Aká je optimálna teplota pre pestovanie sadeníc paradajok

Teplota sadeníc paradajok je variabilná konštanta, ktorá sa musí meniť v závislosti od fázy vývoja rastlín. Zmenou ukazovateľov teploty môžete zabrániť rýchlemu rastu vrcholov paradajok alebo spôsobiť intenzívne vetvenie koreňového systému. Pri správnej teplote môžete stimulovať semená na urýchlenie klíčenia alebo na prípravu sadeníc na výsadbu do zeme. U pestovania paradajok nie je udržiavanie správnej značky teplomera o nič menej dôležité ako včasné zalievanie alebo kvalitné kŕmenie.

Tepelná príprava semien

Tepelné ošetrenie semien paradajok nie je zahrnuté v počte povinných postupov pre pestovanie plodín a nie všetky príručky obsahujú tento bod, ale zistilo sa, že semená paradajok, ktoré boli podrobené výhrevnému klíčeniu priateľskejšie a tvoria silnejší výhonok ako nevyhrievané semená. Možnosti postupu príprava paradajkových semien závisí od preferencie majiteľa letnej chaty. Vymenujme hlavné metódy tepelnej expozície rajčiakom:

  • "Zimná" metóda, ktorá sa používa na konci marca - semená paradajok sa viažu v uzle pomocou jednoduchého vreckovky a zavesia sa vedľa centralizovanej vykurovacej batérie až do momentu klíčenia - do apríla - mája;
  • na viečko stolovej lampy otočené hore dnom, položte čistý list papiera a nalejte tenkú vrstvu semien paradajok; čas zahrievania - tri hodiny s pravidelným miešaním semien;
  • aby semená klíčili rýchlejšie, použite rúru predhriatú na 50 - 55 C, na ktorý sa na dve hodiny umiestni plech na pečenie s paradajkovými semenami;
  • ohrievanie vodou sa používa bezprostredne pred klíčením semien - na tento účel sa zabalia do textilného vrecka a ponoria sa do horúcej zmesi po dobu 2,5 až 3 hodín (50 - 55 C) voda; počas tejto doby sa pridá horúca voda, aby sa udržal optimálny teplotný režim.

vrecká napájané z batérie

Zahrievanie semenného materiálu má vplyv na kvalitu klíčenia a urýchľuje načasovanie zberu, paradajka rastie rýchlejšie, avšak odoláva chorobám, zabraňuje negatívnej reakcii sadeníc paradajok na možné zasklenia alebo nadmerné (nedostatok) vlhkosti, používa opačnú metódu tepelnej prípravy - kalenie semien paradajky pri nízkych teplotách.

Pri tomto postupe sa semená paradajok musia vložiť do misky, naplniť vodou, najprv pokryť gázou a potom celofánom a na deň umiestniť do mrazničky. V tomto prípade by teplota nemala byť vyššia ako -1 C a nie pod -3 FROM.Potom sa uskutoční kontrast prevedením zmrazených semien paradajok na ďalší deň do podmienok bežnej teploty miestnosti. Celkovo sa tvrdenie takýmito spôsobmi uskutočňuje dvakrát až trikrát. Počas spracovania môžu semená paradajok klíčiť a potom dôjde k zastaveniu tvrdnutia.

semená v chladničke

Pri akej teplote klíčiť semená

Mesiac a pol pred začiatkom letnej sezóny a do okamihu, keď bude potrebné sadenice paradajok presadiť do zeme, naklíčené semená paradajok sa vysádzajú do sadeníc. Od tohto okamihu až do prvého vyliahnutia klíčkov je optimálna teplota na klíčenie semien paradajok 21-23 FROM.

Za týchto teplotných podmienok a dobrej vlhkosti v pôde uvidíte klíčky paradajok už po týždni.

Keď k tomu dôjde, boxy so sadenicami sa umiestnia na najľahšie okenné parapety domu alebo na najľahšie časti skleníka a pokúsia sa klíčiť paradajky o zníženie celkovej teploty na kritickú úroveň. Počas dňa je minimálna teplota pre sadenice 13 C a v noci 11 C. Podobná aklimatizácia na začiatku klíčenie paradajok, musia prejsť bez problémov, pretože postup je zodpovedný za správnu reakciu mladých rastlín na účinky nízkych teplôt mrazu.

zisk na obrúsky

Ďalším dôležitým krokom pri pestovaní sadeníc z paradajok je výber sadeníc do samostatných kvetináčov. Tento postup je stresujúci pre nezrelé rastliny, preto príprava na neho začína 3 až 5 dní pred manipuláciou a spočíva v umiestnení sadeníc na teplotu zníženú na 17 C. Ak je podnebie regulované otváraním a zatváraním priečok okna, musí sa zabezpečiť, aby sa rajčiaky nenachádzali v oblasti bez prievanu.

Vzhľad kotyledónových listov slúži ako signál toho, že sadenice paradajok sú pripravené na zber. Sadenice paradajok sú pochované v vopred pripravených nádobách až po samotné listy a zaliate vodou udržiavanou pri izbovej teplote tri dni. Paradajky sa potom zatienia bez toho, aby sa obmedzil priechod dostatočnej ventilácie na zdravý rast, a prístrešok sa odstráni až po troch dňoch, keď sú rastliny dobre zakorenené.

šálky so zemou

Po zbere sa teplota na pestovanie sadeníc paradajok zníži a priblíži sa tým ukazovateľom, ktoré zodpovedajú starostlivosti o novo naklíčené semená - to znamená, že vo dne bude 19-21 C a v noci 12-14 C. Takáto kompetentná úprava následne umožní vznik hojného kvitnutia s pomerne miernym rozvojom zelene v spodnej časti ovocných klastrov.

po výbere

Aká teplota je potrebná pre výsadbu sadeníc do zeme

Po objavení piateho listu už nie je racionálne udržiavať sadenice v črepníku, pretože začína rýchlo rásť a vytvárať vrcholy. 10-14 dní pred vysadením na trvalé miesto sa sadenice rajčiakov stužia postupným priblížením sa k podmienkam, ktoré sa stanú normou rastliny, a preto by nemali spôsobovať nepohodlie.

Na začatie tvrdnutia pred výsadbou zvoľte teplý deň bez zrážok. Sadenice paradajok sú vystavené v skleníku s odstránenými rámami alebo na balkóne po dobu pol hodiny, nasledujúci deň po dobu jednej hodiny atď., Čím sa čas rastlín rastie na vzduchu až na šesť hodín. Tri dni pred výsadbou sa sadenice musia nechať v skleníku cez noc.

prvé pristátie

Premiestňovať rastliny vonku je možné iba vtedy, keď je riziko mrazu vo vašej oblasti znížené na nulu. Akákoľvek teplota pod nulou pre sadenice paradajok je deštruktívna a príliš vysoká (viac ako 30%) C), aj keď stupeň odolnosti voči teplu sa v rastline zvyšuje, keď sa približuje k zrelosti.

Optimálna teplota pre sadenice je v skleníku dobre udržiavaná, ale je tu dôležitejšie ako udržať paradajky v chlade, aby sa zabránilo prehriatiu rastlín. Ak pravidelne neotvárajte rámy alebo neotvárajte dvere, sadenice paradajok sa môžu vo vytvorenej mikroklíme jednoducho piecť.

Bush v podzemí

Teplotu môžete regulovať postrekovaním pomocou močoviny zriedenej vo vode v slabej koncentrácii - 2 čajové lyžičky močoviny na vedro vody. Toto riešenie tiež stimuluje vývoj kríka a sadenice paradajok rastú rýchlejšie.

teplé počasie

Ukladanie paradajok z letného horúčavy a jarných mrazov

Sadenice paradajok vysadené na otvorenom priestranstve sú obzvlášť závislé od vplyvu slnečných lúčov, ktoré ovplyvňujú nielen rastliny, ale aj pôdu, vysušujú ju a poškodzujú koreňový systém. Je možné zabrániť praskaniu pôdy a „pritiahnuť“ maximálne možné množstvo vlhkosti do sadeníc paradajok vo forme rannej rosy mulčovaním slamkou alebo čerstvo narezanými burinami. Na strane, kde slnečné lúče spaľujú postele počas denného svetla, je potrebné vopred vytvoriť prírodný štít pred sadenicami rastlín výsadbou kukurice, topinambur alebo slnečnice.

uniknúť z tepla

Pri pestovaní sadeníc z paradajok je dôležité, aby ste sa neponáhľali s transplantáciou na otvorenom priestranstve, aby ste správne posúdili možné počasie vo vašej oblasti. Ale stáva sa, že mrazy prichádzajú v polovici júna, keď sadenice paradajok už začínajú uvoľňovať zhluky ovocia a celá plodina je ohrozená. V tejto situácii potrebujete mobilnú a rýchlo nainštalovanú ochranu vo forme hliníkových oblúkov, na ktorú je fólia natiahnutá. Ak mrazy padli na pôdu krátko po vysadení sadeníc z paradajok, môžete ich jednotlivo chrániť tak, že z plastovej fľaše vytvoríte dočasné viečko s odrezaným hrdlom.

fľaše z mrazu

Ako vidíte z článku, ochrana sadeníc paradajok pri teplote nie je o nič menej dôležitá ako zvlhčenie pôdy alebo vytvorenie príjemného živného média. Od okamihu, keď je teplota klíčenia semien nastavená na začiatku procesu položenia budúcej úrody a končí starostlivou ochranou rastúcich rastlín pred teplom a chladom na otvorenom priestranstve, je to práve udržiavanie optimálnej stupnice teplomera, ktorá pomôže zachovať úrodu paradajok a urobiť z nej objekt obdivovania pre ostatných.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica