Čo sa dá vysadiť paradajkami v skleníku, s ktorými plodinami je kompatibilný

Amatérski záhradníci sa často pýtajú: čo sa dá vysadiť paradajkami v skleníku? Nie všetci záhradníci a letní obyvatelia majú príležitosť pestovať skleníkové uhorky a paradajky.

Tí, ktorí si na svoje miesto nainštalovali skleník, sa musia rozhodnúť, ako správne využiť každý centimeter využiteľnej oblasti, aby sa dosiahol maximálny úžitok. Pri výsadbe zeleninových plodín zvážte ich vzájomnú kompatibilitu, ktorú je možné pestovať spoločne.

Charakteristika kultúry

Paradajky patria do rodiny nočnodenných. Boli prinesení z Južnej Ameriky. Nachádzajú sa tu ako divoká rastlina. V našej krajine sú paradajky klasifikované ako hlavné plodiny. Zriedka sú napojené, ale s veľkým množstvom vody.

Vlhkosť je pre nich deštruktívna. Sú náchylné na rôzne plesňové choroby. Svetlo je pre nich rovnako dôležité ako dostatok čerstvého vzduchu. Pri nedostatočnom svetle sa rastliny silno natiahnu, listy vyschnú a rozjasnia sa. Zvážte, čo môžete pestovať s paradajkami.

Čo môže byť vysadené paradajkami na jar a v lete

Za istých podmienok sa v rovnakom skleníku môžu vyrovnať s uhorkami, paprikou a paradajkami baklažánu. Medzi rastliny kompatibilné s paradajkami patria reďkovky, cesnak a cibuľa.

Vysadia sa iba cibule s paradajkami, ktoré sa potom použijú ako zelené. Cesnak s jeho fytocídnymi vlastnosťami pomáha rajčiakom v boji proti plesniám, na ktoré sú náchylnejší ako iné nočné tóny. Niektorí záhradníci zbierajú cesnakové šípy, trvajú na alkohole a striekajú paradajky.

paradajka s paprikou v skleníku

Jahody a lesné jahody sa dobre korenujú vedľa paradajok. Tieto rastliny, rovnako ako paradajky, milujú veľa vzduchu a svetla, nebojí sa prievanu, naopak, vetranie je pre nich dobré, navyše prebieha proces prirodzeného opelenia oboch. Jahody, keď sú vysadené spolu s paradajkami, sa vysádzajú v pomere 60x45.

Citrónový balzam, zeler, petržlen a bazalka sa tiež môžu považovať za vynikajúcich susedov s paradajkami. Rastúca medovka a bazalka vedľa paradajok vykázala výrazné zlepšenie chuti paradajok.

Akékoľvek okolie uvedenej zeleniny bude užitočné, ak sú rajčiakové kríky zviazané tak, aby nebránili prenikaniu svetla.

Pri výsadbe hlavných plodín sa obvykle uličky a okraje postelí neobsadia. V takom prípade sa odporúča pestovať horčicu, šalát, rebarboru a reďkev v skleníku spolu s paradajkami. Okrem toho sa môžu pestovať, keď paradajky práve vychádzajú zo zeme, a môžu sa zbierať, keď paradajky rastú natoľko, že zaberajú celú plochu záhrady.A potom iba hlavné plodiny zostávajú na lôžkach, kvôli ktorým sa plánovalo vysádzanie v skleníku.

Čo vysadia v mraze

Skleník je možné využívať nielen na jar a v lete, ale aj na mrazy. Z tohto dôvodu musí byť skleník správne izolovaný. A potom spolu s paradajkami je dovolené pestovať melóny, jahody a tiež pestovať jahody a melóny. Nie každý záhradník sa môže podeliť o skúsenosti s pestovaním melónu v skleníku. Faktom je, že melóny a tekvice si vyžadujú osobitný prístup. Paradajky nemôžu rásť bez dostatočného vetrania v skleníku.

Naopak, melón a melón nemajú radi prievan. To je hlavný dôvod, prečo sa melóny a tekvice pestujú oddelene od ostatnej zeleniny. Skúsení záhradníci vo všeobecnosti nedovolia, aby bol skleník dlhodobo mimo sezóny nečinný.

Čo sa dá pestovať v skleníku v tomto ročnom období? Na odporúčanie mnohých amatérskych záhradníkov sa môžu do skleníku vysádzať sadenice zeleniny. S nástupom pružiny sa môže prenášať na zem. Tento postup bude mať priaznivý vplyv na výnos hlavných plodín.

Akonáhle sú poveternostné podmienky priaznivé, je možné sadenice poslať na záhradné záhony a v skleníku sa uvoľní priestor pre hlavné záhradnícke plodiny. Pôda je už pripravená, obrábaná, čo napomáhaRastliny rastú rýchlo a potom sa očakáva dobrá úroda.

paradajky v skleníku

Čo môžete zasadiť s paradajkami na jeseň

Zelení sa vysádzajú na jeseň, takže skleník nie je nevyužitý a používa sa celoročne. Takže ktoré susedia sú priateľské k paradajkam? Špargľa sa pestuje s paradajkami. V skleníku môže priniesť oveľa vyšší výnos ako v pôde vonku. Kombináciou výsadby týchto dvoch plodín môžete získať oveľa väčšiu plodinu a paradajky.

Fazuľa a paradajka si navyše navzájom pomáhajú v prípade, že sa výsadba vykonáva striedaním na lôžkach. V skleníku s paradajkami sa repa cíti skvele. Takéto okolie je pre nich dobré.

Repa nezasahuje do paradajok, ale paradajky môžu stránky výsadby cukrovej repy trochu stmaviť, a preto ich musíte zozbierať skôr.

V poslednej dobe sa stali veľmi populárne zmiešané výsadby: paradajky, špenát, jahody, potočnica, pikantná a petržlenová vňať. Je dôležité náležite pripraviť jalovicu. Na jeseň sa plní organickou pôdou, potom sa na jar dodatočne hnojí hnojom a nakoniec sa privádza úrodná pôda. Táto kompozícia je ideálna na pestovanie zeleniny a bylín.

S týmto prístupom je dôležité určiť, ktoré postele budú hostiť hlavné plodiny, a nechať ich prázdne alebo ich vyplniť rýchlo rastúcimi rastlinami, ako sú napríklad sadenice čínskej kapusty alebo listová repa. Môžete použiť činidlá na zrýchlený rast, potom budú mať čas dozrieť pred vysadením paradajok.

Pri výsadbe semien hlávkového šalátu, čínskej kapusty a špenátu v marci sa používajú malé nádoby, v ktorých sú piliny vopred namočené. Zároveň semená nie sú zasiate husto, pretože rastúce rastliny zostanú v nádobách dlhšie ako mesiac. Nádoby sa ukladajú do vriec, musia sa otvoriť tak, aby bol k dispozícii kyslík.

Po vyklíčení semien sa kropia malou vrstvou pôdy. Sadenice sa vyberú z vriec a umiestnia sa na otvorené miesto na parapet. Akonáhle to poveternostné podmienky dovolia, môžu byť rastliny vysadené v skleníku.

Pred výsadbou sa sadenice hojne zalievajú, čo pomáha úhľadne oddeliť kríky bez poškodenia koreňov. Je dôležité nepreexponovať sadenice v pilinách. Dlhodobý pobyt v tejto pôde zbavuje rastlinu dusíka. Pred výsadbou do pôdy by sa cesnak a cibuľky mali naliať do plytkých nádob s malým množstvom vody. V skleníku by mali byť umiestnené na jednej malej posteli tesne pri sebe. Keď príde čas zasadiť paradajky, greeny by sa už mali zozbierať.

zalievanie paradajok v skleníku

Ktoré rastliny sú najlepšie na pestovanie

Paradajky si s inými plodinami nerobia dobre. Mnoho záhradkárov ich nikdy nezasadilo uhorkami. Okolie môže byť škodlivé pre zber oboch plodín. Potrebujú vytvoriť inú mikroklímu. Paradajky potrebujú suchý vzduch s častým vetraním, je potrebné ich napojiť zriedkavo, ale hojne.

Uhorky naopak milujú vlhkosť a časté, ale nie hojné zalievanie. Môžu byť vysadené v rovnakom skleníku, ale na rôznych miestach. Keď sú uhorky umiestnené vedľa paradajok, začínajú bolieť, uschnúť a zhniť.

To isté sa stane, keď je skleník často vetraný. Okrem toho kučeravé úponky uhoriek môžu opletiť stonky paradajok, čím narúšajú ich rast. Na druhej strane paradajky z častého zalievania a vysokej vlhkosti môžu byť pokryté plesňami.

Skleníkový fenikel a hrach narúšajú rast paradajok. Zároveň je však hrach kompatibilný s uhorkami. Paradajky a zemiaky pestujte spoločne v skleníku. Zlučiteľnosť sa dá dosiahnuť iba vtedy, ak sa zemiaky pestujú zo semien. Paradajky a kapusta sa spolu nedajú dobre. Najmä jeho odrody, ako sú kaleráb a farebné.

Spôsoby umiestnenia rastlín

V prípade potreby môžete pestovať paradajky spolu s inými plodinami. Výsadba nezlučiteľnej zeleniny v skleníku je alebo nie je záležitosťou každého, existuje však východisko. Skúsení záhradníci navrhujú racionálne využívať celú oblasť skleníka a uplatňovať správnu organizáciu výsadby. Pri racionálnom prístupe môžete nielen poškodiť rast plodiny, ale tiež ju zvýšiť o 30%.

Existuje niekoľko spôsobov, ako umiestniť nekompatibilné rastliny do skleníka. Dôležitú úlohu tu zohráva samotný dizajn skleníka. Ak má dva vchody a je tu dostatok priestoru na pestovanie zeleniny, potom sa vykopajú najskôr 3 postele. Paradajky sa vysádzajú na centrálnom lôžku, pretože táto časť je najviac vetraná.

Uhorky sa nachádzajú v južnej časti skleníka a baklažány na severnej strane. Aj pri tomto prístupe odborníci neodporúčajú pestovať uhorky paradajkami. Dôvodom je skutočnosť, že starostlivosť pri ich pestovaní je úplne iná.

Ak má skleník jedno dvere a okno, rozmiestnenie sadivového materiálu je takéto: paradajky sa umiestnia oproti dverám, pričom sa oddelia od ostatných rastlín pomocou filmu. Môžete tiež použiť listy z preglejky alebo bridlice.

skleník na záhrade

Väčšina záhradníkov, ktorí používajú túto metódu výsadby, dáva prednosť filmu. Uhorky sa vysádzajú za paradajkami, za ktorými nasledujú baklažány. To znamená, že v strede sa nachádza zelenina, ktorá najviac miluje teplo a je odolná voči prievanu. Je lepšie pestovať papriku pod oknom. Táto kultúra miluje chlad.

Ak je to potrebné, je možné všetky tieto plodiny vysadiť v skleníku, ale v tomto prípade je potrebné pripraviť sa na niečo, čo je zanedbateľné, ale výnos bude naďalej klesať. Vzhľadom na to, že mnohým záhradníkom a záhradníkom je problém zlučiteľnosti rôznych rastlinných rastlín známy, začali výrobcovia skleníkov vyrábať vzory s rôznymi vnútornými úpravami.

Pri ich inštalácii na stavenisku sú odkryté vnútorné priečky a stropy. S pomocou nich môžete navrhnúť samostatné „miestnosti“ na pestovanie rastlín podľa vášho uváženia. Zároveň bude mať každá samostatná miestnosť vlastnú mikroklímu, ktorá umožní mnohým záhradníkom pestovať rôzne rastlinné plodiny súčasne, kombinovať nekompatibilné a získať celú úrodu. A potom nebude existovať dilema, čo pestovať s paradajkami.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica