Výsadba a pestovanie paradajok na toaletnom papieri

Pestovanie sadeníc paradajok vertikálnym alebo horizontálnym spôsobom pomocou toaletného papiera a prázdnych plastových nádob nie je nový, ale stále málo použiteľný spôsob primárneho vytvárania záhradných sadeníc. Majitelia tradične naďalej používajú klasickú metódu klíčenia paradajok, napĺňania okenných parapetov bytov sadbami a zmierňovania nedostatočnou hygienou postupu. Táto možnosť na prípravu sadeníc paradajok nielen trávi čas a peniaze, ale nevylučuje tiež vznik plesňových infekcií, ktoré sa v substráte vyvíjajú pomerne rýchlo a paralyzujú rast sadeníc.

Tenký papier navrhnutý pre hygienické potreby prekvapivo obsahuje všetko potrebné pre zdravý vývoj semenného materiálu. Po vyskúšaní metódy klíčenia semien paradajok na toaletnom papieri je nepravdepodobné, že sa budete chcieť vrátiť k nepríjemným manipuláciám a zasiať semená do pôdy v štádiu, keď sa bez nej ľahko dostanete.

Príprava osiva

Predchádzanie chorobám a tvrdenie môžu semená poškodiť, ak do tejto úlohy bez problémov prinesiete všetky nástroje dostupné v arzenáli.... Semená paradajok, to znamená pred nákupom, by sa mohli dezinfikovať a stimulovať, aby sa urýchlil rast, a tieto informácie sa musia nachádzať na obale osiva. Dodatočné spracovanie sadivového materiálu je povolené v množstve 1 - 2 postupov, ak sa na obale nachádza známka o predpredajnej príprave. Ak nie je známka, budete sa musieť riadiť úplnou schémou domáceho ošetrenia osív.

Výber silných semien sa uskutočňuje v slabom soľnom roztoku. Semená sa namočia do pohára s kvapalinou počas 15 minút, potom sa všetky plávajúce „figuríny“ chytia lyžičkou a vyhodia sa. Semená, ktoré sa usadili na dne, sa považujú za vhodné a podrobujú sa prípravným postupom:

semená v papieri

  • Kalenie semien. Deje sa tak tak, aby sadenice boli menej ovplyvnené teplotnými rozdielmi, ktoré sú vlastné skoro na jar. Najskôr sa semená položené medzi dvoma kúskami gázy zvlhčenej vodou ponechajú 12 hodín pri teplote 20 - 23 ° C. Potom sa tanierik so semenami vyberie do mrazničky na päť hodín s povolenou nízkou teplotou -3 Z;
  • Prebudenie semien. Použite na to pripravenú taveninu - zbierajú 3-litrovú plechovku snehu a pozerajú sa, keď sa asi 1/3 nádoby roztopí. Akonáhle sa tretina snehu zmení na vodu, táto voda sa vypustí a nechá sa klíčiť semená. Semená sú namočené 15 až 17 hodín;
  • Dezinfekcia semien. Dezinfekcia sa uskutoční v 0,1% roztoku mangánu. Postup antiseptického ošetrenia trvá 10 až 15 minút, potom sa semená sušia na obrúsku;
  • Nasýtenie kyslíkom. Metóda na urýchlenie klíčenia semien vyžaduje ďalšie prístrojové vybavenie - akváriový kompresor. Tretina nádoby s objemom 0,5 litra sa naplní tretinou vodou, semená sa znížia a potom sa zavedie trubica z kompresora a zapne sa prívod kyslíka.

zmáčanie pre rast

Aby semená rýchlejšie klíčili, je tiež vhodný ľudový liek s použitím nezriedenej šťavy aloe vera. Semená sa ponoria do vylisovanej a napnutej šťavy na jeden deň, potom sa vysušia a vysejú.

Ako klíčiť semená na toaletnom papieri

Obidva spôsoby použitia toaletného papiera pre sadenice paradajok zahŕňajú použitie najlacnejších plastových nádob. Pri prvom spôsobe s toaletným papierom sa výsadba uskutoční v jednorazových šálok. Pripravte si nie viac ako 10 šálok, tento počet semien stačí pre štandardnú prímestskú oblasť.

klíčky klíčili

Metóda v plastových nádobkách

Celý postup pestovania semien na toaletný papier bude trvať menej ako hodinu:

  • obyčajné celofánové priehľadné vrecká sa narezávajú na pásy široké 7 až 10 cm;
  • na každú polyetylénovú pásku sa rozstrekuje dvojitý pásik najlacnejšieho toaletného papiera a strieka sa vodou z rozprašovacej fľaše;
  • z hornej hrany papiera sa urobí priehlbina 1 až 2 cm a semená sa začnú vykladať s rovnakou vzdialenosťou medzi zasiatymi semenami 1,5 až 2 cm;
  • po vysadení semien sa na vrchnú vrstvu úhľadne nanesie ďalší dvojitý pás papiera a opäť sa zvlhčí vodou zo sprejovej fľaše;
  • druhá celofánová páska je nanesená na vlhký papier a celá štruktúra je veľmi elegantne a pevne zvinutá do zvitku;
  • vonku musí byť hotový kotúč zaistený niťou alebo elastickým pásom a potom umiestnený vertikálne v šálke, ale semená sú hore.

metóda v poháre

Teraz zostáva iba naplniť poháre na polovicu obyčajnou usadenou vodou a položiť ich na parapet dobre osvetlený slnkom, aby semená rýchlejšie klíčili. Výsledky možno očakávať do konca prvého týždňa, počítajúc deň, keď sa výsev uskutočnil.

sadenice na parapete

Metóda v plastových fľašiach

Klíčenie semien pre sadenice na toaletnom papieri sa ešte častejšie uskutočňuje podľa druhej metódy - v plastovej 1,5 až 2 litrovej fľaši rozrezanej po celej dĺžke. Každá z výsledných polovíc nádoby je potiahnutá toaletným papierom z hrubých vlákien, posypaná vodou a rozmiestnená po semenách v rade, so vzdialenosťou medzi semenami od 2 do 3 cm. Zhora sú budúce paradajky pokryté perforovaným (použitím silnej ihly) filmom, po ktorom sa plávajú fľaše »Vystavujú sa na teplom a dobre osvetlenom mieste. Mimochodom, pri pestovaní semien vo fľašiach sa nemôžete báť „zaplaviť“ semená - množstvo vody, s ktorou bol papier pôvodne navlhčený, bude stačiť na celé obdobie klíčenia.

papier vo fľaši

Vzhľad listov na klíčkoch z rajčiaka na toaletnom papieri bude zreteľne viditeľný. Keď sa prvé dva listy vyliahnu, bude to slúžiť ako signál, že je čas zasadiť rastliny do samostatných nádob. Každý klíčok musíte opatrne odstrániť odvíjaním roliek alebo odstránením fólie. Zasadte do pôdy iba silné rastliny a okamžite zlikvidujte neživotaschopné výhonky, pri ktorých je nepravdepodobné, že by prežili zber.

Postačuje umiestniť akúkoľvek komerčne dostupnú pôdnu zmes pre záhradné plodiny do vopred pripravených kvetináčov - paradajky zo semien vysiatych na toaletnom papieri môžete pestovať aj na tých nenáročných pôdach.

vzhľad listov

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica