Funkcie pestovania cherry paradajok na parapete doma

Mnoho záhradkárov rozširuje radosť z pestovania rastlín až do polovice jesene a dokonca aj v zime. Napríklad čerešňové paradajky na parapete majú estetický vzhľad a pri náležitej starostlivosti môžu prinášať ovocie po celý rok. Existuje mnoho druhov týchto rastlín v rôznych farbách. Patrí do rodiny nočných odevov, nevyžadujú veľa úsilia pri starostlivosti o nich a budú vďační za veľa ovocia. Čerstvé miniatúrne paradajky na jedálenskom stole v zime vyzerajú exoticky a majú nezvyčajnú sladklú chuť.

Ošetrovacie funkcie

Vytváranie priaznivých podmienok pre normálny rast rastlín je pre záhradkárov hlavným problémom. Ak chcete pestovať paradajky v byte, musíte si vytvoriť prostredie čo najbližšie k poľu. Pozrime sa na hlavné kritériá, o ktoré by sme sa mali najprv postarať.

Krajina

Na pestovanie paradajok potrebujete pôdu s neutrálnou kyslosťou zmiešanú s výživnými látkami, ako sú:

 • humus;
 • popol;
 • superfosfát;
 • rašelina;
 • kuracie trusky.

To stačí na pestovanie semien a pestovanie sadeníc. Vrchné obväzy na ďalšie obdobie sa vyberajú individuálne. Hlavnou vecou nie je nadmerný príjem paradajok, nadbytok živín v pôde povedie k ich akumulácii v ovocí.

Nemecký záhradníci používajú jeden trik pri pestovaní paradajok doma. Ukazuje sa, že sadenice môžu byť vysadené v obyčajných kovových vedrách. Železné ióny interagujú so zemou a inhibujú životnú aktivitu pôdnych baktérií. Výsledkom je, že rastlina netrpí neskorou plesňou a prináša lepšie ovocie.

Pred výsadbou semien sa odporúča dezinfikovať pôdu slabým roztokom manganistanu draselného alebo síranu meďnatého.

osvetlenie

Osvetlenie je dôležitým faktorom v živote paradajok. Majú veľmi radi svetlo a zvyčajne sa pripravuje ďalšie osvetlenie. Bez riadneho osvetlenia Cherry paradajky nerastú intenzívne, stonky a listy strácajú svoju bohatú jasne zelenú farbu. Vytvára sa malý počet vaječníkov a odpadnú.

Odporúča sa zvoliť špeciálne žiarovky, ktoré svietia v nasledujúcich rozsahoch:

 • Modrá;
 • zelená;
 • red.

osvetlenie pre paradajky

Môžu sa však použiť bežné žiarovky? Zahrievaním volfrámového vlákna generujú svetlo v rozsahu blízkom červenej. Fialové spektrum je pre nich prakticky neprístupné. Okrem toho žiarovky vyžarujú infračervené lúče, ktoré zohrievajú pôdu a samotné kríky, čo môže viesť k smrti rastlín.

Ako pestovať čerešňové paradajky na parapete bez použitia rôznych ovládačov teploty? Odporúča sa pripraviť svietidlá pozostávajúce z troch pásikov LED - resp. Modrých, zelených a červených.V špecifikovanom spektre vyžarujú monochromatické svetlo. Musia byť namontované vo vzdialenosti najmenej 15 - 20 cm od puzdra. Niektorí amatéri používajú spodné osvetlenie, ale to nehrá osobitnú úlohu.

Modré a červené svetlo je veľmi užitočné pri vývoji stonky a listov v počiatočnej fáze pre paradajky.

Na pestovanie ovocia je potrebné zelené svetlo. Podsvietenie sa používa vo dne v prirodzenom prírodnom cykle. Rastliny odpočívajú v noci, zahrnutie LED svetiel nie je potrebné.

teplota

Najpriaznivejšia teplota pre vývoj paradajok je v rozmedzí 18 - 22 stupňov. Jeho prekročenie alebo zníženie povedie k potlačeniu životných funkcií a smrti rastliny. Ako pestovať paradajky v byte, ak sú paradajky tak citlivé na teplotu? Preto sa na osvetlenie odporúča používať LED žiarovky. Teplota pracovnej plochy týchto zariadení nepresahuje 40 stupňov, inak jednoducho zlyhajú bez toho, aby spôsobili akékoľvek poškodenie zariadenia.

Ako pestovať

Ako si vybrať správne semená, pretože existuje viac ako tucet rôznych odrôd cherry paradajok? Všetko záleží na osobných preferenciách.

Spôsob pestovania semien sa nelíši od poľa:

 1. Semená sa umiestnia do vlhkej handričky pripravenej vopred vo vzdialenosti najmenej 1 cm od seba.
 2. Umiestnené na tmavom mieste.
 3. Udržujte požadovanú teplotu a vlhkosť.
 4. Klíči sa až do objavenia stoniek semien až do dĺžky 1-2 cm.

Pripravujeme plastové poháre alebo škatule so zeminou. Potom môžete vyklíčené semená zasadiť do vopred pripraveného prostredia. Potom ich vystavíme svetlu alebo skleníku. Organizujeme dennú starostlivosť a osvetlenie.

Rýchla kultivácia sadeníc priamo závisí od vybraného zavlažovacieho a kŕmneho programu. Zem by nemala byť neustále mokrá - to povedie k rýchlemu okysleniu pôdy a rozvoju fytofthory. Po zalievaní je najlepšie počkať, kým pôda nebude suchá, potom pôdu uvoľnite. Po chvíli vodu opäť zalejeme vodou.

V období jesene a zimy má pestovanie sadeníc svoje vlastné charakteristiky. Jednou z chýb je organizácia malej zeleninovej záhrady priamo na parapete súkromného bytu. Spod oknom a parapetmi, najmä v zime, prichádza studený vzduch, ktorý môže vážne narušiť všetky začiatky. Najlepšie je pestovať sadenice pod plastovým obalom a začať tvrdnúť pred výsadbou v improvizovanej záhrade. V tomto prípade studený vzduch nevnikne cez trhliny v okne a prievan nepoškodí zariadenie.

sadenice v kvetináčoch

Ak je to potrebné, môže sa vykonať zber sadeníc - to umožní, aby sa ostatné klíčky vyvíjali lepšie. Čerešňové paradajky nie sú izbové rastliny, na rast potrebujú viac obytného priestoru. Po vytvrdení je možné vysadiť už pripravené sadenice, ktoré vopred pripravia malú záhradu. Vhodné na sadenie sadeníc:

 1. Hlinený hrniec s hladkými hranami. Ako čerešňové paradajky rastú, závisí od odrody, niektorí obri môžu dorásť až do jedného metra. Zvyčajne je hrniec zavesený tak, aby sa puzdro netvorilo iba smerom hore, ale viselo aj pozdĺž okrajov.
 2. Bežný kovový vedro nespôsobí jeho majiteľovi ďalšie problémy. Jedinou vecou, ​​ktorú treba postarať, sú hrany. Paradajky pestované v kvetináči majú tú výhodu, že nie sú poškodené lesklým povrchom ich „domova“.
 3. Cherry môžete pestovať na parapete alebo na verande pomocou malých drevených debien. Vyberte si východnú stranu, pretože paradajky sú veľmi milujúce.

Ako vidíte, existuje najmenej niekoľko možností, všetko závisí od podmienok a predstavivosti záhradníka.

Pestovanie ovocia

Ak sú splnené všetky vyššie uvedené podmienky, je celkom možné pestovať čerešňové paradajky doma a získať dobrú úrodu. Zostáva len dohodnúť sa na rozvrhu napájania a kŕmenia a dôkladne monitorovať rast rastlín.

Počas niekoľkých dní môžu sadenice vyzerať nevzhľadne, všetky kríky boli pestované v skleníkových podmienkach a ešte sa neprizpůsobili novému prostrediu. Stonky a listy by mali postupne nadobúdať bohatú, jasne zelenú farbu.

Ak je nedostatok svetla, klíčky sa nadmerne roztiahnu a pokúsia sa dosiahnuť svetelný zdroj. Keďže boli vysadené v nezvyčajnom prostredí, je dôležité, aby ste správne umiestnili podsvietenie a hlavné osvetlenie. Ohýbaním v snahe o svetlo rastlina stráca svoju silu. Rovnomerné „umývanie“ svetlom poskytne ďalší stimul pre rast.

Ak si všimnete nadmerné predĺženie a stonky, môže to byť znak nedostatočného osvetlenia. Môže sa použiť jedna zaujímavá metóda. Ako pokus umiestnite vedľa seba dva rovnaké kríky. Listy a stonky jedného z nich jemne natrite mäkkou kefou. Listy obsahujú citlivé chĺpky, ktoré sú zdeformované. Prekvapivo rast krovia spomalí a stonka zhustne.

Ak vás unesie samotný proces starostlivosti o rastliny, bezpochyby získate vysoký výnos z cherry paradajok doma alebo v súkromnom skleníku, na verande alebo dokonca v garáži: na vás bude s náležitou starostlivosťou a pozornosťou k prírode určite čakať úspech.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica