Čo a kedy je lepšie kŕmiť sadenice paradajok tak, aby boli bacuľaté

Väčšina skúsených pestovateľov zeleniny vie, že výsadbu sadeníc paradajok sa odporúča sprevádzať hnojením pôdy. Niektorí sa pýtajú, či je potrebné kŕmiť. Tento postup sa musí vykonať, aby sa v budúcnosti pestovali zdravé kríky.

Pravidelné kŕmenie tiež zvyšuje množstvo plodiny a poskytuje dobrú ochranu pred rôznymi chorobami. Pred pestovaním paradajok musíte zistiť, ako nakŕmiť sadenice paradajok.

Začnite kŕmiť

Pred kŕmením sadeníc paradajok po výsadbe by ste mali vedieť, kedy to urobiť. Mnoho začínajúcich pestovateľov zeleniny nevie, kedy začať kŕmiť sadenice. Aby ste tomu porozumeli, musíte zistiť načasovanie oplodnenia vopred.

Prvé kŕmenie sadeníc paradajok by sa malo vykonať po objavení prvých sadeníc. Mnoho odborníkov tiež odporúča hnojenie paradajok, ak nebolo možné vytvoriť vhodné podmienky pre pestovanie.

Prvé kŕmenie paradajok sa vykonáva na ich ochranu pred chorobami. Ak pestovateľ nechce kŕmiť sadenice paradajok prvýkrát, môže v budúcnosti trpieť plesňou.

Približne po týždni sa kŕmenie sadeníc paradajok uskutočňuje druhýkrát. Na tento účel môžete použiť komplexné hnojivo pre paradajky pozostávajúce z organických látok. Mnoho záhradníkov používa Agricole, ktoré obsahuje živiny, ktoré potrebujú mladé kríky rajčiakov. Všetky následné hnojenie pre paradajky sa uskutočňuje o 10 až 20 dní.

kŕmenie sadeníc paradajok

Množstvo dresingov na pestovanie paradajok priamo závisí od podmienok, v ktorých rastú. Existujú iba dva povinné postupy:

 • prvé kŕmenie paradajok sa vykonáva počas tvorby kríkov niekoľko týždňov po presadení;
 • druhý sa uskutoční 2 týždne po prvom.

Znaky nedostatku živín

Skôr ako začnete prísť na to, ako kŕmiť paradajky a ako správne kŕmiť sadenice, musíte sa oboznámiť s hlavnými príznakmi hladovania mladých sadeníc. Na tento účel sa odporúča pravidelne venovať pozornosť silným stonkám a listom paradajok. To vám pomôže pochopiť, aké hnojivo je potrebné pre paradajky.

Nedostatok dusíka

Pri silnom nedostatku dusíka rastú svetlé sadenice paradajok so žltými listami na spodnej časti kríka. Tento prvok je veľmi dôležitý pre pestované paradajky, pretože svojou pomocou sa krík vyvíja a rastie rýchlejšie.

Každý pestovateľ zeleniny by mal vedieť, ako hnojiť paradajky dusíkom. Takéto vrchné dresy je potrebné robiť veľmi opatrne, aby sa nepreháňali. Tenké sadenice budú vyzerať lepšie s pridaním väčšieho množstva dusíka. Jeho stonky budú oveľa hustejšie a listy budú krajšie.

Avšak, taký ker bude veľmi zlé niesť ovocie. V niektorých prípadoch má používanie dusíkatých hnojív pre sadenice paradajok nepriaznivý vplyv na jej zdravie. Mladé kríky často začínajú bolieť a umierať. Preto pred kŕmením paradajok musíte vopred zistiť, ako správne sadiť sadenice a určiť optimálne dávkovanie.

Ak sú rajčiaky preplnené dusíkom, ich listy sa začínajú krútiť a stávajú sa krehkejšími.

Nedostatok fosforu

Mnohí nevedia, aké hnojivá kŕmia fialové sadenice paradajok. Paradajkové kríky sú natreté v tejto farbe kvôli nedostatku fosforu. Najskôr sa farba zmení na spodných listoch a postupne sa rozšíri na ostatné listy. Niektorí ľudia si myslia, že slabé semenáčiky sfarbujú farbu kvôli skutočnosti, že sú chladné. Nízka teplota a nedostatok fosforu sú však vzájomne prepojené, pretože v chladných podmienkach korene nie sú schopné túto látku asimilovať.

Preto sa pred nanesením vrchného obväzu uistite, že teplota nie je príliš nízka.

Nedostatok draslíka

Pred hnojením sadeníc paradajok draslíkom sa musíte zoznámiť s príznakmi jeho nedostatku. Najprv sa začnú meniť listy v hornej časti kríkov. Zmršťujú sa a stávajú sa kučeravými. V priebehu času sa príznaky začnú objavovať na spodných listoch, ktoré postupne stmavnú a vysušia.

sadenice paradajok v skleníku

Nedostatok železa

Pomerne často sa tento problém vyskytuje v rastlinách, ktoré sú vysadené pri jasnom osvetlení. Pestovanie paradajok za stáleho svetla môže narušiť spracovanie a absorpciu určitých živín. Z tohto dôvodu sa v priebehu času objavuje nedostatok železa. To vedie k tomu, že sadenice paradajok postupne zožltnú, počnúc hornými listami. Keď sa objavia prvé príznaky, do hnojiva pre paradajky sa pridajú zložky obsahujúce veľa železa.

Nedostatok horčíka

Prípravky používané na kŕmenie sadeníc paradajok musia obsahovať horčík, pretože jeho nedostatok môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie kríkov. Listy začnú postupne stmavovať. Niektorí z nich majú fialový alebo načervenalý odtieň.

Nedostatok vápnika

Väčšina hnojív pre sadenice paradajok obsahuje veľa vápnika, takže nedostatok tejto zložky nie je taký častý. Jeho nedostatok nie je vždy zrejmý na kríkoch. Najčastejšie sa prvé príznaky objavujú počas tvorby plodu. Ich vrchol je postupne pokrytý hnedou alebo sivou hnilobou.

Organické hnojivá

Predtým, ako nakŕmite paradajky, musíte zistiť, aké hnojivá je potrebné použiť na jarné a jesenné kŕmenie. Pomerne často sa na to používajú minerály. Toto kŕmenie pozostáva z prírodných zložiek, ktoré obsahujú železo, dusík, fosforečnan horečnatý a mnoho ďalších užitočných prvkov. Po preskúmaní rôznych hnojív môžete určiť najlepší spôsob kŕmenia sadeníc.

hnoj

Mnoho pestovateľov zeleniny uprednostňuje kŕmenie paradajok po výsadbe hnoja. Neodporúča sa používať v čerstvom stave, pretože môže obsahovať veľké množstvo škodlivých baktérií, ktoré poškodia kríky. Je lepšie používať hnoj, ktorý sa usadil 1-2 roky. Tento produkt je ideálny na obohatenie väčšiny pôd.

Keď sa semenáčiky rajčiakov kŕmia prvýkrát usadeným hnojom, na jeden štvorcový meter plochy, na ktorej sa vysadia, sa nanesie asi 10 kg látky. Také hnojivo pre sadenice paradajok sa tiež používa v tekutej forme.Na tento účel sa do 10 litrov vody pridá 2 až 5 kg hnoja a dôkladne sa premieša. Pred použitím musíte sadbu paradajok pripraviť niekoľko týždňov.

Je známe, že hnoj má nepríjemný zápach, ktorý sa mnohým ľuďom nepáči. Aby ste sa ho zbavili, odporúča sa pridať 300 g oxidu kremičitého alebo 550 g superfosfátu do valca hnojiva.

rašelina

Nie každý vie, ako nakŕmiť sadenice paradajok, aby lepšie rástli. Na tento účel môžete použiť rašelinový dresing, ktorý paradajky milujú.

rašelina vo vrecku

Pred kŕmením paradajok rašelinou sa musíte oboznámiť s jej vlastnosťami. Táto látka neobsahuje veľké množstvo prvkov, ale zlepšuje fyziologické vlastnosti pôdy a zvyšuje množstvo humusu. Pôda hnojená rašelinou sa stáva ľahšou a pórovitejšou.

Vrchný dresing pre sadenice môže byť vyrobený z rôznych rašeliny. Líši sa stupňom rozkladu a stáva sa:

 1. Nížiny. Skladá sa z úplne rozložených rastlín. Mnoho záhradníkov používa pri vytváraní kompostov na kŕmenie pôdy. Odporúča sa na pestovanie exotických rastlín a zeleniny.
 2. Kôň. Obsahuje časti rastlín, ktoré sa zle rozložia. Rašelina s vysokým obsahom rašeliny sa najčastejšie používa na mulčovanie pôdy a nie na kŕmenie.
 3. Prechod. Nachádza sa v medziľahlom štáte medzi nížinou a vysočinou. Používa sa pri príprave kompostov, medzi ktoré patrí hnoj, popol, vtáčí trus a minerálne hnojivá.

Ak sa rašelina má použiť na mulčovanie pôdy, musí sa pred použitím položiť na slnko a vysušiť. Pred použitím ako hnojivo sa rašelina na jar hromadí do kompostovej hromady a hnilobu niekoľko mesiacov. Na zlepšenie úrodných vlastností pôdy sa spotrebujú dve vedrá rašeliny na meter štvorcový pozemku. Zároveň je potrebné priviesť ho na zem nie na jar, ale na jeseň.

Vtáčie trus

Mnohí ľudia, keď premýšľajú o tom, aké hnojivo možno použiť na kŕmenie sadeníc paradajok, si pamätajú trus vtákov. Je to dobré hnojivo, ktoré sa používa pomerne často.

Pred kŕmením sadeníc z rajčiakov sa musíte zoznámiť s vlastnosťami prípravy hnojív. Aby ste urobili všetko správne, odporúčame dodržiavať tieto proporcie:

 • na štvorcový meter pôdy sa spotrebuje najviac 0,2 kg suchého hnoja;
 • na štvorcový meter pôdy sa spotrebuje asi 0,5 kg surového hnoja.

Vyššie uvedené normy sú priemerné a závisia od výrobcu. Pri použití vtáčieho trusu nakupovaného v obchode sa musíte presne riadiť pokynmi.

kompost

Ak človek nevie, ako oplodniť paradajky, môže sa odporučiť kompost. Obsahuje rôzne organické hnojivá, ktoré sadenice paradajok toľko potrebujú. Pomerne často sa používa ako prvé kŕmenie sadeníc.

sadenice

Počas prípravy kompostu sa drevné piliny, listy, rašelina a hobliny pridávajú na dno nádoby v niekoľkých vrstvách. Na zvýšenie hodnoty hnojiva je možné pridať niekoľko kilogramov draselnej soli a superfosfátu. Potom sa zmes zvlhčuje a premiešava každý deň. Môžete použiť iba kompost, ktorý bol vylúhovaný po dobu 5 až 10 mesiacov.

Existujú dva hlavné typy kompostu:

 1. Z hnoja. Na prípravu takéhoto hnojiva pre paradajky je potrebné zmiešať hnoj s rašelinou a pôdou v pomere 5: 1: 1. Potom sa zmes naplní vodou a nechá sa vylúhovať po dobu 5 až 7 mesiacov.
 2. Z rastlín. Na výrobu takéhoto kompostu sa používajú lístie, burina a akákoľvek iná tráva. Všetky zložky sa zmiešajú s pôdou, naplnia sa vodou a zakryjú sa vekom. Zmes sa používa iba jeden rok po príprave.

Kostná múka

Pomerne často sa používa v prípade nedostatku fosforu alebo vápnika.Na štvorcový meter pôdy sa spotrebujú asi tri kilogramy múky. Môžete tiež pripraviť vodný roztok, ktorý sa najčastejšie používa na jar. Za týmto účelom sa jeden kilogram látky naleje do 10-15 litrov horúcej vody. Potom sa zmes dôkladne premieša a nechá sa vylúhovať týždeň. Potom sa roztok opäť zriedi vodou v pomere 1:10 a prefiltruje sa gázou. Hnojivo sa aplikuje počas dňa pod paradajky raz mesačne.

Užívanie drog

Keď zistíte, kedy kŕmiť sadenice, môžete začať s výberom vhodného hnojiva. Nie každý vie, ako nakŕmiť sadenice paradajok tak, aby v blízkosti kríkov boli bacuľaté stonky. Pomerne často sa na tento účel používajú špeciálne prípravky.

Kristalon

Mnoho pestovateľov zeleniny používa na jar kryštál. toto komplexné hnojivo zahŕňa fosfor, draslík a dusík. Tento liek sa predáva vo forme roztoku a v suchej forme. Prvá možnosť je veľmi výhodná pri hnojení veľkých sadeníc. Pre mladšie sadenice je lepšie použiť suchý kryštál.

smaragd

Ak začínajú mladé kríky paradajok žltnúť z nedostatočného množstva živín, odporúča sa použiť Emerald. Bol vyvinutý na zlepšenie výživy sadeníc a odstránenie žltnutia. Hlavnými prvkami prípravku sú horčík a dusík. Emerald sa môže aplikovať na rastlinu pomocou postrekovača alebo sa môže použiť ako koreňový obväz.

Fertica

Droga je veľmi obľúbená medzi mnohými záhradníkmi. Obsahuje draslík, fosfor, dusík a mnoho ďalších užitočných stopových prvkov. Fetricia je pomerne silná a pred použitím sa musí nariediť vodou podľa pokynov. Správne pripravený roztok má svetloružovú farbu.

Fertica pre paradajky

Ľudové lieky

Mnoho pestovateľov zeleniny používa na jarné hnojenie sadeníc ľudové liečivá. Existuje niekoľko najbežnejších ľudových metód kŕmenia paradajok.

droždie

Mnoho ľudí si vyrába vlastné kvasinkové hnojivá. To je možné dosiahnuť dvoma spôsobmi:

 1. Do pohára zohriatej vody sa pridá lyžica cukru a balenie kvasníc. Potom sa zmes mieša a pridá sa k nej 15 litrov vody. Na krovinu rastlín sa spotrebuje liter kvasnice.
 2. Malá nádoba je napoly naplnená chlebom a vodou. Potom sa do zmesi pridá 100 g čerstvých kvasníc. Aby sa získalo kvalitné hnojivo, roztok musí byť vylúhovaný jeden týždeň. Potom sa prefiltruje gázou a zriedi sa 5 až 10 litrami vody. Na kŕmenie jednej dospelej kríky budete potrebovať dva litre kvasničnej zmesi a na mladého pol litra.

droždie

Divozel

Toto riešenie sa odporúča používať súbežne s inými ľudovými liekmi. Zhotovenie vrchného dresingu mulleinu nie je také ťažké. Za týmto účelom nalejte pol vedra hnoja prevarenou vodou, zakryte vekom a nechajte vylúhovať v teplej miestnosti asi týždeň. Potom sa zmes mieša a zriedi 15 litrami vody. Počas kŕmenia sa na krík nespotrebuje viac ako jeden liter zmesi.

žihľava

Tento produkt sa pripravuje z mladých listov žihľavy. Na prípravu roztoku sa žihľava naleje vodou a vylúhuje sa dva týždne. Pred použitím sa infúzia zriedi 5 litrami vody. Jeden krík spotrebuje asi dva litre žihľavy.

záver

Ak chcete doma pestovať sadenice paradajok, musíte sa oboznámiť s vlastnosťami jeho hnojenia. Schéma kŕmenia paradajok je pomerne jednoduchá, takže sa všetci môžu vyrovnať s hnojivami sadeníc. Stačí, keď dôkladne preštudujete, kedy a ako kŕmiť sadenice paradajok.

recenzia
 1. maria
  11.11.2017 03:56

  Ja osobne kŕmim sadenice BioGrow - bioaktivátor rastu rastlín. Používam ho raz alebo dvakrát mesačne. Výsledok je jednoducho vynikajúci. Paradajky rastú zdravé a veľké. A choroby ich neberú.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica