16 odrôd a druhov badanu s pravidlami opisu, výsadby a starostlivosti

Pri záhradných pozemkoch sa stále viac používajú bylinné kríky. Jednou z požadovaných výsadieb je trvalka badan, ktorá sa vyznačuje veľkolepým vzhľadom a relatívnou nenáročnosťou v starostlivosti. Jeho nespornou výhodou je zachovanie dekoratívneho účinku až do konca jesene. V prírode existuje 10 druhov badanu, z ktorých každá vyniká svojou individualitou, sfarbením.

Stručná charakteristika rastliny

Domovinou trvalých byliniek badan je Ázia. Tento jasný predstaviteľ rodiny Kamnelomkovye preferuje rast a vývoj na lúkach, nížinách, skalnatom teréne.

Badan má silný koreňový systém, má tmavohnedú farbu a priemer 3,5 cm. Dĺžka odnože môže dosiahnuť niekoľko metrov. Podzemná časť Badanu je vysoko rozvetvený podzemok s veľkým počtom lalokov umiestnených blízko povrchu pôdy.

Hĺbka stonky dosahuje výšku 15 - 50 centimetrov. Na ňom nie sú žiadne listy, je maľovaná ružovo-červená. Listové listy sú okrúhle alebo do značnej miery eliptické. Priliehajú k sebe a vytvárajú veľkú bazálnu ružicu.

V jarno-letnom období je farba listov tmavo zelená a na jeseň - červená. Dĺžka doštičiek je 3 až 35 centimetrov a šírka je 2,5 až 30 centimetrov. Malé kvety bez listnatých listov sa zhromažďujú v hustých kvetoch paniculate-corymbose. Kvety majú priemer asi 2 centimetre, ich farba závisí od typu badanu. Rastlina kvitne v máji, táto fáza trvá do júna až júla.

Bez transplantácie si vytrvalý badan dokáže udržať svoje vysoké dekoratívne vlastnosti 10 rokov.

charakteristika rastliny

Čo je užitočné?

Spomedzi liečivých vlastností bylinného kadidla je obzvlášť ocenený jeho protizápalový účinok. Rastlina sa používa na normalizáciu zažívacieho traktu, odstránenie problémov spojených s črevnou peristaltikou. Známe sú tiež hemostatické a hojivé vlastnosti bergénie.

Rastlina sa široko používa v gynekológii, kde sa používa na liečenie erózie a zastavenie krvácania počas menštruácie. Aktívne sa používa na zápalové procesy v ústnej dutine.

Trvalý ker, vďaka svojmu bohatému chemickému zloženiu (meď, železo, mangán, vitamín C a ďalšie), má pozitívny vplyv na činnosť kardiovaskulárneho systému a posilňuje steny krvných ciev.Na prípravu liečivých odvarov sa podzemok čistí a naparuje v pomere 2 polievkové lyžice drvených surovín na 0,5 litra vody. Vývar sa varí na miernom ohni 30 minút.

liečivé vlastnosti

Výhody aplikácie pri terénnych úpravách

Keďže bylina sa vyznačuje svojou nenáročnosťou na pestovateľské podmienky, starostlivosť a okolie, môže sa bezpečne použiť na veľkolepý dizajn miestnej oblasti, záhrady.

Vytrvalá exotická výsadba vyzerá skvele ako samostatná dekorácia aj ako súčasť skupinového aranžovania kvetov. Badan tiež vyniká svojou schopnosťou plaziť sa v hustom koberci, čím chráni miesto pred klíčením buriny.

Badan so svojimi hladkými listami lopúcha vyzerá obzvlášť harmonicky v tandeme s astilbou, ktorá má luxusné prelamované listy. Je tiež efektívne vysadiť ho v blízkosti viacfarebných hostiteľov, čo vo všeobecnosti vytvára neuveriteľne krásny obraz.

aplikácie v dizajne

Odrody badanu

Na chov kultivovaných odrôd badanu sa použili divé druhy. Medzi odrodami, ktoré získali uznanie milovníkov pestovania rastlín, sú uvedené nasledujúce exempláre.

Thick tlustoplechové

Tento badan rastie v Altaji, Mongolsku a Sayane. Táto stálezelená výsadba je vysoká takmer 60 centimetrov. Tvorí kožené doskové dosky s lesklým povrchom. Majú okrúhly tvar a sú formované do pevnej ružice. Podľa externých údajov je veľa kvetov veľmi podobné zvončekom.

Farba panikulujúceho kvetenstva je prevažne svetloružová, ale môže byť tiež fialová. Fáza kvitnutia začína skoro a padá na konci apríla až júna. Silný listnatý si zachováva svoj atraktívny vzhľad po celé leto vďaka šťavnatým listom.

badan rastie

Je pozoruhodné, že badan nestráca svoju farbu listov počas zimného obdobia, čo iba zvyšuje jeho popularitu medzi krajinármi..

srdečný

Táto rozmanitosť liečiv bergénie dosahuje výšku iba 35 centimetrov, ale tieto hodnoty sa môžu líšiť v závislosti od miesta rastu. Farba pôvodného kvetenstva sa môže tiež líšiť, od ružovej po tmavofialovú. Badan ocenia vďaka sviežim listovým doštičkám tvaru srdca. Rastlina môže potešiť svojím neobvyklým kvetom niekoľkokrát v priebehu roka.

miesto rastu

mierumilovný

Tento veľký člen rodiny Stonefragmentov vytvára červenkasté stopky, na ktorých sa vytvárajú malé ružové zvončeky. Často vyniknú s fialovým odtieňom. Výška badanu nie je vyššia ako 50 centimetrov.

Listové listy sú kožovité v tvare elipsy, farba je tmavo zelená, ale na jeseň sa zmení na červenú. Badan nespôsobuje ťažkosti pri pestovaní, kvety na jar, dozrievanie nastáva v júni až auguste.

Schmidt

Badan Schmidt je obzvlášť populárny v Európe. Je vybraný pre svoje eliptické listy s matným povrchom. Majú tmavozelenú farbu, dorastajú do dĺžky 25 centimetrov a šírky do 15 centimetrov. Majú vrúbkované okraje a predĺžené stopky. Priťahujú pozornosť nezvyčajnou štruktúrou listových dosiek, kde výbežky podobné krídlam sú tvorené blízko spodnej časti stopky.

Farba kvetov je svetlá, ružová až šarlátová. Zhromažďujú sa v hustých kvetenstvách. Na jeseň získava listová hmota tmavočervený, takmer atramentový odtieň.

Schmidtovu známku

strecha

Tento miniatúrny bobule sa vyznačuje veľkými stopkami, ktorých výška dosahuje 30 centimetrov. Je pozoruhodné, že na tom môžu byť naraz snehobiele aj ružové kvety. Fáza kvitnutia začína v máji.

Rastlina, ktorá je pôvodom v Pamíroch a Himalájach, vytvára lístkové listy s lesklým povrchom. Majú podlhovastý tvar a zúbkované okraje. Sú dlhé 10 centimetrov a široké 5 centimetrov.Badan sa etabloval ako rastlina odolná voči mrazu a odolná voči nepriaznivým environmentálnym faktorom.

ciliated

Táto odroda rastie v Tibete a Himalájach. Má zaoblené listy, ktoré sú pokryté malými štetinami (vlasmi). Šírka sa aktívne rozširuje, dĺžka dosahuje 35 centimetrov. Farba je zelená a na jeseň červenkasto-bronzová. Na okrajoch sú zaoblené zuby.

Na vysokých stopkách (30 centimetrov) sa tvoria veľké kvety. Sú natreté bielou alebo ružovou farbou, čím zoslabujú príjemnú vôňu. Rastlina sa pestuje ako na rezanie, tak aj na zdobenie osobného pozemku. Nerobte si starosti, ak listy v zime spadnú, k tomu dochádza pri teplotách od -18 stupňov.

Ciliate v horách

Hybridné odrody plodín

Abendglut

Výška rastliny nepresahuje 30 centimetrov. Bližšie k jeseň bohatej zelenej farby sa listy stanú bronzovo hnedým odtieňom. Polodvojité kvety sú fialovej farby.

Bressingham biela

Badan tejto odrody nenecháva nikoho ľahostajným, jej biele kvety okamžite priťahujú pozornosť. Výška rastliny až 30 centimetrov.

Ballawley

Krík rastie iba na 40 centimetrov. Je účinne zdobený ružovkastočervenými kvetmi. Rastlina sa perfektne zmestí do akejkoľvek kompozície a nevyžaduje osobitnú starostlivosť.

Bábika

Hybrid má pomalú rýchlosť rastu. Jej kvety siahajú od svetloružovej po mäsovo sfarbenú. Rastlina je umiestnená ako vysoko dekoratívna a nenáročná na podmienky pestovania.

kvet bábiky pre bábätká

Glockenturm

Badan dosahuje výšku takmer 50 centimetrov. Listové listy sú mierne zvlnené, majú bohatú smaragdovo zelenú farbu. Priťahuje pozornosť ružovými púčikmi a príjemnou vôňou.

Morgenrote

Hybridná rastlina vytvára svieži kvetenstvo, ktoré sa skladajú z krásnych ružových púčikov. Kvitne dvakrát: na jar a na jeseň.

Scheekoenigin

Výška ozdobnej kultúry nepresahuje 50 centimetrov. Listové dosky majú zvlnené okraje a zelenú farbu. Kvety sa postupne menia z bielej na ružovú.

Eroica

Krík tvorí karmínovo červené kvetenstvo a hmotu zelených listov. S príchodom jesene zmení farbu na fialovú, ktorá vyzerá veľmi originálne.

červené kvetenstvo

Silberlicht

Rastlina dosahuje výšku 40 centimetrov. Farba kvetov je biela, má ružovkastý odtieň. Krík je krehký a sofistikovaný.

Sunningdale

Badan dorastá až do 40 centimetrov. Jeho charakteristickou črtou sú tmavo fialové kvety.

Ako pestovať a pestovať kultúru

Pre výsadbu badanu sa oplatí zvoliť slnečné lúky, ktoré vás potešia rozkvetom na dlhú dobu. Výsadba v tieni je tiež možná, ale vyrastie v koberec. Pôda by nemala byť nízka, stredne úrodná a bez buriny.

Hlavná vec je, že v jame je rozšírený vankúš na odvodnenie ílu. Vzdialenosť medzi puzdrami by mala byť najmenej 40 centimetrov.

pestovať kultúru

Odtiene starostlivosti o Badana

Aby sa zabránilo vysychaniu z pôdy pod kríkmi, je potrebné použiť mulč z pilín, rozdrvenú kôru, listový humus. Zavlažovanie by malo byť bohaté a pravidelné. Potom, čo stonky kvetov vyblednú, sú odrezané.

Badan je dekoratívna kultúra, ktorá nevyžaduje špeciálne podmienky a dáva určitému exoticizmu. Hlavná vec je zabrániť zamokreniu pôdy a mulčovaniu jej koreňov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica