Opis odrôd hniezdovitých, spôsobov rozmnožovania a pestovania

V ruských záhradách je ťažké nájsť vres astera. V Rusku to nie je príliš populárne. Pestovatelia kvetín v USA a Kanade však milujú tento trvalok pre jeho nenáročný charakter, odolnosť proti mrazu a dekoratívny účinok. Na jeseň zdobí záhradu bohatým rozkvetom, napĺňa ju jemnou vôňou.

Popis kvetov

Heather aster sa vyskytuje prirodzene v Severnej Amerike. Odroda kombinuje viacročné bylinné rastliny, ktoré kvitnú od septembra do novembra. Kríky sú tvorené z dlhých (70 - 100 cm) rozvetvených výhonkov, lysých alebo dospievajúcich. Stonky sú po celej dĺžke pokryté listami. V hornej časti sú zúbkované, malé (až 1,5 cm dlhé), striedavé. Dole, až 6 cm dlhé, pazúrované, tvrdé. Kríky vyzerajú nadýchané kvôli hustému tmavozelenému lístiu.

Heather aster patrí k mrazuvzdorným (do -35 ° C) pôdnym porastom. Kríky sú agresívne. Rýchlo rastú na šírku a vyzerajú ako guľa. Na udržanie dekoratívnosti záhradných kompozícií je potrebná kontrola.

Kultúra patrí k malokvetým druhom. Priemer kvetov (košov) nepresahuje 1 cm a má tvar zvončeka. Okrajové plátky sú špicaté, kopinaté, usporiadané do 3 radov. Farba je biela, modrá, ružová.

Stred je žltohnedý alebo hnedý s červeným podtónom. Na vrchole kvitnutia (september - október) sú husté pyramidálne (oválne pyramídové) kríky pokryté súvislým kobercom malých kvetov. Semená sú stredne veľké, ploché a nemajú čas dozrieť kvôli neskorému kvitnutiu.

aster heather

Odrody aster teriflorus

Medzi výhody trvalej rozmanitosti asterov patrí hojné kvitnutie, ktoré môže trvať až 2 mesiace. Tvar kríkov u mnohých odrôd vresovcov sa plazí. Túto kvalitu používajú dizajnéri krajiny. Kultúra je obsiahnutá v kompozíciách, ktoré vyžadujú pôdny pokryv, popínavé rastliny.

Ružový mrak (Ružový mrak)

Guľovité kríky počas kvitnutia (od septembra do novembra) sú zakryté svetloružovými malými košmi. Mrak Aster heather Pink si zachováva svoj dekoratívny účinok až do mrazu.

aster heather

Snehová návnada

Názov je pravdivý. Počas kvitnutia sú malé kríky (10 cm) snehové návnady pokryté mnohými bielymi kvetmi a pripomínajú pokrývku snehu. Záhradníci zasadia lavínu na skalnatých kopcoch. V lete tvorí hustý koberec tmavozelenej farby, kvitne bližšie k jeseni.

Herbstmyrthe

Hybridná forma s výhonkami až do 1 m. Kvetenstvo je biele-fialové, malé, s priemerom 10 mm. Jadro kvetov je žlté s vínovým podtónom. Herbstmyrthe začne kvitnúť v septembri. Dokončenie za 1,5 mesiaca.

aster heather

Erlkönig

Stred je jasne žltý, okrajové okvetné lístky sú svetloružové. Kríky prízemia s rozvetvenými výhonkami dlhé 1 m. Erlkonig kvitne 2 mesiace od začiatku septembra do novembra.

Modrá hviezda

Plazivá odroda vresovitých. Výška kríka je priemerná - 70 cm.V priebehu kvitnutia sa modrá hviezda podobá vresu a zakrpateným ihličnanom kvôli malému ihlovitému lístiu. Kvitnutie trvá od augusta do prvého mrazu. Kvety sú bledomodré.

aster heather

Dáma v čiernom

Táto odroda sa vyznačuje neobvyklou farbou listov. Je tmavo zelená a miestami tmavo fialová. Kvety sú malé, biele s ružovo-hnedým stredom. Lady in Black sa používa pri skupinových výsadbách ako ozdobné plodiny na zakrytie pôdy.

Golden Spray

Kríky sú hustého, pyramidálneho tvaru. Stred je žiarivo žltý, kontrastujúci s bielymi okrajovými lístkami. Kvety sú malé.

aster heather

rastúce

Všetky odrody heather aster milujú slnko alebo ľahký čiastočný tieň. Všetky pôdy sú pre ne vhodné, s výnimkou ílových a podmáčaných pôd.

Zo semien

Vresové sviece, pestované zo semien, začínajú kvitnúť v druhom roku života. Vysievajú sa na jar alebo pred zimou. Rašelina a humus sa pridávajú do pôdy. Semená aster sa vysiali do drážok do hĺbky 1 cm a hrebeň sa prebral humusom alebo kompostom.

Na jar sa do konca druhého týždňa objavia výhonky vresu hnedého. Pestované sadenice sa riedia (potápajú), ponechávajúc medzi nimi vzdialenosť 15 cm a na jeseň sa presádzajú Astry.

semeno aster

sadenice

V prípade sadeníc sa v marci zasejú semená hniezda. Najskôr sa klíčia vo vlhkej handričke. Vysadia sa v spoločnom obale (nádobe, škatuľke). Semená sa zakopajú o 0,5 cm, nádoba sa prikryje fóliou a udržuje sa v teple (20 ° C).

Potom, čo sa objavia klíčky vresovcov, sa odstráni film a škatuľa sa prenesie na svetlé miesto. Počas obdobia rastu sadenice sa teplota vzduchu udržuje na +18 ° C počas dňa, na +15 ° C v noci. Sadenice vresu vresového sa potápajú vo fáze tretieho listu.

Štandardná starostlivosť:

 • zalievanie;
 • vytvorenie optimálnej mikroklímy;
 • kŕmenie komplexnými hnojivami.

aster heather

pristávacia

Sadenice vresovcov sú považované za pripravené na transplantáciu na nové miesto, keď sa na nich vytvorí 6 listov a výška dosahuje 7 cm. Po ďalších 2 týždňoch sú kalené, potom sa rýchlo prispôsobia podmienkam otvoreného terénu.

Výber sedadla

V tieni je kultúra často chorá. Vďaka oslabenému imunitnému systému je často napadnutý hmyzom. Bohaté kvety potešia vres aster, vysadeného na slnečnom mieste. Calendula je považovaná za dobrého predchodcu trvalky.

Kvetinárstva neodporúčajú výsadbu aster po tulipány a gladioli. Záhradníci na vedomie, že rastliny vysadené v južnej časti záhrady kvitnú skôr a hojnejšie kvitnú.

aster heather

Príprava pôdy

Najlepšie zo všetkého je, že vres aster rastie na hlinenej pôde, oplodnená pred výsadbou. Organické látky (humus) sa zavádzajú do pôdy. Nezabudnite na štandardnú sadu hnojív:

 • superfosfát;
 • draselná soľ;
 • karbamid (iba na jar).

Kyslosť sa redukuje dolomitovou múkou. Zvýšená vlhkosť je regulovaná vrstvou sutiny alebo iného odtoku.

aster heather

Pravidlá výsadby

Sadenice sa vysádzajú na otvorenom priestranstve v máji. Udržujte interval 15 - 25 cm a medzi dvoma radmi najmenej 0,5 m. Po výsadbe sa jamky napojia a mulčujú humusom. Počas prvého týždňa nie je vresová vresa napojená.

Sadenice hniezda aster vysadené v zamračenom dni sa zakorenia rýchlejšie. Ak sú dni slnečné, kvetinový záhon je pokrytý agrospanom, kartónom alebo iným užitočným materiálom, ktorý neumožňuje prejsť slnečným žiarením.Prístrešok sa odstráni 3. až 3. deň.

Ako sa starať o vres aster

Vres Astra si vyžaduje minimálnu údržbu. Pri správnom výbere miesta a výplne pôdy vytrvalá kvetina vytrvalo rastie po dobu 5 rokov podľa nasledujúcich pravidiel:

 • zalievanie, keď vyschne ornica;
 • plytké uvoľnenie;
 • odstránenie buriny;
 • prerezávanie vyblednutých kvetenstvo.

aster heather

Technika šľachtenia a zber osiva

Vres aster sa pestuje vegetatívne a semenami. Je ťažké získať vlastné semeno. Aby dozreli, musí uplynúť najmenej 50 dní od rozkvetu. V miernom podnebí v otvorenom teréne je to nereálne.

Seeds

Semená vresu vresu získajte dvoma spôsobmi. Jedna možnosť je jednoduchá na implementáciu, ale nezaručuje klíčenie, druhá z hľadiska intenzity práce je nákladnejšia, ale umožňuje vám získať vysoko kvalitný materiál pre osivo:

 1. Pred prvým mrazom odrežte kvetenstvo. Dajte na parapet. Počkajte, až semená dozrievajú.
 2. Vykopať krík. Vložte ho do hrnca alebo vedra. Priveďte do miestnosti, kde teplota nestúpne nad +20 ° C. Zabezpečte závodu primeranú starostlivosť a osvetlenie. Zbierajte zrelé semená.

aster heather

výstrižky

Táto metóda umožňuje zachovať odrodové charakteristiky. Astry môžete rezať celé leto. Na zakorenenie v záhrade si pripravte malý hrebeň, naplňte ho zeminou, rašelinou, pieskom (2: 1: 1). Algoritmus na šírenie astry pomocou odrezkov:

 1. Odrežte 7 cm vrchnú časť snímky.
 2. Rastlina v skleníku, prehlbovanie 3-4 cm.
 3. Mrholenie.
 4. Zakryte hrebeň fóliou.
 5. Po mesiaci sa sadenice môžu znova vysadiť.

aster heather

Rozdelením puzdra

Týmto spôsobom sa množia kríky asterov vo veku 3 až 4 rokov. Musia byť presadené na nové miesto. Rozdelenie kríkov sa uskutočňuje na jeseň:

 • puzdro je zo všetkých strán podkopané;
 • podzemok s nožnicami na prerezávanie je rozdelený na časti;
 • delenki sú uložené v pripravených dierach, napojené.

Pred samotným mrazom sú kríky zakryté. Na tento účel sa používajú agrospan, lutrasil alebo organické krycie materiály (smrekové konáre, slama, listy).

aster heather

Choroby a škodcovia

Trvalka je zriedka chorá. Choroba môže byť spôsobená nedostatočnou starostlivosťou alebo katastrofami počasia. Dekoratívnosť vresu vresu môže trpieť hmyzom:

 • háďatká;
 • pavúkový roztoč.

Listy postihnuté nematódami sú odrezané a zničené. Aster je zachránený z roztočov pomocou infúzie cibuľových šupiek alebo ošetrením insekticídom.

Heather aster rastúca v tieni a nedostávajúca náležitú starostlivosť je náchylná na plesňové infekcie:

 • múčnatka;
 • šedá hniloba;
 • prstencové špinenie.

aster heather

Choré rastliny sa ošetria síranom medi (šedá hniloba), "Fundazol" (špinenie).

Aplikácia v krajinnom dizajne

Vres aster je cenený ako plodina pokrývajúca pôdu. Používa sa v skalky, parkové oblasti v kombinácii s ihličnanmi. Nízko rastúce odrody sa vysádzajú vedľa klinčekov Iberis. Vysoké odrody dobre padajú s rudbeckiou a okrasným rebríčkom.

Jednotné výsadby vresu aster vyzerajú dôstojne a krásne. Dizajnéri dávajú sviežem kríky správny geometrický tvar (guľa, kužeľ). Dekoratívna trvalka vysadená v záhrade ju zdobí mnoho rokov bez toho, aby si vyžadovala veľkú údržbu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica