Čo robiť, ak sa v sadenice paradajok objaví čierna noha

Mnoho záhradníkov sa stretáva s takým problémom, ako je čierna noha v paradajke. Faktom je, že pri pestovaní takejto plodiny vzniká veľa chorôb. Vzhľad čiernej nohy je jedným z nepríjemných prekvapení. K tejto chorobe dochádza náhle a je sprevádzaná skutočnosťou, že stonka padá a zomiera. K tomu často dochádza po zbere rastliny. Ale s určitými činnosťami sa môžete tohto ochorenia zbaviť a výsledkom je pestovanie zdravej rastliny, ktorá poskytne normálnu úrodu. Aké opatrenia použiť pre sadenice rajčiakov čiernych nôh?

Príčiny čiernej nohy

Ak stonka spadne, musíte rastlinu dôkladne preskúmať. Ak je nad povrchom pôdy viditeľné stmavnutie, naznačuje to prítomnosť tohto ochorenia. Má názov čierna noha alebo populárnym spôsobom čierna noha. Často postihuje plodiny pestované v skleníkoch a iných filmových obaloch.

Čierna noha v sadeniciach paradajok sa vyskytuje v dôsledku rastlinnej infekcie hubovou infekciou. Zaútočí na korene, ktorými dochádza k infekcii susedných kríkov. Okrem paradajok trpí touto chorobou často aj kapusta a reďkovky.

Dôležité: Vyvolajte choroba v rajčiakoch vysoká vlhkosť, nedostatočné osvetlenie, nízka teplota a hustá výsadba plodín. Preto sa k pestovaniu paradajok musí pristupovať veľmi opatrne.

Hlavnou úlohou v procese pestovania tejto plodiny je zabezpečiť normálne osvetlenie. Na tento účel sa odporúča vytvoriť fóliový štít, ktorý je umiestnený za krabicami alebo kvetináčmi. Svetelné lúče sa odrazia a rozptýlia. Výsledkom bude výrazné zvýšenie množstva svetla bez inštalácie ďalších osvetľovacích zariadení.

Čo je lepšie robiť s čiernou nohou v sadeniciach paradajok

Pred začatím liečby musíte vedieť, že plesňová infekcia sa často vyskytuje na rajčiakoch, ktoré rastú v pôde s vysokou úrovňou kyslosti. Preto je predovšetkým potrebné tento konkrétny problém vyriešiť. Kyslosť môžete neutralizovať pôsobením vápenca alebo drevného popola. Kriedová a dolomitová múka je tiež vysoko účinná.

paradajka čierna

Dôležité: Ak v dôsledku vyšetrenia došlo k určitej prítomnosti choroby na sadeníc, musíte ju okamžite začať liečiť. Zabráni sa tak šíreniu infekcie do iných rastlín.

Mnohí záhradníci sa domnievajú, že zaobchádzanie s mnou čiernou je neodmysliteľnou úlohou, pretože potom klesá plodnosť.Preto je ľahšie odstrániť choré sadenice a rastliny, ktoré k nemu susedia.

Ak sa však napriek tomu rozhodnete bojovať s čiernou nohou, mali by ste postupovať podľa tohto postupu:

problém s paradajkami

 1. Najprv musíte pôdu dezinfikovať. Na to nalejte oblasť roztokom manganistanu draselného.
 2. Musíte tiež obmedziť zalievanie kríkov. Tým sa zníži riziko vzniku tohto stavu. Pritom je potrebné poznamenať, že plesňové infekcie sa nevyvíjajú v suchej pôde. Preto je potrebné, aby voda s mierou.
 3. Padajúce rastliny sú pokryté drevinami. Aj na tento účel sa používa uhlie, ktoré sa vopred melie na prášok.
 4. Dezinfikujte pôdu. Na tento účel sa často používa roztok formalínu. V tomto prípade sa oplatí starostlivo uvoľniť pôdu.

Najlepšou možnosťou v boji a prevencii tejto choroby je úplná alebo čiastočná výmena kontaminovanej pôdy. Zabráni sa tak ďalšiemu šíreniu infekcie na ďalšie rastliny.

Prevencia chorôb

Najlepšie je zabrániť vzniku choroby, ako ju liečiť neskôr. Preventívne opatrenia by sa mali začať prípravou semien. Je lepšie uprednostniť odrody, ktoré sú odolné voči čiernej nohe.

Najlepšie je tu semenáčiky rajčiakov Lena. Starostlivosť o rastliny je nenáročná, poskytuje dobrú úrodu a je odolná voči tejto chorobe.

Pred zasiatím sa semená ošetria manganistanom draselným. Za týmto účelom sa do roztoku na pol hodiny vloží taška s nimi. Potom sa dôkladne umyjú a vysušia. Je tiež potrebné dezinfikovať nádobu, v ktorej budú sadenice rajčiakov vysadené. Toto sa uskutočňuje pomocou rovnakého manganistanu draselného.

Ak sa pôda zo záhrady používa na výsadbu osiva, potom sa predhrieva. Za týmto účelom sa vloží do starej nádoby a na krátky čas vloží do rúry. Postup sa vykonáva mimo obytných priestorov, pretože po prepichnutí pôda vydáva nepríjemný zápach. Potom sa vyleje manganistanom draselným. Na výsadbu sa pripravená pôda môže použiť po niekoľkých dňoch.

Správne zavlažovanie zabráni výskytu čiernej nohy. Nezabudnite kríky, pretože to bude viesť k vzniku plesňovej infekcie. Na zalievanie sa tiež odporúča používať teplú vodu.

sadenice paradajok

Pravidelné uvoľňovanie pôdy tiež pomôže pri riešení tohto problému, ktorý zabezpečí normálny prístup vzduchu do koreňového systému. Aby sa zabránilo vyschnutiu vrchnej vrstvy, je pokrytá malým množstvom piesku, ktorý dobre drží vlhkosť. Všetky zasiahnuté rastliny sa musia okamžite odstrániť a zlikvidovať. Pred nalodením sa do diery pridá bariéra.

Bojovať s čiernymi nohami ľudovými spôsobmi

Ak chcete chrániť rastlinu pred čiernou nohou, musíte dodržiavať niektoré pravidlá a používať určité ľudové prostriedky:

 • Pri zavlažovaní je lepšie použiť sprejovú fľašu a kanvicu. Zabráni sa tým zamokreniu pôdy, ktorá je častou príčinou choroby.
 • Sadenice paradajok sa pravidelne požičiavajú na potápanie, ktoré zabezpečí normálny vývoj koreňového systému.
 • Za zmienku tiež stojí, že prebytok dusíkatých hnojív spôsobuje rastlinám značné škody a môže spôsobiť ich pokles.
 • Na oplodnenie sa neodporúča používať humus, pretože obsahuje huby. V dôsledku toho je čierna noha na sadeníc len otázkou času.
 • Ak zavlažujete sadenice roztokom cibuľovej šupky, predídete tak výskytu choroby.

riešenie problému

Ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých pravidiel, môžete rastliny chrániť pred chorobami a zabezpečiť vysoký výnos z paradajok.

Aké lieky by sa mali používať

Ak sa čierna noha objaví v sadeniciach rajčiakov, na boj sa používajú lieky, ktoré sú vysoko účinné:

 • Fundazol. Účinný liek v boji proti chorobám.Jedinou nevýhodou je toxicita lieku. Preto sa neodporúča používať na ošetrenie rastlín, ktoré sa pestujú doma, najmä ak sa v nich nachádzajú deti alebo zvieratá.
 • Previkur. Menej toxické. Preto sa používa na spracovanie paradajok tak na záhrade, ako aj doma.

Dôležité: Ak sa semená pred výsadbou ošetria Fitosporínom alebo Fitolavínom, zníži sa tým riziko ochorenia.

Teraz viete, ako zachrániť sadenice paradajok a ako predchádzať chorobám. Dodržiavaním jednoduchých pravidiel a odporúčaní môžete zabezpečiť vysoký výnos paradajok napriek všetkým rizikám.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica