V akej vzdialenosti by sa mali pestovať paradajky v skleníku

Správne vysadenie paradajok v skleníku a ich umiestnenie do postelí pomôžu dosiahnuť čo najlepší výnos. Musíte vedieť, v akej vzdialenosti sa pestujú rajčiaky v skleníku, aby vzduch mohol voľne cirkulovať a tiež zabezpečovať prístup k svetlu. Vzduch je pre rajčiny veľmi dôležitý pre normálne opelenie a svetelný tok priamo ovplyvňuje kvalitu dozrievania paradajok. Každá z odrôd vyžaduje svoje vlastné parametre a vzory výsadby.

Usporiadanie rastlín v radoch v polykarbonátovom skleníku by malo poskytovať najvýhodnejšie podmienky pre pestovanie paradajok. Pre kríky sú potrebné nielen vzduchové a svetelné toky, schopnosť získavať užitočné látky z pôdy nemá pre ich správnu výživu malý význam.

Základné plány výsadby

Pri výsadbe paradajok v skleníku by ste mali zabezpečiť čo najkompaktnejšie usporiadanie, ale zároveň by mala byť medzi kríkmi dostatočná vzdialenosť na normálnu kultiváciu. Existujú tri hlavné typy ich umiestnenia:

  1. Pravidelné. Používa sa, ak majú vysadené skleníkové paradajky predčasné zrenie. Vzdialenosť medzi paradajkami v skleníku je 70 cm medzi lôžkami a medzi paradajkami v radoch 50 cm.
  2. Stuha, dvojradová. Táto metóda spočíva v výsadbe dvoch radov vo vzdialenosti 50 cm, v tomto prípade sa výsadba paradajok môže uskutočniť proti sebe alebo šachovnicovým vzorom.
  3. Kombinovať. Táto metóda sa používa pri výsadbe paradajok rôznych odrôd s rôznymi výškami rastlín v rovnakom skleníku. Determinant paradajky súčasne sa umiestnia blízko stien so vzdialenosťou medzi nimi 40 cm a najlepšie umiestnenie neurčitých sadeníc sa zvažuje pozdĺž hlavnej cesty, pričom medzi nimi zostáva priestor 60 cm.

V najpopulárnejších a najpoužívanejších skleníkoch s rozmermi 6 x 3 metre, v ktorých je hlavný priechod v strede medzi dvoma lôžkami, je optimálne pestovať paradajky v tomto množstve:

 paradajky v skleníku

  1. Trpasličí kríky a nízko rastúce rastliny sa dajú vysadiť až do dvesto, ak umiestnite 2 do jednej jamky a ak do každej jamky zasadíte 1 paradajku, dostanete 100 rastlín na skleník.
  2. Kríky strednej veľkosti sa môžu umiestniť nie viac ako 40 kusov, čo vytvára niekoľko radov po celej dĺžke skleníka.
  3. Ak sú skleníkové rastliny vysoké, je lepšie pestovať paradajky v šachovnicovom vzore. Môžu byť vysadené nie viac ako 30 v skleníku tejto veľkosti.

Veľmi veľké odrody paradajok s rozprestierajúcimi sa stonkami môžu pojať najviac 25 rastlín.

Výsadba paradajok v skleníkoch

V akej vzdialenosti by sa mali pestovať paradajky v skleníkoch, hlavnou vecou je, ktorá odroda je vybraná na pestovanie a akú veľkosť kríkov majú tieto rastliny. Pri použití rastlín strednej veľkosti by medzi nimi mala zostať vzdialenosť 70 cm a v prípade rastlín s nedostatočnou veľkosťou - asi 60 cm, medzi kríkmi s vysokými stonkami 50 cm a pre malé rastliny stačí 40 cm.

výsadba v skleníku

Zostávajúca vzdialenosť je tiež ovplyvnená použitými metódami formovania a sadenia. Ak pestujete paradajky s veľkou hlavnou stonkou, môžete medzi kríkmi nechať 20 - 30 cm, ak sú tieto rastliny vysadené v 2 kusoch. v jednej diere potom medzi dvoma otvormi zostane 35 - 40 cm.

Neurčité puzdrá sa umiestnia so vzdialenosťou asi 80 cm v rade a vzdialenosť riadkov sa od seba odstráni vo vzdialenosti 1 meter. V jamke sú vysoké rastliny vysadené v razených prehĺbeniach po 30 cm, kratšie kríky sú zakopané o 20 cm.

Výška štruktúr sa volí tak, aby najmenej najmenej 50 cm zostalo nad paradajkami v skleníku Šírka skleníkov by mala byť o 1 meter väčšia. Takto sa vytvoria optimálne podmienky pre rast kríkov a dozrievanie ovocia.

Vysadené paradajky v jamke sú rovnako vzdialené od ostatných rastlín. Výška lôžok je stanovená na 30 - 35 cm a medzi nimi je medzera 40 - 45 cm, ktoré sa po začiatku tvorby kríkov prehĺbia do zeme. Za týmto účelom sa do vytvorených postelí pridáva nová pôda. Posilňuje sa tým hlavná stopka a zabraňuje pádu puzdier na ich stranu.

V skleníkových podmienkach vykazujú najlepšie odrody a plodnice ukazovatele odrôd paradajok a štandardných paradajok.

Skleníky s rozmermi 3 x 6 a umiestnenie rajčiakov v nich

Najfunkčnejšie štruktúry sa považujú za ľahko namontovateľné - jedná sa o skleníky s veľkosťou 3 x 6 m. V nich môžete umiestniť kríky so vzdialenosťou 30 cm a ponechať riadok s rozstupom 50 cm.Optimálne požiadavky, v akej vzdialenosti je lepšie pestovať rajčiaky v týchto skleníkoch, sú:

usporiadanie paradajok

  1. Organizácia postelí so smerom z východnej strany na západ.
  2. Položenie v skleníkoch s malými posteľami v jednom rade, šírka 35 až 40 cm, umiestnené pod stenami skleníka. V tomto prípade je medzi rastlinami vzdialenosť 40 cm.
  3. Vytvorenie dvoch radov v strednej časti. Paradajky sa na nich vysádzajú šachovnicovým vzorom. Vzdialenosť nízko rastúcich rastlín je 40 cm a v prípade vysokých rastlín 65 cm.
  4. Medzi lôžkami vysokých kríkov zostáva najmenej 85 cm a v málo rastúcich 50 cm.

Na optimalizáciu využívania skleníkovej oblasti 3 x 8 je počet stredne veľkých kríkov až 45 rastlín a vysoký, s početnými stonkami a paradajkami nie viac ako 15 ks.

Ak chcete zlepšiť zachovanie tepelného režimu v skleníkoch, môžete vytvoriť viacvrstvový povlak. To platí najmä o chladných májových nociach. Medzi vrstvami filmu zostáva 5 cm, čo okrem udržania požadovaného tepelného režimu vo vnútri skleníku tiež zabezpečí dlhšiu životnosť povlaku.

pestovanie skleníka

Po 1. júni je možné horné vrstvy odstrániť. Na zabezpečenie vetrania prúdu vzduchu musia byť zabezpečené vetracie otvory... Ako pôda sa vyberajú hlinité a piesčité hlinité pôdy. Čas výsadby skleníkov sadbami by sa mal začať v čase, keď teplota v hĺbke 15 centimetrov dosiahne +14 stupňov. Pre maximálny ohrev pôdy je potiahnutá čiernym plastovým obalom.

Výsadba sadeníc paradajok vo vyhrievanom skleníku

Pred výsadbou paradajok navlhčite pôdu v skleníku a urobte 12 cm prehĺbeniny, v ktorých sa vykopá hlbší otvor, do ktorého sa sadenice umiestnia a posypú zemou.

výsadba sadeníc

1,5 až 2 týždne po zakorenení sadeníc sa druhá menšia diera zakryje zeminou. Táto metóda sa zvyčajne používa v prípade, že sadenice sú zarastené.

V iných prípadoch sa používajú konvenčné výsadbové otvory. Predtým sa do každej diery naleje voda a až potom sa do nej vloží rastlina.

Medzi sadenicami neurčených druhov paradajok je vyčlenená vzdialenosť 70 cm a vzdialenosť riadkov by mala byť 40 cm. Hlavná cesta sa robí v strede skleníka. Jeho šírka nie je väčšia ako 1 m. Výsadba v 2 až 3 radoch vo forme pásky sa nazýva páska hniezdiaca. Štvorhranná výsadba sa uskutočňuje umiestnením 1-4 rastlín na priesečník dvoch línií.

Pri pestovaní paradajok v šachovnicovom vzore vo vyhrievanom skleníku sa kríky od seba odstránia vo vzdialenosti 40 cm a riadky sa nachádzajú vo vzdialenosti 60 cm. Ak sú kríky poddimenzované, potom sa tieto ukazovatele znížia na 50 a 40 cm.

Pred výsadbou sa uskutoční postup prípravy pôdy. Vrchná vrstva 10 cm sa odstráni a zvyšok sa dezinfikuje roztokom síranu meďnatého. Potrebujete 1 polievkovú lyžicu. l. zrieďte liek v 10 litroch tekutiny.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica