Najlepšie a najproduktívnejšie odrody paradajok pre Bielorusko v skleníku a na otvorenom poli

Pri výbere odrôd paradajok pre Bielorusko musíte predovšetkým venovať pozornosť rastlinám vymedzeným podľa miestnych podmienok. Mnohé ústavy a poľnohospodárske podniky v Bielorusku sa zaoberajú šľachtením, ktoré dosiahlo vynikajúce výsledky. Osivárske spoločnosti v Holandsku vyrábajú paradajky, ktoré sú maximálne prispôsobené podmienkam regiónu. Pre Bielorusko ponúkajú odrody paradajok, medzi ktorými je veľa vysoko výnosných hybridov pre chránenú pôdu. Odrody sibírskeho výberu sú vhodné aj pre mierne teplé bieloruské leto, ktoré môže v nechránených pôdnych podmienkach ľahko vydržať stres v počasí. Výber je obrovský pre akýkoľvek, dokonca aj veľmi náročný vkus.

Štyri agroklimatické zóny Bieloruska sa líšia trvaním období bez mrazu a množstvom zrážok. Tieto funkcie sú majiteľom domov dobre známe. Každý sa snaží zvoliť tie najlepšie odrody zeleniny, berúc do úvahy ich schopnosti, striedanie plodín, osiatu plochu, prítomnosť skleníka, skleníka.

Výber ovplyvňuje veľa podmienok. Najdôležitejšie z nich sú však časy dozrievania paradajok, stupeň ich adaptability na poveternostné podmienky a produktivita. Každý si sám vyberie, ktoré odrody si vyberie. Pre mnohých je hlavným argumentom exotická farba, tvar alebo veľkosť paradajok. Je vhodnejšie rozdeliť paradajky do dvoch skupín, na otvorené a chránené územie.

Paradajky na otvorenom priestranstve

Paradajky s krátkou až strednou dobou dozrievania sa pestujú vonku a snažia sa ukončiť zber pred chladom. Zvyčajne sa jedná o rastliny s nízkou alebo strednou výškou kríkov, ktoré sa nezávisle obmedzujú v raste. Patria sem trpasličí rajčiaky s nízkym kríkom 35 - 50 cm. Nízko rastúce rajčiaky majú často štandardný typ kríkov, ktorý dobre vydrží zaťaženie a nevyžaduje stonkovú väzbu na podperu. Stredne veľké odrody paradajok na otvorenom priestranstve môžu dosiahnuť výšku 1,5 metra a sú zvyčajne pripevnené k mreži alebo priviazané k stávkam.

Pestovanie paradajok na otvorenom poli vyžaduje, aby boli rastliny odolné voči škodcom, vírusovým a hubovým chorobám. Podobné vlastnosti sú vždy prítomné v zónovaných bieloruských rajčiakoch s genetickou odolnosťou voči miestnym patogénom.

Dôležitá je tiež pre rastliny pestované na otvorenom priestranstve v Bielorusku, schopnosť vydržať krátkodobé vychladnutie, stres spojený so sušením z pôdy, vysoká kyslosť.

Pestovanie rajčiakov sa často uskutočňuje na otvorenom priestranstve pod ľahkými filmovými prístreškami kvôli rizikám spojeným s nízkymi letnými teplotami, častými dažďami a studenou rosou.Výnimkou sú odrody paradajok pre bieloruský a sibírsky výber. Niektoré druhy veľmi skorého dozrievania sa môžu pestovať priamym výsevom semien do zeme. Ale vo väčšine prípadov sa rajčiaky na otvorenom priestranstve pestujú v sadenice. V závislosti od dátumu mrazu a vegetačného obdobia rastliny sa vyberie dátum výsevu semien pre pestovanie sadeníc.

paradajkové kríky na otvorenom poli

Rané odrody paradajok na otvorenom priestranstve

Takéto rajčiaky sa vyznačujú vynikajúcou odolnosťou proti klimatickým stresom, sú veľmi nenáročné, sú vysadené do zeme koncom jarného mrazu.

 1. Odroda "Vynikajúca 176" bola testovaná niekoľkými desaťročiami kultivácie. Toto je paradajka so zónami. Kríky dosahujú výšku 50 - 70 cm pri plodoch s hmotnosťou 90 - 100 g, červenej farby. Univerzálny účel umožňuje použitie ovocia v akomkoľvek druhu obrobku.
 2. Hybridné „Euro F1“ Toto semifinále paradajka sa vzťahuje na skoré stredne veľké hybridy s hmotnosťou ovocia asi 70 - 120 g. Odroda je zberateľná, úroda do 11 - 15 kg na štvorcový. metrov plochy.
 3. Odroda "Motto" paradajka poddimenzovaná príliš skoro s determinantným typom Bush, vhodný na pestovanie pod ľahkým filmovým krytom. Plody dosahujú hmotnosť 60 - 100 g. Čiastočne odolné voči plesni, fusáriu, cladosporiu.
 4. Odroda "Izumrud" je nízko rastúca determinantná rastlina s priemernou hmotnosťou paradajok asi 80 - 90 g. Výhodou týchto rajčiakov je dobrý výnos a chuť. Je odolný voči plesni.
 5. Odroda "Krokha" má najkratšiu vegetačnú sezónu pred ostatnými paradajkami, pokiaľ ide o zrenie, takmer o týždeň. Počas vegetačného obdobia tvorí malé, červené, okrúhle plody, ktoré vážia do 35 g, veľmi šťavnaté a sladké.
 6. Odroda „Praleska“ je stredne veľké, určené paradajka s priemernou hmotnosťou paradajky asi 100 g. Plody sú guľaté s malým nosom. Používa sa na šaláty, paradajkové polotovary, konzervovanie. Paradajka je odolná voči plesni, reagujúce na zalievanie a kŕmenie.
 7. Hybrid "Storm F1" je stredne veľké semifinále determinantné paradajka s vysokým výnosom. Plody vážia do 120 g, vhodné pre všetky druhy konzerv. Za štvorcový na meter plochy sa vysadí najviac 3,5 rastlín, ktoré sa vyvedú do 2 kmeňov. Výťažok je 11 až 15 kg na meter štvorcový.
 8. Odroda Pozhar je stredne veľké determinantné paradajka s plodmi s hmotnosťou do 110 g. Odroda sa vyznačuje dobrou odolnosťou voči chorobám.
 9. Odroda "Early-310" je stredne veľké determinantné paradajka s červeným ovocím s hmotnosťou asi 50 - 90 g. Medzi výhody paradajok patrí príjemná chuť, vysoký obsah vitamínu C v ovocí a dobrý výnos.
 10. "Ziskové" - bol dlho úspešne pestovaný v Bielorusku. Determinant paradajka s výškou kríka 50-70 cm, nenáročná na starostlivosť. Plody sú červené s hmotnosťou asi 60 - 90 g. Rastlina neustále poskytuje dobrú a zdravú úrodu.
 11. Odroda "Ranitsa" - stredne veľké paradajky, determinantný typ s ovocím s hmotnosťou 50 - 70 g, červená farba, okrúhly tvar. Odolný voči hlavným druhom chorôb, dobre reaguje na kvalitnú starostlivosť.

Všetky tieto paradajky sa chovajú v dôsledku práce bieloruských chovateľov a sú ideálne pre miestne podmienky.

vzhľad smaragdu paradajok

Stredne skoré odrody paradajok na otvorenom priestranstve

Paradajky s vegetačným obdobím 95 - 115 dní sa môžu pestovať vonku, zvlášť vhodné pre otvorené polia v Bielorusku pre deti a polovicu.

 1. Odroda "Kalinka" - stredne veľké, determinantné paradajka, s ovocím vážiacim až 70 g. Chuť ovocia je vynikajúca, výnos je dobrý.
 2. Odroda "Gift" je nízko rastúca rastlina s výškou kríkov iba 48 cm, ale plody priberajú na hmotnosti 120 g. Produktivita na štvorcový meter M. meter štvorcový je 8 kg. Chuť ovocia je vynikajúca, vhodná pre všetky druhy paradajkových prípravkov.
 3. Odroda "Cena" - poddimenzovaná s výškou kríkov 40 - 45 cm, determinant s nízkou hmotnosťou rajčiakov, iba asi 70 g, sa používa na morenie a varenie rajčiakových polotovarov.
 4. "Peremoga" - stredne veľké, čiastočne určené, s plochými paradajkami s priemernou hmotnosťou 100 - 130 g. Odroda sa vyznačuje stabilnou produktivitou a chutným ovocím.
 5. Odroda "Vilina" je stredne veľké determinantné paradajka s hmotnosťou ovocia asi 80 g. Recenzie hovoria o vynikajúcej chuti.
 6. Odroda "Ruža" je stredne veľké determinantové paradajka s plodmi, ktorých priemerná hmotnosť sa pohybuje okolo 60 - 90 g. Chuť je vynikajúca, vhodná pre všetky druhy paradajkových prípravkov.
 7. Orange-1 je paradajka s neobvyklým pomarančovým ovocím. Plody sú okrúhle, s hladkou pokožkou a priemernou hmotnosťou 90 - 120 g, vyznačujú sa vysokým obsahom karoténu.
 8. Odroda "Vezha" - vysoký neurčité paradajky s ovocím, ktorého priemerná hmotnosť je 80 - 120 g. Chuťové ukazovatele majú najvyšší odhad, vysoký výnos.
 9. „Výložník F1“ je čiastočne determinantný, plodný hybrid s ovocím okolo 110 - 120 g. Produktivita je 12 - 16 kg na štvorcový M. m plochy. To ukazuje najlepší výnos v dočasných filmových skleníkoch. Používa sa na šaláty a na všetky druhy zimných prípravkov.
 10. Odroda "Agat" - nedostatočne veľké, determinantné paradajky s ovocím s hmotnosťou asi 100 g. Líši sa vynikajúcou chuťou a odolnosťou voči bežným chorobám.
 11. „Štart F1“ je neurčitý hybrid s výťažkom 12 - 15 kg na štvorcový meter. m2, s hmotnosťou paradajok 90 - 130 g. Paradajka je univerzálna, má vynikajúce obchodné a spotrebiteľské vlastnosti.

Tieto odrody paradajok sa v Bielorusku odporúčajú na výsadbu na otvorenom priestranstve. Zapisujú sa do štátneho registra. Na genetickej úrovni majú ochranu proti väčšine patogénov vírusových a plesňových chorôb, proti niektorým druhom škodcov.

Odroda Kalinka

Odrody paradajok pre skleníky

Pestovanie paradajok v skleníkoch ponúka mnoho výhod, čo vám umožňuje prispôsobiť parametre prostredia špecifickým potrebám rastlinných plodín. V skleníkoch môžete pestovať paradajky pomocou sadeníc alebo zasiať semená priamo do zeme. Táto metóda významne znižuje náklady na pracovnú silu a čas na starostlivosť o rastliny. Nie je potrebné sadenice sadenice a samotné sadenice nestrácajú čas prežitím na novom mieste. Pre tento spôsob pestovania sa odporúčajú rajčiakové semená odrody „Silhouette“, „Bele“, „Alcazar“, „Geronimo“, „Raisa“, „Magnus“, „Triver“, „Malika“, „Honey Salute“ a „Gift to Woman“.

Zberajte paradajky s krátkymi vegetačnými obdobiami, schopnosť tolerovať nízke teploty, nízke svetlo.

Holandskí chovatelia majú pre skleník veľa takýchto druhov paradajok, ale je náročné sa o ne starať.

paradajka silueta a malika

Venujte pozornosť holandským plodným odrodám:

 • "Belfast F1" - vhodný pre všetky typy skleníkov, nebojí sa teplotného stresu, vytvára plody do hmotnosti 300 g, s vynikajúcimi charakteristikami spotrebiteľa;
 • "Aksai F1" - sa vyznačuje krátkym zrením, s plodmi ideálnej komerčnej kvality, s hmotnosťou 140 - 180 g, ktoré dozrievajú súčasne na niekoľkých klastroch;
 • "Panekra F1" - hybrid pre akýkoľvek skleník s veľkými paradajkami, ktoré nie sú náchylné na praskanie a vážia 300 - 450 g;
 • Sakura F1 je hybrid prispôsobený nízkej teplote svetla a nízkym teplotám, s paradajkami s nízkou hmotnosťou do 20 ga výnimočnými chuťovými vlastnosťami.

Aksai F1 paradajka

Skleníkové hybridy nevyhnutne chránia pred väčšinou chorôb, ktoré sú typické pre skleníky.

K dnešnému dňu sú najlepšie odrody rajčiaka pre Bielorusko z hľadiska výťažku: Harmony F1, Verlioka F1, Fanta F1, Alcazar F1, Alhambra F1. Dávajú od 1 sq. štvorcový meter asi 14-16 kg paradajok.

Pre záhradníkov pestujúcich paradajky pomocou sadeníc si môžete bezpečne vyberať rastliny s dlhšou vegetačnou sezónou. Semená sa môžu vysiať už vo februári. Načasovanie by sa malo upraviť tak, aby odrážalo kvalitu skleníka. V období transplantácie do miesta konštantného rastu by sadenice mali mať vek 55 až 65 dní.

paradajka verlioka

V tomto prípade sú pre skleníky vhodné všetky odrody, ktoré môžu rásť v podmienkach bieloruského leta. Môžu to byť vysoké, neurčité vinice alebo paradajky s obmedzeným rastom. So správnym úsilím a trávením času na sadeníc si môžete byť istí, že vynikajúci výsledok vás nenechá čakať.

Zoznámte sa s novinkami bieloruskej chovateľskej školy a vyberte si tie najlepšie odrody paradajok, ktoré sa práve začínajú objavovať na trhu. Ministerstvo poľnohospodárskej biotechnológie a ekológie Bieloruskej štátnej poľnohospodárskej akadémie oznámilo tento rok odrody "Berkut", "Garant", "Zorka", "Cherry Coral", "Strela", "Irma", "Teal", "Tamara", "Hybrid F1 Adapt", "Hybrid F1 Alexander". Tieto novinky čakajú na hodnotenie vlastníkov osobných pozemkov a záhradníkov. Je to na tých, ktorí ich budú môcť vyskúšať v praxi, na záhradných pozemkoch a dôkladne ich posúdiť.

Pre fanúšikov exotických rastlín poskytuje trh celý zoznam paradajok, ktoré majú veľmi neobvyklý tvar a farbu. Vedci ponúkajú záhradníkom čierne, žlté, fialové a dokonca biele paradajky. Nové položky sa líšia aj chuťou, podobajú sa paprike alebo vodovým melónom. Aby ste získali záruku úrody, musíte vždy vysadiť niekoľko osvedčených odrôd.

recenzia
 1. miláčik
  8.08.2018 21:20

  Vynikajúca rozmanitosť paradajok „Dawn“. Minulý rok 2017 dali vzorke jedno paradajky. Páčila sa mi chuť a semená som si samozrejme nechal pre seba. Tento rok som ho vysadil. Som veľmi spokojný. Výťažok chutný, nenáročný pri pestovaní na predmestiach.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica