich veľkým množstvom krmiva, ktoré sa používa pre obyčajné biele prasiatka.

Do dennej stravy, ktorá obsahuje vlákninu a rastlinné zložky, je potrebné pridať nasýtené krmivá. Toto jedlo by sa malo podávať častejšie, pretože sa rýchlejšie vstrebáva vietnamskými ošípanými. Podávanie týchto ošípaných je kontraindikované, pretože bude horšie trávené. Krmivo tiež nekrmte senom a slamou vo veľkých množstvách. To môže negatívne ovplyvniť ich tráviaci systém.

Ako nakŕmiť vietnamské ošípané viac mäsa?

Ak chcete získať viac mäsa z vietnamských prasiatok, musíte sa oboznámiť s vlastnosťami ich kŕmenia.

malé prasiatka

novorodenec

Kvôli rýchlemu rastu ošípaných v prvých týždňoch po narodení by nemali byť kŕmené ničím iným ako materským mliekom. Po 7 až 10 dňoch sa však množstvo mlieka u matky znižuje, a preto ošípané prestávajú jesť.

Odborníci odporúčajú zavádzať doplnkové potraviny do stravy, aby zvieratá nezostali hladové.

V prasiatku, kde sú chované vietnamské ciciaky, sú nainštalované kŕmne žľaby. Najskôr sa do krmiva pre zvieratá pridávajú malé a vyprážané zrná pšenice. Potom sa postupne pridá kukurica s jačmeňom. Zrná sú veľmi užitočné, najmä v období výskytu zubov. Poškrabávajú ďasná, čím rýchlejšie vybuchnú nové zuby.

Ošípané by tiež mali mať v potrave viac tekutého jedla. Môžu sa napríklad podávať ovsené vločky alebo jačmenná kaša riedená vodou. Keď sú ošípané staré 2 až 3 týždne, pripravuje sa takáto kaša na odstredenom mlieku. Trávnikom a senom dostávajú tiež trojtýždňové prasiatka.

malé ošípané

1 až 6 mesiacov

Na získanie väčšieho množstva mäsa z chovaných ošípaných je potrebné premyslieť stravu až do veku šiestich mesiacov. V takom prípade sa strava podľa mesiaca môže líšiť:

 • Prvý. Skúsení poľnohospodári odporúčajú kŕmiť prasiatka mesačne najmenej päťkrát denne. Je to potrebné na zlepšenie fungovania tráviaceho systému. Pravidelné kŕmenie podporuje produkciu žalúdočnej šťavy, vďaka ktorej sa jedlo lepšie trávi. K strave mesačných zvierat sa pridáva viac pšenice, jačmeňa a ovsených vločiek.
 • Druhé. Dvojmesačné prasiatka sa musia kŕmiť menej často, iba trikrát denne. Zvieratám sa podáva viac tekvice, zemiakov a strúhanej repy. Odporúča sa tiež kŕmiť ciciaky pšenicou alebo ražou. Každé vietnamské ošípané by malo jesť najmenej tri kilogramy potravy každý deň.
 • Tretí a štvrtý. Keď sú prasiatka staré tri mesiace, začínajú rozvíjať svaly a posilňujú ich kosti. Účinná strava na budovanie svalov v tomto veku by mala pozostávať z potravín s vysokým obsahom bielkovín. Každá ošípaná by mala jesť štyri kilogramy krmiva denne.
 • Piate a šieste. Keď má ošípané šesť mesiacov, malo by jesť šesť kilogramov krmiva denne. Tieto zvieratá sú kŕmené ovocím, zeleninou, kukuricou a hráškom. Môžu sa tiež kŕmiť sypkými alebo granulovanými potravinami.

kŕmenie prasiatok

V zime

Mnoho ľudí, ktorí plánujú chovať vietnamské ošípané, sa zaujíma o to, ako ich kŕmiť v zime. Aby mohli priberať na váhe rýchlejšie, v zime sa denný príjem potravy zvyšuje až 3-4 krát. Namiesto čerstvej trávy sa do stravy pridáva seno so sušenými vrcholkami. Do stravy sa pridávajú aj strukoviny, ktoré obsahujú veľa bielkovín. Poľnohospodári im niekedy v zime kŕmia mliekom a droždím. Na budovanie svalovej hmoty sa zvieratám podáva viac otrúb a kŕmnych zmesí.

V prípade potreby sa do stravy pridávajú vitamíny a ďalšie doplnky s užitočnými mikroelementmi.

Do potraviny sa pridáva „Liprot“, ktorý sa predbežne rozvedie s vodou. Za týmto účelom pridajte štyri lyžice drogy do vedra naplneného vodou.

zelenina pre ciciaky

V lete

V lete, keď teplota vzduchu prekročí dvadsať stupňov Celzia, sa množstvo jedla zníži o štvrtinu. Výkrm zvierat v lete sa vykonáva hlavne pomocou ovocia, zeleniny a bylín. Odporúča sa pravidelne vychádzať prasiatka na prechádzky, aby nesedeli na jednom mieste a neplavali tukom. Ak je to možné, vypúšťajú sa na lúku, takže jedia viac zelenej trávy. Ošípané je potrebné vtiahnuť do stodoly až večer. Vietnamské ošípané musíte kŕmiť v lete dvakrát denne - ráno a večer.

Krmivo na porážku

Mnoho poľnohospodárov chová zvieratá na zabitie doma. V takom prípade sa musí všetko urobiť, aby chované ciciaky mali veľa mäsa. Preto je potrebné do stravy pridať potraviny, ktoré obsahujú veľa bielkovín. Skúsení poľnohospodári odporúčajú používať koncentrovanejšie krmivo a pridávať zelené. Môžete si tiež vyrobiť vlastnú zmes prasiatok:

 • Výživová formulácia vyrobená z rovnakého množstva ovsa, hrachu a kukurice
 • 40% pšeničné krupice zmiešané so 60% ovsa;
 • jačmeň zmiešaný s kukuricou v pomere 2: 1.

jačmeň zmiešaný s kukuricou

Údržba a starostlivosť

Vietnamské ciciaky sú známe svojou nenáročnou starostlivosťou. Napriek tomu však pri chove týchto zvierat treba vziať do úvahy niekoľko bodov:

 • Vysoko kvalitný ventilačný systém v stodole. Je potrebné, aby ošípané neboli v lete príliš horúce.
 • Betónová podlaha. Miestnosti, v ktorých sa chovajú ciciaky, musia mať betónové podlahy. Vďaka tomu nebudú môcť kopať zem a ničiť podlahovú krytinu.
 • Prítomnosť miesta na prechádzky. Na jar av lete by zvieratá mali mať možnosť chodiť. Preto by mala byť v blízkosti stodoly oblasť, kde by ošípané mohli obísť a v prípade potreby okusovať zelenú trávu.

záver

Niektorí farmári chcú chovať vietnamské ošípané. Predtým sa však musíte oboznámiť s prvkami starostlivosti o nich, ako aj s ich výkrmom, aby získali mäso.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica