Charakteristika a opis odrody jahôd paradajok, ich výnos

Väčšina majiteľov letných chát sa vo svojich záhradách zaoberá pestovaním zeleniny. Zároveň sú paradajky obzvlášť obľúbené. Pred začatím výsadby paradajok by ste sa mali rozhodnúť pre odrodu. Pomerne často záhradníci pestujú paradajky Strawberry f1. Táto odroda je ideálna pre ľudí, ktorí chcú skorú úrodu.

popis

Odroda patrí medzi stredne veľké rastliny, ktoré v priebehu vegetačného obdobia dosahujú výšku 120 - 150 cm, z tohto dôvodu by sa kríky mali priviazať k silným oporám, aby sa nemohli zlomiť v dôsledku silných nárazov vetra alebo veľkej hmotnosti ovocia. Rastlina rastie dobre za akýchkoľvek podmienok, a preto sa môže pestovať na otvorených posteliach aj v skleníku.

Prvá plodina jahodových paradajok sa objavuje pomerne skoro. Doslova 90 dní po výsadbe sadeníc v zemi môžete plody zbierať. Zrelé paradajky sa líšia od ovocia iných odrôd paradajok svojím tvarom, ktorý je veľmi podobný jahodám. Hmotnosť paradajok nie je príliš veľká - iba 20 - 50 g. To však nijako neovplyvní výnos, pretože asi 5 kg paradajok sa dá bez problémov zozbierať z jedného kríka. Ak sa dobre postaráte o kríky, výnos sa môže zvýšiť o niekoľko kilogramov.

Paradajky sú omnoho hustejšie ako iné odrody, a preto sa často používajú pri príprave konzerv. Môžu sa tiež konzumovať čerstvé. Pri výrobe paradajkovej pasty alebo štiav sa jahodové cherry paradajky nepoužívajú, pretože obsahujú príliš veľa sušiny.

Pestovanie sadeníc

Pred výsadbou paradajok v otvorenej pôde musíte začať pestovať sadenice zo semien.

paradajkové semená paradajková jahoda

Príprava sadivového materiálu

Aby rastliny lepšie klíčili, mali by ste začať s prípravou semien vopred. Za týmto účelom sa nechajú niekoľko hodín namáčať v roztoku vyrobenom z kyseliny boritej, síranu meďnatého alebo dokonca z aloe šťavy. Existujú však aj iné spôsoby ošetrenia osiva.

Napríklad sa môžu namočiť do čistej vody. Na tento účel vložte látku na malú dosku a naplňte ju vodou. Potom sa na jeho povrch položia semená. Majú sa nechať namočiť 2-3 hodiny, potom sa voda vypustí a semená sa prenesú na tri dni do plastového vrecka.

Na spracovanie sa často používa aj roztok mangánu. Nalieva sa do taniera so semenami. Namáčanie by nemalo trvať dlhšie ako pol hodiny, potom sa všetok sadivový materiál premyje vodou a vysuší.

jahodové paradajkové kríky

pristávacia

Pre pestovanie paradajok sa odporúča voľba voľnej a ľahkej pôdy.Preto by sa pred výsadbou semien malo do pôdy pridať trochu pilín s rašelinou.

Sadenice by sa mali pestovať v rašelinových tabletách, pretože sa môžu použiť na zabránenie presadenia sadeníc.

Semená paradajok sa odporúča pestovať skoro na jar. Niektorí ich však zasadia koncom marca. Semená by mali byť vysadené v malých dierkach, ktorých hĺbka by nemala presahovať jeden centimeter. Ak sedí v krabiciach, mali by ste premýšľať o vzdialenosti medzi dierami, ktorá by mala byť 5 - 7 cm. Načasovanie klíčenia sadenice závisí od značného počtu faktorov. Keď sa pestujú za optimálnych podmienok, sadenice sa začnú objavovať po 5 až 10 dňoch.

Keď sa objavia prvé výhonky, musíte sa postarať o osvetlenie, pretože bez neho sa klíčky začnú vážne natahovať, čo môže poškodiť stonky. Doba denného svetla by mala byť 15 hodín denne. Niektorí záhradníci odporúčajú organizovať nepretržité osvetlenie v prvých dňoch po objavení prvých výhonkov.

jahoda paradajka na otvorenom poli

Výsadba sadeníc

Sadenice sa vysádzajú na otvorenom priestranstve po skončení nočných mrazov. Odporúča sa to urobiť v druhej polovici jari alebo dokonca začiatkom leta. Do tej doby budú mať mladé kríky prvé kefy a koreňový systém sa posilní.

Výber stránok

Na pestovanie akejkoľvek zeleniny je potrebné zvoliť oblasť, ktorá je dobre osvetlená a chránená pred silnými nárazmi vetra. Preto sa neodporúča pestovať paradajky na silne fúkanom kopci.

Pri výbere miesta na pestovanie je tiež potrebné pamätať na to, čo tam predtým rástlo. Paradajky budú rásť dobre po zemiakoch, paprikách alebo baklažánoch.

sprisahania

Príprava pôdy

Mnohé odrody paradajok nie sú na pôdu veľmi náročné a jahoda nie je výnimkou. Aby však kríky mohli rásť rýchlejšie, musia byť pestované v pôde s množstvom živín. Preto by ste mali pred výsadbou myslieť na oplodnenie lokality. Pôda by mala byť kŕmená kompostom a humusom. Na jeden štvorcový meter postačí 5 kg hnojiva.

Do pôdy sa často pridávajú aj minerálne obväzy. Na jeseň, pred vykopávaním, sa do zeme zavedie fosfor a draslík.

výsadba

Výsadba klíčených sadeníc začína s vytvorením dier na mieste. Nemali by byť príliš hlboké, a preto by ich hĺbka mala byť taká, aby bez problémov pokryli koreň rastliny. Vzdialenosť medzi každým otvorom by mala byť 40 - 50 cm a medzi každým radom - 60 cm.

Ak sú sadenice vysoké viac ako 35 cm, je potrebné ich vysadiť do pôdy v pravom uhle. Zároveň budete musieť kopať do zeme nielen koreň, ale aj tretinu stonky kríka. Po umiestnení sadenice do diery by malo byť posypané zeminou a zhutnené. Mali by ste tiež zaliať každý krík a nainštalovať okolo nich silné podpery pre ďalšie podväzky.

jahodový paradajok v miske

záver

Strawberry Tomato je vynikajúcou voľbou pre záhradkárov, ktorí uprednostňujú pestovanie odrôd na začiatku zrenia. Ak chcete na svoje stránky vysadiť takéto paradajky, musíte sa oboznámiť so základnými odporúčaniami pre výsadbu semien a pozrieť si recenzie ľudí, ktorí túto odrodu pestujú už niekoľko rokov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica