Pôvodca tsum ošípaných, jeho príznaky a liečba je nebezpečný pre človeka

Moru ošípaných je nebezpečná infekčná choroba, v dôsledku ktorej sa u zvierat môžu vyvinúť ďalšie nebezpečnejšie choroby. Napríklad sa môžu vyvinúť pneumónia, hemoragická diatéza alebo zápal v črevách. Predtým, ako sa pokúsite vyliečiť mor, musíte sa bližšie zoznámiť s charakteristikami tejto choroby.

Opis choroby

Každý človek, ktorý sa chystá chovať ošípané v budúcnosti, by sa mal oboznámiť s opisom moru na ciciakoch. Toto infekčné ochorenie sa zriedkavo vyskytuje u prasiatok. Ak sú však zvieratá už choré, bude ťažké ich vyliečiť z dôvodu odolnosti moru voči liekom. Táto choroba je veľmi nebezpečná, pretože s ňou môžu ochorieť jednotlivci akéhokoľvek veku. Dokonca ani dospelé ciciaky so silným imunitným systémom nie sú voči morom odolné. Po prvýkrát bola táto choroba odhalená v Afrike. Postupom času sa však rozšírila aj na ďalšie kontinenty. Mor sa teraz môže nakaziť zvieratami v ktorejkoľvek krajine.

Ako sa prenáša?

Je potrebné vopred pochopiť zvláštnosti prenosu tejto nebezpečnej infekčnej choroby. Po kontakte s už infikovanými prasiatkami sa môžu zvieratá nakaziť morom. Okrem toho sa pôvodca choroby vyskytuje vo vode, potravinách a dokonca aj na povrchu zásob. Prenikanie vírusu do tela je uľahčené poškodením povrchu kože a dokonca uhryznutím hmyzom.

Väčšina zvierat, ktoré sa dostanú do moru, zomrie. Jedinci, ktorým sa podarilo prežiť, však zostávajú nosičmi vírusu.

Všetky ošípané žijúce v okruhu desiatich kilometrov sú vystavené riziku infekcie. Preto sa ihneď po objavení prvých príznakov choroby infikované zvieratá izolujú od zvyšku ciciakov.

Symptómy CSF

Príznaky priamo závisia od typu choroby.

mor ošípaných

Črevná forma

Mnoho ciciakov sa nakazí črevnými chorobami, v dôsledku ktorých sú narušené tráviace procesy zvieraťa. Prvé príznaky distemperu sa neobjavia okamžite, ale niekoľko dní po infekcii. Poľnohospodári preto nie vždy dokážu okamžite zistiť, s čím sú príušnice choré.

Najskôr sa u zvierat začína objavovať zápcha. Problémy s pohybmi čriev pretrvávajú niekoľko týždňov. V intervaloch medzi zápchou sa u prasničiek vyvinie hnačka. Potom sa postupne objavujú ďalšie príznaky vírusu, medzi ktoré patrí horúčka a enterokolitída. Choré prasa prestane jesť, čo vedie k chudnutiu.Ak sa nelieči, infikované zviera zomrie.

Pľúcna forma

Tento druh psinky sa považuje za jeden z najnebezpečnejších, pretože často vedie k smrti chorého zvieraťa. Spočiatku sa najprv nijako neprejavuje, a preto je ťažké určiť, či je ošípaná niečím chorá. Postupom času sa však začínajú objavovať prvé príznaky, ktoré by sa mali riešiť.

mor ošípaných

Počiatočné príznaky pneumonického moru zahŕňajú:

 • kašeľ, ktorý sa postupne zhoršuje;
 • zápal pľúc sprevádzaný zvýšením telesnej teploty;
 • výtok z nosa sliznice;
 • dýchavičnosť s chrápaním.

Aj zvieratá, ktoré ochorejú na mor, sa často začínajú usadiť na zadné nohy. Robia to na zmiernenie bolesti v pľúcach.

Chronická forma

Choré zvieratá niekedy na túto chorobu neumierajú, ale zostávajú nažive. V tomto prípade sa psinka stáva chronickou. Z času na čas sa objavia príznaky. Prasiatka pravidelne trpia horúčkou, zápalom pľúc a silným kašľom. U chorých ošípaných sa niekedy vyvinú príznaky charakteristické pre atypický vírus. Medzi tieto vlastnosti patrí:

 • strata hmotnosti, kvôli ktorej zviera nemá prakticky žiadnu vrstvu tuku;
 • horúčka spôsobená zvýšenou telesnou teplotou;
 • strata chuti do jedla;
 • zápal spojiviek;
 • ťažké dýchanie.

veľa ošípaných

Akútna forma

Podľa mnohých farmárov je akútna forma považovaná za najnebezpečnejšiu, pretože v dôsledku rýchleho vývoja choroby zvieratá uhynú do 5 až 10 dní. Nie je ľahké určiť chorobu včas, pretože sa neprejavuje okamžite. V prvých dňoch sa choroba nijako neprejavuje. Potom sa však náhle objavia nasledujúce príznaky:

 • horúčka a horúčka;
 • hnačka, pri ktorej výkaly vychádzajú s červenými pruhmi krvi;
 • nazálna kongescia;
 • sčervenanie očí;
 • výskyt žltých pustúl v ušiach a bruchu;
 • menšie subkutánne krvácania.

dve malé ošípané

Bleskový tvar

Ľudia, ktorí chovajú malé ošípané, by si mali dávať pozor na fulminantný typ vírusu. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u prasiatok, ktoré majú menej ako šesť mesiacov. Bleskovo rýchla forma je nebezpečná pre oslabený organizmus zvierat. Môžu zomrieť do niekoľkých dní po objavení sa príznakov.

Medzi bežné príznaky fulminantného moru patria:

 • Zvracanie. Toto je hlavný príznak, ktorý sa prejavuje oveľa skôr ako ostatní.
 • Škvrny pod kožou. Vyskytujú sa v dôsledku subkutánneho krvácania v dôsledku poškodenia ciev.
 • Zvýšenie teploty. V dôsledku zápalových procesov v tele sa telesná teplota výrazne zvyšuje.

mor ošípaných

Forma podkyseliny

Niektoré zvieratá majú podmienenú rezistenciu na tento vírus, a preto sa zriedka nakazia inými druhmi vírusu. Najčastejšie tieto ošípané trpia subkyselinovým ochorením, ktoré sa vyznačuje príznakmi pľúcnej a črevnej formy.

Trvanie choroby je dva a pol týždňa. Potom môže mor subkyselín získať chronickú formu. Ak sa tak nestane, zviera zomrie kvôli komplikáciám. Najčastejšou komplikáciou je salmonelóza, ktorá zhoršuje funkciu čriev. U zvierat sa vyvinie hnačka s výtokom hnisu a krvi. Prasiatka tiež prestávajú jesť, čo vedie k rýchlemu chudnutiu.

Diagnóza choroby

Niektorí poľnohospodári veria, že mor môžete diagnostikovať sami. Nie je to však ľahké a preto je potrebné stanoviť presnú diagnózu, je potrebné vykonať špeciálne laboratórne testy. Počas diagnostického procesu sa najčastejšie odoberá vzorka krvi a vykonávajú sa testy.V tomto prípade sa musí odobrať krv zvieratám, ktoré sú choré dlhý čas alebo boli v kontakte s prasiatkami infikovanými vírusom psinky.

dve malé ošípané

Diagnóza sa niekedy potvrdí vyšetrením častíc sleziny. Deje sa to však v extrémnych prípadoch, keď krvné testy nepomohli určiť chorobu.

Liečba klasického moru ošípaných

Napriek tomu, že sa mor považuje za staré ochorenie, proti nemu sa ešte nevyvinula žiadna účinná liečba. Preto, ak sa zistí, že ošípané je týmto ochorením choré, okamžite sa izoluje od ostatných zvierat. K dispozícii sú aj núdzové očkovania, ktoré niekedy zachraňujú životy už infikovaných prasiatok.

Ak očkovanie zlyhá, hospodárske zvieratá sa musia zničiť a ich mŕtvoly spáliť. Zabráni sa tým šíreniu choroby.

Je mor ošípaných nebezpečný pre ľudí

Mnoho poľnohospodárov, ktorí plánujú chov prasiatok, sa zaujíma o to, či je mor pre človeka nebezpečný. Môžete sa uvoľniť, pretože táto choroba nepredstavuje nebezpečenstvo pre ľudí. Nezaznamenal sa ani jeden prípad, že by osoba nakazila mor z prasiatka. Mäso chorých zvierat možno dokonca jesť. Predtým je však podrobený tepelnému spracovaniu po dlhú dobu. Niekoľko hodín sa dôkladne vypráža alebo varí vo vriacej vode. Fajčenie takéhoto mäsa je kontraindikované, pretože fajčenie nepoškodzuje patogénne organizmy.

mor ošípaných

Prevencia chorôb

Rozlišujú sa tieto preventívne opatrenia, vďaka ktorým chránia ciciaky pred morom:

 • udržiavanie poriadku vo vnútri prasiatka a v priestoroch pre vychádzkové zvieratá;
 • pravidelná dezinfekcia priestorov;
 • dezinfekcia pitnej vody pre ošípané a tepelné ošetrenie krmiva;
 • očkovanie proti moru;
 • oplotenie prasiatka plotom, aby cudzie zvieratá nevstúpili na jeho územie;
 • organizácia samostatného miesta na kúpanie zvierat v prasiatku.

Prevalencia CSF v Rusku a vo svete

Na území Ruskej federácie je toto ochorenie zriedkavé, pretože väčšina prasiatok musí byť očkovaná osobitným spôsobom. Väčšina infikovaných ošípaných bola v rokoch 2010 - 2013. Počas tohto obdobia bolo usmrtených viac ako milión ošípaných. Distemper sa najčastejšie vyskytuje v afrických krajinách, kde sú ošípané očkované oveľa menej často.

záver

Niektorí poľnohospodári čelia morom pri chove prasiatok. Preto je pred chovom takýchto zvierat potrebné oboznámiť sa s opisom takého vírusu, jeho príznakmi a metódami prevencie. Pomôže to chrániť zvieratá pred morovou infekciou.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica