Opis a charakteristika ročných astry, výsadby a vlastnosti starostlivosti

Jednou z najbežnejších a najobľúbenejších kvetín, ktoré naši záhradníci tak veľmi milujú, je ročná aster. Je úžasné, koľko odrôd je prezentovaných. Odrody sa líšia tvarom, veľkosťou kvetu a úžasným farebným rozsahom. A hlavnou črtou Callistefusu je úplná nenáročnosť, ktorá umožňuje aj začiatočníkom pestovať kvetinovú záhradu.

Opis a charakteristika ročných astry

Ročné astry majú charakteristické výhody, ktoré ich odlišujú od trvaliek a iných podobných kvetov:

 • veľká rozmanitosť;
 • vyberavý o pôdnych podmienkach;
 • rastlina rýchlo dosiahne fázu kvitnutia;
 • pri vytváraní kríka nie je potrebné sa starať;
 • kvitnutie trvá dlho, až 50 dní;
 • prežije krátkodobé mrazy.

Odrody kvetov

Teraz existuje asi 40 skupín ročných astry a viac ako štyri tisíce odrôd. Rastliny sa zvyčajne klasifikujú podľa:

 • bush rast;
 • usporiadaním kvetenstvo;
 • za účelom pestovania.

Dôležité! Pred zakúpením semien je nevyhnutné sa ubezpečiť, že uvedená odroda zodpovedá obsahu. Semená a sadenice by ste preto mali kupovať iba od dôveryhodných predajcov.

aster ročne

kytice

Ako už názov napovedá, pestuje sa asterová kytica, ktorá vytvára živé kytice. Má strednú výšku a hojne kvitne. Odporúča sa zasiať semená na konci marca a po objavení prvých výhonkov je možné ich vysádzať na otvorenom poli podľa schémy 5x5. Sadenice sa môžu presunúť na kvetinové záhony v polovici mája v júni.

vojvodkyňa

Jednoročná aster s veľkou veľkosťou, vynikajúca pre chov v domácnosti. Priemerná výška kríka dosahuje 30 centimetrov, obvod kvetov je od 7 do 12. Kvety sa často pestujú na parapetoch, v kvetináčoch a nádobách. Rastlina je odolná voči krátkym mrazom a kvitne až do stabilných silných mrazov.

aster ročne

Bush rez

Rezanie aster má naopak veľký rast, až do 75 centimetrov a malé kvety (nie viac ako 5 centimetrov). Bush kvitol aster kvety prekvapivo dlho - od júna do septembra. Pestované na otvorenom poli. Astra je rezistentná na klimatické zmeny a rôzne choroby. Pestujú sa výlučne v sadeníc.

ihla

Aster Eagle je vysoká rastlina s mohutnými dvojitými kvetenstvami.Rastlina kvitne neskoro, obdobie trvá od polovice augusta do silných mrazov. Životnosť rezanej kvetiny je 2 - 3 týždne. Pri odchode je potrebné zabezpečiť určité množstvo slnečného svetla a úplne odstrániť stagnáciu vlhkosti v pôde.

aster ročne

pivonka

Úžasne krásna Astra Pionovidnaya má stabilné kríky, ktoré pripomínajú kužeľ (zosilnený na dne, riedený na vrchu). Kvety sú veľké - až 10 centimetrov, majú guľový tvar. Kvitne dlho - od polovice augusta do konca septembra. Odporúča sa sadenie metódou sadenice.

ružovkastý

Astra Rosovidnaya sa vyznačuje príjemným ružovým kvetenstvom a výškou kríkov (60 - 70 centimetrov). Tvar puzdra je stabilný, kónický. Kvetenstvo na jednej rastline - do 25 kusov. Najobľúbenejším predstaviteľom odrody je Lady Coral. Zachováva dekoratívny vzhľad vo všetkých klimatických podmienkach.

aster ročne

Pazúr

Klasická stredne veľká aster je populárna v Strednej Ázii. Skvelé pre mestské postele a kvetinové záhony. Príjemné pre oči od júla s hustými listami a rozširujúcimi sa radiálnymi kvetenstvami. Má mnoho odrôd: Fire King, činčila, Jewel, Carmelita.

chryzantéma

Charakteristickým rysom tejto odrody aster sú veľké kvety so širokými, špicatými lístkami. Počas kvitnutia je rastlina ľahko zamieňať s chryzantémou, ale stredné kríky (až 60 centimetrov) a úžasný jas kvetín vám nedovolia zamieňať sa. Rastlina sa vyznačuje viacerými kvetmi a dlhou skladovateľnosťou.

aster ročne

Venichnaya

Vysoký výber ročných hviezd sa týka skorého kvitnutia. Kvetenstvo sú froté, zhutnené, s mnohými okvetnými lístkami. Odroda sa často používa na zdobenie kvetinových záhonov a letných chát.

guľový

Aster Globular - najokázalejší zo všetkých kríkov. Rastlina je stredne veľká, s malými jasnými kvetenstvami. Kvety úplne pokrývajú kmeň a vytvárajú úžasnú kupolu. Sférická hviezdica sa nepoužíva v kyticiach, ale rastlina na mieste vyzerá skvele.

aster ročne

Pristátie

Pre ročnú hviezdu, rovnako ako pre každú inú rastlinu, hrá pôda pre výsadbu najdôležitejšiu úlohu. Preto odborníci odporúčajú pripraviť pôdu na jeseň: vykopať, navlhčiť, nasýtiť hnojivami. Aster môže byť vysadený dvoma spôsobmi: sadenice a bezohľadné.

Metóda sadenia

Semenáčiková metóda zahŕňa výsev semien v špeciálnych boxoch a až potom, čo sa objavia prvé listy, môže byť rastlina vysadená na otvorenom teréne. Metóda sadenice poskytuje ochranu pred možnými zmenami v klimatických podmienkach a umožňuje vám poskytnúť náležitú včasnú starostlivosť.

aster ročne

Bezsemenný spôsob

Semená sa môžu vysádzať aj na otvorenom priestranstve počas zimy, je to však riskantné. Pokiaľ sú semená v pôde, nie sú v nebezpečenstve, ale klíčiace rastliny môžu zamrznúť. Po vzhľade druhého zosilneného listu sa odporúča riedenie s výpočtom vzdialenosti 15 centimetrov medzi kríkmi.

Starostlivosť o aster

Ročné astry sú veľmi nenáročné rastliny, a preto si nevyžadujú osobitnú starostlivosť. Spočiatku je potrebné zabezpečiť úrodnú pôdu a včasné zalievanie. Niekedy sa odporúča vykoreniť postele, aby sa zlepšil estetický vzhľad. A ak budete kŕmiť rastliny 1-2 krát, potom kvetenstvo bude väčšie a stonky sú stabilnejšie.

aster ročne

zalievanie

Prebytočná voda škodí ročnej asteri, takže zalievanie by malo byť mierne. Pre rastlinu neexistuje štandardný režim zavlažovania, vypočítava sa na základe absorpcie pôdy.

Dôležité! Stagnácia vody v pôde by nemala byť povolená - to sú najlepšie podmienky na výskyt hniloby.

umelé hnojivo

Pri aplikácii hnojív pre ročné astry sa odporúča postupovať podľa nasledujúcej schémy:

 1. 2,5 týždňa po vysadení sadeníc do zeme je potrebné hnojiť rastliny štandardnou sadou minerálnych obväzov. Množstvo sa vypočíta takto: 50 gramov na meter štvorcový.
 2. V počiatočnej fáze vzniku púčikov môžete pridať ďalšiu časť hnojív obsahujúcich draslík a fosfor.

aster ročne

Uvoľnenie a mulčovanie

Dôležité! Vyhnite sa tvorbe kalenej pôdnej kôry v koreňoch Callistephus. Z tohto dôvodu sa odporúča uchýliť sa k povoľovaniu a mulčovaniu.

Avšak korene hlboko nepochovajte. Počas tohto postupu tiež môžete ľahko odstrániť zbytočné buriny.

Starostlivosť o astry po odkvitnutí

Pretože sú astry letničky, nie je potrebné počítať s dlhým životom kvetu, ale veľa z nich pestuje osivo samo. Z tohto dôvodu sa neodporúča zbaviť kvetenstvo, ale počkať, kým sa objavia semená. Zbierajte ich a až potom sa zbavte kríkov. Je dôležité zachytiť koreňový systém, aby nezasahoval budúci rok.

aster ročne

Choroby a metódy ich liečby

Choroby, ktoré často postihujú každoročné astry:

 1. Fusarium vädnutie.
 2. Neskorá pleseň.
 3. Hrdza.
 4. Špinenie.
 5. Hnedá hniloba.

Mnoho záhradníkov zastáva názor, že je ľahšie ničiť infikované rastliny a pestovať nové, ako ich ošetrovať. Symptómy sa však objavujú, keď je v pôde nadbytok dusíka alebo vlhkosti. Pokles ukazovateľov často stačí na úplné zotavenie.

aster ročne

Škodcovia a metódy ich ničenia

Hlavnými škodcami ročnej hviezdy sú:

 • oraný slimák;
 • obyčajný earwig;
 • slnečnica;
 • slumbing penny;
 • lúčna chyba.

Špeciálne prostriedky na spracovanie, základné kopanie a spracovanie hraníc vápnom úspešne pomáhajú v boji proti škodcom.

Možné ťažkosti pri pestovaní astry

Ročný astri sú nenáročný a pre záhradníkov nespôsobujú ďalšie ťažkosti. Niekedy však môže byť ťažké nájsť režim zavlažovania. Pri vysokom zanedbávaní kvetinových záhonov je tiež ťažké zbaviť sa buriny a nadmerných výhonkov rastlín. Krása kvetinovej záhrady však stojí za to.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica