Opis odrôd Wallals Balalsam, ich pestovanie, rozmnožovanie a starostlivosť

Rastlina bylinného typu, trvalka Waller (Waller), sa zamilovala do pestovateľov kvetín pre krásne dvojité kvetenstvo pôvodného tvaru a farieb. Ľudia nazývajú tento typ balzamu „Vanka mokrý“ alebo „Netrpezlivý“. Kvet je schopný rozptýliť semená na veľké vzdialenosti pri najmenšom dotyku. Rastlina sa používa v krajinnom dizajne, kde sa kvet používa v rôznych kombináciách.

Opis a charakteristiky

Wallerov balzam je popredným predstaviteľom rodiny Balsaminovovcov. Rastlina je trvalka, ale často sa pestuje ako jednoročná kvetina. Hlavné charakteristické znaky a vlastnosti:

 • Výkonný koreňový systém.
 • Hustý, šťavnatý, ale krehký kmeň.
 • Listy sú bohaté na zelenú, širokú, pretiahnutú malými rovnomernými zubnými kefkami po obvode.
 • Kvetenstvo sa tvorí v skupinách alebo rastie po jednom.
 • Semenným ovocím je kapsula.
 • Výška rastliny - do 60 centimetrov.
 • Farba kvetov je rôzna: od bielej po tmavofialovú.


Rastlina je teplomilná, v severných zemepisných šírkach sa na poliach pestuje ročne. Odolá silným zimám a mrazu.

História pôvodu

Vlastníkom Wallerovho balzamu sú dažďové pralesy Zanzibaru. Pohľad objavil cisár tejto krajiny v 19. storočí. Používa sa ako krajinná výzdoba v palácoch vládcov východu. Počas renesancie balsam formálne získal srdce Európanov.

Napriek tomu, že Vanka je mokrá - teplom milujúci kvet, v strednej časti našej krajiny sa cíti dobre. Hlavnou vecou nie je nechať balzam na zimu vonku, musí sa presadiť do hrnca.

Wallerov balzam

Odroda odroda

Farebná škála a odroda Wallerových balzamov sú príjemne prekvapujúce. Kvet môže byť prispôsobený rôznym krajinným zloženiam, kvetinovým záhonom, vysokohorským šmýkačkám. Používa sa ako obrubníková rastlina.

Záhradníci majú na výber, ktorý balzam sa bude pestovať. Niektorí pestovatelia pestujú na webe naraz niekoľko rôznych odrôd.

Musica čisto biela

Bush je ozdobený luxusnými dvojito bledými bielymi kvetmi.Kvetenstvo pripomínajú ruže, priemer kvetu je 20 milimetrov. Ideálne pre pestovanie kvetináčov, jednotlivých kvetináčov. Náročné na zalievanie, netoleruje sucho.

odrodová odroda

Musica bicolor dark red

Klasická červená v kombinácii s prechodmi na bielu je charakteristickým znakom farby kvetov. Každá kvetina je individuálna a na rozdiel od ostatných. Puzdro je kompaktné, malej výšky.

Musica jemná fialová

Kozmická fialová farba kvetov je fascinujúca. Kvety sú veľké, dvojité, priateľsky kvitnú. Rastlina miluje vlhkosť, je dovolené pestovať v prítomnosti čiastočného tieňa. Vytvára výkonný koreňový systém.

Musica red crimson

Nezabudnuteľná šarlátová farba veľkých dvojitých kvetienok. Rastlina vyzerá skvele v aranžovaní kvetín a jednotlivých kvetináčoch. Bush je silný, šíriaci sa. Vyžaduje sa pravidelné zavlažovanie.

šarlátová farba

Musica ružová energia

Vigorous Pink je doslovný preklad názvu odrody. Sýtosť farieb je skutočne prekvapivá. Zdobia terasy a balkóny záhradných pozemkov a chát. V kompozíciách vyzerá skvele s Musica čisto biela.

Musica oranžová energia

Šťavnatá červenooranžová farba kvetov v kvetinových aranžmách a krajinárskych projektoch vyzerá pikantne. Kvety sú veľké, dvojité, úplne zakrývajú kríky. Netoleruje sucho a suchú pôdu.

kvetinové zloženie

Starostlivosť

Napriek tomu, že kvetina sa cíti skvele, keď sa pestuje v interiéri a dobre sa prejavuje v otvorenom teréne, je potrebné venovať balzamám kompetentnú starostlivosť.

pristávacia

Balzam je vysadený semenami alebo odrezkami. Pokiaľ ide o otvorené plochy, najlepší čas výsadby je začiatkom júna. Je potrebné, aby hrozba mrazu prešla a aby sa v noci ustálila stabilná teplota plus. Miesto pre kvet je vybrané slnečné, dobre osvetlené. V nížinách so stojatou vlhkosťou v koreňoch balzam nebude rásť.

prvé výhonky

Pot výber

Výber vhodného obalu na balzam nebude zložitý. Koreňový systém kvetu je silný, ale povrchný, korene nejdú hlboko. Plytký hrniec so širokými ústami je optimálny.

Na poznámku! Čím je kvetina v kvetináči pevnejšia, tým viac vaječníkov a kvetov sa vyberie.

V dizajne krajiny sa používa zložitý trik: niekoľko sadeníc sa vysadí do jedného kontajnera, môžete pestovať rôzne farebné variácie spolu. Bush bude vyzerať luxusnejšie a elegantnejšie.

Príprava pôdy

Wallerov balzam nemá rád kyslé pôdy. Pôda by mala byť voľná a výživná. Môžete použiť hotovú zmes rašeliny a piesku na kvitnúce rastliny alebo si vytvoriť kompozíciu sami. Listnatý humus sa v rovnakých pomeroch zmieša s rašelinou a pieskom.

Dôležité! Pri kvetináčoch musí existovať drenáž pre korene. Balzam netoleruje stojatú vlhkosť.

kyslá pôda

prevod

Vanka wet znáša transplantácie, ktoré je možné vykonávať dokonca aj v období kvitnutia. Pri pestovaní v interiéri bude potrebné krik aktualizovať a riediť najskôr o 2 až 3 roky. Tento postup sa najlepšie vykonáva skoro na jar. Ak sa rastlina cíti dobre, kvitne hojne, nevyhadzuje listy a nestráca svoj krásny vzhľad, potom nie je potrebné transplantovať.

zalievanie

Balzam je rastlina milujúca vlhkosť so silným, šťavnatým kmeňom. Vysúšanie pôdy nie je dovolené. Polievanie sa vykonáva v skorých ranných hodinách alebo neskoro večer, najlepšie pomocou zavlažovania. Voda by mala byť teplá, s nízkym obsahom zásad.

vlhkosť

Rastlina je pôvodom horúcich tropických lesov, miluje teplo a vlhkosť. Aby sa zabránilo strateniu farby a zvädnutiu listov, musia byť v lete postriekané vodou z rozprašovacej fľaše. Ak do roztoku pridáte 10 kvapiek brilantnej zelene (na 10 litrov vody), zlepší sa farba lístia, Bush dostane ďalšiu energiu a antiseptické ošetrenie.

rastúce vo vlhkosti

Tepelný režim

Optimálna teplota pre rast a kvitnutie +25 FROM.Dlhé „spaľovacie“ lúče slnka sú deštruktívne. Pri pestovaní rastlín na balkóne je potrebné zatienenie. V zime by teplota vzduchu a pôdy nemala klesnúť pod +10 FROM.

osvetlenie

Wallerov balzam je rastlina s dlhými dennými hodinami. Čím viac svetla kvet dostáva, tým lepšie sa bude cítiť a kvitne hojne. Je dôležité si uvedomiť, že dlhodobé vystavenie priamemu slnečnému žiareniu môže spôsobiť popáleniny listov.

pouličné osvetlenie

Reprodukčné metódy

Balzam sa ľahko množia pomocou odrezkov alebo semien. V prirodzených podmienkach rastlina zvyšuje svoju populáciu v dôsledku „posypávania“ semien zo zrelých semien na veľké vzdialenosti.

Seeds

Pred výsadbou sadeníc v pôde sa semená namočia a dezinfikujú roztokom manganistanu draselného. Pôda by mala byť ľahká s prídavkom piesku. Najlepší čas na siatie je marec. Prvé výhonky sa objavia o 10 dní. V štádiu troch listov sa rastliny potápajú a presádzajú do jednotlivých nádob. Začiatkom leta je balzam vysadený na otvorenom priestranstve.

výstrižky

Pri pestovaní v interiéri sa balzam množia odrezkami. Z dospelej rastliny sa odreže malá vetvička dlhá 6 až 8 centimetrov a spodné listy sa odstránia. Stopka sa umiestni do vody v malom obale. Po 10 dňoch sa objavia korene, keď rastie koreňový systém a vetva sa presadí na trvalé miesto. Tento proces je jednoduchý, rastlina sa rýchlo zakorenuje, po mesiaci sa rozkvitne.

odrezky v pohári

Pestovanie zo semien

Na prvý pohľad sa zdá, že pestovanie balzamu zo semien je ťažká úloha. V skutočnosti tomu tak nie je. Semená majú dobrú klíčivosť, mladé klíčky sa vyznačujú vysokou mierou rastu. V závislosti od poľnohospodárskej technológie, tri mesiace po vysiatí, rastlina poteší záhradníka nádhernými kvetmi.

Požiadavky na pôdu

Voľná ​​pôda s neutrálnou úrovňou pH je hlavnou požiadavkou balzamu na pôdu. Drenáž sa nedá inštalovať do sadeníc, ale v trvalých kontajneroch je jeho prítomnosť povinná. Voľnosť pôdy sa dá dosiahnuť pridaním piesku.

Výsadba do sadenice

Semená sa vysádzajú vo vzdialenosti 10 centimetrov od seba do šachovnicového vzoru, kropia sa zemou a potom sa zalejú vodou. Krabica je potiahnutá fóliou a umiestnená na svetlé a teplé miesto. Optimálna teplota klíčenia semien je od +20 Od do +22 C. Prvé výhonky potešia záhradníkov za 10 dní.

klíčenie semien

teplota

Optimálna teplota klíčenia semien je od +20 Od do +22 C. Filmové skleníky sa musia vetrať a musí sa odstrániť kondenzát. Pri nižších alebo vyšších teplotách klíčenie semien spomaľuje.

vyberanie

Mladé výhonky sa vysádzajú vo fáze troch listov. Do tejto doby bol koreňový systém dostatočne formovaný, rastlina je pripravená na zber. Hrnce sa nepoužívajú hlboko, ale so širokým krkom (10 centimetrov). Zvieranie balzamu sa vykonáva vo fáze siedmeho listu. Táto aktivita podporuje tvorbu sviežejšej kríky.

mladé klíčky

kalenie

Balzám potrebuje tvrdnúť, rastliny sa viac prispôsobia podmienkam ruského leta. Postupná adaptácia sadeníc na chladné teploty sa začína v máji. Rastliny sa na krátku dobu umiestnia na terasu alebo balkón.

prevod

Pri dlhodobom rastovom systéme je kvetina presadená po 2 až 3 rokoch, do tohto času musia korene mať čas na to, aby dorástli do drenáže. Na jednoročné pestovanie sa výsadba rastlín z kvetináčov začína začiatkom júna, keď nočná teplota prekročí +10 FROM.

prerezávanie

Prerezávanie rastlín je zlepšením zdravia. Vetvy natiahnuté nahor sú orezané, vysoké bočné výhonky, suché vetvičky a listy sú odstránené. Bush má čistý tvar a stimuluje sa kvitnutie.

odstránenie hniloby

kvet

Balzam kvitne od leta do neskorej jesene. Pri pestovaní v interiéri a pri správnych podmienkach zaistenia - do januára. Rastlina potrebuje spravidla „spiace obdobie“, jedná sa o zimné mesiace - december, január a február. Kvety a puky sa odstránia z balzamu, zalievanie sa zníži a odstráni sa z priameho slnečného svetla. Po odpočinku sa rastlina prebudí v marci. Počas tohto obdobia môžete kŕmiť minerálnymi kokteilmi pre kvitnutie izbových rastlín.

Vrchný dresing

Balzam je nenáročný na obliekanie, ale pri hojnom rozkvetu nepoškodí. Môžete použiť minerálne hnojivá vo forme tyčiniek alebo komplexných tekutých minerálnych zmesí. Musia sa používať podľa pokynov, aby sa predišlo predávkovaniu.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Hlavným ochorením balzámu je rozpad koreňového systému, ktorý za nesprávnych podmienok útočí na zdravé kríky. Hlavnou chybou záhradníkov je nedostatočná drenáž a nadmerné zalievanie.

choroby kvetov

Hmyzí škodcovia, ako sú strapce, roztoče pavúky, molice, sa môžu prepnúť na Wallerov balzam z iných rastlín. V tomto prípade sa uskutoční ošetrenie insekticídmi.

Preventívne opatrenia na ochranu rastlín pred chorobami a škodcami:

 • Postrek kvetov a zalievajúcich rastlín roztokom manganistanu draselného.
 • Včasné odstránenie sušených listov.
 • Uvoľňovacie kvetináče a kvetináče.
 • Prítomnosť drenáže.
 • Vyvážené osvetlenie a efektívne zalievanie.

Za správnych podmienok balzam zriedka ochorie.

Rastúce ťažkosti

Začínajúci záhradník môže pri pestovaní balzamu čeliť určitým ťažkostiam. Rastlina môže náhle ochorieť alebo mať málo púčikov. Pozrime sa na hlavné problémy, ktoré sa vyskytujú pri starostlivosti o kvetinu.

hnijúce v hrnci

Malé listy

Mletie listov v zrelých rastlinách sa začína momentom vyčerpania pôdy v kvetináči. Je potrebné transplantovať a prerezať rastlinu, nahradiť pôdu položením novej drenáže. Mesiac po transplantácii balzam kŕmte minerálnym komplexom.

Listy padajú, stočia sa, hnijú

Tieto príznaky sú príznakom choroby. Curling listov sa vyvíja v dôsledku infekcie rastlín roztočom. Použitie insekticídov je nevyhnutné. Padajúce lístie je znakom nedostatočného zalievania pôdy, rastlina nemá dostatok vlhkosti. Je potrebné vyvážiť frekvenciu a množstvo zavlažovania.

Hnijúce stonky a listy sa vyskytujú na pozadí vývoja plesňových infekcií v dôsledku nadmerného zalievania, nedostatku odtoku, prenosu baktérií z iných rastlín. Aby sa zabránilo týmto javom, je potrebné pravidelne kontrolovať rastliny, či neobsahujú príznaky bakteriálnych infekcií a lariev hmyzu.

listy padajú

Listy vysychajú a odpadávajú

Ak neexistujú žiadne príznaky infekčných chorôb a poškodenia škodcami, potom ide o nedostatok vlhkosti. Nesmieme zabúdať, že balzam pochádza z dažďového pralesa. Pravidelné postrekovanie listov a zalievanie sú nevyhnutnými prvkami údržby.

Slabý kvet

Balsam odmieta rozkvitnúť, čo znamená, že mu chýbajú živiny a svetlo. Skúsení pestovatelia pestujú rastliny v tesných kvetináčoch, čo stimuluje kvitnutie. Nadbytok dusíkatých hnojív vyvoláva rast lístia na úkor sady púčikov a kvitnutia. Je potrebné upraviť rozvrh kŕmenia a druhy použitých hnojív.

Ukončenie kvetu

Ak balzam prestal kvitnúť, rastlina sa možno mohla upokojiť. Počas zimných mesiacov Balsam „berie dovolenku“. Počas tohto obdobia je dôležité znížiť množstvo zavlažovania a presunúť zariadenie na chladné miesto. Ak v lete došlo k zastaveniu kvitnutia, potom je to v nepriaznivých podmienkach pestovania, nesprávnej starostlivosti alebo infekcii rastliny hubovými alebo vírusovými infekciami.

črepníkové

Použitie v krajinnom dizajne

Balzam sa používa v krajinnom dizajne už desaťročia. Alpské šmýkačky, aranžovanie kvetov v kvetinových záhonoch - pomocou týchto krásnych kvetov vznikajú nádherné kombinácie.Wallerov balzam sa používa ako obrubníkové rastliny.

Kríky sa pestujú v skupinách a osobitne sa kombinujú farby a odrody kvetov. Zdobenie terás, balkónov, verand - balsamové húštiny bude vyzerať veľkolepo v skupinách kvetináčov a jednotlivých kvetináčoch.

Wallerov balzam si zaslúžene získal srdce ruských záhradníkov, stal sa nádhernou ozdobou záhrady a prímestskej krajiny. Rastlina je nenáročná, ľahko sa znásobuje doma, prispôsobená klíme stredného Ruska.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica