Ako pestovať a pestovať paradajky bez zberu sadeníc

Obdobie sadeníc pre rôzne odrody paradajok trvá 45 až 65 dní. Pestovanie paradajok bez zberu sadeníc významne znižuje náklady na pracovnú silu. Pri úplnom dodržiavaní agrotechnických postupov sa čas od klíčenia po dozrievanie plodov skracuje o 10 až 14 dní. Táto výhoda platí najmä pre skoré dozrievanie paradajok s krátkou vegetačnou sezónou.

Dôležité! Proces zberu predstavuje 30% z celkového množstva práce potrebnej na pestovanie sadeníc.

pestovať paradajky

Účelom zberu je vytvoriť podmienky pre rastliny s lepšou výživou a osvetlením v určitom štádiu rastu. Semená sadeníc sa zasievajú do malých škatúľ. Po raste sadeníc sa uskutoční vyradenie. Najsilnejšie sadenice sa presádzajú do samostatných nádob alebo do škatúľ na väčšej ploche. Tieto techniky sú opodstatnené pre rastliny pestované v skleníkových komplexoch, s nedostatkom miesta a nízkou kvalitou semien.

Doma, kde je priestor pre rastliny obmedzený plochou parapetu, sa sadenice paradajok často presádzajú niekoľkokrát. Výsledkom sú najsilnejšie rastliny.

Pozor! Počas zberu sa odreže až 50% koreňov, čo významne predlžuje dobu prežitia sadeníc.

sadenice

Ako pestovať sadenice paradajok bez zberu

Každý pozná triky, keď výber nie je potrebný. Pri zasievaní niektorých odrôd paradajok priamo do pôdy sa sadenice jednoducho riedia. Princípom je preto pestovať sadenice paradajok bez zberu doma. Metóda je založená na potrebe určitého množstva pôdy pre úplný vývoj koreňového systému. Táto miera priamo závisí od veku rastlín a do značnej miery určuje potenciálny výnos kríka.

doma

  1. V počiatočnom štádiu je potrebné vypočítať, koľko koreňov paradajok musíte vysadiť, aby ste si mohli úplne obstarať výsadbový materiál. Na základe tohto obrázku sa pripraví nádoba s požadovaným množstvom semien a pôdy.
  2. Kapacita sadeníc by mala byť najmenej 0,5 litra, pretože sadenice paradajok bez zberu musia v ňom stráviť celý cyklus rastu, až kým nie sú vysadené na stálom mieste. Okrem plastových téglikov môžete použiť boxy rozdelené do buniek s plochou 10 x 10 cm.
  3. Semená dobrej kvality so zaručeným klíčením sa môžu vysiať naraz. Ak neexistuje pevná dôvera v kvalitu semien, budete musieť použiť štandardy pestovateľov zeleniny a zasiať najmenej tri rastliny do nádoby.
  4. Pôda sa zozbiera s úplným obväzom minerálnych a organických látok, ktorý by mal rastlinnému materiálu poskytnúť potrebnú výživu.Pôdna zmes by mala mať dobrú hrudkovitú štruktúru, mala by byť priedušná, absorbujúca vlhkosť, nemala by byť upchaná škodcami a burinami.
  5. Vzhľadom na to, že pestovanie sadeníc rajčiaka bez zberu trvá kratšiu dobu, osivo sa zaseje neskôr o dva týždne. Výsev semien pre rôzne odrody závisí od vegetačného obdobia a určuje sa individuálne.
  6. Pripravené semená sa zasievajú do nádob naplnených zeminou podľa obvyklých pravidiel v súlade s teplotným režimom. Po objavení sadeníc sa nádoby umiestnia do oblasti s maximálnym osvetlením. Údržba spočíva v pravidelnom zalievaní.
  7. Najslabšie rastliny sa odstránia z nádob s tromi rastlinami odrezaním stonky pod listy klíčnych listov alebo vytiahnutím. Pred výsadbou rastlín v zemi sa nočné teploty znížia na 10 - 12 stupňov alebo sa sadbou vonku v krabiciach na niekoľko hodín.

používať škatule

Ukončenie zberu sadeníc môže výrazne znížiť náklady na pracovnú silu pri presádzaní a opätovnej príprave nádob. Dobre korenená pôda a skrátené podmienky pestovania sadeníc uľahčujú starostlivosť o rastliny, v niektorých prípadoch dokonca aj bez potreby ďalšieho kŕmenia.

Pozor! Koreňový systém sadeníc, s dlhodobou kultiváciou v malom objeme, až do 0,2 l, signalizuje nemožnosť ďalšieho rastu, čím sa stanovuje program s nízkym výnosom.

znížiť mzdové náklady

Sadenice bez zberu - niektoré výhody

Je zrejmé, že pestovanie sadeníc paradajok bez zberu je oveľa jednoduchšie. Ale okrem ľahkej starostlivosti existujú aj ďalšie výhody.

  1. Skoré sadenice sa prakticky neobídu bez dodatočného osvetlenia. Je to kvôli krátkej dobe denného svetla a nízkej intenzite slnečného žiarenia. Nedostatok svetla vedie, ak nie k smrti sadeníc, často k nadmernému napínaniu kríkov. Tento problém prakticky neohrozuje sadenice vysadené v neskoršom období.
  2. Veľké nádoby s pôdou sú tiež plusom. Zachovávajú vlhkosť dlhšie, čo vám umožňuje udržiavať zalievanie na minime. Aj keď povrch pôdy vyschne, paradajky pestované v príjemných podmienkach budú mať z dolných vrstiev dostatok vlhkosti. V podmienkach veľkého objemu pôdy sa hlavné a bočné korene rozvíjajú neobmedzene a sú schopné získať jedlo z akejkoľvek hĺbky.
  3. Pri pestovaní paradajok bez zberu by sme nemali zabúdať, že výber sa uskutočnil v počiatočnej fáze výberu semien. To znamená, že s odrodovými charakteristikami sú spojené ďalšie činnosti týkajúce sa starostlivosti o rastliny. Na dosiahnutie čo najväčšieho účinku sa pokúste pestovať sadenice pomocou agronomických techník odporúčaných výrobcom semien, bez toho, aby sa rastliny nechali rozmaznávať.

ďalšie osvetlenie

Sadenice pestované bez transplantácie sa líšia od potápania veľkou rezervou zdravia. Dokáže lepšie vydržať stres a dať skoršiu úrodu. Vzhľadom na skrátenie času potrebného na kultiváciu vyzerá táto metóda veľmi atraktívne. Navyše v mestskom byte, kde výsadba sadeníc v niekoľkých fázach nie je príliš pohodlná.

Skúsení záhradníci vedia, že paradajky vysadené v neskoršom období, dokonca aj pri výbere, dobehnú rastliny vysadené doma koncom februára. Predstavte si, o koľko budú úspešnejšie paradajky, ak sa pestujú bez transplantácie a stresu. Ale inak majú obe metódy fanúšikov a oponentov, pričom každý má svoje argumenty.

nevybavené zdravie

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica