Najlepšie, najväčšie a najproduktívnejšie odrody nízko rastúcich paradajok

Mnoho záhradníkov preferujú nízko rastúce paradajky. Ich pestovanie má viac výhod ako nevýhody. Trpasličí kríky poskytujú vysoké výnosy veľké paradajky... Preto pestovatelia zeleniny osievajú determinanty.

Výhody nízko rastúcich paradajok

V prípade rajčiakov s nízkym rastom je charakteristické, že:

 • zriedka dosiahnuť meter na výšku;
 • nevyžadujú pripnutie;
 • zrelý skôr ako neurčitý;
 • po objavení sa piatich až siedmich kvetenstvo sa plody začnú naplňovať zrením;
 • dajte úrodu spolu.

plody trojky

Determinanty - najodolnejšie voči chorobe, sú odolné voči nízkym teplotám. Medzi určujúce druhy patria rastliny, ktoré majú husté bočné výhonky. Výsledná stonka nepotrebuje viazanie a zovretie. Have semifinále paradajka horná časť stonky môže dosiahnuť viac ako 120 centimetrov. Preto sa zviera na úrovni osemdesiat až deväťdesiat centimetrov. Potom sa plodnosť zrýchli a výnos sa zvýši. Superdeterminanti majú krátku vegetačnú sezónu. Vracajúc zrelé ovocie nevytvoria vaječníky.

Na výber správnych odrôd paradajky musíte poznať ich hlavné vlastnosti a za akých podmienok sa lepšie prejavia.

šťavnaté paradajky

Aké paradajkové semená sú plodné a poddimenzované

Každý záhradník chce zbierať veľké úrody, takže si musíte kúpiť semená paradajok na pestovanie, čo vás poteší počtom plodov:

baleríny v sieti

 1. Plody sibírskej trojky sú cenené pre svoju sladkú chuť a všestrannosť. Have paprika paradajky tmavo červená farba, hmotnosť 350 gramov. Z jedného kríka s výškou šesťdesiat centimetrov môžete zbierať päť kilogramov vynikajúceho ovocia. Na prvej kefke dozrievajú paradajky a dosahujú dĺžku pätnásť centimetrov.
 2. Balerínske kríky zdobia šťavnaté paradajky s hmotnosťou od jedného do dvesto gramov. Pre milovníkov ružového ovocia v tvare hrušky bude táto odroda vyhovovať. Výška kríka je šesťdesiat centimetrov, paradajky dozrievajú po 100 - 105 dňoch. Z jedného štvorcového metra sa zozbiera šesť až sedem kilogramov paradajok.
 3. Hruška karpskej Moskvy rastie na otvorenom priestranstve až do osemdesiat centimetrov, v skleníku až do jedného metra. Korenie je mäsité a chutné. S výťažkom 4 až 5 kilogramov z kríka sa z rajčiakov pripravuje veľa zimných paradajok.
 4. K štandardným rastlinám patrí odroda Buyan alebo Fighter. Jeho stonka je menšia ako päťdesiat centimetrov. Picky, ovocie dobre nesie na ľahkých a úrodných pôdach. Paradajka znáša sucho, je rezistentná na vírusy a huby. Mierne pretiahnuté oválne plody od skorých plodov, ktoré sa objavujú 95 až 100 dní po klíčení.Existujú dva typy - červený a žltý. Z jedného štvorcových metrov záhradníci zbierajú až deväť kilogramov chutných paradajok.
 5. Puzdro je kompaktné Tomato Rocker... Paradajky červenej slivky dosahujú hmotnosť sto gramov a dozrievajú 100 až 105 dní po objavení prvých výhonkov. Odroda predstavuje vysoko výnosné rastliny, pretože štyri až päť kilogramov ovocia sa zberá z jedného kríka.
 6. Neskoré odrody reprezentuje Mushroom Basket. Výška stonky je viac ako meter, takže horná časť musí byť stlačená. Tvar ovocia je zaujímavý, sú silne rebrované, vyzerajú ako kôš, čo je zrejmé z názvu. Každé ovocie váži 250 - 350 gramov a dužina paradajky je taká jemná a sladká, že ich pestuje mnoho obyvateľov leta. Paradajka vás s veľkou starostlivosťou poteší veľkým ovocím pol kilogramu.
 7. Odroda Sanka je vybraná poľnohospodármi na pestovanie, pretože výnos dosahuje pätnásť kilogramov na meter štvorcový. Rajčiaky sa ľahko ošetrujú pomocou strojov, pretože kríky sú poddimenzované, nie viac ako pol metra. A plody dávajú červenú farbu s hmotnosťou 80 gramov.
 8. Skoré zrenie paradajky Červená Karkulka alebo Rotkappchen k nám prišli nemeckí chovatelia. Maximálna výška kríkov štyridsať centimetrov vám ich nemôže priviazať. Plody vážiace sto gramov sa vyznačujú ľahkým rebrovaním a vynikajúcou chuťou. Šťavnatá fialová dužina je skrytá pod tenkou, hladkou pokožkou. Neustále vysoká plodnosť poskytuje dva až tri kilogramy paradajok z jedného kríka. Poľnohospodári obľubujú nové položky. Na svojich poliach produkujú tridsať ton paradajok na hektár vo vynikajúcom obchodnom stave.

Červená čiapočka

Vysoké odrody sú známe nielen odrody skorého dozrievania, ale aj odrody s oneskoreným dozrievaním.

Ktoré determinanty sú vhodné pre otvorené priestranstvá

Nie všetky paradajky rodia ovocie dobre vonku. Musia byť odolné proti chladu, pretože v lete sa počasie v niektorých oblastiach dramaticky mení. A na záhrade je ťažšie spracovať pôdu z patogénnych húb a vírusov. Preto je lepšie zasiať rastliny s nedostatočnou veľkosťou.

akvarel s červenou

Paradajky sú medzi letnými obyvateľmi obľúbené:

 • Akvarel s červeným pretiahnutým ovocím;
 • Golden Stream, známy svojou vynikajúcou chuťou pomaranča a žltého ovocia;
 • super skorý červený tesák, perfektný na konzervovanie;
 • s ovocím paradajkovej príchute Supermodel;
 • Abakan ružová, bez ktorej nie je dokončený žiadny letný šalát;
 • nepretržité rodenie až do mrazu Azték s malými žltými plodmi;
 • Výbuch je odolný proti chladu, preto sa pestuje v severných oblastiach;
 • neskoré dozrievanie Eldorado, potešujúce vynikajúcich ružových paradajok s hmotnosťou viac ako sto gramov.

zlatý potok

Všetky nízke paradajky dávajú stabilné výnosy a súčasne prinášajú ovocie. Vďaka kompaktnosti kríkov, jasne zeleným listom, bohatým farbám ovocia sa môžu stať dekoráciou.

abakan ružová

Paradajky s nadmernou veľkosťou skleníka

Pestovanie nízko rastúcich odrôd paradajok je ľahké v skleníkoch a skleníkoch. Nezaberajú veľa miesta, pretože na jeden štvorcový meter je možné umiestniť až šesť alebo sedem kríkov.

Rané odrody sa cenia za to, že podľa filmu pestujú paradajky začiatkom leta.

Odroda na Aljaške dozrie skôr, ako ktokoľvek iný. Krátka stonka nedosahuje ani pol metra výšky. A sladké ovocie je v letných šalátoch dobré. Sú to oni, ktorí po dlhej zime naplnia nedostatok vitamínov v tele. Rastlina sa nebojí chorôb, ktoré zahŕňajú perloočky, tabakovú mozaiku, vädnutie fusárií. Po 90 - 100 dňoch po prvých výhonkoch zhromaždia zhluky červených paradajok s hmotnosťou do 95 gramov.

Aljaška drží krok

Rajčiaky sa vyznačujú skorou zrelosťou. Riddle - plody dozrievajú po 82 dňoch. Vynikajúca chuť paradajok s hmotnosťou sto gramov vám umožňuje ich použitie na čerstvú spotrebu a konzervovanie. Ovocie si zachovávajú svoju prezentáciu bez praskania. Nemajú strach z nadmernej vlhkosti, sucha.

ovocné tajomstvo

Efektné trsy mäsitých paradajok s hmotnosťou až do tristo gramov odrody Raja. Šťavnaté mäsité mäso, na konáre vyzerá dekoratívne a je príjemné.

šťavnaté mäso

Veľké paradajky, siahajúce až do kilogramu v skleníku, v odrode Pink Honey. Ako už názov napovedá, jedná sa o najsladšie paradajky. Patrí k stredne neskorým druhom, vyžadujú odbornú starostlivosť, ochranu pred chorobami a škodcami.

veľké paradajky

Paradajky lieskových orechov majú zaujímavú farbu. Záhradníci milovali okrúhle, mierne sploštené ovocie s hmotnosťou tristo gramov, červené so žltými pruhmi a sladkou chuťou. Vyzerajú originálne v šalátoch, v prípravách na zimu.

sploštené ovocie

Balkonové odrody

Najkompaktnejšie paradajkové kríky sú vhodné na pestovanie na balkónoch, lodžiách, parapetoch. Vysoké paradajky sa nezmestia do mestského bytu. Najlepšie odrody poddimenzovaných plodín však poskytujú za takýchto podmienok stabilné výnosy. Medzi nimi:

odrody na balkón

 1. V samoopeľovacom hybride Balcony Miracle Bush nerastie nad štyridsať centimetrov. Z rajčiakov s nedostatočnou veľkosťou je najproduktívnejšia. Z jednej rastliny sa zozbierajú dva kilogramy voňavého a sladkého ovocia.
 2. Nízke kríky bielej náplne prinášajú ovocie dobre na balkóne a dávajú z jedného štvorcového metra na sedem kilogramov okrúhlych červených paradajok. Ovocie sa vďaka svojej odolnosti proti praskaniu používa na konzervovanie počas zimy.
 3. Betalux sa okamžite vysadí do zeme a po klíčení, o 95 dní neskôr, sa odstránia prvé rajčiaky, sladké a mäsité. Odroda je odolná proti chladu, nebojí sa sucha.
 4. Paradajka Bogataya Khata je známa svojou odolnosťou voči chorobám. Kompaktnosť puzdra vysoká 45 centimetrov vám umožňuje pestovať odrodu vo vaniach, kvetináčoch na parapete.
 5. Paradajka Bonsai je ideálna pre parapet, malý balkón, pretože kríky dosahujú výšku 25 centimetrov, ale prinášajú úrodu troch alebo viacerých kilogramov. A husté červené paradajky s hmotnosťou tridsať gramov vyzdobia sviatočný a každodenný stôl v polovici leta.
 6. Výška trpaslíkov kríkov Yellow Cap sa získa za 85 dní. A ovocie, ktoré zodpovedá rastu iba dvadsať gramov.
 7. Záhradná perla sa pestuje aj v závesných kvetináčoch. Paradajka nesie ovocie po dlhú dobu, paradajky sú rovnako guľaté a vážia dvadsať gramov. Na jednu kefu je možné umiestniť až tristo kusov.

žltá čiapka

Tieto odrody paradajok sú žiadané medzi obyvateľmi miest, ktorí nemajú na svojich pozemkoch možnosť záhrady.

Aké odrody dávajú pestrofarebné paradajky

Paradajky najčastejšie produkujú červené alebo ružové ovocie. Sú dobré pre ľudí. Obsahujú veľa lykopénu, ktorý zabraňuje rozvoju rakovinových buniek, starnutiu tela. Žlté a oranžové paradajky nie sú na našom stole dlho nové. Medzi poddimenzované, najchutnejšie odrody typu Duckling. Lesklé plody zaobleného tvaru s výlevkou vstupujú do štádia zrelosti oranžovej.

farebné paradajky

Na otvorenom poli rastie hybrid Persimmon až osemdesiat centimetrov. Stredne skoré paradajka poteší zlatými paradajkami, ktoré sa dajú z kríkov zbierať až do troch až štyroch kilogramov.

hybridný tomel

Čierne ovocie cigánskej odrody. Patrí k superdeterminantom, pretože jej výška je o niečo viac ako meter. Paradajky s čokoládovou farbou lepšie prinášajú ovocie v skleníku. Dobre tolerujú prepravu, sú vhodné na čerstvú spotrebu, používajú sa na výrobu chutných omáčok na zimu.

čierne ovocie

Takmer čierne paradajky v odrode Basque Blue. Semifinále určený druh rastlín vytvára zhluky šiestich alebo ôsmich plodov. Plody rovnomerného zaoblenia s hmotnosťou sto gramov sú bohaté na antokyanín. Látka má baktericídne vlastnosti, má pozitívny vplyv na stav videnia.

Baskicko modrá

Tomato Black Moor po 115 - 118 dňoch nesie ovocie. Výška puzdra v metroch. Výnos odrody je vysoký - do šiestich kilogramov na meter štvorcový.

čierna rašelina

Rôznorodosť určených rajčiakov umožňuje pestovanie veľkoplodých paradajok a miniatúrnych cherry paradajok.

Kedy zasadiť nízko rastúce paradajky a ako sa o ne starať

Výsev rajčiakov začína 60 - 65 dní pred výsadbou na otvorenom priestranstve alebo v skleníku. Zasievajte iba odrody paradajok, ktoré sú vhodné pre klimatické podmienky oblasti, v ktorej žijete. Zasiať paradajky pre sadenice koncom marca alebo začiatkom apríla. Semená podliehajú procesu kalenia a dezinfekcie. Aby sa sadenice objavili rýchlejšie, vak na semená sa ponorí do stimulátora rastu.

Výsadba paradajok v zemi sa uskutočňuje po dezinfekcii pôdy. Nádoby s rastlinou sa umiestnia na dobre osvetlené miesto, čím sa vytvorí izbová teplota 20 - 25 stupňov.

rastlinné paradajky

Keď hrozba mrazu úplne pominie, sadenice nízko rastúcich paradajok sa prenesú na postele na otvorenom teréne alebo v skleníku. Ideálnym dátumom pre pestovanie paradajok je začiatok alebo polovica mája. Sú zasadené do skleníkovej pôdy o dva týždne skôr. Aby sa zabránilo vystaveniu rastlín chladu, sú zakryté papierovými uzávermi.

Starostlivosť o paradajky pozostáva z:

vysadené v zemi

 • mierne zavlažovanie;
 • vrchné obväzy každé dva týždne, striedajúce sa používanie organických a minerálnych hnojív;
 • podväzok, ak sa na stonke vytvorilo veľké množstvo veľkého ovocia;
 • zovretie vrcholu u superdeterminantov.

Na dosiahnutie skorej úrody z nízko rastúcich paradajok sa vyberú odrody tohto typu s popisom ich kvality.

vrcholy superdeterminantov

Na teplých plochách môžete presiať výsevné paradajky na sadenice, rastliny dozrievajú dobre, aj keď sú vysadené priamo na otvorenom priestranstve alebo v skleníku. Vzor pristávania je bežný pre determinanty: 50 x 50 alebo 60 x 60 centimetrov. Na jeden meter štvorcový je možné umiestniť šesť až sedem rastlín. Na malej ploche majú paradajky s nedostatočnou veľkosťou dostatok živín, aby poskytli plný výnos.

plné úrody

recenzia
 1. elena
  1.01.2018 00:04

  Na testovanie som pripravil omáčku podľa tohto receptu, práve som sa ukázal ako vynikajúci výrobok, dokonca som to ani nečakal, na budúcu zimu určite uzavriem päty plechoviek. Táto omáčka je skvelá na mäso.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica