Aké sú rozhodujúce a neurčité odrody paradajok, ktoré sú lepšie

Zima je najlepší čas na naplánovanie letnej chaty a výber odrôd paradajok na výsadbu vo vašej záhrade alebo skleníku. Pri výbere zeleniny nájdete určené a neurčité paradajky. Mnoho pestovateľov sa stratí, keď uvidia tieto definície. Ak však študujete tieto druhy paradajok, môžete výrazne zjednodušiť proces výberu najvhodnejších odrôd paradajok na pestovanie.

Stručný opis

Pre začiatočníkov je celkom ťažké pochopiť, aké neurčité a determinantné odrody sú. Z tohto dôvodu sa odporúča, aby ste si prečítali ich stručný popis podrobne.

Neurčitá odroda

Neurčité paradajky sa líšia od iných typov vysokých kríkov, ktoré rastú po dlhú dobu. Počas svojho vývoja môže výška rastliny dosiahnuť jeden a pol metra. Niektoré neurčité odrody paradajok však môžu dorásť až do šiestich metrov. Jedným z najvyšších a najslávnejších druhov je chobotnica.

Takáto rastlina má rozvinutý koreňový systém a dobré vetvenie. Má tiež vynikajúce výnosy v záhradách aj v skleníkoch. Najčastejšie sa však pestujú neurčité odrody paradajok na otvorenom priestranstve, pretože pestovanie takýchto vysokých kríkov v skleníkoch je pomerne ťažké.

Je veľmi výhodné pestovať na skleníkoch neurčitú odrodu, pretože v takýchto podmienkach sa vegetačné obdobie niekoľkokrát zvyšuje. Niekedy sa jeho trvanie predlžuje na jeden a pol roka. Najznámejšie a najrozšírenejšie skleníkové druhy sú „De Barao“ a „Býčie srdce».

semená paradajok

Pri ich pestovaní sa budete musieť zaoberať konštrukciou špeciálnych mreží na viazanie vysokých kríkov. Budú sa tiež musieť pripínať pravidelne. Ak sa tak nestane, objaví sa na hlavnom kmeni mnoho ďalších vetiev, čím sa zníži počet vaječníkov.

Formovanie sa uskutočňuje niekoľkými spôsobmi. Najčastejšie sa formujú do jedného kmeňa, ale počas kultivácie v skleníkoch sa môžu formovať do dvoch.

determinant

Každý začínajúci záhradník by mal vedieť, čo znamená určitá odroda.

Determinant paradajky sú veľmi nízke - ich priemerná výška je okolo 60 - 70 cm Počas rastu sa nevytvorí viac ako päť zhlukov. V tomto prípade sa prvý objaví po tom, ako na rastline vyrastie šesť plných listov. Takéto paradajka rastie, až kým sa neobjaví piaty zhluk, potom sa jeho rast úplne zastaví. Takéto rastliny sú veľmi žiadané, pretože dobre rastú takmer v akýchkoľvek podmienkach.Rozhodujúce rajčiaky však rastú najlepšie v miernych oblastiach.

V oblastiach s nízkymi teplotami sú obľúbené najlepšie odrody paradajok pre skleníky. V niektorých prípadoch sa vysádzajú v skleníkoch av južných regiónoch. Rozhodujúce odrody paradajok pre skleníky nie sú pripnuté, pretože sú veľmi kompaktné. Zviazané sú iba vtedy, ak rastlina dorastá do 80 cm a je na nej veľa ovocia, vďaka čomu sa kríky môžu zlomiť.

Rozdiely odrôd

Determinantné a neurčité odrody paradajok sa líšia od väčšiny ostatných v dĺžke ich plodenia. Posledné dozrievanie nedozrie súčasne, ale v rôznych časoch. Z tohto dôvodu sa úroda pozberá do niekoľkých mesiacov. Súčasne je možné získať z jedného paradajkového kríka 15 kg ovocia.

Je známe, že determinantné odrody paradajok prinášajú ovocie veľmi skoro. Všetky plody dozrievajú takmer súčasne, takže doba plodenia nie je príliš dlhá. Aj keď sú splnené všetky podmienky pestovania, výnos nepresahuje desať kilogramov ovocia.

rozdiely medzi determinantnými a neurčenými odrodami paradajok

Existuje zoznam príznakov, podľa ktorých sa tieto rastliny môžu líšiť v prvých dňoch ich života:

  1. Rozdiel je možné zaznamenať do 5 až 7 dní po objavení prvých výhonkov. V tomto prípade má rastlina kotyledonové koleno. V determinantných rajčiakoch dorastá až do troch centimetrov av neurčitých paradajkach až do piatich.
  2. Je oveľa ľahšie nájsť rozdiel na zrelých kríkoch. Ak to chcete urobiť, stačí sa pozrieť na miesto kvetov. V determinantných kríkoch sa nachádza pod siedmym alebo šiestym krídlom. Kvetenstvo ostatných paradajok sa nachádza pod deviatym listom.
  3. Nájdenie rozdielov je ťažšie, keď sa na kríkoch objavia kefy. Na rozlíšenie druhov štandardné paradajky, musíte spočítať, koľko listov rastie medzi kefami. Rozhodujúce majú menej ako tri a neurčité majú presne tri listy.

Rastliny môžete rozlíšiť aj pomocou výhonku. Ak to nekončí po štetci, je to rozhodujúce paradajka.

Druhy determinantových paradajok

Ak chcete úplne pochopiť, aké sú rozhodujúce paradajky, musíte zistiť, aké druhy takýchto paradajok existujú. Existujú tri hlavné typy s rôznymi charakteristickými vlastnosťami.

Semi-determinant

Pomerne často sú zamieňané s neurčitými, pretože majú rovnaký typ vetvenia. Toto paradajka sa aktívne vyvíja, až kým sa neobjaví prvých desať klastrov, po ktorých rast začne spomaľovať. Ovocie v polo determinujúcich rastlinách sa kladú každé dva listy. V tomto prípade sa prvý objaví po siedmom liste.

determinant

Táto odroda sa líši od ostatných v tom, že ich výhonky po zastavení prvých šiestich listov úplne prestanú rásť. Zastreľte rast s výskytom kvetinových štetcov. Sú tvorené pod šiestym pravým listom.

paradajky rastú na záhrade

Superdeterminant

Patrí k skorým dozrievajúcim odrodám a každé dva listy ukladajú kvetinové zhluky. Po vytvorení piatich listov sa začne objavovať výhonok, na konci ktorého sa vytvorí stopka.

Rozhodujúce odrody

Pred pestovaním by ste mali pochopiť, že existuje veľa takýchto determinantových paradajok. Existuje veľa odrôd, ktoré mnohí záhradníci pestujú.

prúdový

Tento hybrid bol vyšľachtený pred pár rokmi. Pestovatelia zeleniny ho rýchlo kupujú, takže niekedy je pomerne ťažké nájsť ho na predaj.

paradajkový semienok

Turbojetové paradajky patria k super-determinantným druhom. Výška dospelého kríka dosahuje 40 cm a nie je možné ho zmeniť na synov, pretože väčšina plodov sa tvorí na nevlastných synach. Sú dosť malé - ich hmotnosť je iba 70 gramov. Stále však musíte zviazať kríky, pretože na rastline sa vytvára veľa paradajok, ktoré môžu zlomiť kríky.

Mnohí nevedia, kedy vysadiť odrodu prúdových rastlín pre sadenice. Malo by byť vysadené v polovici marca, aby sa zrelé plodiny mohli zbierať začiatkom júla. Hlavnou výhodou je odolnosť proti chladu. To znamená, že determinantná odroda paradajok poskytuje dobrý výnos v strednom pruhu. Pri pestovaní v južných oblastiach by sa listy nemali odtrhávať z kríkov, pretože chránia ovocie pred slnečnými lúčmi.

alpha

Hybrid znamená odrody, ktoré začínajú dozrievať veľmi skoro. Alfa je vynikajúca pre výsadbu v chladnejších oblastiach krajiny. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že takéto paradajky sa môžu okamžite vysádzať do pôdy bez skleníkov. Doslova 90 dní po výsadbe začnú rastliny na otvorenom poli spievať plody. V oblastiach s teplejším podnebím paradajky dozrievajú lepšie.

Má rovné stonky pokryté listami, ktoré sú veľmi podobné listom zemiakov. Určujúce morenie paradajok sa nevykonáva na celom kríku. Odporúča sa odstrániť nevlastných synov iba na spodnej časti.

Kríky sú pokryté červenými paradajkami s hmotnosťou asi 60 gramov. Z kríka môžete získať asi sedem kilogramov paradajok. Ovocie sa často používa na kulinárske účely na konzervovanie a výrobu zeleninových šalátov.

kríky objem alfa

Rozhodujúca odroda paradajok je rezistentná na najnebezpečnejšie choroby. Jeho rýchle zrenie vám umožní získať úrodu pred plesňou a mnohými ďalšími nebezpečnými chorobami.

Pre dosiahnutie najlepších výnosov sa semená vysievajú na osvetlenej ploche s úrodnou pôdou. Pri pestovaní musíte pravidelne krčiť mladé kríky a uvoľňovať pôdu.

miláčik

Bola vytvorená táto rozhodujúca odroda paradajok na otvorenom priestranstve. Jeho krík je pokrytý niekoľkými listami. To znamená, že sa môže pestovať v chladnom podnebí. Výška kríkov nepresahuje 60 cm, čo vám umožňuje úplne opustiť podväzok a stlačenie.

valentine paradajkový vzhľad

Počas pestovania sa na kríkoch objavuje veľké množstvo ovocia, ktoré po dozretí je sfarbené na červeno s oranžovým odtieňom. Každé paradajka váži asi 85 gramov. Výťažok nie je príliš vysoký, ale nie príliš malý. Ak na jednom štvorcových metroch rastie 5-7 kríkov, môže sa z nich získať 15 kg úrody.

Medzi hlavné výhody Valentiny patria:

  • odolnosť proti silnému suchu;
  • jednoduchosť pestovania;
  • prepraviteľnosť;
  • odolnosť proti chorobám.

výbuch

Bol vytvorený na základe odrody s názvom Biela výplň. Je odolný voči chladu, produktívny a ľahko sa pestuje. Výbuch môžete umiestniť do skleníkov a zeleninových záhrad. V tomto prípade paradajka nie je nevyhnutná.

explózia semien paradajok

Dospelý ker môže dorásť až do 60 - 70 cm. Do 100 dní po výsadbe môžete získať prvú plodinu s hmotnosťou väčšou ako 200 gramov. Pri pestovaní v skleníkoch sa táto hodnota môže zvýšiť. Výbuch sa aktívne používa na vytváranie šalátov a konzerv.

záver

Pochopenie toho, čo je určujúcou odrodou, je pomerne jednoduché. Na to stačí študovať jeho hlavné charakteristiky a ďalšie charakteristické znaky.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica