Ako pripraviť pôdu na sadenice paradajok doma vlastnými rukami

Pestovanie zeminy pomocou síranu meďnatého na jar pre rajčiaky vykonáva množstvo pestovateľov zeleniny pred výsadbou sadeníc. Deje sa tak preto, aby mladé sadenice lepšie vstávali a rástli rýchlejšie. Rastliny sa niekedy vysádzajú do pôdy, ktorá bola zakúpená v obchode. Nie je to však vždy vysoká kvalita a ľudia sa stále častejšie rozhodujú pripraviť pôdu vlastnými rukami.

Táto metóda je spoľahlivejšia, pretože osoba nezávisle zavádza do zeme všetky potrebné prvky. Preto sa pred výsadbou paradajok musíte oboznámiť s tým, ako pripraviť pôdu pre sadenice.

Základné požiadavky

Na to, aby sadenice paradajok pestované doma mali dobré ovocie, je potrebné na výsadbu sadeníc používať osobitnú pôdu. Pri príprave pôdy na siatie paradajok je potrebné pridať všetky potrebné živiny, ktoré rastliny potrebujú pre normálny rast a ďalší vývoj. Pôda pre sadenice paradajok musí spĺňať niekoľko osobitných požiadaviek:

 • pôda na pestovanie semien a sadeníc by mala obsahovať optimálne množstvo živín, mala by obsahovať nielen organické látky, ale aj iné užitočné makronutrienty;
 • vo svojej štruktúre by mala byť pôda voľná, aby mladé kríky mohli bez problémov vstupovať do vzduchu;
 • hladina kyslosti by nemala byť príliš vysoká - optimálny indikátor je 6-7 pH;
 • pôda pre sadenice rajčiakov by nemala obsahovať plesňové spóry a bolestivé mikroorganizmy, ktoré môžu zabíjať kríky rajčiakov;
 • Kvalitná pôda by nemala obsahovať priemyselný odpad a ťažké kovy.

Pôdne komponenty

Pred obrábaním pôdy musíte zistiť, z ktorých komponentov by mali pozostávať. Existuje štandardný súbor prvkov, ktoré sa musia použiť pri príprave pôdy pre sadenice paradajok. Pridajú sa rôzne minerálne a organické prvky.

paradajky v záhrade

rašelina

Táto zložka musí byť nevyhnutne súčasťou pôdy pre sadenice paradajok. Uvoľňuje pôdu, čo jej umožňuje lepšie absorbovať a udržať vlhkosť. Rašelina má skôr kyslé prostredie, preto sa do nej často pridáva dolomitová múka, krieda a deoxidátory. Tiež je potrebné preosiať, pretože môžu byť prítomné veľké vlákna.

Rašelina má vynikajúcu nasiakavosť, preto sa často používa v skleníkoch, kde je najvyššia vlhkosť. Neustále absorbuje prebytočnú vlhkosť a udržuje ju v póroch.

Použitie rašeliny v skleníku znižuje množstvo patogénnych prvkov.Táto nehnuteľnosť je veľmi dôležitá v skleníkoch.

Príprava pôdy na paradajky s rašelinou má niekoľko výhod:

 • obrábaná pôda sa stáva ľahšou a začne lepšie prechádzať vodou a vzduchom;
 • toto hnojivo je najlepšou živinou pre ochudobnené a chudobné piesčité alebo hlinité pôdy;
 • rašelina je prírodné antiseptikum, ktorým sa môžete zbaviť škodlivých húb a baktérií v pôde;
 • môže pomôcť zvýšiť hladinu kyslosti zeme.

Listová pôda

Takáto príprava pôdy sa uskutočňuje na jeseň. Listy sa používajú na zosvetlenie a uvoľnenie pôdy pred výsadbou. Neobsahujú veľa živín, ale stále sa používajú veľmi často.

Listy, ktoré padli na jeseň, sa používajú ako základ pre takúto pôdu. Nemôžu sa však zbierať zo všetkých stromov. Napríklad dubové listy sa nemôžu použiť na prípravu pôdy pre sadenice paradajok, pretože obsahujú veľké množstvo trieslovín. Je tiež lepšie vzdať sa javorových a borovicových listov.

Brezové alebo lipové listy sa považujú za najvhodnejšiu voľbu. Najprv sa položia do niekoľkých vrstiev a pokryjú sa úrodnou pôdou.

Niekedy sa nedávno medzi vrstvy umiestni kosená tráva. Príprava listovej pôdy trvá dlho - niekoľko rokov. Počas tejto doby je potrebné vrstvy listov niekoľkokrát premiešať. Ak je to potrebné, môžete k nim pridať záhradnú pôdu, močovinu a čerstvý hnoj.

piesok

Najčastejšie sa používa na uvoľnenie pôdy na siatie. Najlepšou voľbou by bol čistý riečny piesok bez ílových prísad.

sadenice paradajok v záhrade

Príprava pôdy pod piesok na paradajky vám umožní:

 1. Zlepšite odvodnenie. Pomerne často sa pridáva do oblasti s ílovitou a ílovitou pôdou, ktorá má nízku priepustnosť vzduchu a hustú štruktúru. Vďaka použitiu piesku je štruktúra zeme voľnejšia.
 2. Udržovať v teple. Pôda zmiešaná s pieskom sa počas dňa zohrieva oveľa lepšie av noci sa ochladzuje pomalšie. To umožňuje rajčinovým kríkom rásť rýchlejšie.
 3. Zadržiavajte vlhkosť. Kvapalina zostáva v pôde aj počas horúcich letných dní. To umožňuje, aby sa paradajky vyvíjali aj bez pravidelného zavlažovania.

Pred prípravou pôdy na sadenice sa piesok dezinfikuje. Musí sa opláchnuť vodou a zahriať plynovým sporákom alebo rúrou.

perlit

Jarná príprava pôdy na pestovanie paradajok perlitom sa vykonáva tak, aby pôda absorbovala viac vlhkosti. Má svetlo odrážajúcu vlastnosť, ktorá podporuje rozvoj mladých kríkov. Perlit sa pridáva do ornice pod sadenice tak, že odráža ultrafialové lúče a zabraňuje prehrievaniu pôdy pod slnkom. Hlavné výhody perlitu sú:

 • tento materiál neobsahuje mikroorganizmy a je úplne čistý;
 • jeho použitie pomáha posilňovať slabý koreňový systém rajčiakov;
 • perlit sa nepečie a poskytuje dobrú priepustnosť vzduchu;
 • má vynikajúce tepelné izolačné vlastnosti, ktoré zabraňujú prehriatiu alebo prechladnutiu koreňov rastlín.

humus

Humus sa zavádza na jeseň pre paradajky. Pre sadenice paradajok sa do pôdy odporúča pridávať iba prezretý humus. Ak neustále používate čerstvé, môže to viesť k úmrtiu semien paradajok a ich sadeníc.

Pomerne často sa na vytvorenie sadivovej pôdy používa kal. Na jeho prípravu sa hnoj zmieša s niekoľkými litrami vody a po polievaní sa naleje na sadenice a pôdu.

Neplatné komponenty

Pri príprave zmesi na kvetináče doma nie je možné do sadenice pridať všetky zložky. Existujú obmedzenia, s ktorými by ste určite mali byť oboznámení:

 1. Organické hnojivá, ktoré sú v procese rozkladu, môžu poškodiť rast sadeníc. Vyžarujú veľa tepla, ktoré postupne ničí semená a sadenice paradajok.
 2. Neodporúča sa pridávať do pôdy zeminu alebo piesok s ílom pre sadenice paradajok. Pôda je hustejšia a ťažšia, čo výrazne komplikuje tok vzduchu a vlhkosti.
 3. K zalievacej zmesi nepridávajte zeminu zhromaždenú v blízkosti frekventovaných ciest. Obsahuje ťažké kovy, ktoré sú škodlivé pre zdravie rastlín.

človek vyberie pôdu pre sadenice

dezinfekcia

Príprava pôdy na sadenice sa začína jej dezinfekciou, počas ktorej sa z pôdy odstránia všetky larvy a baktérie. Tento postup sa vykonáva s cieľom zabrániť smrti kríkov a získať dobrú úrodu.

Pôdu môžete dezinfikovať roztokom manganistanu draselného. Vyrába sa z niekoľkých gramov látky zmiešanej v vedre s vodou. Potom by sa mala pôda postrekovať výslednou zmesou. Okrem manganistanu draselného môžete použiť aj metódu naparovania.

Do misky nalejte 2-3 litre horúcej vody. Potom sa k hornej časti nádoby pripojí čistá handrička, do ktorej sa má naliať zem. Panvica s vodou a pôdou sa položí na mierny ohrev a varí sa 40 minút. Pod vplyvom vysokej teploty zomrú všetky patogény.

Odporúča sa tiež vopred skontrolovať úroveň kyslosti pôdy. To sa dá dosiahnuť niekoľkými spôsobmi:

 • využívať služby špeciálneho laboratória a absolvovať tam testy;
 • na kontrolu použite lakmusový papier;
 • zasadiť divé byliny na mieste, ktoré nerastie v pôde s vysokou kyslosťou.

Ak je kyslosť príliš vysoká, spracovávam pôdu vápennou alebo dolomitovou múkou. Asi 20 gramov látky sa spotrebuje na kilogram pôdnej hmoty.

Vytvorenie zmesi na výsadbu

Po príprave všetkých potrebných komponentov môžete začať s miešaním osiva. Neodporúča sa to robiť bezprostredne pred sejbou semien. Pôda sa pripravuje niekoľko dní pred výsadbou tak, aby sa pôda mohla dobre zaliať a po zalievaní nevytvárala dutiny. Existuje niekoľko spôsobov, ako pripraviť semenáčik.

Prvý spôsob

Pri tvorbe zmesi na pestovanie - tento recept sa používa najčastejšie. Rovnaké množstvo humusu, piesku, listovej pôdy a síranu meďnatého sa pridáva do časti pôdy. Všetky zložky sa dôkladne premiešajú a pridajú sa do zmesi pozostávajúcej z 15 litrov vody, 30 gramov síranu, 40 gramov superfosfátu a 15 gramov karbamidu. Výsledný roztok sa naleje do pôdy, do ktorej sa budú zasiať semená.

Druhý spôsob

Sodná pôda je zmiešaná s rovnakým množstvom piesku a rašeliny. Ak nie je rašelina, môžete namiesto nej pridať zakúpenú pripravenú pôdu. Ak je to potrebné, môžete do zmesi pridať litrovú nádobu na drevný popol a tri polievkové lyžice superfosfátu.

preosievanie pôdy cez sito

Tretia cesta

Pripravíme roztok z dvoch častí drsnej pôdy, časti piesku dna a humusu. Potom sa k výslednej zmesi pridá pol litra drevného popola. Pripravená zmes sa aplikuje pod paradajky na jar.

záver

Nie všetci ľudia vedia, ako správne pripraviť pôdu na sadenie paradajok. Aby ste sa s tým vyrovnali, musíte sa oboznámiť s tým, z ktorých zložiek pozostáva pôdna zmes a akým spôsobom ju možno pripraviť.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica