Ako pripraviť semená paradajok na sadenie sadeníc, ich spracovanie a namáčanie

Príprava semien paradajok na výsadbu sadeníc je dôležitá a potrebná, aby sa následne minimalizovalo riziko vzniku veľkého množstva problémov. Vďaka tejto fáze je riziko vzniku plesňových chorôb rastlín minimalizované a výhonky vyzerajú zdravé, silné. Príprava sa však musí uskutočňovať v súlade so všetkými pravidlami, inak hrozí riziko, že pestovatelia zeleniny zostanú bez plodiny.

Správna voľba

Ako pripraviť semená paradajok na sadenice? Ak sa rozhodlo pestovať paradajky sami, malo by sa to robiť od samého začiatku. Nemusíte kupovať sadenice, ale semená. Iba tak si môžete byť istí, že budú dodržané všetky dôležité nuansy starostlivosti o nich.

Je lepšie kúpiť obilie na siatie, ale môžete ich tiež zbierať (iba z vysoko kvalitnej úrody). Obal má vždy výkres očakávanej úrody. Je dôležité študovať časy balenia uvedené na obale a zvláštnosti poveternostných podmienok, ktorým konkrétna odroda vydrží.

V oblastiach so studenou klímou je lepšie zvoliť skoré odrody. Neskoré odrody sa dajú vyskúšať aj v teplých oblastiach. Je dôležité vziať do úvahy miesto, kde sa budú sadiť budúce sadenice. Existujú špeciálne odrody pre skleník, otvorený terén a dokonca aj pre parapet domu.

Hneď ako sa vyberie odroda, vyvstáva ďalšia otázka, ako spracovať semená, aby sa úroda potešila svojím množstvom a kvalitou bez výskytu veľkých problémov?

Príprava semien paradajok na siatie sadeníc sa začína výberom. Po vykonaní nákupu sa obal otvorí a začne výber pre ďalšiu starostlivosť. Vylejú sa na povrch papiera a vyberú sa iba tie, ktoré sú veľké a husté. Prázdne, malé budú musieť byť vyhodené.

semená paradajok na stole

Na správnu prípravu semien po stanovení ich hustoty umožní kvapalina so stolovou soľou. Akonáhle sa zrná dostanú do takéhoto riešenia, môžete okamžite určiť kvalitatívnu zložku. Husté semená sú na dne a duté plávajú na povrch.

Dokonca aj na zakúpených zrnách z balenia žije veľa mikróbov a húb. Keď sa dostanú na zem, začnú aktívny život. Prvé výhonky výhonky slabé a umierajú. Preto príprava paradajkových semien na sadenie sadeníc nie je úplná bez dezinfekcie.

Receptúra ​​založená na manganistane draselnom je účinná a obľúbená. Ale musíte to urobiť správne. Príliš nasýtený roztok alebo predĺženie doby zdržania zŕn v ňom ovplyvňuje rýchlosť a kvalitu sadeníc. Semená paradajok v manganistane draselnom by nemali byť dlhšie ako 35 minút.

Stačí do vody pridať 1 g manganistanu draselného a dobre premiešať. Potom, čo boli zrná v tomto roztoku po stanovenú dobu, boli premyté čistou vodou a nechali sa úplne vysušiť v teplej miestnosti.

Prípravné kroky

Príprava semien paradajok na siatie zahŕňa postupy na posilnenie rastliny, zníženie rizika ochorenia a zvýšenie budúcej úrody. Pred výsadbou na sadenice sa semená musia podrobiť dezinfekcii, stvrdnutiu, prebublávaniu a ďalšiemu kŕmeniu.

Mnoho pestovateľov zeleniny šetriacich čas a úsilie sa pýta, či je potrebné semená namočiť? Ošetrenie semien paradajok pred výsadbou sa nezmení bez nasiaknutia. Semená môžu byť naplnené tenkou vrstvou topenej vody alebo dažďovej vody počas 48 hodín. Ak sa naleje príliš veľa vody, môže hniť.

Existuje mnoho ďalších riešení namáčania paradajok, ktoré záhradníci používajú. Môžete použiť šťavu z listov aloe alebo zakúpeného roztoku. Ošetrenie semien paradajok pred výsevom sa môže vykonať pomocou roztokov na báze humátu sodného, ​​zirkónu alebo epínu navyše. Stimulujú rast a posilňujú plodiny.

Predbežná príprava semien paradajok pokračuje procesom kalenia. Namočené zrná musia prejsť stupňom tvrdnutia. Vytvrdzovanie semien paradajok pred výsadbou sa odporúča pre trvalý prenos nepriaznivých poveternostných prekvapení v budúcnosti (vietor, horúce dni alebo chladné noci).

namáčanie paradajkových semien

Aby ste zatvrdili budúce rastliny, musíte zrná umiestniť do vlhkej utierky a nechať ležať pri teplote 20 stupňov po dobu asi 12 hodín, potom sa uterák premiestni na chladné miesto na 7 hodín. Semená musíte stvrdnúť týmto spôsobom po dobu troch dní. Počas celého tohto obdobia musíte monitorovať teplotu a vlhkosť vzduchu, inak by sa sadivový materiál mohol hniť alebo plesniť.

Tvrdené sadenice nepodľahnú zmenám teploty a vydržia zlé počasie.

Spracovanie semien paradajok pred výsevom si vyžaduje dezinfekčný postup. Dezinfekcia semien sa vykonáva pomocou širokej škály receptov, najobľúbenejšie sa pripravujú na základe 0,1% manganistanu draselného a 10% peroxidu vodíka.

Semená paradajok pred výsevom tiež potrebujú postup, ako je bublanie. Semená sa v budúcnosti môžu napučiavať, nasýtiť kyslíkom a klíčiť rýchlejšie. Semená sa nalejú do polovice pohára vody a periodicky sa miešajú (prebublávajú) 4 hodiny. Ak má dom akvárium, môžete k kompresoru pripojiť hadičku. Zrná budú ďalej obohatené kyslíkom. Po chvíli sa položia na suchú handričku, aby úplne vyschli.

Predbežná úprava rajčiakových semien na zvýšenie výnosu sa vykonáva s nabíjaním. Nasledujúci recept je populárny. Nitroammofosku, humát sodný a drevný popol sa nalejú litrom vody. Zrná paradajok v manganistane draselnom sa uchovávajú v špeciálne vyrobenom gázovom vrecku, ktoré sa ponorí do výsledného roztoku pol hodiny. Potom sú semená vo vlhkej utierke, kým nezačnú klíčiť. Akonáhle sa prvé klíčky vyliahnu, sú transplantované do pripravenej pôdy.

Aby spracovanie semien paradajok pred výsadbou nebolo zbytočné, musí sa každá etapa vykonať správne. Zohľadňuje sa miesto ďalšej výsadby sadeníc, chuť, výška kríkov, poveternostné podmienky a ďalšie faktory.

Viac informácií o postupe namáčania

Na otázku, či je potrebné semená paradajok pred výsadbou namočiť, bude jednoznačne kladná odpoveď. Namáčanie semien paradajok sa odporúča pre rast a vysoký výnos. Ak túto fázu preskočíte, sadenice vyjdú zle a kríky budú náchylné na mnohé choroby, ako aj na škodcov. Úroda tiež nebude potešená svojou kvalitou a množstvom. Či už je semená namočené, je záležitosťou každého, ale ďalší výsledok bude závisieť od tejto fázy.

Namáčanie semien paradajok môže významne znížiť riziko týchto problémov. Pre ošetrené semená je mimoriadne náchylné na ochorenie.

výsev paradajok v skleníku

Existuje veľa receptov a metód na namáčanie semien paradajok pred výsadbou. Koľko môžete semená paradajok namočiť, závisí od receptu a použitých prísad. Čo môžete namočiť do pristávacej základne? Recepty, ktoré sú populárne a efektívne medzi agronómami a amatérskymi záhradníkmi.

 1. Pripravenú bázu môžete namočiť do aloe šťavy. Výrobok je bezpečný, prírodný a výživný. Zvyšuje odolnosť rastlín voči chorobám, stimuluje rast v ktorejkoľvek fáze vývoja. Ako namočiť semená do šťavy z listov aloe? Masité listy aloe sa umiestnia najskôr na chladné miesto. Potom sa šťava vytlačí. Môže sa používať čistý alebo zmiešaný s vodou. Vrecko na tkanivá obsahujúce tento obsah sa ponorí do roztoku na dobu 24 hodín.
 2. Je užitočné, aby sa semená pripravovali v zmesi z drevného popola. 60 g popola sa rozpustí v jednom litri vody a nechá sa dva dni vylúhovať. Po dvoch dňoch je infúzia pripravená na použitie. V infúzii na obohatenie minerálnymi zložkami musíte základňu nechať 4 hodiny.
 3. Ošetrenie semien paradajok sa môže uskutočňovať v roztoku s Epin. Je to liek na rastlinnej báze, ktorý stimuluje nielen rast rastlín, ale tiež zvyšuje jeho rezistenciu na rôzne nepriaznivé faktory (nedostatok svetla, chladné počasie). 5 kvapiek prípravku sa pridá do teplej vody (100 ml) a nechá sa asi dva dni. Epín pre sadenice sa používa na stimuláciu procesu klíčenia.
 4. Semená paradajok môžete namočiť do zmesi na báze čakanky. Prípravok Zircon je silným aktivátorom rastu sadeníc a ich koreňov. Nasiaknutie semien v zirkóne trvá asi deň.
 5. Fitosporín sa môže použiť na namáčanie semien. Je to biologický prostriedok na ochranu zŕn pred chorobami. Asi 3 kvapky liečiva sa pridajú do pohára vody a semená sa nechajú nasiaknuť tri hodiny. Po zákroku sa na semenách vytvorí ochranný film prospešných baktérií. Zabraňuje prenikaniu patogénnych baktérií dovnútra.

Semená paradajok môžete namočiť do roztokov s rôznymi prísadami, ktoré pozitívne ovplyvnia ďalší rozvoj pestovanej rastliny: med, šampiňóny, čaj, cibuľové šupky. Hlavné je pozorovať proporcie, aby starostlivosť nepoškodila budúce sadenice.

Boj proti chorobe

Dezinfekčný postup je potrebný na odstránenie všetkých patogénov, ktoré žijú na šupke semien. Najbežnejšie recepty zahŕňajú manganistan draselný a peroxid vodíka.

 • Namáčanie semien v rajčiakoch manganistanu draselného sa vykonáva za účelom dezinfekcie. Ako správne namočiť semená paradajok pred výsadbou manganistanom draselným? Pripravuje sa svetloružový roztok. Ak je zmes nasýtená, paradajky môžu odumrieť. Semená je potrebné uchovávať v manganistane draselnom nie dlhšie ako 35 minút. Po 30 minútach sa odstránia zo zmesi a premyjú sa. Na to môžete použiť jedlú sódu. Tým dôjde k úplnej dezinfekcii sadivového materiálu.
 • Príprava roztoku je veľmi jednoduchá. V litri vody rozrieďte 30 g sódy. Semená sa nechajú v tomto roztoku tri hodiny. Potom sa premyje čistou vodou a vloží sa do gázy namočenej v hnojivách. Výsev osiva je možné začať už po troch dňoch. Vďaka týmto riešeniam budú mať sadenice silný kmeň, korene a vysoký výnos.

vzhľad rajčiakových semien

 • Ako ošetriť paradajkové semená peroxidom vodíka? Dva dni môžete semená namočiť do 10% peroxidu vodíka, aby ste dosiahli dezinfekčný účinok. Množstvo účinnej látky by sa malo rovnať počtu semien. Roztok s peroxidom vodíka znižuje obsah dusičnanov v ovocí, zvyšuje rýchlosť klíčenia a posilňuje imunitný systém.Okrem toho pomáha dezinfikovať povrch každého zrna, ktoré často obsahuje spiace baktérie a huby.
 • Záhradníci často používajú biologický prípravok fitolavín na samokultiváciu paradajok. Zloženie založené na streptotricínových antibiotikách zabraňuje vývoju najbežnejších chorôb u paradajok. Droga je pre človeka úplne bezpečná a neovplyvňuje prospešnú flóru pôdy.
 • Tepelná dezinfekcia je populárna už od staroveku. Táto metóda vám umožní zbaviť sa škodlivých mikróbov a zvýšiť produktivitu. Na tento účel sa do dvoch dní zorganizuje miesto na sadenie materiálu, kde teplota vzduchu bude asi 30 - 50 stupňov.

Ak už v tejto fáze začnete bojovať s baktériami a hubami, potom v budúcnosti budú zelené kríky samostatne schopné bojovať proti invázii patogénnych baktérií.

Výsev začať

Pripravená báza musí nakoniec prejsť procesom klíčenia. Na tento účel sa zrná paradajok umiestnia na vlhkú handričku, prikryjú ďalšou vrstvou vlhkej handričky a prenesú do teplej miestnosti. Tkanina sa podľa potreby znovu zvlhčí. Akonáhle sa prvé klíčky vyliahnu, sú semená zasadené do pôdy.

Príprava rajčiakov na siatie nie je úplná bez dobrej pôdy. Pre klíčenie semien sa vyžadujú špeciálne podmienky:

 • pred výsevom by sa do pôdy mala pridať vriaca voda, aby sa zabránilo akejkoľvek infekcii;
 • samotné dezinfikujte semená;
 • dobre uvoľnite pôdu;
 • rastlina nie hlbšia ako 1,5 cm;
 • pôda by nemala byť studená;
 • prítomnosť dostatočnej vlhkosti;
 • prebudenie semien zo spiaceho stavu.

pôda pre paradajkové semená

Existujú aj iné pravidlá, ako pripraviť semená paradajok na výsadbu. Pred výsevom by mali navštíviť teplé miesto. Ak sú v chlade a okamžite sa vysadia do zeme, prvé výhonky sa vyliahnu nie po troch dňoch, ale po troch týždňoch.

Pôdu si môžete pripraviť na sadenice paradajok sami. Užitočné sú čierna pôda, humus, rašelina, superfosfát alebo drevný popol. Zložky sa môžu navzájom zmiešať.

Pri výsevu varených zŕn do jednej veľkej nádoby sa musíte riadiť pravidlami. Vzdialenosť medzi drážkami by mala byť najmenej 2,5 cm Po výsadbe je nádoba pokrytá skleneným alebo plastovým obalom. Pôda vyžaduje pravidelné zavlažovanie a vetranie. Akonáhle sa objaví 90% sadeníc, film sa odstráni.

Pri určovaní načasovania výsadby zŕn v krajine sa záhradníci spoliehajú na osobné skúsenosti, pričom nevyhnutne zohľadňujú klimatické normy, vybranú odrodu paradajok a podmienky, v ktorých budú rásť.

Ak sa plánuje pestovanie sadeníc v skleníku, koniec februára sa považuje za najlepší čas na zasiatie semien. Za ďalšiu kultiváciu vonku, ale pod strechou, sa za najlepší čas považuje začiatok marca a bez krytu - koniec marca.

Niektorí pestovatelia zeleniny však robia všetky kroky, ktoré sa týkajú pestovania a starostlivosti o rastliny podľa lunárneho kalendára. Vyvíjajú sa astrológovia a agronómovia. Podľa ich názoru Mesiac, ktorý je v rôznych vzdialenostiach od Zeme, pôsobí na celú živú časť sveta. Výsev, výsadba rastlín je potrebná, keď rastie mesiac. V tomto prípade sa sadenice vyvíjajú dobre a rýchlo. Lunárne termíny sa počítajú každý rok inak.

Akonáhle sa objavia prvé pravé listy, sadenice sa ponoria (štipka dlhé korene bez toho, aby sa dotkla slabých a krátkych). Veľké a pevné puzdrá sa môžu presádzať do samostatných nádob, napríklad do jednorazových plastových pohárikov. Je nevyhnutné, aby ste urobili diery v spodnej časti pohárikov, aby vlhkosť nestagnovala.

sadenice paradajok

Aby ste sa vyhli problémom s sadenicami, musíte sa o ne starať podľa dôležitých pravidiel:

 • musíte pravidelne zalievať, najlepšie pomocou konve, bez tlaku;
 • sadenice sa umiestňujú na dobre osvetlené miesto bez prievanu;
 • nádoba sa musí neustále otáčať na rôznych stranách tak, aby stonky boli rovné a nerozťahovali sa;
 • musí existovať dostatočný priestor pre vývoj každého puzdra;
 • každé dva týždne sa odporúča používať minerálne alebo organické hnojivá.

Starostlivosť o paradajkové semená nie je nič zložité. Ak sa viac času venujete prípravnej fáze, berúc do úvahy všetky vlastnosti, v budúcnosti bude menej problémov a výsledok príjemne prekvapí.

recenzia
 1. maria
  11.11.2017 16:05

  Pri výsadbe sadeníc hnojim pôdu BioGrow - bioaktivátorom rastu rastlín. Vďaka nemu paradajky ochorejú a ich výnos sa výrazne zvyšuje. Semená môžete tiež namočiť. Vďaka tomu sú oveľa lepšie. Kúpil som to tento obchod.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica