Tamarillo paradajka, ako jesť a pestovať

Pred niekoľkými rokmi mnoho ľudí o tamarillo nikdy nepočulo. Dnes je však toto ovocie medzi záhradníkmi veľmi populárne. Môžete pestovať v skleníku alebo na otvorenom poli. Z jedného paradajka môžete zbierať 10 až 15 kg plodiny. Pred vysadením tejto rastliny sa musíte zoznámiť s tým, ako sa tamarillo pestuje a ako sa konzumuje.

popis

Ovocie pochádza z južnej a strednej Ameriky, v súčasnosti je však najväčším producentom Nový Zéland. Odtiaľ sa vyváža veľké množstvo paradajkového ovocia.

Rastlina je pomerne vysoká a môže dorásť až do 3-4 metrov. Plody navonok pripomínajú obyčajné paradajky. Majú hladký povrch oválneho tvaru, ako je kuracie vajce, a majú nasladlú chuť. Šírka plodu je asi 5 cm a dĺžka je 10 až 15 cm.

Existuje niekoľko hlavných odrôd tamarilly:

  • Red. Táto odroda je jednou z najpopulárnejších. Plody rastlín majú načervenalé semená, pomarančovú dužinu a tmavočervenú kôru. Ovocie sa dá použiť nielen na varenie rôznych pokrmov, ale aj na dekoráciu.
  • Zlatá. Plody sú dosť šťavnaté a mäsité. Sú oveľa väčšie ako iné ovocné odrody.
  • Žltá. Veľkosť žltého ovocia tamarillo nie je príliš veľká. Ich hlavnou výhodou je chuť, pretože tieto plody sú omnoho sladšie ako červené a zlaté odrody.

Všetky odrody tejto rastliny sa neboja hmyzu a sú rezistentné na mnohé choroby.

ovocie tamarillo

Priaznivé vlastnosti

Ovocie obsahuje veľké množstvo užitočných prvkov, stopových prvkov a vitamínov. Tamarillo je možné nahradiť mnohými inými plodmi. Ovocie rastliny obsahuje veľa železa, horčíka, vápnika, draslíka, fosforu, vitamínov A a C. Tiež im chýba sodík a cholesterol.

Tamarillo sa často používa na zmiernenie závratov a bolesti hlavy počas neurologickej genézy.

Rastúce vlastnosti

Aby ste pochopili, ako správne zasadiť paradajkový strom, musíte sa oboznámiť s funkciami tohto procesu.

Výsadba sadeníc

Pred výsadbou musíte získať semená. Tamarillo je kríženec a semená sa nedajú pestovať samostatne, preto ich musíte kúpiť. Odporúča sa pestovať ich sadenice v polovici februára.

Najskôr sa na sadivový materiál pôsobí 1% roztokom manganistanu draselného. Za týmto účelom sa na niekoľko hodín umiestni do tekutiny, po ktorej môžete začať s výsadbou. Semená by sa mali umiestniť do kvetináča vo vzdialenosti 2 až 4 cm od seba. Potom sú potiahnuté plastovou fóliou.Pestovanie sadeníc by sa malo vykonávať v teplej miestnosti s teplotou najmenej 25 - 30 stupňov. Prvé listy na sadenice sa objavia v priebehu niekoľkých týždňov.

Výsadba na otvorenom priestranstve

Výsadba sadeníc by sa mala vykonávať iba vtedy, ak je jej výška viac ako jeden meter. Najčastejšie sadenice rastú na túto veľkosť začiatkom júla alebo koncom mája. Plocha pre paradajky by mala byť dobre osvetlená a chránená pred silným prievanom.

Pred výsadbou sadeníc musíte hnojiť pôdu. Malo by sa pridať trochu minerálnych hnojív a humusu. Tiež, v blízkej budúcnosti, musíte nainštalovať špeciálne kolíky na viazanie kríkov. Ak sa vysadí niekoľko paradajok, vzdialenosť medzi nimi by mala byť asi 80 - 90 cm.

tamarillo strom

Starostlivosť

Ak chcete získať veľké a chutné ovocie, musíte sa o rastlinu riadne starať.

Polievanie a hnojenie

Paradajky musíte pravidelne zalievať. Za chladného počasia postačuje polievanie ovocia raz za týždeň. V horúcich letných dňoch by mala byť rastlina napojená častejšie - 2-3 krát týždenne.

Na kŕmenie pôdy môžete použiť tekutinu hnojivo pre paradajky... Ak je to potrebné, môžete doň pridať lieky s predĺženým uvoľňovaním.

prerezávanie

Strihanie paradajok by sa malo vykonávať neustále. Jeden rok po prvom plodení sa tomarillo musí orezať tak, aby jeho výška nepresiahla jeden meter. Pomôže to lepšie rozvíjať vetvy rastlín.

Aby sa nové výhonky objavili častejšie, musíte sa každoročne zbaviť vetiev, ktoré už priniesli ovocie.

Strom môžete prerezávať na jar aj na jeseň. Ak to urobíte skoro na jar, plody dozrievajú oveľa skôr.

jesť

Tamarillo sa pri varení bežne používa, ale niektorí ľudia nevedia, ako ho jesť. Ovocie sa konzumuje nielen čerstvé. Tamarillo môžete jesť s mäsom zapečeným v rúre alebo so smaženou cibuľou na panvici. Plátky sa používajú na výrobu sendvičov a náplní na pizzu, koláče, dusené mäso a lasagne.

Tamarillo sa často pridáva do polievok, omáčok, predjedál, šalátov a pyré. Môže sa tiež použiť na prípravu dezertov: jogurt, džem, džús, marmeláda, pena.

jedlo s tamarillo

Avšak, veľa ľudí radšej jesť surové. Na dosiahnutie tohto cieľa musia byť plody olúpané, pretože majú nepríjemnú chuť. Aby ste sa toho rýchlo zbavili, dajte ovocie na 5 minút do horúcej vody. Potom je možné kožu ľahko odstrániť nožom. Ak si neželáte odlupovať šupku, bude stačiť nakrájať čerstvé ovocie na dve rovnaké časti a lyžičkou naberať dužinu.

záver

Paradajkový tamarillo má šťavnaté a mäsité ovocie. Pestovanie je celkom ľahké. Osoba, ktorá sa vopred zoznámi s osobitosťami výsadby a starostlivosti o neho, pestuje tamarillo bez problémov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica