Opis odrôd alpských asters, pestovanie, pestovanie a starostlivosť o ne

Alpské aster milujú profesionálni pestovatelia kvetín a amatéri. Táto kvitnúca trvalka s minimálnou údržbou zdobí záhrady od jari do jesene. Záhradníci dosahujú nepretržité kvitnutie výberom správnych odrôd. Existuje ich veľa v alpskej rozmanitosti astry.

Vlastnosti odrody

Tento druh bol domestikovaný v 16. storočí. Zjednocuje skupinu bylinných trvalých prízemných rastlín. Oddenok alpskej aster je rozvetvený, horizontálny typ. Výstrely na výšku nepresahujú 30 cm Spodné konáre sú pokryté podlhovastými listami s miernou dospievaním, nad nimi lineárne, malé, sediace. Kríky dosahujú priemer 50 cm. Šírenie, aster pokrýva zem farebným kobercom, zdobí ju, zabraňuje rastu buriny a odparuje vlhkosť. Doba kvitnutia horských asters závisí od podnebia a rozmanitosti.

Jarné odrody potešia kvitnutím od mája do júna, letné kvitnú v júli a auguste. Jesenné odrody kvitnú na jeseň. Ich kvitnutie môže trvať od začiatku septembra do konca októbra.

Trvalé kvetenstvo sú jednotlivé koše. Farba okrajových kvetov je ligulate, jemná, pastelová. Môžu byť bledé alebo svetlé lila, čisto biele, lila, modré alebo fialové.

V strede sú trubkovité svetlo žlté kvety. Priemer kvetov je 4 až 5 cm a svojim vzhľadu pripomínajú harmanček. Júl a august sú obdobím dozrievania semien. Kríky sa stretávajú so zimnou zeleňou.

odrody

Odrody sa líšia z hľadiska kvitnutia, farby, veľkosti kvetov. Je ich veľa. Stojí za to spoznať tie najobľúbenejšie.

vysokohorská aster

Biele Alpy

Kríky sú kompaktné. Čisté biele koše kvetov vynikajú jasne na pozadí zelených listov.

albus

Nízke kríky - výhonky dlhé 15 - 20 cm, kvitnú od júna do júla. Kvetenstvo je oslnivo biele, krátke konáre sú husto pokryté listami.

Astra Blue

Modrá aster má veľmi jasný kvet. Farba okvetných lístkov je modrá, nasýtená. Rastlina s dobrou odolnosťou proti mrazu nemrzne pri teplote -34 ° C.

vysokohorská aster

Illyria

Farba kvetov Illyria je modrá, ružová, biela, fialová. Kríky sú nízke, rastú iba 15 - 20 cm.

Alpine Aster Pink

Rýchlo rastúca prízemná pokrývka. Veľkosť košov je 4 cm, ktorú obľubujú najmä odborníci na krajinárstvo a amatérov. Kvitnutia začína skoro, prvé púčiky sa kladú začiatkom mája.

Alpská modrá aster

Trvalá odroda s veľkým kvetom. Farba kvetov je modrá, intenzívna, veľkosť 6 cm a kríky pôsobia sviežou zelenou ružicou. Je tvorený z pretiahnutých bazálnych listov.

vysokohorská aster

gloria

Trvalka má malé rozety s priemerom 3 cm, okolo žiarivo žltého jadra sa v lúčoch rozchádzajú úzke modré okvetné lístky.

rosea

Veľkosť kvetov je priemerná - 4 cm v priemere, farba okrajových okvetných lístkov je ružová, jemná. Výška stoniek nepresahuje 30 cm.

Astra vytrvalá zmes

Kvety tejto odrody sú veľké, polodvojité, rôznych svetlých farieb. Vytrvalá zmes sa vyberie, ak potrebujete vytvoriť viacfarebnú kompozíciu.

vysokohorská aster

Goliath

Astra Goliath kvitne v júni. Kvety (priemer 6 cm) kvitnú po celý mesiac. Sfarbenie košov vo svetle fialových odtieňoch. Sú ozdobené miniatúrnymi kríkmi 20 cm. Goliáš je vysadený na alpských sklzoch.

ruber

Červeno-ružová farba kvetov, nezvyčajná pre alpských asterov. Veľkosť košov je priemerná. Priemer môže byť až 4 cm.

Superbus

Kríky nízke 30 cm sú pokryté malými lila-modrými kvetmi. Ich veľkosť nepresahuje 3,5 cm.

vysokohorská aster

Šťastný koniec

Bohaté kvitnutie trvá od mája do júna. Kríky sú nízke (20 - 30 cm), pokryté jasne ružovými kvetmi strednej veľkosti.

Dunkle schone

Kvety majú krásnu fialovú farbu, dosahujú priemer 3,5 cm a sú vysadené na nízkych stonkách 30 cm.

Výsadba a pestovanie rastlín

Príprava pôdy sa redukuje na hĺbkové vykopávanie (30 cm), odstraňuje korene trvalých burín, zvyšuje úrodnosť a normalizuje úroveň kyslosti. Za týmto účelom sa dostávajú do hĺbky:

 • superfosfát 2 až 3 lyžice. l.;
 • humus (vermicompost, kompost) 3 kg / m²;
 • 1 polievková lyžica. dolomitová múka.

vysokohorská aster

Vyberajú si slnečné miesto, kde dážď a topená voda neostanú. Alpská aster sa pestuje priamym výsevom semien do zeme a sadením.

Zo semien

Semená alpínskych asterov zle vyklíčia. Zbierajte ich po odkvitnutí. Pred zimou sa vysádzajú v skleníku s úrodnou pôdou. Nie sú pochovaní. Posypte humusom (1 cm). Skleník na jar je pevne pokrytý filmom (sklo), aby sa vytvoril skleníkový efekt.

Sadenice sadenice vysadené na jeseň, potápanie. V čase transplantácie by mali mať 2-4 pravé listy. Kvitnutie možno očakávať v druhom roku po vysiatí. Semená alpských asterov sa môžu vysiať na otvorenom priestranstve v máji. Túto metódu praktizujú pestovatelia kvetín žijúci v južných oblastiach. Semenáčik je vhodný pre mierne podnebie.

semená aster

sadenice

Semená alpských aster sa vysievajú na sadenice od marca do apríla... Vhodná pôdna zmes, zložená zo záhradnej pôdy, piesku, rašeliny a humusu, v pomere 1: 1: 1: 1. Semená sú pochované 0,5 cm a sú pokryté humusom. Nádoba je pokrytá fóliou.

Vo fáze 2-4 lístia sa sadenice ponoria do samostatných pohárov. Kontajnery sa pripravujú na výsadbu:

 • dno je vyrobené v spodnej časti;
 • Vyleje sa expandovaná hlina;
 • vyplňte pôdou.

Sadenice sa prikryjú priehľadnými plastovými fľašami, ktoré vopred odrezali spodok. Starostlivosť o sadenice zahŕňa polievanie, kŕmenie biostimulanciami, doplnkové osvetlenie.

vysokohorská aster

Čas nástupu

V máji sa sadenice sadeníc vysádzajú na stále miesto. Týždeň pred transplantáciou sa prispôsobia podmienkam na ulici. Vykonajte popoludní na dvor alebo na balkón. Zahrnutý je prvý rok výsadby vysokohorských asters.

Starostlivosť o rastliny

Alpská aster nestráca svoj dekoratívny účinok po dobu 5-7 rokov, ak sa o ňu stará minimálna starostlivosť. Trvalky sa napájajú hojne (3 vedrá na 1 m²), ale nie často. Zamokrenie znižuje imunitu a spôsobuje plesňové choroby.

Počas sezóny sa pôda v kvetinovom záhone uvoľní do hĺbky 4 cm, burina sa odstráni, kríky sa rozprestierajú.

Pomáha to posilňovať koreňový systém, zlepšovať výživu. Alpské aster nemá rád dlhodobé sucho. Kvety strácajú svoj dekoratívny efekt, uschnú a sú suché. Počas kvitnutia sú vyrezávané vyblednuté kvetenstvo.Pred začiatkom mrazu sa sušené výhonky orežú a pôda sa rozdrobí humusom.

vysokohorská aster

Hnojenie a kŕmenie

Vrchný obväz stimuluje hojné a dlhé kvitnutie. Konajú sa trikrát za sezónu:

 1. Na začiatku vegetačného obdobia sa do 10 litrov vody odoberie 10 g síranu draselného, ​​20 g karbamidu a 50 g superfosfátu.
 2. Granule superfosfátu a síranu draselného sa zavádzajú v čase púčikového vzhľadu, každý sa odoberá pri 50 g / m2.
 3. Zopakujte predchádzajúci vrchný obväz na vrchole kvitnutia.

Rozmnožovanie rastlín

Alpská aster sa ľahko vegetatívne rozmnožuje. Najjednoduchšou možnosťou je rozdelenie materskej kríky. Urobte to na jar. Predpripravte miesto pristátia. Bush je vykopaný, koreňový systém je oslobodený od zeme a je rozdelený do niekoľkých častí.

vysokohorská aster

Delenki sa presádzajú do pripravených otvorov a napojia sa. Pôda okolo kríkov alpských asterov je posekaná ihlami, zhnitými pilinami alebo suchou trávou. Reprodukcia drahých elitných odrôd sa vykonáva odrezkami. Táto metóda vám umožňuje zachovať všetky odrodové charakteristiky trvalky.

Pri odrezkoch zoberte hornú časť výhonku (6 - 8 cm) vysokohorskej aster. Hlavnou podmienkou sú 2 rastové body v odbore. Vysadené v skleníku. Je naplnená zmesou rašeliny, záhradnej pôdy, piesku, popola. Rezy sa prehlbujú do zeme o 4 cm a pomocou filmu vytvárajú príjemné skleníkové prostredie. Po mesiaci sa na odrezkoch objavia mladé korene. Sadenice sa presádzajú do záhrady.

Choroby a škodcovia

Všetky odrody vysokohorských asters sa vyznačujú stabilnou imunitou. Ohniská múčnatky sú vyvolané chybami vo vlhkom počasí a starostlivosti:

 • nadmerné zalievanie;
 • zosilnené uloženie;
 • zle zvolené miesto pristátia.

vysokohorská aster

Na preventívnu liečbu trvaliek sa používa liek Topaz. Okrasné rastliny sa ošetrujú dvakrát. Obe pred kvitnutím. Spotreba finančných prostriedkov na 10 l vedro vody - 2 ml. Choré kríky alpských asters na jeseň sa postriekajú roztokom síranu meďnatého (10 l 50 g). Výstrely sú rezané na úrovni zeme, sú spálené. Pôda sa zalieva roztokom Fitosporin-M.

Kombinácia s inými rastlinami

Na záhradných posteliach slúži ozdobne kvitnúce trvalka ako vynikajúce pozadie pre letničky. Bohatá farebná paleta odrôd alpskej aster vám umožňuje vytvárať vynikajúce skupinové kompozície v modrej, fialovej alebo fialovej farbe.

Napríklad, fialová kvetina alpského asteru Dunkle Chenet slúži ako nádherné pozadie pre žltozveté rastliny:

 • obrubníky;
 • euforbia cypress a multiflower;
 • bod loosestrife.

vysokohorská aster

Na vysokohorských kopcoch sa vysadí trvalá vysokohorská hviezdica vedľa rozchodníkov (veľké, výrazné). Jeho pôvabné kvety dobre ladia s jemnými fialkami a veľkými kvetenstvo dlho kvitnúcich muškáty. Kvitnúce alpské aster vyzerá priaznivo na pozadí dekoratívnych listov badanu. Zvyšuje dekoratívne vlastnosti japonskej špirály, čučoriedky tmavej, bielej dereny.

Alpská aster v krajinnom dizajne

Profesionálni krajinári radi začleňujú do svojich kompozícií trvalú vysokohorskú hviezdu. Nezabudnite na ňu a amatérskych záhradníkov. Používajú ho mnohými spôsobmi. Hlavný rozsah aplikácií pre vysokohorské astry:

 • návrh umelých rezervoárov;
 • ozdoba hraníc;
 • pridanie skupinových kompozícií okrasných kríkov;
 • skalnaté kopce;
 • skalky;
 • záhradné postele.

Popularita vysokohorských hviezd sa v priebehu rokov neznížila. Ľahká údržba, veľký výber odrôd, bohaté farby, dlhé kvitnutie. Toto je len malý zoznam výhod, vďaka ktorým sú trvalky príťažlivé pre pestovateľov kvetín na všetkých úrovniach.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica