Je možné pestovať papriku spolu alebo vedľa paradajok v rovnakom skleníku alebo na otvorenom poli

Skleník je jedinečné miesto pre každú rastlinu, kde si môžete vytvoriť najvhodnejšie podmienky pre dobrú úrodu. Je však možné pestovať paradajky a papriku v rovnakom skleníku, kombinovať pestovanie samostatných plodín pod jednou strechou? Táto otázka má praktický význam pre každého záhradníka. Vybudovanie samotnej štruktúry a poskytnutie podmienok vo vnútri skleníka kvôli jednej kultúre si vyžaduje veľa práce, času a peňazí.

Prečo nejaká zelenina nevychádza dobre

Praktické skúsenosti naznačujú, že niektoré druhy zeleniny spolu dobre nefungujú. Na mikroúrovni prebiehajú procesy, ktoré sú pre nás neviditeľné:

 1. Opelenie. Blízko súvisiace plodiny si môžu vymieňať peľ. Výsledkom je, že plodina môže byť neočakávaná. Napríklad sa neodporúča pestovať sladké papriky spolu s horkými. Ako ukazuje prax, horký vyhrá. To znamená, že dostanete jednu horkú papriku, v jej čistej forme nebude žiadna sladká paprika.
 2. Fytoncídov. Zelenina nielen spotrebuje stopové prvky a vodu z pôdy, ale vráti aj tzv. Fytoncidy. Toto sú špecifické látky, ktoré určujú individuálne vlastnosti každej rastliny. Ich účelom je odradiť škodcov a mikroorganizmy. Ak napríklad naklíčíte papriku vedľa fenikla, potom môže toto susedstvo viesť k smrti plodiny. Fenikel je veľmi agresívny. Zdá sa, že každá rastlina hovorí ostatným obyvateľom pôdy: „Toto je moje územie a ja zaň budem bojovať.“
 3. Odparovanie do životného prostredia. Pravdepodobne mnohí si všimli, že každá kultúra voní inak. Tento špecifický zápach nebude schopný zavádzať skúseného záhradníka. Sú to tiež fytoncídy, ktoré pociťujete vedľa paradajok a ktorých účelom je odradiť lietajúcich a plaziacich sa škodcov. Súčasnou funkciou je prilákanie hmyzu na opelenie.

Ako však môže peľ, výpary do vzduchu a pôdy vyvolať útlak niektorých kultúr iných? Tento efekt je výraznejší, keď interagujú rastliny rôznych druhov. Ako môže kultúra, ktorá susedí s inými rastlinnými druhmi, ovplyvniť inú?

skleník a pestovanie

Odpoveď na túto otázku spočíva v štúdiu pravidiel hospodárenia. Poľnohospodárska technológia umožňuje výsadbu plodín rovnakého druhu na otvorenom poli v tesnej vzdialenosti. Ich obranné systémy sú podobné a navzájom sa nevnímajú ako nepriateľov. Paradajky a paprika patria do rodiny nočných lúčov a, podobne ako blízki príbuzní, veľa nebude v konflikte.

Čo sa deje vo skleníku

V skleníkových podmienkach pozorujeme v skutočnosti ideálny obraz o obsahu zeleniny:

 1. Neexistuje žiadne zvetrávanie pôdy.
 2. Mnoho škodcov a baktérií žijúcich na otvorenom poli nemá prístup k tomuto rastlinnému svetu.
 3. Neexistujú žiadne prírodné faktory ako vietor, dážď alebo krupobitie, ktoré nie sú neobvyklé v otvorenej záhrade.
 4. K opeľovaniu nedochádza u ostatných obyvateľov flóry. Blízkosť skleníkovej zeleniny v skutočnosti neovplyvňuje inú zeleninu, ktorá žije mimo skleníka.
 5. Vysoká vlhkosť.
 6. Nedochádza k žiadnym náhlym zmenám teploty. V noci nebudeme mraziť paradajky, paradajky prežijú hladkú zmenu teploty, ku ktorej dochádza v jej prirodzenom prostredí, iba v miernejšej forme.

Ukazuje sa, že v skleníku môžu paradajky a paprika vzájomne interagovať. Keďže však obe kultúry nie sú ohrozené nadmerným opelením, ich susedstvo je podmienené. Obe plodiny patria do čeľade nočnej. Všetky ostatné faktory sú pozitívne.

Vzájomný vplyv paradajok a papriky

A napriek tomu, ak pestujete paradajky a papriku spolu, je rozumné použiť niekoľko rád od skúsených pestovateľov:

účinok paradajok a korenia

 1. Životné podmienky týchto dvoch plodín sa mierne líšia. Voda po zavlažovaní v skleníku sa vyparuje a zostáva vo vzduchu. Paradajky a papriky spolu majú vysoký obsah vody vo vzduchu, ale paradajky sa musia pravidelne fúkať vzduchom.
 2. Pri plánovaní výsadby je potrebné plánovať červené alebo horké papriky bližšie k stenám skleníka - tam budú teplé a pohodlné. Paradajky potrebujú vetranie, aby zabezpečili prúdenie vzduchu zo vstupu do skleníka. Je najrozumnejšie vysadiť ich pozdĺž cesty z oboch koncov.
 3. Vzdialenosť medzi plodinami by mala byť aspoň šírka dvoch lôžok. Rastliny sú, samozrejme, príbuzné, ale nie toľko. V blízkom dosahu sa paradajky a paprika začnú zrážať cez koreňový systém a lístie, pričom odoberú vodu a stopové prvky od seba. Nesmieme zabudnúť na fytoncídy: rastliny začnú navzájom bojovať.
 4. Je však možné pestovať niekoľko druhov paradajok alebo papriky v jednom skleníku? Tento problém by sa mal riešiť veľmi opatrne. Paradajka samozrejme nebude opeľovať paradajky a paradajka nebude rásť. Červené a horké papriky žijúce v rovnakom skleníku sa však stanú priateľmi a výsledkom bude, že obe odrody budú mať horkú chuť.
 5. A čo výsadba rôznych odrôd paradajok v rovnakom skleníku? Všetky nočné rastliny sú samoopelené, takže ak v blízkosti pestujete rajčiaky rôznych odrôd, nepredstavuje to pre obyvateľstvo žiadne nebezpečenstvo. Skúsení záhradníci konkrétne otriasajú plodiny nočného tieňa žijúce v rovnakom záhradnom lôžku pod jednou strechou pre lepšie samoopelenie: objavuje sa viac vaječníkov a zvyšuje sa výnos.

Pri pestovaní superelitárnych odrôd nie je dovolené pestovať plodiny spolu zo semien prvej a druhej reprodukcie. Toto obmedzenie sa týka papriky a paradajok: jedná sa o príbuzné rastliny a dokonca aj teoretický vplyv plodín na seba sa vylučuje, aby sa získal superčistý produkt.

Súčasne je kompatibilita korenia s opelením s ostatnými plodinami nulová. Toto vylučuje hypotetickú možnosť nekontrolovaného krížového opelenia.

Ako plánovať skleník

Hlavnou otázkou pre pestovateľov zeleniny je maximálne možné využitie plochy, na ktorej sa pestujú plodiny, aby sa dosiahli dobré výnosy, blízkosť k iným plodinám trochu komplikuje dosiahnutie tohto cieľa. V skleníkových podmienkach nadobúda tento moment osobitný význam. Podmienky na udržiavanie zeleniny v skleníkovom prostredí sú takmer rovnaké a v tejto veci je ťažké nájsť kompromis.

Pri pestovaní papriky s paradajkami v skleníku môžete postupovať podľa niekoľkých jednoduchých tipov:

 1. Naplánujte svoju celkovú výsadbovú plochu s umiestnením každej plodiny.
 2. Keď sa pestuje paprika v skleníku, môžete sa pozrieť na poľnohospodársky kalendár alebo sa riadiť podľa vlastných skúseností. Ako už bolo spomenuté, pestovanie papriky s paradajkami si vyžaduje opatrnosť pri výbere miesta pre paradajky.
 3. Aby ste čo najviac odlíšili podmienky na uchovávanie papriky v skleníku a paradajkách, môžete medzi nimi natiahnuť plastový obal.

ventilácia

V niektorých prípadoch sa počas dňa používa nepretržitá prirodzená alebo nútená ventilácia v celej oblasti, na ktorej pestujete paradajky. Ale ako pestovať papriku v takom ponore? Počas čistenia sú jednotlivé postele izolované plastovým obalom alebo posuvným zasklením. Zelené, červené, bulharské alebo iné odrody papriky sú prospešné.

Paradajky je potrebné pravidelne vetrať, ktorých frekvencia závisí od klimatických podmienok. Keď sa objavia prvé príznaky fytocytózy (plesňové ochorenie), musí sa zvýšiť rýchlosť vyplachovania alebo jeho frekvencia. Je užitočné vykonávať preventívne postrek antiseptickým roztokom raz mesačne. V noci je skleník uzavretý: udržuje teplotu, vlhkosť a zabraňuje prúdeniu studeného vzduchu.

papriky a paradajky

Niekedy je potrebné zahriať skleník prúdom teplého vzduchu. Stáva sa to za extrémnych poveternostných podmienok. V niektorých oblastiach sa pestujú ďalšie plodiny vedľa korenia v skleníku, aby sa získali skoré sadenice. Obvykle sa v týchto prípadoch používa jedna alebo viac tepelných pištolí s maximálnou výstupnou teplotou najviac 40 stupňov.

Papriky a paradajky v rovnakom skleníku sú umiestnené po stranách cesty, ktorá je vždy širšia ako vzdialenosť riadkov. Prúd teplého vzduchu smeruje do stredu skleníka.

osvetlenie

Záhradníci niekedy idú ešte ďalej a organizujú špeciálne osvetlenie s monochromatickým žiarením určitej frekvencie. Môžete však pestovať dve plodiny s nočným tieňom s ďalším osvetlením? Ukazuje sa, že v tomto prípade sú preferencie rastlín rovnaké.

Ak sa zelenina ožaruje špeciálnym svetlom, všetky životne dôležité procesy v rastlinách sa urýchlia.

Ukazuje sa, že paradajky vedľa papriky sú rovnako dobré pri zrýchľovaní ich rastu a zvyšovaní výnosov. Príťažlivosť rastlín na svetlo je známa všetkým záhradníkom, ale ako sa ukázalo, pre normálny rozvoj kultúry je potrebné osvetlenie určitého spektra.

Ak pestujeme paradajky a papriku v rovnakom skleníku, potom môžeme pre tieto plodiny rozlíšiť dva body súvisiace s ďalším osvetlením:

skleníkové osvetlenie

 1. Červené a modré spektrum pomôže stonkám a listom rásť.
 2. Zelené svetlo spôsobí intenzívny rast ovocia.

Procesy fotosyntézy v rastlinách sú priamo závislé od osvetlenia. V tme plodiny umierajú, ale pri normálnom osvetlení dobre rastú. Nedostatok svetla spôsobuje také negatívne účinky:

 1. Riedenie kmeňa.
 2. Zmeny farby rastlín. Stonky a listy sa zmení na bledozelenú, stratia svoju bohatú farbu.
 3. Výhonky sa tiahnu pri hľadaní svetla, sadenice sa stanú slabými a nekoreňujú sa dobre.

Kvalitné využívanie poľnohospodárskej skúsenosti v súkromnom poľnohospodárstve je zaručeným výsledkom dobrej úrody. Pri štúdiu prírody sa môžete dozvedieť nielen to, či sa dajú paradajky a paprika vysádzať v jednom skleníku, ale aj veľa informatívnych informácií o živote rastlín.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica