Opis a charakteristika odrody paradajok

V poslednej dobe, rastúca popularita medzi skúsenými záhradníkmi získava paradajka "Lel" - nové slovo v modernom šľachtení. Paradajky sú pravdepodobne najobľúbenejšou plodinou našich letných chát. A ak v niektorých prípadoch rastú chutné, šťavnaté a aromatické, potom v iných nemilosrdne sklamú záhradníkov. Ide tu nielen o poľnohospodárske zručnosti, ale aj o kvalifikovaný výber odrôd.

Predpokladá sa, že správny prístup k výberu semien paradajok zaručuje dobrú úrodu o 50%. Preto by ste sa pri nákupe semien nemali spoliehať na náhodnosť alebo jasný obraz. Pred výberom sa odporúča starostlivo preštudovať odrodu, jej vlastnosti a špecifické vlastnosti. Ponúkame vám, aby ste sa zoznámili s osobitosťami rajčiaka „Lel“, ktorý je známy všetkým milovaným letným obyvateľom.

selektívne paradajka

Odroda rajčiaka stredne skorá „Lel“ sa odporúča na pestovanie vonku. Je to determinant, to znamená, že má obmedzený rast stoniek.

O triede

Plody dozrievajú asi 100 - 125 dní po prvých výhonkoch. Kríky tejto odrody sú dosť svieže, ale poddimenzované, dorastajú iba do 45 - 50 cm. Odborníci poznamenávajú, že „Lel“ nepotrebuje zovretie. Prvé kvetenstvo sa tvorí nad 6-7 listami a ďalšie - po 1-2 listoch. Vhodný na pestovanie na otvorenom poli aj v skleníkových podmienkach.

Podrobný popis lieku „Lelya“ sa nachádza v záhradníckych lokalitách alebo v odbornej literatúre. Plody sú hladké, lesklé, v tvare veľkej podlhovastej slivky. Farba zrelého ovocia je tmavočervená. Maximálna hmotnosť jedného rajčiaka je 70 g. Paradajky Lel rastú v zhlukoch po 7 - 9 kusoch. Výťažok z jedného kríka je asi 2 kg a chuť je vysoko hodnotená záhradníkmi. Sušina v šťave obsahuje asi 4%, celkový cukor - 1,8%.

fit charakteristika

Paradajky "Lel" sú vynikajúce ako pre čerstvú spotrebu, tak pre domáce konzervovanie. Vyrábajú chutné lecho, omáčky a šaláty.

Rastúce vlastnosti

Semená sadeníc sa zvyčajne vysievajú 50 až 60 dní pred zamýšľanou výsadbou do zeme. Odporúča sa ponoriť sa do fázy dvoch listov. Jeden štvorcový meter záhradného pozemku, spravidla sa vysadí 4 až 5 rastlín. Starostlivosť o paradajky spočíva v včasnom hojnom zalievaní teplou vodou, odstránení burín, kŕmení vysokokvalitnými minerálnymi hnojivami.

horizontálna poloha

Výhody paradajok Lel:

 • Vysoká produktivita;
 • Vynikajúca chuť, mierne sladkastá s kyslosťou;
 • Ľahká starostlivosť;
 • Nevedomosť o poveternostných podmienkach;
 • Obmedzená schopnosť formovania výhonkov;
 • Krásny vzhľad ovocia;
 • Odolnosť proti chorobám;
 • Odolnosť proti nedostatku slnečného svetla;
 • Dlhá trvanlivosť;
 • Vynikajúca prepraviteľnosť.

rastúce na plote

Je pozoruhodné, že odborníci si nevšimnú mínus odrody.

Recenzie záhradníkov o paradajkách "Lel"

 • Veľká rozmanitosť! Zasadil som to po dobu 5 rokov v rade a budem ju aj naďalej pestovať. Paradajky sú chutné, čerstvé aj solené. (Igor Ivanovich, 56 rokov, Tver)
 • "Lel" - nádherné paradajky. Pestovali sa v skleníku aj na otvorenom poli. Sú úplne nenáročné na podmienky. Pravidelné zalievanie je však nevyhnutnosťou. Mimochodom, chuť je jednoducho úžasná. Možno najlepšia známka. (Olga, 36, Izhevsk)
 • Milujem "Lel" veľmi. Kríky sú posiate paradajkami. Nevyžadujú komplexnú údržbu. Skvelé pre domáce uhorky. (Ekaterina Ivanovna, 48, Ufa)
 • Moja charakteristika týchto paradajok je najpozitívnejšia. Leto bolo chladné, iné odrody zmrzli, ale "Lel" prežil. Vďaka tomu bola moja rodina veľmi šťastná. (Alina, 34, Moskva)
 • Toto rajče odporúčam všetkým svojim priateľom! Starostlivosť je pomerne jednoduchá a výsledok prekračuje všetky očakávania! Paradajky sú vynikajúce! Voňavé, sladké a šťavnaté! (Valentina, 42, Stavropol)

stupeň Lel

 • O týchto rajčiakoch som čítal na internete. Rozhodol som sa vysadiť a ľutovať. A chutí skvele a udržuje v chladničke oveľa dlhšie ako bežné paradajky. A mojej manželke sa to páčilo. Povedala, že teraz ich zasadíme iba. (Ivan Vladimirovič, 50 rokov, Volgograd)
 • Dobré paradajky, veľmi jemná sladkastá chuť. Nakladané podľa receptu babičky - jednoducho chutné. Tiež som robil lecho, v zime - to isté. S týmito paradajkami sa všetko výborne darí. Sú to malé tajomstvo mojich kulinárskych diel. (Alla Vyacheslavovna, 47 rokov, Kaliningrad)

Ako môžete vidieť z recenzií, paradajka "Lelya f1" si zaslúži výsadbu vo vašej letnej chate. Koniec koncov, nie každá odroda paradajok môže zhromaždiť toľko pozitívnych recenzií. Preto vám odporúčame odložiť a zasadiť niekoľko kríkov Lelya na vašej záhrade v najbližšej letnej chate. A tiež chceme poďakovať chovateľom za tento zázrak agronomického myslenia.

takmer zrelé

recenzia
 1. Taťjana
  2.02.2019 13:09

  V roku 2018, paradajka Lel bola chorá s plesňou, musel som vyhodiť všetky kríky, paradajky rástli na ulici. Na zostávajúcom kríku boli dobré paradajky v chuti. Minulý rok bol vo všeobecnosti dobrý pre paradajky, veľa z nich sa zozbieralo z iných odrôd v moskovskom regióne.

  Odpovedať
 2. lada
  8.08.2019 20:37

  Výška kríkov tohto hybridu, bohužiaľ, nie je 45 - 50 cm, ale takmer jeden a pol metra. Práve som sa vrátil zo záhrady, kde mám 15 kríkov Lelia, a sám som prekvapený. pretože na jar som osobitne hľadal nenasýtené nízko rastúce odrody na otvorenom priestranstve.
  A potom som si ho kúpil.
  Výsledkom je, že vysoké kríky rastú, sú veľmi svieže, zelené, pokryté smotanovými paradajkami veľmi husto a veľkoryso, už dozrievajú a vetvy musia byť zviazané. Všimnite si, že žijem v Novosibirsku.
  Mimochodom, kolega z práce. ku ktorému som dal nadbytočné sadenice tohto hybridu, sú kríky rovnako vysoké a šíria sa.
  Chcem tiež poznamenať. že čo sa týka výnosu, Lel dobehla moju obľúbenú odrodu paradajok Dubrava, ktorá ma každým rokom potešila obrovským množstvom ovocia.
  Dobré a veľkorysé úrody pre všetkých.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica