Ako podávať rybí olej prasiatkam a dávkovanie, návod na použitie a rady

Rybí olej je dôležitým a užitočným prvkom výživy dospelých ošípaných a prasiatok, ktorý je schopný doplniť nedostatok vitamínov A a D, omega-3 v tele výkrmných zvierat a počas zimného obdobia chovu. Pomocou chutnej a aromatickej prísady sa ciciaky učia sušiť jedlo. O to, ako správne podať rybí olej pre ciciaky, ako vypočítať dávku v závislosti od veku a hmotnosti zvieraťa, sa zaujíma vopred.

Prínos a ujma

V ktorých prípadoch a prečo odporúčajú veterinárni lekári pridávať do výživy zvierat rybí olej? Toto sú hlavné aspekty:

 • Prevencia krivice, tetanie a anémie.
 • Prevencia chorôb gastrointestinálneho traktu, najmä gastritídy, gastroenteritídy, kardiovaskulárneho systému.
 • Doplnenie nedostatku vitamínu D a A.
 • Zlepšenie kvality sadivového materiálu samcov.
 • Zotavenie zvierat po zlomeninách končatín.
 • Vytvorenie silnej imunity u malých ošípaných.
 • Podporuje závislosť mladých zvierat na sušení potravy.

Nedostatok vitamínu D v potrave zvierat vedie k narušeniu metabolizmu fosforu a vápnika a k hormonálnej rovnováhe.

Mladý rast zaostáva vo vývoji, ciciaky vyzerajú „poranené“, je možné vytvoriť pupočnú a bradavkovú prietrž, deformáciu vzhľadu zubov, kostí a končatín.

Negatívne momenty, ktoré môžu nastať pri kŕmení zvierat rybím olejom:

 • Alergie sú možné.
 • Nevoľnosť, zažívacie ťažkosti.

Výskyt takýchto príznakov je možný v prípade individuálnej intolerancie pridanej doplnkovej látky pre zvieratá.

Na poznámku. Aby sa skontrolovala pravdepodobnosť možnej alergie, aditívum sa aplikuje na kožu prasiatok, ak sa neobjaví začervenanie, potom sa aditívum môže použiť na výživu mladých.

kŕmenie ošípaných

Pokyny na používanie rybieho oleja pre ošípané

Na dosiahnutie maximálneho prínosu z pridávania lieku do stravy pre prasiatka je dôležité dodržiavať dávkovanie a postupovať podľa pokynov na používanie doplnku pre mladých. Skúsení poľnohospodári zavádzajú vitamínové prípravky do výživy systematickým spôsobom v kurzoch. Napríklad týždeň s prísadou, týždeň bez prísady. Schéma sa často používa - deň čo deň. Celkové trvanie kurzu s prestávkami by nemalo presiahnuť tri mesiace.

Najobľúbenejší rybí olej medzi chovateľmi hospodárskych zvierat vo forme koncentrátu. Aróma doplnkovej látky priťahuje zvieratá k potrave, preto sa prasiatka často učia sušiť jedlo pomocou vône. Okrem toho sa rybí olej často vyskytuje v multivitamínových komplexoch pre ošípané, tu je jeho koncentrácia výrazne nižšia, ale dávkovanie a kompatibilita s ostatnými zložkami komplexu sú jasne definované. Moderné vitamíny nemajú horšiu kvalitu ako prírodné koncentráty a úspešne sa používajú v chove zvierat.Počas ranného kŕmenia sa odporúča aplikovať premixy raz denne v plnej dávke, pričom sa prvok pridáva do jedla.

kŕmenie ošípaných

Doplnkové dávkovanie

Množstvo lieku za deň je určené vekom mladých. Takže 2 až 4 mesiace staré ciciaky sa podávajú približne 15 až 20 gramov doplnku na osobu. Toto je denná norma. Ciciaky potrebujú 3 gramy na deň.

Ak poľnohospodár používa multivitamínové komplexy s obsahom rybieho oleja, nie je vhodné kŕmiť prasiatka ďalším koncentrátom.

Miera doplnkových látok sa môže meniť v závislosti od plemena ošípaných, takže v prípade vietnamských odrôd je miera doplnkovej látky polovičná a závisí od hmotnosti zvieraťa.

Čo odborníci radia?

Chov ošípaných je dnes dobre rozvinutým odvetvím chovu zvierat. Pre každé plemeno ošípaných boli zostavené odporúčané kŕmne dávky na výkrm a chov mladých zvierat. Skúsené farmárske tipy na kŕmenie prasiatok doplnkom z rybieho oleja:

 • Odporúča sa začať s kŕmením prasiatok s premixmi od 5. dňa života, doplnková látka sa zavádza do prvého doplnkového krmiva vo forme odstredeného mlieka alebo jogurtu.
 • Prísne dodržiavajte dávkovanie doplnkov a trvanie kurzu.
 • Obzvlášť dôležité je pridávať rybí olej do stravy mladých zásob počas zimy.
 • Do krmiva pre dojčiace prasnice pridajte rybí olej.
 • Doplnok stravy sa pridáva do potravín počas ranného kŕmenia.
 • Pred použitím doplnku sa uistite, že zvieratá nevykazujú alergie vykonaním kožného testu.
 • Pri prvej aplikácii znížte základnú dávku na polovicu.
 • Kurzy používajte prerušovane.

Hospodárske zvieratá, a najmä chov ošípaných, je v našej krajine prosperujúcim odvetvím poľnohospodárstva. Vytvorenie vysoko kvalitnej dávky pre ošípané je dôležitým cieľom a úlohou poľnohospodára, denný rast mladých zvierat, ich zdravie a produktivita bude závisieť od kvality krmiva. Rybí olej je dôležitým prvkom v prevencii krivíc a anémie u mladých zvierat. Keď sa mladé zvieratá pridávajú do prvého doplnkového krmiva, vyvinú stabilnú imunitu proti rôznym chorobám a metabolizmus začne správne a účinne fungovať.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica