Kedy a ako správne vybrať paradajky, načasovanie

Morenie sadeníc paradajok sa vykonáva s cieľom zlepšiť stav koreňového systému a spomaliť rast rastlín. Paradajky sa podrobia tomuto postupu po objavení sa 2 kotyledónových alebo 2 pravých listov na ich stonke. Zbieranie je vždy stresujúce. Tento postup sa môže odložiť až neskôr. V mladom veku rastliny tolerujú ľahšie presádzanie a štiepenie koreňov. Následne sa transplantované paradajky vyvíjajú lepšie a poskytujú vyšší výnos.

Čo je to paradajka: ako ovplyvňuje rastliny

Zbieranie - presádzanie mladých sadeníc z jedného kontajnera do druhého pomocou kolíka. Paradajky sa presádzajú dva týždne po zasiatí semien. Rastlina, ktorá sa rozrástla na 5 centimetrov, by mala mať 2 kotyledónové alebo 2 pravé listy. Sadenice sa opatrne vyberú z krabice spolu s hríbom zeme bez toho, aby sa dotkli stonky. Operácia sa vykonáva s nejakým ostrým predmetom, napríklad špáradlom. Takto sa husto rastúce rastliny stenčujú. Premiestnia sa do inej, priestrannejšej škatule.

Pred potápaním musí byť pôda mierne navlhčená a uvoľnená. Klíh sa vyberie z škatule, aby sa nepoškodili korene. Počas vyberania sa stredný koreň skráti o 1/3. Tento postup stimuluje vývoj laterálnych koreňov. Následne rastlina vyvinie silnejší koreňový systém.

Pred presadením sadenice sa pripraví pôdna zmes. Malo by pozostávať zo záhradnej, listovej pôdy, rašeliny, piesku, organických a minerálnych prísad. Pripravená pôda sa naleje do špeciálnej nádoby navlhčenej vodou a do nej sa vytvoria výklenky s kolíkmi. Po presadení sadenice sa zem okolo nej jemne pritlačí špáradlom. Po zbere sa klíčok zalieva a umiestni do teplej miestnosti, aby sa zakorenil.

výber z paradajok

Ihneď po presadení sadenice na chvíľu zamrznú. Potom rastú aktívnejšie ako tie, ktoré neboli transplantované. V závislosti od odrody sa sadenice premiestnia do škatúľ rôznych veľkostí.Nízko rastúce paradajky sa pestujú v nádobách s objemom 200 - 500 mililitrov (môžu sa použiť veľké plastové šálky). Vysoké paradajky sa vysádzajú v hlbších kvetináčoch. Sadenice sa môžu presádzať z krabíc do plastových vreciek naplnených substrátom.

Počas transplantácie do záhrady sa takýto vak opatrne nareže nožnicami, spustí sa do jamky a potom sa vytiahne zo zeme.

Tento spôsob transplantácie nepoškodzuje koreňový systém rajčiaka. Presný rovnaký účinok sa dá dosiahnuť potápaním sadeníc do rašelinových kvetináčov. Sberanie stimuluje rozvoj pomaly rastúcich plodín, ako sú paradajky. V dôsledku prenikania do zeme počas transplantácie sa rastliny menej napínajú. Koniec koncov, sadenice sa vyvíjajú asi 2 mesiace pred výsadbou na záhrade. Počas tejto doby by mala rásť iba do 30 centimetrov. Ak sú sadenice veľmi dlhé, zakorenia sa potom ešte horšie.

výber z paradajok

Zbieranie vám umožňuje odmietnuť choré a krehké rastliny. Zovretie centrálneho koreňa o 5 milimetrov urýchľuje tvorbu laterálnych koreňov. Zberanie následne vedie k zvýšeniu úrody rajčiaka.

Výhody a nevýhody metódy

Výber má svoje kladné a záporné body. Táto agrotechnická technika si vyžaduje opatrnosť. Ak sa ponáhľate a vytiahnete sadenice zo suchej pôdy, môžu sa poškodiť.

Výhody zberu:

  • stav sadeníc sa zlepšuje;
  • slabé a poškodené rastliny sa vyradia;
  • predĺženie hypokortálneho kolena sadeníc je eliminované jeho zakopaním do zeme;
  • vláknitý koreňový systém je vytvorený zovretím hlavného koreňa;
  • zlepšili sa podmienky na pestovanie sadeníc;
  • po presadení na záhrade sa výnos zvyšuje.

sadenice paradajok

Nevýhody zberu:

  • mierne oneskorenie vývoja sadeníc;
  • smrť transplantovaných výhonkov s nesprávnym výberom.

Vyberte metódy

Existuje niekoľko spôsobov, ako transplantovať paradajky. Podstata všetkých týchto metód je rovnaká - rastliny sa presádzajú z jedného kontajnera do druhého. Je pravda, že transplantácia sa vykonáva rôznymi spôsobmi.

klasický

Podstata klasickej metódy je nasledovná: rastliny sa mierne zalievajú 2 hodiny pred zberom. Pripravte si kontajnery, kde sa budú sadenice premiestňovať. Šálky sa naplnia zeminou. Potom sa v ňom urobí kolík na dĺžku koreňa. Klíh sa opatrne vyberie z nádoby lyžičkou alebo kolíkom spolu s hlinenou hrudkou. Najdlhší koreň sa odštiepi o 5 milimetrov. Stopka je pochovaná v pôde takmer k listom kotyledónov. Z povrchu Zeme k listom by mala byť vzdialenosť 1 až 2 centimetre. Sadenice posypeme pôdou a zalejeme vodou.

výber z paradajok

Od filmu po plienku

Semená paradajok sa môžu vysiať v plastových boxoch lemovaných silným skleníkovým filmom. Nádoby sú pokryté hnojivou pôdnou zmesou. Keď sadenice trochu rastú, sú transplantované do plienok vyrobených z plastového obalu. Pestované klíčky sa zalejú, z krabice sa vyberú polyetylén.

Vezmite jednu rastlinu naraz lyžičkou a zabaľte ju do pohárov vyrobených zo skleníkového filmu.

V každej plienky sa pôda naleje do listov klíčnych listov. Ak na klíčku stále zostávajú skutočné listy, mali by zostať nad takým pohárom. Všetky rožky so sadenicami sú pevne stlačené do nádoby a zem je napojená.

výber z paradajok

Ako potápať paradajky vysadené v tabletách

Semená paradajok sa môžu vysiať na rašelinové tablety. Tieto kontajnery musia byť umiestnené na plastovej palete a občas zavlažované. Keď sa na rastlinách objavia 3 - 4 listy, je potrebné sadenice ponoriť. Ak to chcete urobiť, zoberte hlbšie poháre a do nich nalejte trochu úrodnej pôdy. Odtokové otvory musia byť urobené v samotných pohári.

Do týchto šálok sa vkladajú rašelinové tablety spolu s klíčkami. Sieť sa z tabliet vopred odstráni.Sadenice transplantované do veľkých nádob sa sypú zemou takmer k listom klíčnych listov. V nových kontajneroch rastú sadenice, až kým nie sú presadené na záhrade.

rašelinové tablety

Kedy potápať paradajky po naklíčení

Paradajky sa potápajú, keď sa na stonke objavia 2 klíčne listy alebo 2 pravé listy. Prvé listy obvykle rastú 7 dní po zasiatí semien. Správne vyrobený výber zlepšuje kvalitu klíčku. Sadenice sa presádzajú do veľkých nádob vo veku dvoch alebo troch týždňov. Ak sa sprísníte potápaním, susedné rastliny sa budú vzájomne prepletať koreňmi a bude ťažké ich oddeliť.

Optimálne dátumy v roku 2019

Semená vysiate v polovici marca sa potápajú v posledných dňoch marca alebo začiatkom apríla. Rastliny môžete transplantovať neskôr, keď sa na nich vyvinú až 4 listy. Predtým sa buriny príliš buriny silno buriny.

výber z paradajok

Priaznivé dáta podľa mesačného kalendára

Pri zbere paradajok je vhodné venovať pozornosť mesačnej fáze. Presádzanie sadeníc sa uskutočňuje iba na rastúcom mesiaci, tj od 7. do 13. alebo od 15. do 20. marca. V týchto dňoch sa šťavy pohybujú od koreňov. Sadenice presadené na rastúci mesiac sú zdravšie a silnejšie. Je nežiaduce transplantovať paradajky na klesajúcom mesiaci (od 1 do 5, od 23 do 27, od 29. marca do 31. marca), na nový mesiac (6. marca) a spln (21. marca).

Príprava paradajok na zber

Presádzanie paradajok z jedného kontajnera do druhého sa uskutočňuje v niekoľkých etapách. Pôda, v ktorej sú sadenice zasiate, je najprv mierne navlhčená. Potom sa sadenice jednotlivo vyberú zo škatule a prenesú sa do samostatných šálok s vopred pripravenou výživnou zmesou. Po zbere sa rastliny napojia.

sadenice v pohári

Príprava paradajok na zber

2 hodiny pred výsadbou je pôda so sadenicami mierne navlhčená. Je nežiaduce zaplavovať pôdu vodou. Je ťažké odstrániť sadenice z takejto pôdy, rastliny sa môžu zlomiť. Ak pôda nie je napojená a uvoľnená, pôdna kôra nedovolí, aby sa klíčky natiahli bez poškodenia.

Príprava nádoby

Paradajky môžu byť transplantované do drevených škatúľ, plastových kaziet, rašelinových šálok, rašelinových tabliet, plastových šálok, jogurtových krabíc, kyslej smotany, domácich škatúľ, plastových tašiek. Doteraz sa drevená alebo plastová nádoba obarila vriacou vodou a premyla sa slabým roztokom manganistanu draselného. Aby mohla unikať vlhkosť, musia sa na dne vytvoriť otvory.

výber z paradajok

Rašelinové hrnce alebo tablety sa vkladajú do dezinfikovanej misky. Sadenice, ktoré sa do nich vysádzajú po zbere, sa po mesiaci presádzajú na záhradné lôžko pomocou pohára. Pri tejto metóde nie je počas transplantácie poškodený koreňový systém. Rašelina sa rozkladá a slúži ako ďalšie hnojivo pre klíčky z paradajok.

Aká pôda je potrebná na zber paradajok

Je vhodné transplantovať pestované sadenice do dobre hnojenej pôdy. Na transplantáciu je vhodná záhrada a pustá pôda zmiešaná s rašelinou, pieskom a hnilobou v rovnakých pomeroch. Pôdna zmes sa môže zalievať roztokom hnojív (20 gramov superfosfátu a síranu draselného sa vyberie na 10 litrov vody). Doteraz bola zem dezinfikovaná slabým roztokom manganistanu draselného.

sadenice v lopatke

Určite, kde majú paradajky dva pravé listy

Vyberanie sa vykonáva vo fáze dvoch pravých listov alebo keď sa na stopke objavia dva listy klíčného listu. Reálne listy sa objavujú okamžite po kotyledónoch. Počas transplantácie nezabudnite skrátiť koreň sadeníc.

Princíp štipnutia koreňa

Sadenice vytiahnuté zo zeme sa musia mierne skrátiť. Štiepajú hlavný, to znamená najdlhší koreň. Skracuje sa o 5 milimetrov. Tento postup stimuluje rast laterálnych koreňov.

Technologický proces zberu

Technológia postupného zberu: najprv pripravia pôdu, do ktorej bude transplantácia vykonaná, potom sa sadenice vyberú z jedného kontajnera a presadia do iného.

výber z paradajok

Pôdna zmes by mala pozostávať zo záhradnej, listovej alebo trávnikovej pôdy, rašeliny, piesku a zhnitého humusu. Pôda sa naleje do pohárov dezinfikovaných slabým roztokom manganistanu draselného. Odporúča sa predhnojiť zeminu roztokom superfosfátu a síranu draselného.

Starostlivosť o paradajky po

Mali by ste pridať rajčiaky s odberom veľvyslanca a umiestniť na teplé miesto. Sadenice budú stáť trochu a potom začnú rásť. Je vhodné pravidelne sadiť sadenice. Je potrebné dbať na to, aby pôda v pohári nevyschla a nebola príliš vlhká. Rastliny sa udržiavajú v dobre osvetlenej miestnosti.

Ako sadenice rastú, otáčajú sa smerom k slnku, takže stonky rastú rovnomerne a nenakláňajú sa na jednu stranu.

Je dôležité zabezpečiť, aby sa sadenice príliš nepretiahli. Za týmto účelom sa teplota v miestnosti zníži z 22 stupňov na 18 stupňov a potom na 15 stupňov.

sadenice paradajok

Čo robiť, keď sa sadenice rajčiakov pred zberom natiahnu?

Ak v miestnosti, kde rastú sadenice, je málo svetla, ale je príliš teplo, stonky paradajok sú silne natiahnuté. Dlhá tenká stonka sa získa, ak sa klíčky hojne zalievajú vodou a aplikuje sa veľa obväzov. Silne pretiahnuté sadenice počas ponoru sú hlboko ponorené do zeme (vo vzdialenosti 1 až 2 centimetre od listov kotyledónu).

Vyzdvihnutie pretiahnutých sadeníc z paradajok

Ak sa sadenice pred vysadením silne roztiahnu, je možné ich uložiť. Klíčky sa opatrne vyberú zo zeme a potom sa presadia do veľkých šálok. Dlhá stopka je pokrytá voľnou pôdou až do 2 kotyledónových listov.

sadenice paradajok

Aké problémy môžu vzniknúť a ako ich riešiť

Po výbere sa niekedy vyskytnú rôzne problémy so sadenice. Sadenice môžu spomaliť rast alebo dokonca zomrieť. Je dôležité zistiť príčinu problémovej situácie a napraviť ju.

Sadenice nerastú

Ak sadenice nerastú bezprostredne po zbere, je to v poriadku. Toto je normálny proces. O týždeň neskôr ožije a trochu vyrastie. Hlavnou vecou je poskytnúť zariadeniu maximálne svetlo a minimum tepla. Pri vysokých teplotách sa sadenice silne natiahnu, až kým sa neprenesú na záhradu, čo je mimoriadne nežiaduce.

sadenice nerastú

Rastliny umierajú

Ak transplantované sadenice začnú odumierať, znamená to, že im nevyhovovala pôda alebo boli počas zberu poškodené korene. Mŕtve paradajky nie je možné obnoviť. Semená sa budú musieť znova zasiať.

Sadenice padajú

Ak transplantované rastliny začnú klesať, znamená to, že ich pôda nevyhovuje. Možno, že pôda nebola dezinfikovaná a boli v nej aktivované patogény. Sadenice znižujú hlavu, ak sa nedodržiava režim zavlažovania a udržiavanie paradajok. Plodiny by sa mali uchovávať v dobre osvetlených miestnostiach a pravidelne, ale nie hojne, napojiť.

sadenice paradajok

Je možné pestovať sadenice bez zberu

Paradajky sa môžu pestovať bez predchádzajúceho zberu. Obdobie vývoja rastlín sa teda skracuje. Je pravda, že pri takejto poľnohospodárskej technológii je žiaduce dobre hnojiť pôdu dusíkom, draslíkom a fosforom. Keď sa semená pestujú bez zberu, osievajú sa priamo do rašelinových kvetináčov alebo do pollitrových plastových pohárov.

V prípade sadeníc sa používa pôdna zmes, ktorá pozostáva zo záhrady a pôdy, rašeliny, napareného piesku, preosiatej hniloby humusu a drevného popola. Pôda sa musí dezinfikovať slabým roztokom manganistanu draselného. Do jedného kontajnera môžete zasiať 2 až 3 semená a potom tie slabé zlikvidovať a ponechať najsilnejší klíčok.

Ako sadenice rastú, sú posypané zemou. Sadenice sú kŕmené tak, že sa v rajčiakoch vytvára veľká stonka. Sadenice, ktoré dorástli na 30 centimetrov, sa v druhej polovici mája presádzajú na záhradné lôžko.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica