Ako zostaviť prasiatko vlastnými rukami, pohľadmi, kresbami a materiálmi, pokyny krok za krokom

Niektorí majitelia súkromných pozemkov často myslia na chov prasiatok. Predtým však musíte postaviť špeciálnu stajňu pre zvieratá. Preto je potrebné vopred porozumieť zvláštnostiam budovania prasiatka.

Druhy prasiat

Predtým, ako postavíte prístrešok pre ošípané, musíte sa oboznámiť s hlavnými typmi takýchto štruktúr. Najčastejšie sa pre chovné ciciaky stavajú tieto typy štruktúr:

  • Budova matky. Takáto budova sa stavia, aby uľahčila oplodnenie. Je rozdelená do niekoľkých sekcií, vďaka ktorým je možné umiestniť asi 35 prasníc. Uprostred konštrukcie by mala byť umiestnená časť na kŕmenie zvierat.
  • Kanec. Konštrukcia je postavená špeciálne na údržbu kancov. Vo vnútri kancov sú prasiatka rozdelené do dvoch radov. Všetky zvieratá sa nachádzajú v samostatných skupinách, ktoré sú od seba oplotené.
  • Výkrm. Pomerne veľké zariadenia používané na chov ciciakov vo veľkých skupinách. Všetky zvieratá v krmivárňach sú umiestnené v 3 až 4 radoch.

Príprava na výstavbu

Pred výstavbou prasiatka sa musíte oboznámiť s prípravami na ďalšie stavebné práce.

Ako vypočítať plochu

Prvým krokom pri príprave na ďalšiu výstavbu je výpočet plochy konštrukcie. Rozmery štruktúry priamo závisia od počtu zvierat, ktoré sa v nej budú chovať. Napríklad, ak sa buduje prístrešok pre 2 hlavy, bude stačiť urobiť malú budovu s rozlohou 3 metre.

Na chov prasníc budete potrebovať priestrannejšie konštrukcie, aby mali dostatok voľného miesta. Na území areálu sa buduje prístrešok s rozlohou desať metrov pre 10 hláv. Na 20 hláv bude potrebná priestranná štruktúra, aby sa ošípané okolo seba nepreplávali. Plocha miestnosti by mala byť 15 - 20 metrov.

stavba prasiat

plány

Pred výstavbou haly je veľmi dôležité vytvoriť výkres budúcej štruktúry. Takáto schéma pomôže v budúcnosti pri výstavbe štruktúry pre chov prasiatok. Pred nakreslením stavebného projektu na papier musíte vykonať nasledujúce kroky:

  • vyberte si miesto na výstavbu prasiatka;
  • dôkladne premyslieť štrukturálne prvky budovy, ak je to potrebné, načrtnite na papieri hrubý plán;
  • určiť veľkosť budovy a vzdialenosť od vnútorných stien;
  • určiť druh plemena, ktoré sa má chovať, a počet kusov, pretože od toho bude závisieť počet priestorov pre prasiatka.

stavba prasiat

Výber materiálov a výpočet ich množstva

Na výstavbu prasiatka bez vysokých nákladov je potrebné vopred si vybrať potrebné materiály a určiť ich množstvo. Najprv si musíte vybrať materiál, z ktorého sa vytvorí základ pre prasiatko v krajine. Skúsení stavitelia odporúčajú na výrobu použiť betón. Jeho hlavnou výhodou je odolnosť proti vlhkosti. Na výpočet požadovaného množstva betónu budete musieť vynásobiť výšku nadácie dĺžkou.

Pri stavbe stien sa používajú rôzne materiály. Niektorí ľudia ich stavajú z pražcov. Penové bloky sa používajú na výstavbu haly pre vietnamské ošípané. Ak potrebujete vybudovať štruktúru v podobe skleníka, steny sú vyrobené z polykarbonátu.

Ako postaviť prasiatko vlastnými rukami

Ak chcete doma správne postaviť ošípané, musíte sa oboznámiť s hlavnými vlastnosťami konštrukcie.

Urob to sám

nadácie

Budovanie prasiatka sa začína vytvorením nadácie. Najprv sa na mieste, kde bude stodola postavená, označí miesto. Potom je vykopaný zákop pod budúcim nadáciou. Odporúča sa prehĺbiť priehlbiny tak, aby bola základňa bezpečná. Hĺbka výkopu by preto nemala byť menšia ako päťdesiat centimetrov.

Do vyhĺbených priehlbín sa naleje vrstva piesku a štrku. Musí sa dôkladne stlačiť, potom sa naleje betónová zmes. Keď je betón úplne suchý, prekryje sa ním krytinový materiál. Tento materiál je potrebný na zlepšenie vodotesnosti. Je lepšie položiť krytinu do niekoľkých vrstiev, aby sa zabránilo vniknutiu vlhkosti.

Podlahové možnosti

Najkontroverznejším a najťažším problémom pri výstavbe prasiat je vytvorenie podláh. Skúsení poľnohospodári, ktorí už postavili prístrešky, odporúčajú stavbu z betónu. Vďaka tomuto materiálu bude podlaha dokonale rovná. Neabsorbuje nepríjemné pachy a vlhkosť. Betónová podlaha sa tiež ľahko čistí od nečistôt.

stavba prasiat

Na vytvorenie pevnej betónovej podlahy je potrebné odstrániť vrchnú vrstvu pôdy s výškou 4 až 5 centimetrov. Potom sa na povrch naleje jemný štrk s pieskom. Na spodnú vrstvu sa naleje betónový roztok. Takáto podlahová krytina stvrdne do 3-4 dní.

Steny a strecha

Pri stavbe stien je lepšie používať teplé a ľahké materiály. Patria sem pórobetón alebo penobetón. Jedinou vážnou nevýhodou týchto materiálov je absorpcia vlhkosti. Preto bude potrebné steny starostlivo omietnuť zvonka aj zvnútra. Neodporúča sa udržiavať steny príliš nízke, pretože vo vnútri prasiatka musí byť zabezpečená dobrá ventilácia. Optimálna výška je dva a pol metra. V prípade potreby sú však vyššie.

Strecha prasiatka je naklonená. Podkrovie nestojí za to, pretože v kôlni bude vždy vysoká vlhkosť. Ako krycí materiál na strechu môžete použiť šindle, bridlicu alebo obyčajný strešný materiál.

strop

Po vybudovaní strechy sa zaoberajú vytváraním stropu pre prasiatko. Môže byť vyrobený z obyčajných drevených dosiek alebo železobetónových dosiek. Aby sa udržala teplota vo vnútri prístrešku, musí byť strop izolovaný. Všetky materiály, ktoré máte po ruke, sa používajú ako izolácia. Niektorí vložili piliny na strop a zakryli ho tenkou vrstvou piesku.

veľké prasiatko

Okná a dvere servisných miestností

Každé prasiatko by malo mať malé okná umiestnené vo vzdialenosti jeden a pol metra od podlahovej krytiny. Veľké okná nemusia byť vyrobené, pretože veľké množstvo svetla spôsobuje, že ciciaky sú aktívne a vzrušujúce. Najčastejšie sa inštalujú okná s jednoduchým zasklením.Ak sa však stodola stavia v oblasti s drsnými zimami, je lepšie nainštalovať dvojité zasklené konštrukcie. Musia sa otvoriť aj nainštalované okná, aby bolo možné stajňu vetrať.

Všetky servisné priestory musia byť vybavené dverami. Musia byť pevne uzavreté, aby vo vnútri prasiatka so zvieratami neboli žiadne silné ponory.

Dvere pre vonkajší prístup

Odporúča sa vytvoriť dvere na južnej strane budovy, pretože tam býva najčastejšie pokoj. Ich rozmery priamo závisia od vlastností spracovania odpadu a dodávky kŕmnych zmesí. Optimálna výška je dva metre a šírka jeden a pol metra. V blízkosti otvorov môžete urobiť malú technickú miestnosť - prístrešok. Použijú sa na skladovanie krmiva, náradia a podstielky. Ak je stodola postavená v severnej oblasti, kde je často silný vietor, pred vchodom je nainštalovaná predsieň. Je široký dva metre a hlboký asi tri metre.

stavba prasiat

ventilácia

Na lepšie čistenie znečisteného vzduchu v interiéri je potrebné myslieť na ventilačný systém. Víkendové bane sa vyrábajú v blízkosti miest, kde sa zhromažďuje hnoj s hnojom. Veľkosti vetraných šácht sa môžu líšiť, to všetko závisí od počtu hláv v stodole. Napríklad pri chove dospelých zvierat musí mať plocha prierezu potrubia najmenej 165 štvorcových centimetrov.

Osvetlenie a prívod vody

Stodola, v ktorej sú ošípané chované, musí byť dobre osvetlená. Ak u zvierat nie je dostatok svetla, imunita sa môže znížiť, čo vedie k výskytu chorôb. Aj pri slabom svetle ciciaky absorbujú vitamíny horšie a rastú pomalšie. Na osvetlenie prasiatka sa okrem okien používajú aj ultrafialové alebo infračervené žiarovky. Inštalujú sa vo vzdialenosti jedného metra od povrchu podlahy.

V prasiatku sa vytvára nepretržitý prísun vody. V takom prípade by sa mala dodať vyčistená voda. Ak má nízku kvalitu, zhoršuje sa ich trávenie, čo vedie k zápche.

ošípané v prasiatku

Kúrenie v stodole

Miestnosť, v ktorej sa ciciaky chovajú, sa musí zohriať, aby sa udržala teplota. Ak je prasiatko malé a je v ňom vyvýšených niekoľko hláv, je možné nainštalovať 2 - 3 ventilátorové ohrievače. Pre veľké miestnosti budete musieť postaviť špeciálne vykurovacie pece.

Niektorí ľudia namiesto toho inštalujú teplé podlahy. V tomto prípade sa budete musieť v počiatočnej fáze výstavby zaoberať položením vykurovacích potrubí, ktoré sú umiestnené medzi podlahovými vrstvami.

Systém na zber hnoja

Hlavným problémom, ktorému mnohí poľnohospodári čelia pri chove prasiatok, je likvidácia odpadu. Niektorí ľudia to robia ručne, ale práca je veľmi namáhavá. Preto je lepšie myslieť vopred na systém zberu hnoja. Na zber odpadu sú nainštalované špeciálne zásobníky hnoja. Takéto konštrukcie sú vyrobené z dosiek, kovových rúrok alebo betónu.

Vnútorné usporiadanie

Pred umiestnením ošípaných do prasiatka musíte urobiť vnútorné usporiadanie miestnosti.

Osvetlenie a prívod vody

Obrábacie stroje

Ošípané sú vybavené špeciálnymi ohradami, do ktorých sú umiestnené prasiatka. Môžu byť vyrobené zo železa alebo dreva. Výška každého takého stroja je najmenej jeden meter. Na prednej strane je nainštalovaná bezpečná brána, aby ciciaky nemohli vytiecť.

kŕmidlá napájačky

Na všetkých prasiatkach by malo byť nainštalované špeciálne zariadenie na kŕmenie potravín - kŕmidlo. Rozmery takýchto štruktúr závisia od oblasti prasiatka a od počtu zvierat. Na 3-4 malé prasničky postačuje jeden žľab s hĺbkou 40 - 45 centimetrov. Pri každej ošípanej by sa mal nainštalovať napájač. Odporúča sa používať pohárikové výrobky, pretože pri ich použití voda nestrekne.

záver

Každý poľnohospodár, ktorý chce chovať ciciaky, bude musieť postaviť prasiatko. Predtým sa musíte zoznámiť s hlavnými typmi štruktúr, ako aj s nuansami ich konštrukcie.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica