Výsadba a pestovanie balsamu v Novej Guinei, ako sa množiť a starať

Na pestovanie balsámu v Novej Guinei doma nie sú potrebné žiadne špeciálne zručnosti. Kvet je tropická rastlina pestovaná ako črepníková plodina, ktorá je výsledkom kríženia kvitnúcich balzamov a Hawkerovho balzamu. Rozkladá sa v kompaktnej veľkosti a je ozdobou každej miestnosti.

Opis a charakteristiky

Balzamy sa u pestovateľov kvetín považujú za veľmi obľúbené. Je to predovšetkým kvôli schopnosti kvitnúť takmer po celý rok. Druhy Novej Guiney sa objavili relatívne nedávno, ale za krátku dobu sa jej už podarilo získať srdcia tých, ktorí milujú krásne izbové rastliny. Napriek tomu, že rastlina má exotické meno, v našich zemepisných šírkach sa cíti skvele.

Kvetina sa môže pestovať nielen v kvetináčoch, ale aj na osobných pozemkoch av oblastiach s mierne teplým podnebím sa často pestuje v mestských kvetinových záhonoch.

Balsam Guinea má tvar kríka s početnými hladkými stonkami. Rastlina má silný koreňový systém, vďaka ktorému rastie dobre, keď je vybavená pohodlnými podmienkami. Listy môžu mať rôzne farby, od vínovej až po tmavo zelenú a dosahujú maximálnu dĺžku do 13 cm, ich tvar je oválny alebo kopijovitý, so zúženými okrajmi pozdĺž okrajov.

Krásne, jemné kvety sa objavujú z listov listov, ktoré sú často maľované do ružovkastého alebo červeného odtieňa s príjemným dvojitým povrchom. Ich veľkosť sa pohybuje od 5 do 7 cm, existujú odrody, ktorých kvety sú maľované lososom, marhuľou alebo fuchsiou. Môžu byť jednoduché alebo dvojfarebné so vzormi. Na konci obdobia kvitnutia sa namiesto púčikov objavia semená strukov. Medzi rôznymi druhmi guinejského balzamu vynikajú:

 1. Vysoký - od 50 cm do 1 metra.
 2. Nízko rastúce - nie viac ako 20 cm.

Stonka guinejského balsamu je v porovnaní s inými odrodami veľmi hustá a samotná rastlina sa vyznačuje svojou silou a mäsitosťou.

balzam z Guiney

Hlavná séria odrôd

V súčasnosti sa chovalo veľa odrôd a hybridov guinejského balsamu. Hlavným rozdielom vo farbe je výška puzdra, farba a tvar. Častejšie sa tieto rastliny nerozlišujú podľa jednotlivých odrôd, ale podľa celej série odrôd. Najbežnejšie a uznávané odrody sú nasledujúce.

Macarena

Odroda s luminiscenčnou oranžovou korólou a bronzovo-zelenými listami. Tento kvet je zároveň veľmi krásny a nenáročný. Pri náležitej starostlivosti bude kvitnúť po celý rok.

Jangle dážď

Charakteristickým znakom tejto odrody sú bledé farby kvetov, ktoré sú maľované v pastelových farbách.

Jangle dážď

vyváženosť

Listy kvetov tejto odrody majú jasne červenú, bronzovú alebo zelenú farbu. Kvety sú takmer okrúhle a husté. Kríky rastliny sú husto rozvetvené a relatívne kompaktné.

Exotický dažďový prales

Tieto balzamy nemôžu len priťahovať pozornosť. Charakteristickým znakom je tmavá farba listov v spojení s tropickými monochromatickými alebo dvojfarebnými odtieňmi.

Jáva

Séria sa vyznačuje zelenými alebo bronzovými listami. Kvety rastliny sú jasne oranžovej, ružovej a červenej farby.

veľa kvetov

Mini gini

Séria s malým kvetom s tmavými kríkmi a husto zakrytými kvetmi.

Divar

Listy predstaviteľov tejto odrody majú svetlozelený odtieň. Kvety sú elegantné a stredne veľké.

Spreading White

Charakteristickým znakom odrody sú pestré listy so snehovo bielymi kvetmi.

Spreading White

Devine

Jedná sa o nový hybrid, ktorý si získal popularitu. Jeho hlavným rozdielom sú jej jasné, veľké kvety. Rastlina, v porovnaní so všetkými ostatnými balzamami, sa vyvíja rýchlo a má vynikajúcu imunitu.

Pestovateľské podmienky

Guinejský balzam môžete pestovať ako izbovú alebo záhradnú rastlinu. Bez ohľadu na to môžete pestovať kvetinu zo semien zasiatych do malých škatúľ. Pred výsadbou je potrebné dôkladne pripraviť pôdu, musí byť úrodná a ľahko priedušná.

Odporúča sa zasiať semená vo februári, potom sa mladé rastliny získajú už na jar. Výsadba sadeníc v samostatných kvetináčoch sa uskutočňuje, keď sa vytvorí niekoľko pravých listov.

pestovanie rastlín

osvetlenie

Takmer všetky balzamy sú rastliny milujúce svetlo. Miesta s mäkkým rozptýleným svetlom sa považujú za najoptimálnejšie umiestnenie. V zime, keď sú denné hodiny znížené, musíte zariadeniu poskytnúť umelé osvetlenie. V opačnom prípade stratí kvetina svoj dekoratívny efekt.

teplota

Keď pestujete kvetinu vo vnútorných podmienkach, môžete jej ľahko poskytnúť najpohodlnejšie podmienky pre pestovanie. Za optimálny teplotný režim sa považuje teplota od 18 do 24 stupňov. Zmeny teploty majú negatívny vplyv na rastlinu a pokles ukazovateľov na -10 stupňov a prievan môže viesť k jej smrti. Z tohto dôvodu sa neodporúča umiestňovať kvetiny na okná, ktoré sú často otvorené na vetranie.

ventilácia

Odporúča sa pestovať guinejský balzam v kvetináčoch s povinnou prítomnosťou drenážnych otvorov, ktoré zaistia rastlín dobrú ventiláciu.

pestovanie v kvetináčoch

vlhkosť

Aby sa rastlina cítila dobre, je potrebné zabezpečiť optimálnu vlhkosť vzduchu, ktorá by nemala prekročiť 60 - 70% a klesnúť pod 40%. V zime sa odporúča kvet postrekovať dvakrát denne.

Kvetinu musíte zalievať striedmo, pričom by ste nemali zabúdať na to, že ľahko absorbuje vlhkosť. Na spodných listoch zabráňte vniknutiu nadmernej vlhkosti a vody, aby sa zabránilo hnilobe.

Ako si udržať v zime

Ak sú pre rastlinu vytvorené vhodné podmienky, dokonale toleruje zimný čas. Počas tohto obdobia by kvetina mala byť opatrená miernym zalievaním, systematickým postrekom, ďalším osvetlením a teplou izbovou teplotou.

vhodné podmienky

prevod

Odporúča sa transplantovať balzam raz za 2-3 roky. Najoptimálnejším obdobím je jar. V takom prípade musia byť splnené tieto podmienky:

 1. Na presadenie je potrebné zvoliť kvetináč, ktorý má malú hĺbku a priemer. Pomôže to zabezpečiť svieži kvet.
 2. Na spodok hrnca by sa mal umiestniť rozšírený drôt z hliny.
 3. Po presadení kvetu musia byť všetky dutiny vyplnené živnou pôdou tak, aby koreňový golier stúpal niekoľko centimetrov nad zemou.

Tieto jednoduché podmienky zabezpečia rýchle prispôsobenie kvetu novým podmienkam a jeho rýchly rast.

transplantovaný balzam

Choroby a škodcovia

Pretože balzam žije vo vlhkosti, je náchylný na hnilobu a je spôsobený hubovými infekciami. Na ochranu rastlín pred chorobami sa odporúča aplikovať fungicídy pri prvých známkach poškodenia. Ak sa choroba už rozšírila, môžete kvetinu zachrániť iba odrezaním zdravých stoniek a zakorenením do novej rastliny. V takejto situácii sú postihnuté stonky zneškodnené.

Balzám je pozoruhodný svojou šťavnatosťou, ktorú tak milujú molice, sciaridy, vošky a strapce. Aby ste zabránili ich napadnutiu, môžete pravidelne navlhčiť pozemné časti insekticídmi.

Chovné metódy

Guinejský balzam sa znásobuje niekoľkými spôsobmi. Obaja nespôsobujú ťažkosti ani začínajúcim kvetinárom a často sa používajú v záhradníctve.

šľachtenie v pohári

Množenie osiva

Ak chcete šíriť kvet týmto spôsobom, musíte:

 1. Pripravte pôdnu zmes vopred.
 2. Semená jemne položte na povrch pôdy a posypte ich trochou.
 3. Navlhčite rozprašovacou fľašou alebo rozprašovacou nádobou.
 4. Obal zakryte sklom alebo plastom, aby sa vytvoril skleníkový efekt.
 5. Pôdu pravidelne navlhčite a vetrajte.

Hneď ako sa objavia plné listy, rastlina sa vysadí do samostatných kvetináčov..

vegetatívne

Balzam môžete rozmnožovať odrezkami. Postupujte takto:

 • vyberajte mladé výhonky a odrežte z nich niekoľko internódií;
 • pripraviť pôdnu zmes;
 • ošetrite rezne stimulačným roztokom;
 • prehĺbenie odrezkov 2 cm do zeme;
 • Pomocou narezanej plastovej fľaše vytvorte cez sadenice skleník.

odrezky z balzamu

S vysadenými sadenicami sa musí neustále starať. Monitorujte normálnu vlhkosť pôdy a denne ich vetrajte. Reprodukcia touto metódou sa najlepšie vykonáva na jar alebo začiatkom leta.

Pri množení odrezkami musíte venovať pozornosť veku a typu materského kmeňa..

Preventívne opatrenia

Kvôli nesprávnej údržbe a starostlivosti môže byť kvet nielen vystavený chorobám, ale môže tiež získať neatraktívny vzhľad. Pestovatelia kvetín odporúčajú preventívne opatrenia, aby tomu zabránili.

Za najúčinnejší spôsob prevencie sa považuje opatrná starostlivosť o rastliny. Musíte monitorovať obsah vlhkosti v pôde, osvetlenie a tiež systematicky vykonávať vrchné úpravy, ktorých absencia vedie k nedostatku kvetu.

vzhľad

Hlavné problémy

Ako ukazuje prax, častejšie ochorenia postihujú balzám v dôsledku nesprávnej starostlivosti. V zásade sa objavujú tieto problémy:

 • listy klesajú - k tomu dochádza v dôsledku nedostatočnej vlhkosti a prítomnosti rastliny pri zvýšenej teplote;
 • listy spadnú, zožltnú a vysušia - rastlina má nízku teplotu alebo prijíma veľa vlhkosti;
 • kvety a puky padajú - v miestnosti prevláda suchý a horúci vzduch alebo nie je dostatok rastlín pre rastlinu;
 • listy stočené - kvet je vlhký a studený;
 • slabé kvitnutie - kŕmenie sa nevykonáva alebo sa vykonáva nesprávne;
 • na listoch sa objavujú svetlé škvrny - kvet dostal opálenie alebo bol postriekaný tvrdou vodou.

Aby bola rastlina zdravá a atraktívna, musíte sa o ňu starať starostlivo a včas. Iba v tomto prípade bude balzam potešiť ostatných atraktívnym vzhľadom.

listy suché

recenzia

Natalia, 37 rokov, Novorossijsk: „V záhradnom centre som si kúpil kvitnúce balzam Guiney. Pri kúpe bolo už veľa púčikov. Predajca ho odporučil ako kvet, ktorý kvitne po celý rok.Mám to už tretí rok, kvitne krásne a takmer neustále. Snažím sa o neho poriadne postarať, aby listy nevädli a on odpovedá s vďačnosťou. Táto kvetina sa stala mojou hrdosťou, všetci moji priatelia si túto odrodu kúpili pre seba. ““

Anna, 56 rokov, Moskva: „Som amatérska kvetinárka a nemôžem prechádzať cez výlohy s kvetinami, aj keď ich nebudem kupovať. V tom čase som sa tiež zastavil, aby som sa pozrel na kvety, a zrazu moju pozornosť zaujal krásny kvitnúci vnútorný balzam. Pokiaľ ide o predajcu, zistil som, že toto je guinejský balzam, ukázala im tri odrody, ktoré sa líšili v odtieňoch. Kúpil som ich všetky a nikdy som toho neľutoval. Prekvapivo sa ukázalo, že táto rastlina bola v procese pestovania úplne nenáročná. Jediné, čo potrebuje, je systematické zalievanie. Kvet je veľmi pestrý, jasný a krásny, kvitne takmer po celý rok. Odporúčam pestovateľom kvetov pridať túto rastlinu do svojej zbierky. ““

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica