Pravidlá poľnohospodárskej technológie pre pestovanie paradajok na otvorenom priestranstve a v skleníku

Agrotechnológia paradajok v skleníkových podmienkach, na otvorenom poli alebo na bežnom parapete je veľmi jednoduchá. Nie je potrebné vytvárať ťažké podmienky, starostlivosť o ne je veľmi ľahká. Tento proces postupne priťahuje záujem.

Výber paradajok pre správny rast

Ak sa chystáte pestovať paradajky sami, pestujte rôzne odrody. Na parapete domu môžete pestovať aj paradajky, ale špeciálnych odrôd typu trpaslíkov. Pre vynikajúcu úrodu si vyberte odrody, ktoré sú regionálne, prispôsobené klimatickým podmienkam.

Ako pestovať na otvorenom priestranstve

Poľnohospodárska technika pestovania paradajok na otvorenom poli je tiež veľmi jednoduchá. Paradajky sa často pestujú pomocou metódy sadenice. Najskôr by však mali byť vysadené v skleníkoch a čakať, kým nedosiahnu normálnu veľkosť, a potom vysadené na otvorenom priestranstve. Minimálna vzdialenosť medzi výhonkami je od 10 do 15 centimetrov.

O starostlivosť o nich nie je nič zvláštne. Musíte sa len uistiť, že teplota ne kolíše, je normálna a vlhkosť sa zhoduje. Počas dňa je najlepšia teplota 20 - 25 stupňov av noci od 8 do 10 rokov. To sú všetky podmienky pre pestovanie paradajok na otvorenom poli.

techniky pestovania

Pestovanie v skleníkových podmienkach

Agrotechnika pestovania paradajok v polykarbonátovom skleníku je trochu komplikovanejšia. Paradajky sa vysádzajú do predtým pripravenej skleníkovej štruktúry, kde v skutočnosti budú rásť v budúcnosti.

Ich výnos závisí od kvality výsadby. Je dôležité používať správny systém výsadby paradajok. Poháre obsahujúce sadenice vysokej kvality by sa mali vysádzať do otvorov do hĺbky od troch do piatich centimetrov. Rastliny môžu byť zarastené, v takom prípade môžete kmeň umiestniť do pôdy s hĺbkou najmenej 10 centimetrov. Musíte však vykopať priekopu. Stonka je navrhnutá tak, aby na nej mohli tvoriť ďalšie korene, ktoré budú tiež slúžiť na kŕmenie rastliny.

teplé podmienky

Ako sa starať

Existujú hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú, ako dobre sa bude sadenice zakoreniť a vyvíjať v budúcnosti. Pozrime sa na niektoré z nich.

starostlivosť o nočník

teplota

Tento faktor je kľúčom k pestovaniu paradajok. V skleníkových podmienkach je žiaduce, aby teplota zostala v rozmedzí 22 až 25 stupňov a pôda sa zahriala až na 15 stupňov. Ak sa teplota udržuje, paradajky sa rýchlo zakorenia a začnú rýchlo vyvíjať.

teplotný režim

zalievanie

Pred výsadbou sadeníc v skleníku sa zalejte 2-3 dni. Voda pri výsadbe voľne. Uistite sa, že korene sú v kontakte s pôdou. Inak bude rastlina vädnúť a bude vystavená chorobám. Zalievanie by sa malo vykonávať po vyschnutí ornice.

vodný skúter

umelé hnojivo

Pri výsadbe nezabudnite do otvorov naliať hnojivo. Pretože je perfektný, 20 g nitroammophoska obsahuje N16, P16, K16.

Upozorňujeme, že v žiadnom prípade by sa korene nemali dotýkať granúl, inak by sa spálili. Mali by ste ich preto zmiešať s pôdou. Musíte sa kŕmiť každý týždeň, po ktorom je nevyhnutné hojne sa zalievať.

vodné hnojivo

opelenie

Paradajky majú kvety, ktoré sa samy opeľujú. Rajčiaky trochu pretrepte. Toto by sa malo robiť počas dňa, keď je slnečno. Je vhodné vypustiť čmeliaky do skleníka, nainštalovať tam s nimi úľ. Potom sa ovocie zviaže oveľa lepšie.

včelie opeľovanie

Pestovanie bez sadeníc

Paradajky môžete pestovať v skleníku aj na zemi bez použitia sadeníc. Potom, už na jeseň, by ste sa mali začať pripravovať po orbe pôdy. Výsadbu môžete začať už v apríli alebo začiatkom mája. Po výsadbe by ste mali očakávať prvé výhonky, keď sa teplota pôdy pohybuje okolo 14 - 15 stupňov.

Mimochodom, stojí za to vyskúšať pridať semená do paradajok, napríklad reďkovky alebo ovos. Môžu sa ľahko dostať cez zemskú kôru. Nezabudnite pridať špeciálny vrchný obväz - granulovaný superfosfát.

výsadba bez sadeníc

O hnojivách

Rastliny sa musia kŕmiť, čo výrazne zvýši ich výnos. Pridajte Kemiru Universal každých 10-15 dní. Mal by byť zriedený v pomere 50 - 70 gramov na 10 litrov tekutiny. Pod každý krík nalejte jeden liter. V prvých týždňoch po vysadení paradajok je potrebné pridať kal, ktorý bol predtým zriedený vodou.

koreňové hnojivo

Aby plody dozrievali rýchlejšie, musíte ich položiť do vopred pripravených škatúľ s stopkami nahor v 2 až 3 vrstvách. Je nevyhnutné striekať paradajky pomocou Kemira Lux (asi 10 - 12 gramov na 10 litrov vody). Uistite sa, že roztok nezostáva na listoch, presnejšie na spodnej časti.

Ak rastliny nemajú dostatok slnečného svetla, musíte im poskytnúť vápnik. Ak náhle kvety z akéhokoľvek dôvodu spadnú, nastriekajte paradajky pomocou roztoku kyseliny boritej, ale slabej koncentrácie, niekde okolo 1 gramu na liter vody.

hnojivo v pohári

Ako správne pripraviť miesto a pôdu

Pri výbere miesta, kde sa budú pestovať paradajky, je nevyhnutné vziať do úvahy niektoré faktory:

 1. Miesto musí byť slnečné, pretože paradajky milujú svetlo. Takže budete schopní rýchlo získať dobré ovocie.
 2. Rastliny paradajok neprestajujte vždy na rovnakom mieste. Je nevyhnutné si urobiť prestávky 3-4 roky.
 3. Ak sa na mieste ako hnojivo použil čerstvý hnoj, nie je vhodné tam pestovať rajčiaky.
 4. Kedy pestovanie paradajok na otvorenom poli, malo by sa to urobiť tam, kde je miesto mierne zvýšené, aby nedošlo k stagnácii alebo nadmernej vlhkosti.

kopanie lopatou

Pôda na výsadbu sa začína pripravovať bližšie k jeseni. Pôda sa hnojí listovým humusom a kravským hnojom. Pôda by mala mať nízku kyslosť, ale ak bude naopak, vegetácia bude pomalá. Pokúste sa prísť na to pred výsadbou. Úroveň kyslosti môžete zvýšiť výsadbou šťavy alebo kyslej zeleniny. Pôdu môžete dezoxidovať pomocou vápna, dreveného uhlia alebo kriedy. Keď sa potrebné látky dostanú do pôdy, mali by ste ju dôkladne vykopať a hojne ju zaliať.

dokončená pôda

O sadeníc

Najčastejšie sa používa metóda sadenice, pretože poskytuje maximálnu produktivitu. Na začatie výsadby sadeníc paradajok by sa semená mali vysiať koncom marca alebo približne začiatkom apríla. Optimálna teplota na siatie semien je 23 až 25 stupňov. Keď klíčia semená, postačí 13-15 stupňov. Keď sa na výhonkoch objaví prvý list, môže sa teplota zvýšiť až na 23-26 stupňov.

čisté listy

Koreňový systém paradajkových tyčiniek by sa preto mal vytrhnúť časťou koreňov, ktoré sú nižšie. Vďaka tomu bude koreňový systém klíčiť oveľa lepšie. Vyberanie sa uskutoční iba vtedy, keď sa vytvoria prvé dva listy. Predtým, ako to urobíte, nezabudnite ich zaliať, aby sa uľahčilo vybratie z nádoby.

Musíte dostať sadenice s kusom zeme a skrátiť koreň asi o tretinu. Paradajky sa musia pestovať podľa schémy 8: 8, pričom normálna vlhkosť vzduchu je 60%.

noviny na okne

Akým chorobám sú rajčiaky vystavené?

Paradajky sú vo všeobecnosti veľmi odolné, stále však podliehajú rôznym chorobám. Odporúča sa vykonávať prevenciu, aby kríky zostali zdravé a pokojne sa rozvíjali. Pozrime sa na choroby, s ktorými sa môžu paradajky nakaziť:

napadnutá choroba

 1. Horné listy sa začínajú krútiť. Dôvodom je skutočnosť, že rastline chýba vápnik. Aby sa tomu zabránilo, je vhodné kŕmiť zeleninu dusičnanom vápenatým.
 2. Listy žltnú. Pokúste sa vybrať tieto listy.
 3. Poškodenie plodov apikálnou hnilobou. Toto ochorenie sa prejavuje skutočnosťou, že na ovocí sa v dôsledku nedostatku vápnika tvoria hnedé škvrny. Vyrieši sa rovnakým spôsobom ako pri prvom ochorení.
 4. Phytophthora. Toto je dosť vážne ochorenie. Ovplyvňuje rastliny počas vegetačného obdobia. Na listoch sa začínajú tvoriť hnedé škvrny, ktorých veľkosť sa veľmi rýchlo zvyšuje. Niečo podobné sa deje so stopkami. V takom prípade by ste mali častejšie vetrať skleník, menej vody a ošetrovať roztokom oxychloridu meďnatého.
 5. Hnedá škvrna je nepríjemné plesňové ochorenie. Je schopný úplne zničiť paradajky. Prejavuje sa vo forme veľkých škvŕn svetlo žltej farby. Postupne menia farbu a vytvára sa tiež biely kvet. Aby ste problém odstránili, mali by ste častejšie vetrať a ošetrovať chloridom medi.

zdravé korene

Ako vybrať paradajky

Obdobie, keď by sa mali zbierať, je od júla do augusta. Paradajky sa zbierajú dva a niekedy aj tri mesiace. Čas, keď si musíte vybrať paradajky, je ovplyvnený obdobím, keď boli vysadené. Začiatkom júna sa začínajú dozrievať paradajky pestované vonku. Ak rajčiaky dozrievajú neskoro, dozrievajú približne začiatkom augusta. Ak vyberáte odrody, ktorých účelom je solenie, je vhodné urobiť to skôr, ako nastane prvý mráz.

Pri vytrhávaní ovocia buďte opatrní, pretože sa môžu náhodne pomliaždiť alebo poškriabať. Škrabané sú aj zlé plody a nezrelé plody zostávajú až do dozrievania.

úrodu

Pestujeme paradajky na parapete

Existuje taká rozmanitosť paradajky ako „Balkónový zázrak“", To je presne to, čo je ideálne pre pestovanie sadeníc paradajok na balkóne domu. Je známy svojimi malými plodmi, ale s veľmi príjemnou vôňou a chuťou.

hrnce sú

Pestovanie tejto odrody je ľahké. Semená si musíte vziať a zasadiť do špeciálnej škatule, kde už bola vyliata pôda. Ďalej musíte položiť niečo navrch, napríklad sklo alebo polyetylén. Ďalej musíte vodu zalievať častejšie, len čo sa Zem začne vysušovať. Uistite sa, že ste nádobu s paradajkami umiestnili na dobre osvetlené miesto, teplota by mala byť izbová. Asi raz mesačne je potrebné paradajky oplodniť, uistite sa, že sa studený vzduch nedostane dovnútra.

Približne po 100 dňoch paradajky začnú dozrievať a každý krík prinesie asi jeden a pol až dva kilogramy. Pri veľkom počte ovocia by mali byť vetvy zviazané, inak sa môžu zlomiť.

paradajky na parapete

záver

Na dosiahnutie dobrého výnosu je dôležité dodržiavať poľnohospodársku technológiu pestovania paradajok.Použite metódy a pokyny, ktoré sme poskytli, aby ste dosiahli dobré výsledky. Nezabudnite vykonať profylaxiu proti chorobám, nakŕmiť a spracovať kríky.

recenzia
 1. nina
  8.08.2018 14:47

  Tento rok som sa rozhodol sám pestovať sadenice. Používaný biofertilizér pre spoľahlivosť BioGrowsemená boli namočené. Sadenice sa ukázali ako silné, stonky sú silné. Pred výsadbou v apríli som zatvrdil sadenice na balkóne. Teraz sú paradajky ako bajonet, výtržnosti a zavesené na každej vetve v mnohých kusoch. Oplodnenie pravdepodobne má zmysel.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica