Najlepšie skoré nízko rastúce odrody produktívnych rajčiakov na otvorenom priestranstve

Prvé odrody rajčiakov na otvorenom priestranstve podľa typu rastu sa delia do niekoľkých skupín. Parameter klasifikácie je výška krovia paradajok. Nízko rastúce rajčiaky na otvorenom priestranstve sa prezentujú v štyroch odrodách, ktoré sa kombinujú do dvoch skupín:

 • determinant;
 • superdeterminant.

Klasifikácia paradajok podľa typu rastu kríkov

Výška skorých nízko rastúcich odrôd rajčiakov na otvorenom priestranstve, ktoré patria do určujúcej skupiny rastlín, nepresahuje jeden meter, superdeterminantné rastliny sú nižšie, ich horná hranica je 80 cm.

Od rozhodujúcich paradajok sa odlišuje podskupina štandardných rastlín. Zahŕňa odrody s kompaktným koreňovým systémom a silným kmeňom. Tieto odrody s maximálnou výškou kríkov menej ako 80 cm sa zaraďujú do podskupín superdeterminate paradajka.

Existuje veľa otvorených paradajok s vysokými kríkmi (do 2 m), ktoré majú neobmedzenú vitalitu. Všetky sú zoskupené neurčité paradajky... Zarážky vyžadujú viac pozornosti, veľa času sa venuje tvorbe kríkov, na intenzívne rodenie je potrebné vyvážené kŕmenie. Preto budeme porovnávať produktívne odrody paradajok na otvorenom priestranstve, ktoré patria do skupiny determinantných rastlín.

štandardné rastliny

Vlastnosti determinantných paradajok

Chápete, prečo sú všetky veľmi skoré odrody najčastejšie určujúceho typu podľa nasledujúcich charakteristík kríkov:

 • počet nevlastných detí je malý;
 • kroviny vetvy slabo;
 • krátke internody;
 • na puzdrách je vytvorený obmedzený počet kvetov (6 ks).

nevlastní syna

Po vytvorení počtu plodov uvedených v opise prestanú kríky rásť. Celá ich sila spočíva v dozrievaní paradajok, a preto sú najranejšie odrody zvyčajne určujúce.

Mnoho veľmi skorých odrôd veľmi malej postavy patrí do skupiny superdeterminantných paradajok. Po zviazaní 3 rúk prestanú rásť. Predčasné zastavenie rastu vysvetľuje ich skorú zrelosť.

počet plodov

Všetky štandardné paradajky sú vysoko výnosné. Ich kríky nerastú dlho kvôli malým koreňom, takže návrat ovocia je skoro. Po pochopení výrazov môžete pochopiť z opisu odrody, ktorú paradajky dozrievajú skôr na pestovanie na otvorenom poli.

Všetko o výhodách nízko rastúcich paradajok

Môžete uviesť dôvody, pre ktoré je potrebné zvoliť určujúce odrody paradajok, ktoré dozrievajú dozadu, na otvorenom priestranstve:

vysoko výnosné paradajky

 • krátka postava;
 • skorá zrelosť;
 • nízky výskyt;
 • odolnosť proti chladu;
 • ľahká starostlivosť.

Nízko rastúce rastliny nepotrebujú silnú podporu, niektoré odrody vôbec nepotrebujú podporu. Kríky determinantného typu (super determinant) sú kompaktné, na pestovanie potrebujú iba malé množstvo pôdy. Determinant a super-determinant odrody sú skvelou voľbou pre malé záhrady.

nízky výskyt

Včasná zrelosť ovplyvňuje načasovanie výsadby. V prípade sadeníc sa nízko rastúce odrody môžu vysiať neskôr. Krátke obdobie dozrievania zaručuje zber aj pri neskorej transplantácii (polovica júna) sadeníc rajčiaka na otvorenom priestranstve.

Nízke skoré odrody paradajok zriedka trpia neskorou plesňou. Phytophthora postihuje kríky v auguste a determinantné a superdeterminantné odrody dozrievajú v júli. Plody zozbierané zo zdravých kríkov sa skladujú dlhšie a nie sú hubou poškodené.

determinant a superdeterminant

Vedci vyvinuli za studena odolných determinantných odrôd na otvorenom priestranstve, niektoré sa môžu pestovať bezsemenným spôsobom. Výsadba semien paradajok priamo do pôdy letným obyvateľom výrazne šetrí čas a úsilie.

Nízko rastúce paradajky uľahčujú letnému pobytu v jeho hlavnom zamestnaní. Mnoho odrôd sa nemusí zviazať, niektoré nemusia odstraňovať nevlastné deti. Najjednoduchším spôsobom je starostlivosť o štandardné paradajky.

bezohľadným spôsobom

Skoré šalátové paradajky

Pre letnú konzumáciu v záhrade musíte mať veľkoplodé odrody. Výsadba niekoľkých odrôd šalátu (skorá, ultrarýchla) na záhrade dosahuje od júna do augusta rovnomerné ovocie.

šalátové paradajky

Boney MM

Štandardná známka pre lenivých. Nízko rastúce (50 cm), veľmi skoré dozrievanie Medové MM paradajky nepotrebujú podporu a pripínanie. Odroda je vhodná pre tých, ktorí nemajú radi alebo nevedia pestovať sadenice. Semená sa môžu vysiať pod fóliou začiatkom mája a v júni sa môžu vysiať na trvalé miesto.

Paradajky začínajú dozrievať 80 až 85 dní po klíčení. Sadenice sú pripravené na presádzanie v mesiaci, takže semená sadeníc sa zasievajú neskoro - začiatkom alebo v polovici apríla. Šalátové ovocie, červené, polkruhové, s hmotnosťou do 70 g. Z kríkov vysadených v pôde v prvých dňoch júna sa prvá úroda môže zozbierať na konci mesiaca. Z jedného kríka môžete získať asi 2 kg paradajok.

známka pre lenivých

Malinové prekvapenie F1

Hybrid determinantového typu, kríky vysoké 80-90 cm tvoria silný koreňový systém. Rastlina miluje dobre hnojenú, uvoľnenú pôdu. Výťažok je výrazne vyšší v lôžkach, kde sa vykonáva pravidelné hnojenie minerálnymi hnojivami.

Plody sú karmínové, ploché, okrúhle, veľké. Hmotnosť rajčiaka je od 300 do 500 g. Buničina je hustá, bez dutín, má harmonickú chuť. Menovací šalát, výťažok 15 kg / m2. m.

malinový hybrid

Včasné dozrievanie univerzálnych paradajok

To sa nezaobíde bez skorého dozrievania univerzálnych paradajok v záhrade. Ruské ženy tradične pripravujú paradajky na zimu v lete a začiatkom jesene. Sú to univerzálne odrody (hybridy), ktoré sú vhodné pre všetky typy prírezov.

univerzálne paradajky

Sanka

Táto odroda začína spievať rýchlejšie ako ostatní. Babičky, ktoré predávajú paradajky na trhu, radi pestujú Sanku. Prvé paradajky začnú spievať po 75 dňoch od klíčenia. Plody sú krásne, okrúhle, červené, s dobrou chuťou vyváženou z hľadiska cukrov a kyselín. Veľkosť rajčiaka je malá, môžu sa použiť na obrobky, na prípravu šalátov.

vychovať babičky

Semko 18 F

Hybrid odolný voči horúčave, suchu, chorobám: Alternaria, TMV, apikálna hniloba. V otvorenom poli sa paradajky odrody Semko 18 F1 potešia stabilným výnosom. Pri hustej výsadbe (5 kríkov na 1 m2) sa zozbiera 10 kg chutného ovocia na jednotku plochy.

Vlastnosti rajčiaka Semko 18 F1:

tepluvzdorný

 • hmotnosť - 140 g;
 • tvar - zaoblený;
 • farba - červená, nasýtená;
 • buničina je hustá.

Ovocie nepraská, má dobrú chuť a je univerzálne. Kríky sú kompaktné, určené, s nízkym listom, až do výšky 1 metra. Zber sa začína po 85 až 90 dňoch od klíčenia.

zhnitá odroda

říz

Milovníci ružových paradajok si zamilujú ružové skoré paradajky Raisin. Paradajky sú zrelé po dobu 80 dní. Plody nie sú veľké, vážia 100 g, sú dlhodobo skladované, pri preprave sa nezhoršujú. Buničina je chutná, sladká. Starostlivosť o kríky nie je náročná, môžu dosiahnuť výšku 50 cm. Nevyhnutné vlastnosti skorej odrody Zest:

 • mrazuvzdorné;
 • toleruje nedostatočné osvetlenie;
 • má dobrú imunitu voči niektorým vírusom.

ako ružová

Francúzska parta

Nové determinantné paradajky, stredne skoré, nakladané. Kríky do výšky 1 metra potrebujú podporu a viazanie. Nemusíte odstraňovať nevlastných synov. Odroda prekvapuje nezvyčajne krásnymi zväzkami prstového ovocia.

Jedna rastlina môže tvoriť 5 až 20 štetcov. Jedna partia pozostáva zo 6 - 10 červených paradajok s hmotnosťou 80 - 100 g. Výsadba paradajok vonku Francúzska banda: 5 rastlín na meter štvorcový.

nevlastní syn odstrániť

bojovník

Nádherné skoré dozrievanie paradajok pre otvorené pole. Odroda je veľmi obľúbená medzi amatérskymi pestovateľmi zeleniny. Štandardné kríky, nízke (do 40 cm). Starostlivosť o nich je veľmi jednoduchá, netreba sa starať o nevlastných detí.

Veľkosť ovocia je priemerná (do 180 g), červená farba, univerzálne použitie. Odroda sa môže pestovať vonku na západnej Sibíri. Hlavné výhody bojovníka pre paradajky:

 • čím sa získa;
 • skorá zrelosť;
 • univerzálnosť.

úžasné skoré dozrievanie

Trpasličí paradajky

Miniatúrne paradajkové kríky ozdobia malú záhradu. Veľmi skoré odrody štandardných rajčiakov sú veľmi dekoratívne, môžu sa pestovať v kvetinových záhonoch, pestovaných v kvetináčoch na lodžii alebo na terase.

Trpasličí hybrid F1 Red Pearl osloví fanúšikov minarabajiek. Miniatúrne štandardné kríky vysoké 30 cm poskytujú 30 malých červených rajčiakov s hmotnosťou asi 20 g. Kríky nemusia byť pripnuté, sú kompaktné, môžu rásť a prinášať ovocie pri slabom osvetlení. Ovocie začnú spievať 85 dní po klíčení. Existuje mini paradajka Pearl žltá s podobnými vlastnosťami. Rozdiely sú iba vo farbe paradajok.

malá zeleninová záhrada

Ďalšia miniatúrna rastlina si zaslúži pozornosť. Rozhodujúca odroda Bullfinch dobre rastie na balkóne a na otvorenom poli. Kríky sú nízke (do 40 cm), plody začínajú prinášať 75. deň. Paradajky sú červené, zaoblené.

Vysoko výnosné nízko rastúce paradajky

Je potrebné si vybrať z veľkého počtu semien super výnosných odrôd paradajok na otvorenom priestranstve. Z malého pozemku s minimálnymi nákladmi môžete z nich získať dobré výnosy.

greeny v kvetináčoch

Yamal

Štandardná nízko rastúca (35 cm) odroda Yamal vykazuje dobrý výnos. Z jedného štvorcového metra sa zozbiera 10 kg paradajok. V prípade nízko rastúcich odrôd je to vynikajúci ukazovateľ. Hodnota odrody:

 • výborná odolnosť proti chladu;
 • odolnosť proti teplu, suchu;
 • množia sa výsevom semien do zeme a sadením.

vynikajúci ukazovateľ

Ivanych

Vynikajúca produktívna odroda so stanovenými kríkmi. Výška husto listnatých kríkov je 90 cm. Z štvorcového metra sa zozbiera 20 kg stredne veľkých okrúhlych plodov. Maximálna hmotnosť jedného rajčiaka nepresahuje 200 g.

Plody sú ružové, univerzálne, dobre znášané. Marinády sa vyrábajú z paradajok Ivanovič, vyrábajú sa ľahké letné šaláty. Hodnotné vlastnosti:

 • vynikajúca prepraviteľnosť;
 • chuť dobrej kvality;
 • imunita voči TMV, Fusarium, Alternaria.

husto rozkvetlé kríky

Ružový zázrak

Ružový zázrak je pozoruhodný svojou produktivitou. Z štvorcových metrov sa získa až 19 kg stredne veľkých ružových plodov. Hmotnosť ovocia nepresahuje 110 g. V kupe sa vytvára karpaná paradajka, z ktorej sa vytvorí 6-7 ružové ovocie.

Vláknina osloví každého gurmána svojou hustou štruktúrou a dobrou chuťou. Super skoro paradajky ružový zázrak majú niekoľko výhod:

 • imunita voči väčšine chorôb;
 • skoré zrenie (82 - 85 dní);
 • vysoká produktivita.

jeho produktivita

recenzia

Matvey, Volgograd

Venujem sa pestovaniu paradajok na predaj. Sadím ružový zázrak už niekoľko rokov.Odroda sa kupuje dobre, s prepravou nie sú problémy. Kupujúci chvália paradajky za ich chuť. Verím, že ružový zázrak je najlepším paradajkami pre vonkajšie použitie.

Lyudmila, Tver

Semená vysádzam každý rok paradajka Sanka... Paradajky sú nenáročné. Neexistujú žiadne sťažnosti týkajúce sa chuti, paradajky sú skoro, takže by ste od nich nemali očakávať vysoký obsah cukru. Na morenie používam paradajky, pokožka nepraskne a pri spracovaní nestráca svoj tvar.

nenáročné paradajky

Tatiana, Novgorod

Prvýkrát som vysadil paradajky Ivanych od spoločnosti "Semená Altai". Kríky rástli presne rovnakej veľkosti, ako je uvedené v opise. Paradajky tiež spĺňajú uvedené vlastnosti. Odvážili paradajky, priemerná hmotnosť ovocia sa ukázala na 180 g.

Ružové ovocie s chuťou a elegantným vzhľadom. Na reze vyzerá masitá dužina veľmi chutný, nie sú tuhé vlákna. Zaznamenávam malú nevýhodu odrody Ivanych: je náchylná na neskorú pleseň. Niektoré moje kríky sú dnes choré, musel som sa liečiť.

vzhľad

Anna, Jekaterinburg

V mojej dache mám extrémne podmienky na zeleninu. Beriem vodu na zavlažovanie priamo zo studne, v posteliach je dosť burín. Na radu kolegyne som si kúpil semená paradajka Buyan... Koncom leta začala túto odrodu rešpektovať pre jej nenáročnosť. Aj keď som pre neho nevytvoril normálne podmienky, potešil ma zo žatvy.

Funkcie starostlivosti a pestovania nízko rastúcich paradajok

Pred výsadbou kupujte semená v špeciálnych skladoch, vykonávajte ich prebublávaním. Na ošetrenie pred výsevom používajte procesor akvária. Nasýtenie semien kyslíkom trvá 30 minút.

starostlivosť a výsadba

Pred výsevom sa semená musia namočiť do akéhokoľvek rastového stimulátora. Pri výbere hybridných nízko rastúcich paradajok berte do úvahy ich zvýšenú potrebu minerálnych hnojív. Dodržiavaním schém obliekania koreňov a listov ponúkaných výrobcom získate slušné výnosy z paradajok v otvorenom poli.

Rozhodujúce vysoko výnosné odrody skorého dozrievania s veľkým ovocím sa najlepšie viažu na podporu. Viazané konáre sa menej pravdepodobne zlomia pri zaťažení ovocia. Čisté ovocie bez toho, aby sa dotklo zeme, je menej náchylné na ochorenie, je uskladnené dlhšie. Pôdu pod kríkmi je možné pokryť vrstvou mulča (10 cm), ktorá tiež chráni rastliny pred hubovou infekciou.

ako papriky

záver

Výberom nízko rastúcich odrôd paradajok na otvorenom priestranstve môžete niekoľkokrát znížiť problémy s starostlivosťou o paradajky. Po krátkom čase si môžete pripraviť lahodné čerstvé paradajky, pripraviť sa na zimu.

znížiť ťažkosti

recenzia
 1. Olya
  7.07.2018 07:54

  Pestujem iba nízko rastúce paradajky, o ktoré sa dá oveľa ľahšie starať a ich výťažok je pomerne vysoký. Hnojím sadenice „BioGrow“, Urýchľuje rast a chráni pred rôznymi chorobami.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica