Pravidlá používania nechtíka lekárskeho ako hnoja a prečo je takéto hnojivo užitočné

Výnos a odolnosť záhradníckych plodín voči škodcom do značnej miery závisí od kvality a zloženia pôdy. Preto pri pestovaní rastlín záhradníci často používajú minerálne alebo organické hnojivá, ktoré odstraňujú nedostatok živín v pôde. Nie vždy je však možné zabezpečiť dostatočné kŕmenie. V takýchto prípadoch pomáha použitie nechtíka lekárskeho ako siderat (rastlina, ktorá nahrádza hnojivo).

Výhody a poškodzuje nechtíka lekárskej záhrady

Prospešné vlastnosti nechtíka lekárskeho (tagetes) sa určujú v závislosti od pestovateľskej zóny. Tieto kvety sa pestujú v blízkosti:

 1. Solárne rastliny (zemiaky, paprika, paradajky a iné). Toto susedstvo bráni rozmnožovaniu vošiek, háďatok, molíc, weevilov, zemiakov chrobákov a iných škodcov.
 2. Jahody. Rastlina vedľa tagetov je menej nakazená sivou hnilobou.
 3. Kapusta. Táto kombinácia znižuje riziko rozmnožovania kapusty a bielej mušky.
 4. Luke. Vôňa, ktorá nechtiac nechtiac vystrašuje, vystrašuje koreňové roztoče a číhajúcu proboscu.


Nechtíky sa používajú na odpudzovanie hmyzu pri pestovaní sadeníc. Na tento účel sa rastlina pestuje súčasne so zeleninou v skleníku..

Záhradníci venujú pozornosť ďalším funkciám, na ktoré sú nechtíky užitočné. Korene týchto kvetín obsahujú látku, ktorá zabraňuje nadmernému rastu v záhrade:

 • záhradný purslane;
 • plazivá pšeničná tráva;
 • praslička a iné buriny.

Okrem boja proti červom a hmyzu, ktoré žijú v pôde, nechtíka lekárska poskytuje ďalšie užitočné služby: táto rastlina chráni pred infekciou hubovými infekciami. Navzdory opísaným vlastnostiam sú tagety schopné poškodiť niektoré plodiny. Výsadba kvetín vedľa strukovín sa dôrazne neodporúča.

použitie nechtíka

Využitie biologických vlastností kvetu

Vďaka dlhodobej prevádzke je úrodná vrstva pôdy zhutnená, čo sťažuje kopanie záhrady každý rok. Výsadba konkrétnych rastlín alebo siderátov, medzi ktoré patrí nechtík lekársky, pomáha vyrovnať sa s týmto problémom.

Kvety zlepšujú zloženie pôdy a používajú sa na prípravu kompostu alebo tekutého hnojiva, ako mulč alebo ako súčasť pri príprave roztokov, ktoré sa používajú na ošetrenie rastlinných plodín. Medzi dôležité črty nechtíka lekárskeho patrí skutočnosť, že účinok účinkov príveskov pretrváva po dobu 5 až 6 rokov.

Nechtík lekársky ako hnojivo

Medzi najbežnejšie spôsoby použitia nechtíka lekárskeho patrí použitie kvetov ako hnojiva. Navyše na kŕmenie ovocných a zeleninových plodín môžete túto rastlinu vysadiť na záhrade a pridať ju do kompostu alebo kompostu.

kvety ako zelený hnoj

Rastie ako vedľajší

Mesiac sa vyznačuje vláknitým koreňovým systémom. Preto, ak sa rastlina používa ako zelený hnoj, horná časť kvetov by sa mala rezať na jeseň. Korene, ktoré zostávajú v zemi, zlepšujú mikrocirkuláciu kyslíkom a bránia rozvoju plesňových infekcií.

Ak plánujete používať nechtíka lekárske ako organické hnojivo, odporúča sa rezať kvetinové kmene 2 mesiace po výsadbe a vrcholy umiestniť do pôdy. Stonky sa znovu zohrievajú v pôde, čím sa zvyšuje obsah užitočných mikroelementov.

mulčovanie

Pri použití tagetov na mulčovanie je potrebné na záhrade rezať, sekať a rozptýliť kvety stonkami a potom záhradu vykopať. S nástupom jari sa kultúra úplne rozloží. Tento mulč zvýši obsah dusíka a ďalších mikroživín v pôde. Zároveň sa zvýši rýchlosť prenikania vlhkosti. Na jar sa neodporúča používať prívesky ako mulč, pretože pred vysadením ovocných rastlín nemá rastlina čas rozložiť sa.

mulčovanie v záhrade

humus

Optimálnym a najjednoduchším spôsobom prípravy hnojiva je vytvorenie humusu. Za týmto účelom s nástupom jesene vykopte v záhrade dieru a zložte stonky a korene nechtíka lekárskeho. Potom by sa rastliny mali zhutniť a naplniť bohatou vodou. Na jar bude humus pripravený na použitie v záhrade.

drží kvety

Kvapalné hnojivo

Okrem vyššie uvedených metód sa doporučuje nechať nechtíka lekárske použitie na prípravu tekutého hnojiva. Aby ste to dosiahli, budete musieť drviť a umiestniť stonky s kvetmi vo veľkej nádobe (drevenej, plastovej alebo keramickej) a naplniť kompozíciu vodou. Odporúča sa tlačiť surovinu pomocou lisu. Potom musí byť zmes udržiavaná na tmavom mieste počas dvoch týždňov.

Počas stanoveného obdobia sa začína proces kvasenia, o čom svedčí pena, ktorá sa objavuje na povrchu vody. Hneď ako zloženie stmavne, hnojivo je pripravené na použitie.

Táto zmes sa používa na zavlažovanie rastlín. Toto hnojivo urýchľuje plodenie a zlepšuje rast. Pred zavedením vrchného obväzu do pôdy sa odporúča zmes zriediť čistou vodou v pomere 1: 9. Ak sa kompozícia použije na postrek plodín, použije sa pomer 1:20.

tekuté hnojivo

Použitie v komposte

Existujú rôzne pohľady na to, či nechtíka lekárske môžu byť pochované spolu s inými kompostovacími rastlinami. Táto možnosť použitia kvetov sa v skutočnosti považuje za úspešnú. Väčšina záhradníkov odporúča umiestniť vrcholy nechtíka do kompostu, pretože tagetes inhibuje patogénne baktérie a ničí larvy chrobáka.

Rastlinu používame ako fungicíd a herbicíd

Látky, ktoré tvoria nechtíka lekárske, umožňujú použitie tejto kvetiny na boj proti škodcom a chorobám.

kvet z kvetov

Roztok na kontrolu škodcov

Ak chcete dosiahnuť účinné riešenie proti škodcom, musíte zmiešať tagetes s inými podobnými rastlinami:

 • tabak;
 • palina;
 • žihľavy;
 • lucerna;
 • horčica;
 • chren;
 • paradajky.

Z výslednej zmesi odoberte najviac dva kilogramy a pridajte 10 litrov vody. Roztok sa podáva dva dni v tmavej miestnosti. Po namáhaní sa do zmesi znova pridá 10 litrov vody. Výsledné zloženie sa odporúča spracovávať ovocie a zeleninu každých 5 dní. Aby sa zvýšila účinnosť roztoku, malo by sa vo fáze prípravy výrobkov pridať do zmesi 40 gramov tekutého mydla. Posledne menovaná zvýši viskozitu kompozície.Vďaka tomu produkt vydrží dlhšie na listoch rastlín a lepšie sa vstrebáva.

získaná zmes

Pred výsadbou gladioli, ľalií a tulipánov sa odporúča nechať cibuľky týchto kvetov v opísanej zmesi 8 - 10 hodín. Tento postup pomáha znižovať riziko plesňových infekcií rastlín.

Dezinfekcia pôdy

Čerstvé nechtíky sa používajú na dezinfekciu pôdy. Za týmto účelom by sa od začiatku jesene mali odrezať stonky a kvety (bez koreňov) pochovať v zemi v záhrade. Počas zimy sa rastlina prehrieva a produkuje látky, ktoré ničia nematódy a iný hmyz škodlivý pre plodiny ovocia a zeleniny.

Značky môžete použiť aj na dezinfekciu „pod parou“, keď sa kvety vysádzajú na sezónu na prázdnej záhrade a na budúci rok sa sem umiestňuje zelenina.

pripravené infúzie

Ľudové recepty na infúziu vošiek

Aby ste zničili alebo zabránili výskytu kolónie vošiek, budete musieť vyplniť polovicu 10-litrovej vedra nasekanými nechtíkmi (sú potrebné stonky aj kvety) a zvyšok vyplňte teplou vodou (50 - 60 stupňov). Kompozícia sa má podávať infúziou počas dvoch dní. Po prefiltrovaní sa k roztoku pridá 40 gramov pracieho mydla.

Výsledné činidlo sa používa na ošetrenie zasiahnutej rastliny zo sprejovej fľaše v nasledujúcom objeme:

 • do 8 litrov - pre strom pre dospelých;
 • do 4 litrov - na kríky;
 • do 3 litrov - na 10 metrov štvorcových záhrady.

V prípade poškodenia vošiek z jahôd budete musieť trvať na tom, aby nasekané nechtíky boli vychladené v studenej vode, namočené v horúcej vode na dve hodiny a nastrúhajte strúčik cesnaku (každá zložka nebude potrebovať viac ako 200 gramov). Potom sa všetky zložky zmiešajú a naplnia sa 10 litrami vody.

sušené lístky

Je potrebné spracovať kultúry danými prostriedkami, až kým vošky úplne nezmiznú..

Regulácia buriny

Značky sa úspešne používajú pri kontrole buriny. Na to stačí sadiť kvety na záhrade, medzi ovocnými a zeleninovými plodinami. Nechtíky, vďaka vylučovaným látkam, inhibujú rast a vývoj rôznych burín.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica