Najlepšie a najproduktívnejšie odrody paradajok na otvorenom teréne a skleníkoch v Uralu

Väčšina záhradníkov v našej krajine pestuje paradajky. Táto kultúra sa často používa na výrobu konzerv a rôznych pokrmov zo zeleniny. Paradajky sa veľmi páčia teplom, a preto v regiónoch krajiny s chladným podnebím môžu počas pestovania vzniknúť problémy. Pre tieto oblasti sa odporúča kúpiť odrody paradajok na Urale. Bez problémov tolerujú náhle zmeny teploty a ďalšie klimatické vlastnosti regiónu.

Požiadavky na rajčiaky

Aby ste si vybrali najlepšie odrody paradajok pre Urals, musíte sa oboznámiť so základnými požiadavkami na ne.

Paradajky sú veľmi termofilné, preto je potrebné pestovať paradajky na otvorenom priestranstve v Urale pri teplotách nad 25 stupňov. Pre Ural a Sibír je taký ukazovateľ teploty pomerne vysoký, a preto je potrebné pestovať kríky v skleníkových podmienkach. Ak dodržujete optimálny teplotný režim, paradajky s najlepším výnosom začnú dávať prvé ovocie sto dní po výsadbe.

Miera zrenia však môže byť ovplyvnená aj takými vlastnosťami odrody, ako je mrazuvzdornosť a skorá zrelosť. Pestovateľské obdobie odrôd na Strednom Urali by nemalo presiahnuť sto dní.

Moderní chovatelia vyvinuli najlepšie odrody paradajok pre Ural. Najčastejšie majú dvojkomorové alebo viackomorové plody, ktoré sú pokryté hustou pokožkou. Ak majú rajčiaky pre Ural veľké množstvo komôr, majú silné a husté priečky. Tieto odrody sa vyznačujú mäsitosťou a šťavnatosťou. Niektoré odrody paradajok je možné pestovať na otvorenom poli v Urali alebo v skleníkoch. Bez problémov tolerujú aj silné mrazy a zmeny teploty.

paradajky na palube

Medzi hlavné požiadavky na rajčiaky, ktoré sa môžu pestovať na Strednom Urali patria:

 1. Odolnosť proti extrémnym teplotám. Pestovanie paradajok v chladnom podnebí je často sprevádzané výraznými teplotnými zmenami. Možno ich dokonca pozorovať aj v skleníkoch. Počas dňa sa môžu veľmi zahriať a v noci rýchlo ochladiť. Za takýchto podmienok ani plodné odrody paradajok nebudú mať dobré výnosy.
 2. Rýchla tvorba a zrenie paradajok. Skleníky sú často otvorené v lete. Z tohto dôvodu sa dostanú dovnútra spóry nebezpečných húb, ktoré môžu touto chorobou infikovať rastliny. Preto sa odporúča pestovať iba tie odrody, ktoré môžu dozrieť skôr, ako chytia chorobu.
 3. Přepravitelnost.Plody sa nesmú zhoršovať na dlhú dobu, aby sa mohli prepravovať na veľké vzdialenosti.
 4. Odolné voči infekciám a chorobám. Takéto rastliny nielenže ochorejú, ale majú aj dobré výnosy.

Skleníkové odrody

Ak chcete zistiť, ktoré odrody paradajok sú najlepšie vysadené v skleníkoch, musíte sa oboznámiť s ich vlastnosťami. Existuje niekoľko druhov paradajok, ktoré sú najlepšie vysadené v interiéri a nie vonku.

Lely

Tieto skoro určujúce paradajky začnú dozrievať po 100 dňoch vylodenia v skleníku. Kríky rastliny nie sú príliš vysoké a rastú iba do výšky 60 cm, takže ich možno pestovať bez toho, aby ste ich priviazali na špeciálne podporné prvky. Bush je pokrytý malým množstvom zelených listov. Časom sa na ňom vytvárajú aj malé kvetenstvo. Prvý sa objaví nad ôsmym listom a všetky nasledujúce sa vytvoria cez jeden list.

Ovocie má takmer dokonalý okrúhly tvar, má červenú farbu a skvelo chutí. Najproduktívnejšie kríky prinášajú 5-8 kg paradajok. Hmotnosť každého jednotlivého ovocia je 180 gramov. Nízko rastúce paradajky Lelya sa používajú na spracovanie, konzervovanie alebo výrobu čerstvých zeleninových šalátov.

Medzi hlavné výhody patrí:

 • tolerancia nízkych a vysokých teplôt;
 • odolnosť proti chorobám.

Semená paradajok Lelya

gigantický

Ideálne pre pestovanie v Urali. Titanic je paradajka v polovici sezóny, prvé výhonky sa objavia do 120 dní. Jeho kríky sú veľmi nízke a rastú iba do 45 - 55 cm. Paradajkové semená sa odporúčajú vysádzať iba v skleníkoch, pretože vonku budú horšie.

Plody Titanicu majú krásny vzhľad. Sú pokryté tmavo červenou kožou. Veľkosť zrelých paradajok nie je príliš veľká a je iba 100 až 115 gramov. Najväčšie plody sa nachádzajú v spodnej časti rastliny a dorastajú do 200 gramov. Majú sladkú chuť podobnú cukru, ktorá je úplne kyslá.

Ak sa o Titanic postaráte náležite, z jednej rastliny sa môže zozbierať viac ako päť kilogramov paradajok.

Tieto rajčiaky určené na pestovanie v Uralu majú svoje pozitívne vlastnosti, medzi ktoré patria:

 • vysoká úroveň produktivity;
 • odolnosť voči väčšine chorôb;
 • tolerancia nedostatku vlhkosti.

paradajkovo ružová titanika na seno

Kostroma

Mnoho záhradkárov pri hľadaní najlepších odrôd Uralu čelí paradajka Kostroma... Znakom tohto sibírskeho výberu je vynikajúca chuť, ktorá ho odlišuje od ostatných odrôd. Z tohto dôvodu sa paradajky Kostroma často používajú pri varení. Ženy v domácnosti pripravujú vynikajúce zeleninové šaláty a konzervované potraviny.

Paradajkové kríky rastú veľmi rýchlo, a preto plody dozrávajú pomerne skoro. Do 90 dní po výsadbe bude možné získať prvú plodinu. Plody Kostromy sú pokryté červenou pokožkou. Priemerná hmotnosť každého rajčiaka je asi 120 až 130 gramov. Najväčšie paradajky sa nachádzajú na spodných stonkách a vážia viac ako 150 gramov. Výťažok tejto odrody je pomerne dobrý - z kríkov sa získa asi 5 až 6 kilogramov ovocia.

Táto rajka Ural má niekoľko výhod:

 • možnosť dlhodobého skladovania;
 • skoré zrenie;
 • dobrý výnos;
 • odolnosť voči nízkej vlhkosti.

paradajkové semená

Úžasná dáma

Výsadba tohto sibírskeho výberu sa odporúča vykonávať iba v skleníkoch. Počas kultivácie sto dní sa na kríkoch objavujú pomerne veľké červené plody.

Spravodlivá dáma nie je príliš vysoká rastlina. Dospelé kríky rastú iba do 50 centimetrov, čo umožňuje opustiť príležitostné viazanie na vysoké podpery. V priebehu času sa na kríkoch objavia malé zhluky, ktoré obsahujú 5 až 8 plodov s hmotnosťou 210 gramov.

Hlavnými výhodami odrody sú odolnosť voči množstvu chorôb, nízka úroveň osvetlenia a prudké zmeny počasia.

paradajka krásna dáma

Paradajky s otvoreným poľom

Niektoré nové odrody, ktoré sa pestujú na trans-Uraloch, sa môžu pestovať aj na otvorenom poli. Preto pred výberom najlepších semien rajčiaka na otvorenom priestranstve sa odporúča oboznámiť sa so známymi odrodami.

Alsou

Charakteristickým rysom Alsou je, že plody dozrievajú veľmi skoro. Doslova 70 dní po vysadení sadeníc začnú prvé paradajky spievať. Táto odroda sa môže pestovať v severných a južných oblastiach.

Rastlina dorastá až do 80 centimetrov, takže musíte chrániť kríky pred silnými nárazmi vetra a iným zaťažením. Plody sa líšia od ostatných odrôd, pretože majú rebrovaný povrch. Nezrelé paradajky majú zelenkavý odtieň a tmavo svetlozelenú škvrnu umiestnenú v oblasti stonky. Po dozrievaní úplne zmizne a ovocie úplne zmení farbu na červenú. Zrelé paradajky sa používajú pri príprave čerstvej šťavy, konzervácie a rôznych zeleninových jedál.

vzhľad paradajok alsou

Berdsk

Územie Perm a Jekaterinburg sú ideálne pre pestovanie tejto odrody. Berdsky paradajka sa vyznačuje veľkým ovocím a vysokou produktivitou. Pri správnom pestovaní kríkov ich výška môže prekročiť jeden meter. Preto ich budete musieť zviazať s podporami. Počas kultivácie by ste sa mali zaoberať aj tvorbou kríkov. Aby ste získali čo najviac paradajok, odporúča sa pretvoriť rastlinu na dva stonky.

Tvar plodu sa nelíši od väčšiny ostatných odrôd, pretože sú tiež okrúhle. Ich hmotnosť však vyniká, čo je v niektorých prípadoch 750 až 800 gramov. Najčastejšie sa takéto veľké paradajky nachádzajú nižšie a menšie plody sa nachádzajú na vrchu. Berdsk paradajky sa používajú na výrobu omáčok, štiav a zeleninových šalátov.

paradajkové semená berdsky

gina

Gina je populárna veľkoplodá odroda, ktorá sa môže pestovať v Uralu. Jeho kríky nie sú príliš veľké a v najlepšom prípade dorastajú do 55 centimetrov. Stále ich však musíte zviazať, pretože plody sú príliš veľké a rastlina sa môže zlomiť pod ich hmotnosťou. Kríky sú odolné proti hnilobe koreňov, fusáriu, TMV a verticiliu.

Na jednej strane sa tvorí 5-6 plodov. Na vrchu sú zaoblené a mierne sploštené. Priemerná hmotnosť každého rajčiaka je 400 až 500 gramov. Sú pokryté hustou a hustou pokožkou, pod ktorou je šťavnatá nasladená dužina. Hlavnou výhodou ovocia je doba skladovania. Ak vytvoríte optimálne podmienky na skladovanie paradajok, nestratia svoju obchodovateľnú kvalitu dva mesiace.

gin paradajkové kríky

Kráľ Sibír

Pestovanie tejto odrody je veľmi obľúbené u záhradníkov, ktorí uprednostňujú pestovanie veľkoplodých paradajok. Bol vyvinutý relatívne nedávno domácimi vedcami. Sibírsky kráľ bol vytvorený špeciálne, aby ho zasadil v chladnom a nestabilnom prostredí.

Kríky tohto výberu sú dosť vysoké a môžu dorásť až dva metre. Preto sa počas výsadby odporúča inštalovať podpery v blízkosti každého závodu, na ktorý sa dajú naviazať.

Kráľ Sibír má veľké plody s hmotnosťou asi 800 gramov. Pri správnom pestovaní môžu najväčšie paradajky dorásť až do jedného kilogramu. Plody sú veľmi šťavnaté a mäsité, a preto sa používajú na výrobu kečupu. Paradajky sa kvôli svojej veľkej veľkosti zriedka používajú na konzerváciu.

paradajka kríži sibírskeho kráľa

alpha

Táto odroda je jednou z najlepších odrôd paradajok pre Ural. Rastie dobre v takej oblasti, pretože sa dobre vyrovnáva s nestabilnými zmenami klímy a teploty.

Alfa kríky sú nízke - priemerná výška je 40 centimetrov.Odporúča sa pravidelne odstraňovať nevlastné deti z rastliny, aby sa spodná časť stonky stala stabilnejšou a silnejšou. V priebehu času sa na kríkoch objavia malé listy, ktoré sa svojím vzhľadom podobajú listom zemiakov.

Zaoblené plody sú pokryté červenou kožou a na okrajoch mierne sploštené. Alpha sa nemôže pochváliť veľkými paradajkami, pretože vážia v priemere 50 - 60 gramov.

alfa paradajka na otvorenom poli

Starostlivosť

Musíte sa náležite starať o akékoľvek odrody paradajok, pretože bez tohto je dosť ťažké pestovať dobré ovocie.

zalievanie

Všetky paradajky potrebujú pravidelnú zálievku. Nemôžete to však robiť príliš často. Pôdu sa odporúča navlhčiť až potom, ako začne silne vyschnúť. Počet zalievaní sa zvyšuje počas formovania prvých vaječníkov. Ak v tomto čase kríky zriedka zalievate, vaječníky zmiznú a počet plodov sa výrazne zníži.

Odporúča sa navlhčiť pôdu metódou kvapkania. Tento spôsob má niekoľko výhod. Jeho použitie zvyšuje množstvo úrody a chráni mladé kríky pred hnilobou. Do vody môžete tiež pridať trochu popola, aby ste znížili pravdepodobnosť ochorenia.

Vrchný dresing

Vrchnú úpravu pôdy je potrebné aplikovať trikrát za sezónu. Niektorí pestovatelia to však robia každé dva až tri týždne. Ako vrchný obväz možno použiť rôzne hnojivá. Hlavná vec je, že obsahujú dostatočné množstvo draslíka a fosforu. Najčastejšie sa používajú zmesi pripravené pre domácnosť. Ak chcete vytvoriť vrchný dresing, môžete zmiešať desať litrov vody s 50 gramami draslíka a 70 gramami superfosfátu.

Do pôdy môžete tiež pridať rôzne hnojivá s obsahom mikroživín. Často sa používajú horčík a bór. V tomto prípade sa bór používa až potom, čo sa na kríkoch objavia prvé kvety.

podväzok

Zviazané sú iba vysoké sladké odrody paradajok, pretože ich stonky najčastejšie nedokážu čeliť nárazom vetra a veľkým nákladom z ovocia. Rastliny sú viazané na špeciálne kolíky, ktoré sa odporúčajú umiestniť blízko každého kríka. Na tento účel sa používajú podpery s výškou jeden a pol metra. Vykopávajú do zeme do hĺbky 35 - 45 centimetrov.

Krúžky môžete tiež pripevniť k drôtu. Rozprestiera sa medzi podperami pozdĺž každej rady. Je potrebné použiť silný drôt tak, aby sa pri zaťažení veľkého ovocia neklesol silno.

podväzok paradajky na záhrade

Tvorba kríkov

Takmer všetci pestovatelia zeleniny sa zaoberajú odstraňovaním nevlastných detí a vytváraním kríkov. Toto sa vykonáva na zlepšenie výnosov a získanie väčšieho ovocia. Najčastejšie zostáva počas formácie iba jeden hlavný kmeň. Niektoré odrody sa však môžu formovať do niekoľkých. Pomerne často sa cherry paradajky formujú do dvoch stoniek, ktoré sa pestujú v teplom podnebí.

záver

Je veľmi ľahké vybrať najlepšiu odrodu paradajok pre Ural. Na to stačí zoznámiť sa s najbežnejšími odrodami a študovať recenzie ľudí, ktorí sa zaoberajú ich kultiváciou.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica