Popis záhradného balzamu a pestovateľských pravidiel, ako ušetriť v zime

Hlavnou črtou záhradného balzamu je dlhé a hojné kvitnutie, za čo ho oceňujú mnohí pestovatelia kvetín a záhradníci. Kvôli tejto vlastnosti má rastlina druhé meno - horlivú Lisu. Na území Ruska sa táto kvetina objavila až na konci 19. storočia a dnes je neoddeliteľnou súčasťou predných záhrad, kvetinových záhonov, trávnikov a plotov.

Opis zariadenia

Záhradný balzam je vytrvalá bylina, ktorá dosahuje 50 centimetrov. Krajiny Ázie a Afriky sa považujú za vlasť kvetu, na severnej pologuli je celoročný rast zabezpečený skleníkovými podmienkami. Jeden krík môže mať viac ako 50 kvetov, ktoré sa líšia v odtieňoch. Balzam kvitne koncom jari a môže trvať až desať mesiacov.

Vlastnosti odrôd

Pestovatelia kvetov identifikovali asi 400 druhov balzamu, ale na severnej pologuli rastie iba niekoľko odrôd.

Tom Tumb

Patrí k trpasličím druhom, pretože dosahuje dĺžku iba 25 centimetrov. Má svetlé kvety a vyznačuje sa dlhým kvitnutím, ktoré sa zastaví až po začiatku chladného počasia.

kamélie

Táto odroda sa chová na základe bežného záhradného balzamu. Je to vysoký druh, preto sa často používa na zdobenie stromov. Slúži ako ochrana pred škodcami.

odroda Camellia

Waller

Najobľúbenejšia univerzálna odroda balzamu. Kvitnutie pokračuje až do prvého mrazu. Kvety sú veľké a svetlé, ale stonky sú krehké a náchylné na poškodenie. Môžu rásť na tienistých miestach.

Exotický trpaslík

Tento druh kvetiny sa zvyčajne používa na zdobenie balkónov. Exotické sú malé kríky, ktoré rastú iba do 20 centimetrov a majú svetlé púčiky. Kvetinové odtiene - od ružovkastej po fialovú.

Terry

Táto trvalka rastie z 15 na 40 centimetrov na výšku a môže sa pochváliť bohatou rozmanitosťou foriem. Listy tohto balzamu sa vyznačujú neobvyklým tvarom v tvare zaobleného srdca. Tento chytľavý kvet sa zvyčajne pestuje doma.

froté trvalka

Roly mokrej ulici

Jedná sa o bežný záhradný balzam - najobľúbenejší typ.Táto rastlina môže dorásť až do 70 centimetrov, farba sa mení od svetlých po jasné odtiene. Kvitnutie začína začiatkom leta a pokračuje až do prvého chladného počasia. Líši sa vo zvýšenej termofilite.

Impreza

Rastlina sa používa na pestovanie na balkóne alebo v špeciálnych závesných boxoch. Kvet je malý na výšku - iba 20 centimetrov. Farba kvetov je svetloružová. Líši sa v hojnom rozkvetu a veľkých púčikoch.

kvetina Impreza

Výber miesta a príprava pôdy

Balzam je vhodný pre lokalitu, ktorá bude chránená pred silnými nárazmi vetra, prievanom a nepretržitým slnečným žiarením. Je lepšie umiestniť kvetinové záhony v čiastočnom tieni, blízko plotov alebo plotov, stromov a kríkov. Rastlina netoleruje kyslé a ťažké pôdy a vyžaduje si tiež prípravu na miesto: vyžaduje sa inštalácia drenáže, uvoľnenia a deoxidácie pôdy vápencom. Nemali by sa pridávať zmesi hnojív.

Výsadbové metódy

Výsadba balzamu sa môže robiť dvoma spôsobmi, avšak často sa izbová rastlina rozmnožuje odrezkami a semená nečakajú na dozrievanie.

Seeds

Táto metóda je vhodná pre regióny s skorým jarom a teplým jesenným obdobím. Originálne osivo je možné skladovať až osem rokov. Výsadba balzamu by sa mala vykonávať, keď sa pôda zahreje na 20 stupňov.

zbierka semien

Príprava osiva

Bezprostredne pred výsevom by sa mal materiál na dezinfekciu ošetriť roztokom manganistanu draselného (15 minút). Vlhké semená sa potom umiestnia na vlhkú handričku rozprestretú na malom tanieriku a umiestnia sa na teplé miesto.

Schéma pristátia

Najprv urobte malé diery (2 centimetre), vložte semeno do navlhčenej pôdy a posypte ho navrch. Potom by sa malo sedadlo postriekať sprejovou fľašou a hnojiť mulčom. Na konci je výsev pokrytý filmom. Po desiatich dňoch sa objavia sadenice a kryt sa odstráni.

sadenice

Najbezpečnejším spôsobom je získať sadenice a umiestniť ich na záhradu.

dostať sadenice

načasovanie

Semená sadeníc sú zasadené koncom zimy alebo skoro na jar. V chladných oblastiach sa však od konca jari čas výsevu posunie - pôda musí mať dostatok času na zahriatie.

Príprava osiva

Semená sa pripravujú rovnakým spôsobom ako pri pestovaní sadeníc inej kvetnej plodiny. Vyžaduje sa ošetrenie na dezinfekciu a umiestnenie do samostatného kontajnera.

príprava semien

Postemergentná starostlivosť

Ako sadenice rastú, je dôležité sledovať vlhkosť pôdy, pretože substrát by nemal byť príliš suchý. Teplota vzduchu by tiež nemala klesnúť pod 22 stupňov. Akonáhle sa objavia klíčky, film sa odstráni a kvetináče sa odstránia na slnečnom mieste.

osvetlenie

Sadenice vyžadujú ďalšie osvetlenie od prvých dní. V zamračených dňoch budete musieť zapnúť fyto alebo konvenčné žiarovky.

Pridávanie pôdy

Pretože korene rastú a začínajú sa holiť, je potrebné na ne pravidelne pridávať voľnú ľahkú pôdu.

zalievanie

Obohatené klíčky musia byť napojené iba panvou. V opačnom prípade nie je vylúčené riziko vzniku šedej hniloby alebo plesňovej infekcie, ktorá môže zničiť rastlinu.

kanva

vyberanie

Vyber sa musí vykonať hneď, ako sa objavia prvé listy. Sadenice balzamu sa delia do samostatných nádob - zvyčajne ide o šálky. Po tomto postupe by ste mali zvýšiť teplotu, pridať osvetlenie a zvýšiť zalievanie. Odporúča sa však pestovať sadenice balzamu pomocou metódy bez zberu.

poleva

Týždeň po výsadbe je štiepenie vrcholov povinné, aby sa koruna mohla rozvetviť. Je dôležité, aby sa vytvorili najmenej štyri veľké listy. Ak sa tak nestane, bude rastlina malá.

Načasovanie výsadby v zemi

Na otvorenom teréne by sa mali dozrievané exempláre vysádzať s nástupom teplého počasia.Ak tak urobíte koncom jari, kvitnutie začne v júni. Teplota vzduchu by sa mala udržiavať v rozmedzí 19 - 23 stupňov. Vysadené sadenice sa budú môcť adaptovať do jedného týždňa.

otvorené priestranstvo

Vonkajšia starostlivosť

Po výsadbe bude rastlina potrebovať starostlivú starostlivosť, dodržiavanie zavlažovacieho režimu a zavádzanie zmesí hnojív.

poleva

Pri výsadbe exemplárov na otvorenom teréne budete musieť korene trochu zovrieť. Tento postup je nevyhnutný pre vývoj vrcholov, aktívny rast, vetvenie a tvorbu sviežiho balzamového kvetu.

Biofungicides

Bezprostredne pred výsadbou sa do výsadbových otvorov musí pridať roztok biofungicídov. Môže to byť napríklad Trichodermin, Planriz alebo Fitosporin. Zavádzanie liekov zabezpečuje ochranu rastlín pred plesňami a inými chorobami. Odporúča sa tiež pridať Kornevin.

chemické činidlo

lisovaná

Odporúča sa trochu stlačiť pôdu okolo mladej rastliny - táto akcia môže zvýšiť priľnavosť k zemi.

postrek

Balzam bude potrebovať postrek, ktorý sa odporúča pomocou postrekovača s jemnými kvapkami. Tento postup pomôže znížiť teplotu, ktorá je mimoriadne dôležitá v období sucha a extrémneho tepla.

zalievanie

Rastlina by mala byť napojená v priemere dvakrát týždenne, aby sa zabránilo vážnemu vysúšaniu pôdy. Je však dôležité vziať do úvahy, že kvetina, hoci miluje dostatočné zalievanie, netoleruje stálu stagnáciu tekutiny. Ak nie je dostatok vody, listy začnú miznúť.

Vrchný dresing

Musíte zúrodniť súčasne s napájaním. Pre balzam sú vhodné kvetinové hnojivá, ktoré sú určené pre muškáty. Tento kvet však netoleruje živiny s vysokou koncentráciou. Preto sa dávky zmesí hnojív znižujú na polovicu.

kŕmne zmesi

Čo pestovať na záhrade

Pre záhradné parcely a predzáhradky je vhodný takmer akýkoľvek typ balzamu. Vhodné sú jednoduché aj dvojité kvetinové formy. Chovatelia špeciálne pestujú záhradné odrody tejto rastliny. Odroda Nová Guinea, Exotic, Camellia, Tom Tamb vyzerajú elegantne a nezvyčajne.

Problémy a choroby

Balzam je rovnako ako ostatní predstavitelia flóry náchylný na choroby a škodcov:

  1. Hniloba je výsledkom hojného zalievania a stagnácie tekutín.
  2. Roztoče - budete potrebovať ošetrenie chemikáliami alebo mydlovou vodou.
  3. Whitefly - spôsobuje pád listov; Vyžaduje sa tiež spracovanie.
  4. Vírusová mozaika - vošky spôsobujú žlté škvrny; bude potrebná liečba a liečba.
  5. Prsteň mozaika - listy sú ovplyvnené, a potom celý kvet. Potrebujete ošetrenie fungicídmi.

pavúkový roztoč

Balzam patrí medzi rastliny, ktoré milujú teplo, a preto je v zimnom období potrebné prijať niekoľko opatrení na zachovanie kvetu. Na jeseň sa kríky vykopávajú a presádzajú do vykurovaných skleníkov, aby mohli kvitnúť po celý rok. Optimálna teplota pre skleník je 15-20 stupňov.

Dekoratívne prvky

Záhradný balzam sa často používa v krajinnom dizajne. Na záhradnom pozemku to vyzerá výhodnejšie pri skupinových výsadbách. Svetlý a veľkolepý ker môžete použiť rôznymi spôsobmi: vytvorte plot, aranžujte kvety v samostatnom kvetinovom záhone, vytvorte hraničnú výsadbu.

Rastlina je vďaka nepokojom farieb, hustej korune a rôznym formám najvhodnejšia na vytváranie úžasných kompozícií..

kvetinové záhony

recenzia

elena

"Už druhý rok pestujem balzam na svojej záhrade." Niektoré odrody nezakorenili, dlho som hľadal vhodnú. Ale teraz každé leto obdivujem ich kvitnutie - dokonca ani dlhodobé zrážky nepoškodzujú vzhľad rastliny. ““

rozrazil

„Trh odporučil pestovať záhradný balzam. Teraz mám svetlé koralové kvety. Ich hlavnou výhodou je, že môžu kvitnúť v tieni; nevyžadujú osobitnú starostlivosť. Raz som musel bojovať proti roztoču. ““

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica