Opis a charakteristika odrody Actinidia Doctor Shimanovsky, výsadba a starostlivosť

Actinidia Dr. Shimanovsky je považovaná za jednu z najodolnejších odrôd. Je ideálny pre stredné Rusko, má chutné, sladké ovocie, ale nielen to láka záhradníkov. Táto kultúra má svetlú farbu listov, ktorá mení jej odtieň v rôznych ročných obdobiach. Takáto rastlina ozdobí akékoľvek miesto.

Odroda história

Actinidia kolomikta bola nájdená na začiatku 19. storočia. A už na konci storočia sa tieto rastliny pestovali v botanických záhradách a na jednotlivých majetkoch. Ovocie Actinidia sa podávalo iba vysoko postaveným osobám.

Actinidia Dr. Szymanowski sa objavil vďaka poľskému chovateľovi. Odroda bola pomenovaná po ňom. V roku 1995 bol tento druh uvedený na trh a už v 2000-tych rokoch sa na domácom trhu objavil vo forme sadeníc.

Opis a charakteristiky

Actinidia Dr. Shimanovsky je bisexuálny, samoopeľujúci krík typu liana. Jeho dĺžka môže byť 3 až 4 metre. Výhonky sú hnedé, tenké, hladké a lesklé.

Odroda má pestré lístie a šťavnaté ovocie. Kvetenstvo sa vyskytuje v máji alebo júni a sú zastúpené malými bielymi kvetmi. Ovocie, ktoré sa objavuje na konci augusta, dozrieva. Ich mäso je zelené so sladko-kyslou chuťou.

 liana Bush

Klady a zápory

Táto rastlina má niekoľko výhod. Môžete zvýrazniť nasledujúce položky:

 • samonosná odroda, ktorá si nevyžaduje opelenie;
 • zimná odolnosť;
 • neexistuje žiadna tendencia k chorobe;
 • schopné hrať úlohu okrasných rastlín;
 • nenáročná starostlivosť;
 • zdravé a chutné ovocie.

Tento aktinídia má aj nevýhody:

 • ľahké odhodenie ovocia;
 • nerovnomerné zrenie ovocia;
 • Vôňa mladých rastlín priťahuje mačky, ktoré nahlodávajú výhonky a užívajú si rastlinnú šťavu, je pre nich ako valeriána.

Jemnosti výsadieb actinidia

Actinidia kolomikta je dvojdomá rastlina, preto, aby mohla prinášať ovocie, je potrebné pestovať samčie aj samičie rastliny. Samec pôsobí ako opeľovanie a ovocie sa objavuje na samičej rastline.

Actinidia kolomikta

Na to, aby plodina mohla niesť 10 samíc viniča, stačí na mieste vysadiť iba 2 samčie rastliny.

Výber času a miesta

Actinidia Dr. Szymanowski miluje slnečné oblasti. Stále však nemôže byť vysadená na priamom slnečnom svetle, inak sa na listoch objavia popáleniny. Potrebuje svetlý odtieň.

Miesto pristátia musí byť chránené pred silným vetrom. Je lepšie zasadiť na východnej alebo západnej strane domu.

Najlepší čas na výsadbu je skoro na jar, keď sa zem zahreje na 5 až 10 stupňov. Okrem toho je v niektorých regiónoch Ruska dovolené pestovať aktinídie na jeseň.

Nákup sadeníc

Sadenice si musíte kúpiť v záhradných centrách alebo v špeciálnych škôlkach. Tam sa zaručuje, že sadenice prešli kontrolou. Prednosť by sa mala venovať vzorkám, ktoré dosiahli vek 2 - 3 rokov. Budú zakorenené lepšie ako ostatní. Konáre rastlín by sa mali dobre ohýbať, listy by mali byť čisté, bez škvŕn. Ich prítomnosť indikuje ochorenie krovia.

Actinidia kvety

Sadenice sa kupujú v kontajneroch. Actinidia, najmä odroda doktora Šimanovského, má krehký koreňový systém. Ak sú korene sadeníc pod slnkom alebo vetrom najmenej 10 minút, môžu uschnúť a dokonca aj zomrieť.

Príprava miesta

Dva týždne pred zamýšľaným pristátím musíte pripraviť miesto. Pôda je vykopaná, burina je odstránená a vykopané diery. Ich priemer by mal byť 50 - 70 cm. Môžete kopať priekopy hlboké 50 - 60 cm a široké 50 cm.

Na dno jamy je poslaný materiál, ktorý bude vykonávať funkciu drenáže. Na tento účel použite rozbité tehly, kamienky, štrk alebo expandovanú hlinku. Je potrebné zabrániť stojatej vode. Na drenáž sa nalieva úrodná záhradná pôda a humus. Musí byť najmenej 8 kg. Musíte tiež pridať komplex hnojív a 200 g popola. Až po usadení sa zeme začne výsadba.

Technológia pristátia

Pred výsadbou sa sadenice udržiavajú počas 30 minút v roztoku Heteroauxínu alebo Kornevinu. Tento postup zlepší tvorbu koreňov.

výsadba sadenice

Potom sa sadenice spustia do stredu jamy a pokryjú úrodnou pôdou, ktorá ju dobre vrazil. Zhora je rastlina napojená a mulčovaná. Na kompost sú vhodné humusy, suché ihly alebo iné organické látky. Prvé dva týždne prikryte aktinídiu tenkou tkaninou alebo papierom. Toto sa vykonáva na ochranu rastlín, ktoré ešte nezakorenili pred priamym slnečným svetlom.

Ihneď po vylodení aktinídií musí byť dr. Šimanovskij oplotený kovovou sieťou a vykopať ho do zeme. Chráni rastlinu pred mačkami, ktoré priťahuje vôňa aktinídií.

Nuance kultúrnej starostlivosti

Vývoj rastliny po výsadbe závisí výlučne od starostlivosti o ňu. Potrebuje správne kŕmenie, pravidelné napájanie a podporu.

Polievanie, kŕmenie a povoľovanie

Korene lianas nejdú hlboko do zeme, ale zostávajú blízko povrchu. Preto je dôležité zabrániť vysychaniu pôdy. Vodu actinidia správne zavlažujte pomocou postrekovača a rozstrekujte vodu z hadice. Procedúra sa vykonáva večer. Ak rastlina nemá vlhkosť, zbavuje sa listov.

Actinidia listy

V prvých 2 rokoch rastu aktinidia nepotrebuje kŕmenie. Potom na jar musíte do pôdy aplikovať komplex hnojív. A začiatkom jesene zmes draslíka a fosforu. Mulčovanie je tiež vrchným obväzom pre popínavé rastliny. Mal by byť vyrobený z humusu alebo rašeliny.

Okolo viniča by nemali byť žiadne buriny, odstránia sa burinou v pôde. Nie je potrebné silne uvoľňovať pôdu, pretože existuje riziko poškodenia koreňového systému rastliny.

Potreba podpory, tvorba viniča

Shimanovsky rastie pomerne rýchlo, takže ju treba okamžite po vylodení podporiť. Musí byť silný a spoľahlivý. Actinidia kolomikta žije dlho. Môžete zasadiť vinič pozdĺž plotu, získate krásny živý plot.

Po 3. roku svojho života na mieste musíte začať s tvorbou viniča. Už dospelé vinice sa orežú ročne o polovicu svojej dĺžky. Vaječník tvorí rast predchádzajúcich rokov.

Celkom zostávajú 2 až 4 konáre, ktoré prinášajú ovocie. 2 pobočky rôzneho veku na nahradenie a iba polovicu ročného rastu. Ak je rastlina staršia ako 7 rokov, malo by sa vykonať omladzovacie prerezávanie. Staré vetvy zahusťujúce rastlinu sú úplne odstránené.

Actinidia kolomikta

Takéto opatrenia pomáhajú rastline vetrať, zahriať sa na slnku, zastaviť nadmerný rast a zabrániť výskytu určitých druhov škodcov.

Príprava na zimu

V prvom roku je ešte stále zle zaliata rastlina izolovaná na zimu. Na tento účel sú vhodné suché listy zo stromov. Pokrývajú aktinídie potom, čo položili niečo, čo desí hlodavce. Nebudú ohryznúť lianu, ale radi vybudujú hniezdo v teplom lístí. Zhora sú listy pokryté vetvami alebo sieťou tak, aby neboli vetrom prenášané. Na izoláciu aktinídií sa film nemôže použiť.

Dospelá rastlina už takúto izoláciu na zimu nepotrebuje.

Prevencia chorôb a škodcov

Ak sú rastliny správne ošetrované, zriedka ochorejú. Najbežnejšími chorobami aktinídií sú huby, konkrétne:

 • múčnatka;
 • šedá a zelená hniloba;
 • phyllostictosis;
 • ramulariasis.

Pri profylaxii na jar sa vinič postrieka trikrát „Fitosporin“ s prestávkou 1 týždeň. Po ukončení kvitnutia postrekujte „Skor“ a na zimu zmesou Bordeaux 3%.

Najbežnejším škodcom je chrobák listový. Jie listy, necháva na nich iba žily. Do konca leta môže vinič opustiť úplne bez lístia. Aby ste tomu zabránili, je potrebné vinič ošetriť skoro na jar špeciálnym riešením.

Ovocie Actinidia

Húsenice motýľov tiež jedia lístie a zanechávajú v ňom veľké diery. Aby ste zabránili ich vzhľadu, musíte pôdu tesne pred kvetom aktinídií mierne uvoľniť. Tieto akcie pomôžu zničiť kukly húsenice.

Rozmnožovanie kultúry

Šimanovského aktinidia sa najčastejšie propaguje vrstvením. Na jar, keď začali kvitnúť listy, sa mladá a dlhá vetva naklonila, pripevnila kovovou konzolou a posypala zeminou. Mulčovanie zhora. Budúci rok sú oddelené od viniča a presadené na trvalé miesto.

Zber a skladovanie

Keďže plodina nedozrela súčasne, zber sa uskutočňuje niekoľkými priechodmi. Zrelé plody sa rýchlo rozpadajú, takže niektorí záhradníci ich vyberajú, ktoré ešte nie sú úplne zrelé. V takomto prípade je potrebné rozmiestniť ich vo vzduchu v tenkej vrstve, aby na ne nespadli slnečné lúče a dozreli.

zrelé bobule

Čerstvé ovocie sa dlho neskladuje, preto by sa malo okamžite spracovať alebo konzumovať.

Plody popísanej odrody aktinídií Dr. Shimanovsky obsahujú vitamín C, ktorého množstvo je omnoho vyššie ako v citróne alebo ríbezli. Obsahujú tiež mnoho ďalších vitamínov a živín. Záhradníci sa preto radi starajú o túto rastlinu a za odmenu dostávajú chutné a veľmi zdravé ovocie.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica