Ako pestovať, pestovať a starať sa o paradajky na otvorenom poli

Pestovanie paradajok na otvorenom poli nie je ťažké. Paradajky nájdete v každom záhradnom lôžku, a ak je klíma viac-menej teplá, môžete zobrať slušnú úrodu. Charakteristiky starostlivosti sa môžu líšiť, všetko záleží na vysadenej odrode, poveternostných podmienkach, kvalite pôdy a ďalších faktoroch.

Pohodlie a pohodlie na trvalom mieste

Výsadba paradajok na otvorenom teréne by sa mala uskutočňovať na mieste, kde voľne vstupuje teplé svetlo zo slnka. Mnoho odrôd sa nepáči vetrom a začína spomaľovať vývoj.

Ako pestovať paradajky, aby nevznikli žiadne problémy? Malo by sa vziať do úvahy, aký druh kultúry bol vysadený v letnej chate. Neodporúča sa pestovať paradajky, v ktorých sa pestovala kukurica, paprika, zemiaky, baklažány. Sú vystavení rovnakým infekčným chorobám. Dobrému vývoju paradajok napomáha pôda, na ktorej sa pestovala mrkva, strukoviny, špenát a cibuľa.

Pestovanie paradajok na otvorenom poli začína jesenným výkopom vybranej oblasti do hĺbky 28 cm.

Je užitočné zmiešať vykopanú pôdu s humusom, vtáčími trusmi, drevným popolom alebo kompostom. Z minerálnych hnojív si môžete vybrať draselnú soľ alebo superfosfát.

Na jar (máj sa považuje za najlepší čas) môžete znova vykopať zem. Ako výživné jedlo sa môže použiť zmes drevného popola, vtáčieho trusu a síranu amónneho. Pred presadením paradajok do zeme sa vytvoria ryhy v intervaloch asi 65 cm.

Keď môžete pestovať paradajky vonku, závisí od počasia. Ak chladné počasie ešte neskončilo, je lepšie presunúť dátumy, inak dôjde k strate úrody. Zohľadňujú tiež spôsob pestovania paradajok na otvorenom poli a hranice ich dozrievania.

červené paradajky v záhrade

Vhodný druh druhov

Aby ste sa naučili pestovať paradajky na otvorenom poli, musíte si vybrať odrodu a oboznámiť sa s vlastnosťami starostlivosti o ňu. Študovaná zeleninová plodina má širokú škálu odrôd. O tom, ktoré druhy rajčiakov sú pre výsadbu lepšie, rozhoduje sám pestovateľ. Všetky sa líšia veľkosťou a odtieňmi ovocia, výškou stonky, chuťou, schopnosťou odolávať nepriaznivému počasiu alebo chorobe.

Ktoré odrody paradajok sú vhodné pre otvorené postele? Pri šľachtení berte do úvahy výšku kríka. Existujú determinanty (odrody s obmedzeným rastom) a neurčité (rast a vývoj pokračuje počas vegetačného obdobia) paradajky.

Stopky poddimenzovaných (determinantných) druhov zriedka dosahujú výšku 110 cm, najčastejšie ich výška je 60 - 70 cm. Nevyžadujú odstránenie bočných vetiev, nemusia byť zviazané.Zvyčajne majú takéto odrody krátke obdobie zrenia, takže rastlina zriedka zachytáva šírenie chorôb.

Výsadba vysokých paradajok (neurčitá) môže zapôsobiť na ich rast, ktorý niekedy presahuje značku 2 metre. Rastlina vyžaduje vytvorenie dvoch alebo troch stoniek, je nutné ich zviazať, nezabudnite odstrániť bočné výhonky včas.

Pestovanie vysokých paradajok sa začína v máji. Kedy zasiať paradajky na sadenice? Je lepšie začať s výsadbou veľkých paradajok dva mesiace pred presadením pestovaných sadeníc, čas klesá okolo konca februára. Dátumy výsadby sa môžu posunúť na začiatok marca.

Ktoré paradajky sa najlepšie vysádzajú vonku, môžu tiež určiť limity zrenia. Zrelé odrody sa môžu tešiť po 90 dňoch (odrody skorého dozrievania), 110 dní (odrody stredného dozrievania) alebo 120 dní (odrody neskorého dozrievania). Najobľúbenejšie paradajky na otvorenom teréne.

prízemný paradajky Riddle charakterizované skorým dozrievaním ovocia. Chobot je silný. Kríky dorastajú do výšky 45 cm, odroda je odolná voči chorobám a zatienená výsadba.

Medzi nízko rastúcimi paradajkami je odroda Sanka obľúbená. Plody dozrievajú skoro. Výška puzdra je iba 50 cm, vyznačuje sa vysokou produktivitou, odolnosťou voči chorobám a nachladnutím.

paradajkové kríky na otvorenom poli

Grushovka má stredne dozrievajúce hranice. Rozprestiera sa až do 45 cm. Hmotnosť ovocia môže dosiahnuť 200 g, takže musíte stonku priviazať.

Najvyššiu úrodu môžu mať odrody, z ktorých sa vytvára veľké ovocie. Ich hmotnosť môže dosiahnuť 700 g. Medzi veľkoplodé paradajky sú všeobecne známe také dobré paradajky ako Bull's Heart, Grandee, Orange King, Honey Spas, Buyan, De Barao.

Domáce sadenice

Existujú dve možnosti pestovania paradajok vonku. Výsadba na trvalom mieste sa môže vykonávať pomocou sadeníc alebo semien. Najlepšie je však pestovať paradajky na otvorenom teréne pomocou sadeníc. Doma sa sadenice pestujú a pri nástupe tepla sa presádzajú na otvorené postele.

Pestovanie sadeníc začína správnym výberom semien. Vyberajú sa iba veľké a husté semená. Výsadba paradajok nie je úplná bez predbežného ošetrenia osiva. Na šupke zŕn žije veľké množstvo húb a baktérií, preto sa odporúča nechať ich pôsobiť v slabom roztoku manganistanu draselného po dobu 30 minút.

Po dezinfekcii sa semená paradajok pre sadenice namočia do živných roztokov. Môžete použiť humát sodný, epín alebo prírodnú aloe šťavu. Tieto roztoky stimulujú vývoj rastlín.

Je lepšie pestovať paradajky v zemi, keď semená prešli stvrdnutím. Semená sa striedavo ukladajú na teplo, potom na chladné miesto. Z tohto dôvodu sa v pestovaných rastlinách vyvinie tolerancia voči kolísaniu teploty.

Mnoho skúsených pestovateľov začína klíčiť paradajkové zrná pred výsadbou sadeníc. Semená sa natierajú na vlhkú handričku, potom sa prikryjú ďalšou vrstvou látky a nechajú sa, kým sa prvé výhonky nevyliahnu.

Sadenice môžete pestovať v drevenej alebo plastovej krabici. V pripravenej nádobe s pôdou sa urobia otvory vo vzdialenosti 2,5 cm. Zasiate semená sa prikryjú fóliou, kým sa neobjaví väčšina sadeníc.

sadenice paradajok v krabici

Kedy zasadiť paradajky do sadenice? Je lepšie začať siatie paradajok na začiatku marca, ale to je, ak je chata vybavená štruktúrou s filmom. Kedy zasiať paradajky, ak nemáte zriadiť prístrešok? Je lepšie zasiať semená v posledných marcových dňoch.

Presadenie kríkov

Kedy zasadiť sadenice paradajok na otvorenom priestranstve závisí od vybraného druhu a klímy. Výsadba a starostlivosť o paradajky na otvorenom poli sa často začína 20. mája. Ak sa pôda dostatočne nezohriala, môže sa preniesť na začiatok júna.Výsadba sadeníc paradajok na otvorenom priestranstve by sa mala uskutočňovať pri oblačnom počasí bez jasného slnečného žiarenia. Ak taký deň podľa predpovede neexistuje, je lepšie počkať na večer.

Ako správne pestovať paradajky na otvorenom teréne? Odporúča sa pestovať nízke druhy paradajok v intervaloch 37 cm. Pri výsadbe stredne veľkých a vysokých paradajok by sa mal dodržať interval približne 42 cm. Hĺbka otvoru by mala byť 12 cm.

Výsadba paradajky do zeme môže byť štvorcová verzia. Priehlbiny sa vyrábajú vo forme štvorca, ktorého strany sú dlhé približne 65 cm a do jednej diery sa vysadia 2 až 3 sadenice. Ak sa výsadba sadeníc rajčiakov na otvorenom priestranstve uskutoční podobným spôsobom, potom bude v budúcnosti vhodné uvoľniť uličky. A zelenina bude dostávať výživu a svetlo v plnom rozsahu.

Ako pestovať paradajky na otvorenom teréne? Na uľahčenie procesu odstraňovania sadeníc z krabice alebo šálok, ako aj na zachovanie koreňov je potrebné dôkladne zvlhčiť sadenice. Výsadba paradajky vonku často pozostáva z nasledujúcich krokov:

  • výsadba sadeníc paradajok na otvorenom priestranstve je sprevádzaná zavedením akýchkoľvek minerálnych hnojív zmiešaných s humusom do každej depresie;
  • na pestovanie zeleniny v zemi pomocou sadeníc je potrebné otočiť pohár so sadbou hore nohami a jemne vytiahnuť stonku;
  • v jamke je potrebné zasadiť sadenice paradajok spolu s hlinenou zrazeninou, ktorá je posypaná kompostom;
  • iba korene a hlinené hrudky sú posypané zemou, stonka zostáva otvorená, môžete odstrániť niekoľko spodných listov;
  • po prekrytí kompostu vrstvou zeme sa priestor okolo puzdra mierne zhutní.

paradajkové postele na otvorenom poli

Pestovanie paradajok a starostlivosť na otvorenom poli počas prvých 10 - 14 dní zahŕňa ochranu pred horúcim slnkom a mrazom. Počas tejto doby sa vysadené kríky prispôsobia novým podmienkam a zakorenia, sú citlivé na nepriaznivé faktory. Nie je však možné presne určiť, kedy je lepšie sadenice vysadiť, preto je potrebné zatienenie v horúcich dňoch a počas chladných nocí zaklínať klíčky fóliou.

Ako pestovať dobrú úrodu paradajok, musíte poznať pravidlá zavlažovania. Po 7 až 10 dňoch môžete postele zalievať prvýkrát. V budúcnosti ju budete musieť pravidelne zalievať, ale nepreháňajte ju. Ak je veľa vlhkosti, zvyšuje sa riziko vzniku plesňovej infekcie, apikálnej a koreňovej hniloby.

Pri zalievaní sa vyhnite kvapkám vody na listoch a kvetoch. Je potrebné zalievať iba usadenou vodou v ranných alebo večerných hodinách.

Paradajky by sa mali pestovať na otvorenom priestranstve s tromi ďalšími dresingmi počas celého vegetačného obdobia. Paradajka je obzvlášť akútna, keď počas kvitnutia a plodenia potrebuje stopové prvky. Ak sa pestujú veľkoplodé odrody, vyžaduje sa väčší počet hnojív.

Môžete použiť hotový univerzálny dresing alebo ho pripraviť sami. Hlavnými zložkami sú vtáčie trus, mulleín, drevný popol, bylinné infúzie žihľavy alebo púpavy. Môžu sa použiť neštandardné prísady, napríklad zemiakové šupky, banánové šupky, vaječné škrupiny a srvátka.

Pri dodržaní schémy výsadby paradajok na otvorenom priestranstve sa môžete vyhnúť mnohým chybám, uľahčiť starostlivosť a odobrať veľkú úrodu.

Paradajky sú samoopelivé rastliny. Tajomstvom pestovania paradajok je to, že niekedy budete v tejto veci potrebovať pomoc zvonka. Na nalákanie opeľujúceho hmyzu môžete kríky zaliať špeciálnym sladkým roztokom, ktorý je vyrobený z cukru, vody alebo džemu. Medzi zeleninu môžete pestovať voniacie rastliny, ako je bazalka, horčica.

Na strane agronóma môže pomoc spočívať v trepaní kmeňa trochu dvakrát denne počas obdobia vytvárania kvetov.

Bezsemenný spôsob

Ako pestovať paradajky na otvorenom poli, ak sa semená vysádzajú ihneď? Ak ste sa rozhodli pestovať paradajky na otvorenom priestranstve so semenami, musíte si vybrať tie, ktoré by mohli zakoreniť v prírodných podmienkach. Odrody skorého dozrievania sú vhodnejšie na pestovanie rajčiakov na otvorenom priestranstve so semenami. Odrody paradajok na otvorenom priestranstve, overené agronómami, dobre zakoreňujú semená.

  1. Paradajky Volgograd sa môžu pochváliť dobrou odolnosťou voči chorobám a kolísaním teploty. Ovocie začínajú dozrievať súčasne. Priemerná hmotnosť paradajok je 110 g.
  2. Je lepšie zasadiť semená ľadovca na otvorenom priestranstve. Stále sa vyvíja aj za chladného počasia. Stonka je silná a malá, iba 60 cm.Sladké paradajky môžu vážiť 200 g.
  3. Beta Lux je skorý, vysoko výnosný druh. Výška kríka je asi 47 cm. Ovocie dozrievajú na zhlukoch po 5 kusoch, vážia okolo 50 g. Rastlina je odolná voči chladnému počasiu a závažným chorobám.
  4. Zo semien na otvorenom poli poskytuje odroda Dubok dobrý výsledok. Umožní úrodu do 85 dní po zasiatí semien. Výška stonky je asi 50 cm, je odolná voči mnohým chorobám, nenáročná na zloženie pôdy a toleruje chlad. Plody spolu dozrievajú a vážia asi 70 g.

na záhrade veľa paradajkových kríkov

Kedy pestovať paradajky na otvorenom priestranstve, ak plánujete pestovať bez sadeníc? Výsev semien v pripravenej pôde sa začína, keď sa zem zahreje, to je približne v polovici apríla. Vytvorte široké postele a pridajte humus. Oblúky sa inštalujú pozdĺž postelí, na ktorých bude potom potrebné v prípade mrazu fóliu napnúť.

Pri výsadbe semien paradajky na otvorenom priestranstve ponechajte medzi riadkami dostatočný priestor. Malo by byť 48 cm. Schéma výsadby rajčiakov spočíva v vykopávaní plytkých jám (asi 5 cm) do brázd, ktoré sa podobajú usporiadaniu šachovnice. Medzi drážkami sa odporúča ponechať interval 28 cm.

Ako správne pestovať paradajky? Do každej diery sa vysejú 3 alebo 4 semená.

Ako správne pestovať paradajky má svoje tajomstvá. Niektorí skúsení pestovatelia zeleniny namočia časť pripravených paradajkových semien do živného média. Druhá časť semien musí zostať suchá. Mokré semená lepšie klíčia, ale pod podmienkou, že vonku je teplo. Ak sú mrazy, potom môžu zomrieť, potom na záchranu prichádzajú suché semená, ktoré sú menej citlivé na nízke teploty.

Existuje ešte jeden dôležitý bod o tom, ako správne pestovať paradajky. Hneď ako sa rozvinú prvé listy vznikajúcich klíčkov, uskutoční sa riedenie. Len zrelé rastliny by mali byť ponechané vo vzdialenosti 9 cm. Druhé riedenie sa uskutoční, keď sa rozvinie piaty list. Vzdialenosť by sa teraz mala zväčšiť na 14,5 cm.

Mladé klíčky potrebujú menej zalievania ako sadenice paradajok v miestnosti. Samotný koreňový systém sa vyvíja, aby poskytoval výživu a vlhkosť. Zalievanie je potrebné iba pri dlhom a horúcom počasí.

Početné recenzie skúsených pestovateľov zeleniny naznačujú, že aj pri pestovaní paradajok semenami môžete zbierať bohatú a chutnú úrodu: „Sejeme sa už niekoľko rokov priamo na záhradných posteliach. Nie je potrebné minúť energiu na pestovanie sadeníc, všetky časti klíčku sú dobre osvetlené, koreňový systém prechádza hlboko a do strán, nie je potrebné sa potápať a stresovať rastlinu. ““

Nasledujúce akcie

Starostlivosť o paradajky v prírode sa začína od výsadby až po poslednú úrodu. Pri výsadbe paradajok na otvorenom priestranstve nie je odpoveď jednoduchá. V každom prípade sa odporúča inštalovať oblúky s filmom blízko postelí, ktoré budú chrániť pred silným vetrom a mrazom. Pri starostlivosti o paradajky vonku je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých vecí.

Zvláštnosťou pestovania paradajok na otvorenom poli je postup povoľovania, štiepania, viazania, hillingu.

starostlivosť o sadenice paradajok

V priebehu pestovania paradajok na otvorenom poli, aby Bush mal zdravú a silnú stopku a listy sú bohaté na zelenú, je potrebné pestovanie. Vďaka postupu sa tiež posilňujú korene.

Odporúča sa starostlivosť o paradajky na otvorenom teréne mulčovacím postupom - zakrytie pôdy ďalšou vrstvou. Slama, rašelina, sekaná lúčna tráva, piliny sú vhodné ako mulč na paradajky na otvorenom poli. Vrstva by nemala byť tenšia ako 8 cm.

Medzi tajomstvá pestovania paradajok patrí mulčovanie. Vďaka tomuto postupu sa vlhkosť odparuje pomalšie, udržuje teplo, nenarúša burinu a znižuje šírenie infekcií a škodcov.

Po výsadbe paradajok na otvorenom teréne, aby sa neobjavila suchá kôra, musíte medzi riadkami uvoľniť pôdu. Za najlepšie obdobie na uvoľnenie sa považuje obdobie po daždi a po zalievaní. Vďaka postupu sa prospešné stopové prvky a kyslík distribuujú rýchlejšie v celej rastline.

O rajčiaky sa musíte starať pomocou jedného postupu. Aby rastlina nerástla, ale dala všetku svoju silu tvorbe ovocia, je potrebné vykonať štiepanie. Bočné vetvy sa odstraňujú iba u vysokých odrôd paradajok.

červené paradajky na zemi

Ako pestovať vysoké odrody tak, aby sa stonka nerozpadla a rastlina sa aktívne vyvíjala? Výsadba vysokých odrôd si vyžaduje postup viazania. Niekedy však môžu potrebovať podporu aj poddimenzované. V dôsledku veľkého množstva ovocia sa môže stonka zlomiť. Trellis a siete sa používajú ako podpora. Tento postup umožňuje nielen udržiavanie stonky neporušené, ale tiež poskytuje voľný prístup vzduchu a svetla do všetkých častí rastliny.

Kolíky sú inštalované v blízkosti každého paradajkového krovia, ku ktorému musíte priviazať stonku. Viazanie sa začína od okamihu, keď sa listy odvíjajú od 4-5.

Výsadba paradajok na otvorenom priestranstve nie je náročná ani pre začiatočníkov v pestovaní zeleniny. Hlavnou vecou je dodržiavanie pokynov, dodržiavanie všetkých pravidiel a postupná práca týkajúca sa pôdy, sadeníc a starostlivosti.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica