Pravidlá pestovania paradajok na Sibíri a najlepšie odrody v drsných podmienkach

Pre obyvateľov regiónu s nepriaznivými klimatickými podmienkami je dôležité mať na stole zeleninu z vlastnej záhrady, pretože ide o ekologické výrobky. Pestovanie paradajok na Sibíri má, rovnako ako iné záhradné plodiny, svoje vlastné vlastnosti. Môže byť prispôsobený na pestovanie skleníka, ale pre veľkú rodinu je ťažké doň umiestniť dostatočné množstvo rastlinných produktov.

Zostáva pestovať paradajky na otvorenom poli. V priebehu rokov existuje osvedčená agrotechnická prax, na ktorú by sa nemalo zabúdať, mať svoj vlastný pozemok a bývať v oblasti, kde leto netrvá dlho.

Funkcie výberu pozemku pre paradajky

Predtým, ako začnete s výsadbou paradajok na otvorenom teréne, musíte poznať biologické vlastnosti rastlinnej rastliny. Paradajky sa vyznačujú:

 • náročnosť na jedlo, vlhkosť;
 • dobrý rast a rodenie s dostatkom svetla a vysokých teplôt vzduchu;
 • neznášanlivosť na mierne teploty.

Je známe, že ak teplota vzduchu klesne na plus pätnásť stupňov, potom sa kvitnutie rastliny zastaví a pod desiatimi teplomi sa rast spomalí. Výber paradajok však viedol k vzniku odrôd, ktoré tolerujú mrazy v mínus jeden alebo dva stupne. Odolnosť rajčiakov voči nízkym teplotám sa zvyšuje, ak opuchnuté semená a sadenice prešli procesom tvrdnutia.

Sibírska zeleninová záhrada

Pozemok na pestovanie paradajok v záhrade je vybraný s vysoko úrodnou pôdou, dostatočne vlhkou. Je lepšie, ak je topografia pôdy mierne znížená, ale nemala by byť bažinatá alebo slaná.

Biológovia zistili, že tá istá plodina by nemala byť vysadená na rovnakom mieste niekoľko rokov v rade. Koneckonců, únava pôdy nastáva v dôsledku šírenia škodlivých mikroorganizmov v nej, vylučovania metabolických produktov koreňmi zeleniny. Ale musíte striedať záhradné plodiny na mieste kompetentne. Pre paradajky môžu byť prekurzormi uhorky, kapusta, melóny.

zvláštne pristátie

Príprava pôdy a osív na siatie

Na pestovanie paradajok sa pôda začína pripravovať na jeseň. Veľké plochy sú orané a malé sú vykopané. Zohľadňuje sa tým hĺbka orby, ktorá závisí od hrúbky vrstvy živín. Optimálnym ukazovateľom je hĺbka 25 - 30 centimetrov.. Počas orby sú organické a minerálne hnojivá zabudované do hĺbky. Na paradajky sa na jeseň používa komplex hnojív s obsahom fosforu a draslíka.

Na jar pred výsadbou sa do otvorov pridá päťsto gramov humusu, až tri gramy dusičnanu amónneho a draselnej soli, až osem gramov superfosfátu.

Aby sa vytvorila vlhkosť, v zónach pre paradajky sa v zime zachováva sneh a na jar sa roztopí voda.Po uvoľnení priestoru na pestovanie paradajok úplne zo snehu uvoľnite oblasť pomocou železného hrable alebo brány. Hustá pôda sa tiež vykopala do hĺbky pätnástich centimetrov a zavŕšila.

pôda na jeseň

Príprava semien paradajok, ich predúprava a vytvrdenie vám umožní získať úrodu rajčiaka aj za nepriaznivých poveternostných podmienok:

 1. Vernalizácia semien sa vykonáva tak, že sa najskôr jeden deň namočí do teplej vody a každých šesť hodín sa vymení voda. Akonáhle začnú liahnúť, premiestnia sa do chladnej temnej miestnosti. Tam zostanú až do sejby.
 2. Semeno vyklíčte vo zvlhčenom machu, pilinách alebo mäkkom materiáli, napríklad vo vrstvách toaletného papiera. Počas procedúry teplota vzduchu v miestnosti dosahuje dvadsať stupňov Celzia a viac. Predklíčené semená paradajok sú pripravené na umiestnenie do sadeníc pre sadenice.
 3. Zmrazenie semien paradajok sa začína tak, že sa opuchnuté semená umiestnia na 12 hodín do vody pri izbovej teplote a potom sa položia na sneh. Ochladenie pri nízkych teplotách od nuly do plus jeden stupeň, pri teplotách do mínus päť stupňov. Vytvrdzovanie semien paradajok sa môže vykonávať so striedaním vysokých a nízkych teplôt po dobu jedného mesiaca. Rastlinný materiál vytvrdený týmto spôsobom bude produkovať rastlinné rastliny, ktoré môžu niesť ovocie na otvorenom poli a nebojí sa mrazu.
 4. Umiestnenie semien paradajok do roztokov, stimulátorov rastu vám potom umožní dať viac vaječníkov kvetov a zlepšiť kvalitu paradajok.
 5. Leptanie sadivového materiálu je nevyhnutné, aby rastliny počas vegetačného obdobia ochoreli. Semená sa dezinfikujú slabým roztokom manganistanu draselného počas dvadsiatich až tridsiatich minút, potom sa premyjú a sušia.

Semená

Všetky postupy prípravy semien a pôdy sú zamerané na pestovanie vysokokvalitných a zdravých paradajok v sibírskom regióne.

Získanie silných sadeníc

Pestovanie paradajok na otvorenom poli je nemožné bez sadeníc. Optimálne načasovanie výsadby semien zeleniny v nádobách s voľnou pôdou je v polovici alebo na konci marca. Pripravený sadivový materiál sa zalieva do pôdy do hĺbky jedného až dvoch centimetrov. Potom sa pôda vyleje teplou vodou, krabice sa pokryjú plastovým obalom a umiestnia sa do miestností s teplotou vzduchu 25 stupňov Celzia. Výsadba paradajok sa prevzdušňuje každý deň, čím sa odstráni krycí materiál. Zalejte pôdu podľa potreby. Akonáhle sa objavia prvé klíčky paradajok, potom:

dostať sadenice

 • vybaviť ďalšie osvetlenie žiarivkami zavesenými vo vzdialenosti 5 centimetrov od rastlín;
 • znížte teplotu vzduchu na osem až pätnásť stupňov Celzia;
 • monitorovať vlhkosť vzduchu a pôdy a udržiavať ju na 70 percent.

Keď sa objavia prvé dve pravé listy, sadenice paradajok transplantované, ponorte sa do samostatných kvetináčov. Mesiac pred výsadbou na záhradných lôžkach sa sadenice paradajok stvrdnú, pričom sa vyberú do vzduchu najskôr na niekoľko hodín, potom na jeden deň.

posilnenie rastlín

Pristátie na otvorenom priestranstve, pravidlá starostlivosti

Šesťdesiatdňové sadenice paradajok sa zvyčajne prenášajú na lôžka, keď hrozba mrazu pominula a pôda sa zahreje až o 10 stupňov nad nulou. Sadenice rajčiakov vysadené v máji musia byť zakryté tak, aby nezamrzli. Preto používajú šikmú výsadbu, pokrývajúcu rastliny zemou. Do jedného alebo dvoch dní sa rajčiakom nič nestane a po odstránení pôdy stonky rajčiakov zaujmú vertikálnu polohu.

Mnoho ľudí používa papierové alebo kartónové čiapky ako ochranu pre paradajkové kríky. Zároveň sú ich okraje posypané zemou tak, aby vietor nevrhol čiapky.

výsadba v zemi

Usporiadanie sadeníc paradajok je 60 x 60 alebo 70 x 70 centimetrov. Správne umiestnite kríky rastliny vo vzdialenosti päťdesiat centimetrov od seba.Pred výsadbou sa do otvorov, z ktorých paradajky prijímajú fosfor, pridáva drevný popol. Prehlbovanie sadeníc paradajok sa prejavuje až po prvý pravý list. Osadené rastlinné kríky zalejeme dvoma až tromi litrami teplej vody pod každú stonku. Starostlivosť o rajčiaky vysadené na otvorenom priestranstve zahŕňa:

 • včasné, mierne zalievanie kríkov;
 • striedanie obväzov s minerálnymi a organickými látkami v pevnom pomere;
 • hnojenie raz za dva týždne;
 • tvarovanie stonky a viazanie neurčitých odrôd paradajok.

moderný prístup

Ak sa sadenice rajčiakov vysadia v apríli na otvorenom priestranstve, potom zariadia posteľ, ktorá ju nad úrovňou pozemku zvyšuje. Hnoja sa pridáva do dier, ktoré pokrývajú vrchol minuloročnou trávou. Potom sa kompost rozloží. Pripravené otvory s rozmermi 30 x 30 centimetrov sú pripravené na prijatie sadeníc z paradajok. Po výsadbe sa paradajkové kríky hojne zalejú a pomlú slamou alebo rašelinou.

Pre lôžko je potrebný netkaný prístrešok, ktorý je usporiadaný umiestnením štruktúry drôtených rámov na vrch postele. Počas vegetačného obdobia sa rajčiaky vetrajú a materiál sa počas dňa zdvíha. Takéto výsadby nevyžadujú zalievanie a kŕmenie - v pôde je dostatok vlhkosti a hnojív. Po vytvorení teplého a slnečného počasia sa materiál odstráni a rám slúži ako podpora pre stonky rajčiaka.

výsadba v pôde

Pestované a zozbierané paradajky sa spracovávajú na zimu. Nezrelé ovocie sa vkladá do škatúľ alebo košov a uchováva sa na suchom a tmavom mieste, kým nie sú úplne zrelé.

Odrody sibírskych paradajok

Najvhodnejšie na pestovanie vonku sú odrody paradajok, ktoré sú prispôsobené na prežitie a prinášajú ovocie v drsných podmienkach na Sibíri. Od skleníkových rastlín sa líšia tým, že dozrievajú o niečo neskôr, z väčšej časti patria k druhoch rajčiakov nedosahujúcich minimálnu veľkosť.

Medzi odrodami s dozrievaním sa paradajky Demidov vyznačujú vysokým výnosom a vynikajúcou chuťou. Ovocie prinášajú 100 - 110 dní po klíčení semien. Bush paradajok dosahuje výšku niečo vyše pol metra. Plody dosahujú sto až dvesto gramov. Ružové paradajky sú vhodné na čerstvú konzumáciu.

Demidovská známka

Prvé ovocie Paradajka Snezhana dáva po 105 dňoch. Na kompaktnej rastline s výškou pol metra rastú stredne veľké paradajky, univerzálne na použitie v potravinách.

Ovocie Snezhana

O odrode konzervárenstva Barnaul je známe, že jej plody s hmotnosťou tristo gramov sú vhodné na morenie a solenie. A môžete variť jedlo do sto dní po výsadbe zeleniny.

Barnaulská oblasť

Sibírske prekvapenie je zelenina, ktorá poteší úrody ovocných zhlukov s hmotnosťou 10 kilogramov na krík. Neurčitý vyžaduje kompetentnú starostlivosť, vytvorenie trojhviezdneho puzdra.

prekvapenie zo Sibíri

Medzi veľkoplodé paradajky patria:

 1. Paradajka Abakan ružová ocenené vynikajúcou chuťou a dekoratívnosťou svetlo červených paradajok v tvare srdca. Veľké rajčiaky odrody dozrievajú za 115 dní s hmotnosťou päťsto gramov alebo viac.
 2. Gigantická veľkosť ovocia sa môže pochváliť determinantom bezrozmerného rozmeru.
 3. Na otvorenom priestranstve je určené paradajka Big Berdsky. Krík nedosahuje výšku jedného metra, ale môže sa pochváliť hmotnosťou ovocia, z ktorých mnohí dosahujú osemsto gramov.
 4. Neurčitá Superbomb má tiež ovocie s hmotnosťou šesťsto gramov a výška kríka jedného a pol metra si vyžaduje štipku a podväzok.
 5. Z rajčiaka Samokhval sa zbierajú žlté paradajky, z ktorých každé až do tristo gramov. Okrem vysokého výťažku je táto odroda známa aj kvôli odolnosti voči chorobám.
 6. Babské tajomstvo dáva paradajkam takmer kilogram hmotnosti. Šarlátové ovocie je dobré čerstvé aj konzervované. Vyrábajú obohatené džúsy, paradajkové pasty a omáčky.

abakan ružová

Nízko rastúce odrody paradajok sa oceňujú aj na otvorenom priestranstve v sibírskom regióne. Z determinantných druhov sú známe a overené tieto:

 • Byvolie srdce s výškou stonky sedemdesiat centimetrov a paradajkami na kilogram;
 • Sibírska ťažká váha, s ťažkosťami pri držaní osemsto gramov rajčiakov na krátkych stonkách šesťdesiat centimetrov;
 • odroda Jantárová s malými pomarančovými plodmi známa svojou vynikajúcou chuťou a hojnosťou v zhlukoch;
 • Petržlen je záhradník s pretiahnutými paradajkami, ktorý má plochu od jedného štvorcový meter do dvanásť kilogramov ovocia.

byvolie srdce

Úspechy staníc sibírskeho výberu umožňujú obyvateľom severných zemepisných šírok pochutnať si na zdravom rastlinnom produkte počas celého krátkeho leta a pripraviť zimné konzervované potraviny z pestovaných paradajok.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica