Opis odrody rajčiaka Valya, jeho vlastnosti a výnos

Ak chcete pestovať skvelé paradajky bez toho, aby ste vynaložili úsilie na starostlivosť o kríky, táto odroda paradajok je pre vás. Odroda Valya je nenáročná na starostlivosť, ktorú vytvorili chovatelia na pestovanie v klimatických zónach Ruska, a preto je odolná proti zmenám počasia, slabému chladu a slabému teplu, rastie v posteliach a v skleníku a nevyžaduje štípanie, preto ju záhradníci často oceňujú.

Odrôdové charakteristiky

zavčas odroda paradajok určené na pestovanie v skleníku a na otvorenom lôžku. Prvé plody sa objavia 105. deň po klíčení semien. Odroda je vysoko výnosná - až 3 kilogramy rajčiakov pochádzajú z jedného kríka a až 12 kilogramov zrelého ovocia z štvorcových metrov. Vzali ho chovatelia z Vavilovského ústavu pre pestovanie zeleniny.

Krík má krátku postavu, rozširuje sa, za priaznivých pestovateľských podmienok dosahuje výšku iba 60 centimetrov, v skleníku rastie až na 80 centimetrov. Listy sú slabé, tvorba nevlastných synov je zanedbateľná. Preto puzdro nevyžaduje starostlivú údržbu. Mal by byť zviazaný iba kvôli stabilite v záhrade. Kríky plodia dobre a vyvíjajú sa, aj keď teplota klesne na 15 stupňov.

Paradajky dozrievajú spolu, krík je pokrytý malými slivkami ovocia jasne červenej farby. Jedno ovocie váži 120 gramov, ale veľké množstvo váži 80 gramov. Nezrelé plody sú takmer biele so zeleným odtieňom. Chuť je sladká bez kyseliny, v súvislosti s ovocím má 4 hniezda so semenami, dužina je šťavnatá, mäsitá. Pokožka je hrubá, takže plody sa skladujú dlhú dobu bez prasklín. Vydržia dlhé prepravy bez straty kvality.

Paradajky sú určené na morenie celého ovocia a na čerstvú spotrebu. Z ovocia sa získavajú vynikajúce šťavy a omáčky. Odroda sa pestuje aj na predaj kvôli zachovaniu kvality.

paradajkové semená

Výhody odrody

Po celú dobu pestovania týchto kríkov si záhradníci, ktorí zasadili paradajky Valya f1, zaznamenali mnoho pozitívnych vlastností odrody:

 1. Odolné voči mrazu.
 2. Včasná zrelosť.
 3. Vysoký výnos.
 4. Nenáročná starostlivosť.
 5. Udržiavanie kvality a prenosnosti.
 6. Vynikajúca chuť.
 7. Odolnosť voči chorobám.

Ako vidíte, tento hybrid má solídne výhody, a ak vezmete do úvahy, že pri raste nemusíte dôkladne sledovať kríky, zbierajte listy a nevlastné deti, potom je táto odroda ideálna z hľadiska pestovania v Rusku a susedných krajinách.

balenie semien paradajky

Poľnohospodárska technológia pestovania

Aj keď hybrid nie je nenáročný na starostlivosť, stále musíte vynaložiť úsilie na získanie bohatej úrody. Paradajky sa zvyčajne pestujú v sadeníc. Aby ste to dosiahli, musíte v marci doma pestovať sadenice.Pôda je zvolená ľahká, môžete si vziať záhradnú pôdu zmiešanú s čiernou pôdou. Pred výsadbou semien sa pôda dezinfikuje zalievaním teplým roztokom manganistanu draselného. Ak sú semená zakúpené v obchode, nemusia sa spracúvať. Pokiaľ sú semená vlastné, na jednu hodinu sa namočia do roztoku manganistanu draselného, ​​potom sa umyjú a okamžite sa vysadia do zeme.

Pretože Valya už je odolná voči za studena, nie je vhodné semená vytvrdzovať.

Semená sú zasadené do hlbokých nádob s pôdou, posypané zeminou o jeden centimeter a napojené teplou vodou. Potom sa nádoby prikryjú plastovým obalom až do klíčivosti a nechajú sa na teplom osvetlenom mieste, kde rastú.

vzhľad rajčiaka

Keď sa semená liahnu a objavia sa prvé výhonky, film sa odstráni a sadenice sa pestujú, až kým sa na kríku nevytvoria prvé 2-3 trvalé listy. Potom sa ponorí do oddelených pohárov s pôdou a umiestni sa na dobre osvetlené miesto pre ďalší rast. Dva týždne po vysadení sa musia sadenice kŕmiť. Na tento účel sa používajú organické alebo minerálne hnojivá.

S počiatkom otepľovania, keď sa teplota vzduchu zahreje až na 22 stupňov von, sa rastliny presádzajú na trvalé miesto rastu v skleníku alebo v záhradnom lôžku a naďalej rastú.

Záhradníci sadenice rastlín v skleníku dva týždne skôr ako v záhrade. Zber sa tu teda získa skôr asi o dva týždne. Po výsadbe rastliny potrebujú starostlivosť.

paradajkové kríky wal

Starostlivosť o rastliny

Na to, aby sa paradajky dobre vyvíjali, potrebujú:

 • zalievanie;
 • uvoľniť pôdu;
 • viazať na podporu;
 • burina;
 • kontrolovať hnilobu a choroby;
 • žať včas.

plstené paradajky na otvorenom poli

Charakteristiky a opis odrody hovoria, že je odolná voči suchu a za studena. Aby plody dozrievali, musia sa kríky napojiť. Procedúra sa vykonáva vo vlhkom počasí dvakrát týždenne, v suchom počasí - raz za dva dni alebo každý deň.

Plevelovanie sa uskutočňuje ako rast buriny, po každom zalievaní sa pôda uvoľní. Kríky a pôdy pod nimi hnojte najmenej trikrát za sezónu. Na tento účel používajte minerálne hnojivá, komplexné alebo jednozložkové a organické: kravské alebo kuracie trus, kompostová infúzia, humus.

Paradajky sa musia zbierať včas, aby zelené plody mali čas dozrieť. Ak zrelé ovocie visí na kríkoch po dlhú dobu, nová zelenina sa netvorí. Ak sú tieto podmienky splnené, krásne slivkové paradajky sa budú chváliť na vašom stole až do neskorej jesene.

vzhľad rajčiaka

Prehľad hybridných recenzií

Vďaka svojim pozitívnym vlastnostiam a ľahkej starostlivosti dostala odroda početné recenzie od záhradníkov po celej krajine.

Marina Pavlovna píše: „Po prečítaní popisu v obchode som prvýkrát pred piatimi rokmi zasadil paradajku Valya f1. Potom bol rok zima, na ulici rástli kríky. Myslel som, že zmiznú, ale nie, všetky rastliny nerastú dobre a kríky s paradajkami sa vyvíjajú dokonale. Výsledkom je vynikajúca úroda vynikajúcich paradajok. Odvtedy sa v mojej záhrade pestovali paradajkové kríky Valya. ““

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica