Opis odrôd vždy kvitnúcich begónií, výsadby a starostlivosti o ne v otvorenom poli

V ich prirodzenom prostredí sa v tropických pralesoch Južnej Ameriky nachádzajú vždy kvitnúce begónie. Vďaka mnohoročnej práci vedcov a chovateľov sa vytvorili hybridné odrody rastlín, ktoré sa pestujú s veľkým úspechom vo všetkých klimatických zónach. Begonia je nenáročný kvet. Preto úspešne rastie na otvorenom priestranstve osobných pozemkov aj doma.

Odrody a odrody kultúry

Odrody niekedy kvitnúcich begónií sa líšia výškou rastlín, farbou listu a kvetenstvom a farbou.

vysoký

Najväčšími predstaviteľmi kultúry sú vysoké odrody begónií od 25 do 45 cm:

 1. Terry begonia odrody Elatior sa vyznačuje vysokými kríkmi a sviežimi veľkými kvetmi.
 2. Odroda Volumia je odolná voči horúcim podnebiam a suchu. Rastlina s jasne zelenými listami a veľkými kvetmi rôznych odtieňov.
 3. Odrody Lotto sú jedným z najvyšších predstaviteľov kultúry. Jeho kríky dorastajú do 40 - 45 cm, listy sú voskovité, zelené. Kvetenstvo sú veľké, otvorené kvety v priemere 4-5 cm.
 4. Odroda Stara je husto pokrytá tmavozelenými listami. Kvetenstvo je malé, ale časté. Počas obdobia kvitnutia je rastlina úplne pokrytá kvetmi strednej veľkosti.
 5. Begonia "Party" dorastá do 30 cm. Listy sú voskovité, zelené alebo hnedé. Kvetenstvo je veľké, časté. Tento druh rastlín prichádza v červenej, ružovej alebo bielej kvetine.

odroda begónie

Stredná veľkosť

Stredne veľké rastliny od 20 do 25 cm vyzerajú skvele v záhradných záhonoch a používajú sa v zložitých kvetinových kompozíciách:

 1. Veľvyslanec Begonia je klimatickým podmienkam nenáročný. Listy sú voskové, zelené s načervenalým alebo bielym okrajom. Široká škála farieb kvitnúcej rastliny.
 2. Odroda Vizhn s tmavo zelenými listami a veľkými kvetmi rôznych odtieňov.
 3. Senátor je nezvyčajná záťaž. Na pozadí bronzového lístia vyzerajú svetlé odtiene kvetov obzvlášť elegantne.
 4. Bada Bing má zelené listy s tenkým bielym okrajom. Hybrid je k dispozícii v niekoľkých odtieňoch.

krásna vždy kvitnúca begónia

trpaslík

Najkompaktnejšími predstaviteľmi kultúry sú trpasličí begónie. Veľkosti rastlín od 5 do 20 cm, skvelé pre kvetinové záhony a záhradné úpravy:

 1. Odroda koktailov. Z dôvodu svojej kompaktnej veľkosti, červeného lístia s hnedým odtieňom a bohatého kvetu je rastlina žiadaná záhradníkmi a kvetinármi.
 2. Odolné voči lúčom a extrémnym teplotám. Miniatúrne kríky sú pokryté zelenými listami a bielymi kvetmi s tenkým ružovým okrajom.
 3. Odroda Queen sa vyznačuje dvojitými kvetmi rôznych odtieňov.
 4. Begonia Eureka. Listy sú zelené s bronzovým odtieňom, kvety sú veľké.

Dôležité! Pri výsadbe kvetín na otvorenom priestranstve nesmieme zabúdať, že rastlina je tropického pôvodu, a preto potrebuje špeciálne podmienky pre rast a kvitnutie.

odroda trpaslíkov

Šľachtiteľské rysy

Ak chcete urobiť krajšie kvety, sú násobené. Existuje niekoľko spôsobov, ako zvýšiť kvitnúcu populáciu begónie vo vašej záhrade alebo doma.

Seeds

Množenie hybridnej rastliny semenami si vyžaduje určité znalosti:

 1. Semenný materiál begónie je podobný malým zrnkám piesku, takže je ťažké s ním pracovať. Pri výseve sú semená zmiešané s pieskom, čo umožňuje ich rovnomerné rozmiestnenie v pôde.
 2. Pripravená pôda sa pred výsadbou semien polieva, po výsadbe sa polievanie nevykonáva.
 3. Krabičky alebo kvetináče s vysadenými kvetmi sú pokryté fóliou alebo sklom.
 4. Po objavení prvých 2-3 listov sa sadenice vysadia do rôznych kvetináčov.
 5. Pre klíčenie semien sa vytvorí pohodlný teplotný režim od +22 do +24 stupňov.
 6. Ak pôda vyschne, postrekuje sa jemnou postrekovacou fľašou.

Dôležité! Pri rozmnožovaní semenami môžu hybridné odrody kvetov stratiť vlastnosti materskej rastliny.

sotr begónie

výstrižky

Rozmnožujú kultúru odrezkami a získajú silné a životaschopné sadenice.

Na začiatku jari sú horné konáre odrezané od dospelých kvetov, sú tiež odrezkami. Potom sa odrezky umiestnia do vody a pokryjú fóliou. Po objavení sa prvých koreňov je rastlina vysadená na ľahkej pôde a po nástupe teplých dní je vyslaná na otvorenú zem.

vždy kvitnúca begónia

Starostlivosť o neustále kvitnúce begónie doma

Stále kvitnúca begónia sa často pestuje doma. Táto izbová rastlina je vhodná na dekoráciu interiéru domu alebo bytu, zimnej záhrady, balkóna alebo lodžie.

Výber hľúz na výsadbu

Najkrajšie kvety rastú z hľúz. Pri nákupe sadivového materiálu sa zohľadňujú tieto faktory:

 1. Hľuzy nie sú predsušené.
 2. Silné semeno sa vyberie s priemerom 5 až 6 cm.
 3. Každá hľuza má malý výhonok.
 4. Ak na hľuze nie sú žiadne púčiky, musí sa niekoľko dní uchovávať na slnku.
 5. Hľuzy bez zjavného poškodenia alebo defektov. Ak sa zistia nepochopiteľné príznaky, hľuzy sa ošetria roztokom mangánu.
 6. Pri výsadbe sa veľké hľuzy delia na niekoľko častí. Každá časť musí mať aktívnu obličku.

Vysadené hľuzy klíčia v teplej a svetlej miestnosti.

rastúce begónie

Umiestnenie a osvetlenie

Stále kvitnúca begónia je nenáročná kultúra a zakorenuje sa v akejkoľvek pôde. Ale pre správny rast a vývoj kvetov sa stále odporúča kúpiť špeciálnu pôdnu zmes na pestovanie begónií.

Hoci má rastlina tropické korene, má negatívny postoj k priamemu slnečnému žiareniu. Ale pre aktívne kvitnutie potrebuje dobré osvetlenie. Kvety tiež neradi menia bydlisko. Po rozhodnutí pestovať túto plodinu doma musíte jasne definovať miesto, kde bude neustále. Okná smerujúce na západ alebo na východ sú vhodné pre rast a kvitnutie begónií.

svieža begónia

Teplotný režim

Pestovanie rastlín doma, pestovateľ počíta s celoročným kvitnutím begónie.A tak, aby doba kvitnutia nekončila v kvetu, je nevyhnutné dodržať teplotný režim. Rastlina rastie a vyvíja sa pohodlne pri teplotách od +18 do +24 stupňov.

Pre rast kvetín je potrebná vysoká vlhkosť. Požadované percento vlhkosti sa udržuje inštaláciou ďalších zdrojov vlhkosti alebo zakúpením zvlhčovača.

Frekvencia striekania

Vlhkosť je potrebná nielen pre korene, ale aj pre listy kvetov. Pri častom striekaní sa však na listoch objavujú škvrny, ktoré negatívne ovplyvňujú ich dekoratívne vlastnosti. Preto rozprašujú miestnosť, v ktorej sa nachádza zariadenie.

zalievanie

Nedostatočná vlhkosť tiež ovplyvňuje kvitnutie. Akonáhle vyschne ornica, zalejte kvetinu podľa potreby. Ak sa voda po zalievaní na paletách hromadí, je neodkladne odstránená, aby sa zabránilo hnilobe koreňov. V teplých a suchých dňoch je potrebné kvet dodatočne zalievať.

Dôležité! Kvetiny zalejeme usadenou a teplou vodou.

zalievanie kvetín

Vrchné obväzy a prerezávanie

Stále kvitnúca rastlina vyžaduje ďalšie kŕmenie. Na začiatku vegetačného obdobia sa kvety kŕmia hnojivami, ktoré zahŕňajú fosfor a draslík. Ďalej so špeciálnym kŕmením pre kvitnúce rastliny. Aby bola rastlina svieža a krásna, z nej sa odrežú prebytočné vrstvy.

Hneď ako začne kvet vyrastať, výhonky sa odrežú a pomocou špeciálnych svoriek sa ich rast zastaví.

Choroby a škodcovia: metódy kontroly a prevencie

Aj doma je kvet citlivý na škodcov a choroby. Ak je begónia chorá na múčnatke, je to prvý príznak nesprávneho zalievania. Rastlina je ošetrená prípravkami fungicídnej skupiny. Keď sa korene a stonky rozpadnú, poškodené oblasti sa odstránia a rastlina sa po predbežnej úprave špeciálnymi prípravkami presadí do čerstvej pôdy. Kvet je tiež porazený voškami, roztočmi a háďatkami. V tomto prípade sa begónia ošetruje insekticídnymi prípravkami.

choroba begónie

Dôležité! Chemické ošetrenie rastlín sa vykonáva mimo obytných priestorov.

Väčšina chorôb a škodcov je výsledkom nesprávnej starostlivosti o tropickú krásu. Preto sa snažíte neporušiť pravidlá zalievania a zvlhčovania a potom nebude mať rastlina šancu na ochorenie.

Begonia v krajinnom dizajne

Krajinní dizajnéri milujú begónie pre svoje dekoratívne vlastnosti. Kvety sa používajú na kvetinové záhony, na dekoráciu alpských šmýkačiek, altánov a záhradných chodníkov. Malé ostrovy kvitnúcich begónií na zelenom trávniku dodajú záhrade jasné farby a zlepšia náladu majiteľov.

kvitnúce begónie v kvetinovej záhrade

Ako pestovať a pestovať rastlinu na záhrade

Ak sa počas výsadby nevyskytnú žiadne hrubé chyby a porušenia, rýchlo sa zakorenená begónia rýchlo zakorení na otvorenom priestranstve osobného pozemku.

Hľuzy na varenie a výsadbová jama

Hľuzy na výsadbu sú vybrané veľké, bez viditeľného poškodenia. Najlepšie je nakupovať sadivo v špecializovaných škôlkach alebo záhradných centrách.

Na hľuze musí byť prítomná oblička. Ak nie je aktívny púčik, hľuzy sa kladú na slnečné svetlo a nechajú sa niekoľko dní. Hneď ako sa objaví malý výhonok, môže byť hľúz vysadený do zeme. Pred výsadbou sa hľuzy begónie udržiavajú v roztoku mangánu alebo fungicídu počas 30 až 40 minút.

Begonia nie je šupinatá kvetina, ale pred výsadbou sa musí pôda dôkladne uvoľniť. Ak má pôda vysoký obsah kyselín, pridajte vápno. Otvory na pestovanie kvetín sa vykopávajú v závislosti od veľkosti rastliny. Ak je begónia vysoká, vzdialenosť medzi jamami je najmenej 30 cm, v prípade stredných kríkov 20 cm a kvetiny trpaslíkov sa vysádzajú vo vzdialenosti 10 až 15 cm.

begónia v kvetinovej záhrade

Podmienky a technológia výsadby na otvorenom priestranstve

Výsadba sa začína v závislosti od klimatických podmienok v regióne. Hľuzy môžete vysadiť na otvorenom teréne po skončení nočného mrazy. Sadenice sa vysádzajú koncom jari alebo začiatkom letnej sezóny.

Miesto pristátia je zatienené, ale nie zatienené. Rastlina potrebuje veľa slnečného žiarenia, ale begónia nemôže byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu.

Organizujeme správnu starostlivosť

Stále kvitnúca begónia je komplexná hybridná odroda vyšľachtená krížením mnohých druhov tejto plodiny. Na genetickej úrovni však kvet patrí k tropickým druhom, preto by sa oň malo starostlivo starať.

krásna dekorácia s begóniou

Zavlažovanie a pôdna vlhkosť

Begonia je kvetina, ktorá miluje vlhkosť. Preto sa musí dodržiavať režim zavlažovania Zalievanie kvetov sa vykonáva ráno, raz za 2-3 dni. Teplá usadená voda sa naleje pod samotnú rastlinu, čím sa zabráni kontaktu s listami. V dusných a horúcich dňoch vyžaduje begónia dodatočnú vlhkosť.

Uvoľňovanie pôdy

V prípade potreby sa pôda uvoľní do koreňového systému kyslíkom. Zvyčajne sa takáto práca vykonáva v spojení s napájaním a kŕmením rastlín.

kŕmenie begónií

Dôležité! Korene kvetu sú blízko povrchu pôdy, preto by sa burina mala starostlivo uvoľňovať a odstraňovať.

Transplantácia a tvarovanie

Ak chcete získať sviežu rastlinu, ktorá ozdobí vaše pole alebo záhradu, mali by ste ju orezať. Akonáhle begónia dorastie do 15 - 20 cm, pripnú sa horné konáre kvetu, potom sa aktívne vyvíjajú bočné konáre a begónia získa krásny tvar.

Kvetina nevyžaduje časté transplantácie. Mladé sadenice sa zvyčajne na jar presádzajú do otvoreného terénu a na jeseň do kvetináčov alebo škatúľ.

Príprava kvetu na zimovanie

Begonia vyžaduje špeciálnu prípravu na zimovanie. Rastliny pestované doma sa jednoducho prenášajú do domov a bytov na zimu, kde sa naďalej vyvíjajú a kvitnú. Kvety vysadené na otvorenom priestranstve však pravdepodobne neprežijú studené zimy. Preto sa hľuzy begónie vykopali po prvom mraze a poslali sa na zimu na chladné miesto, predtým ich vykopali rašelinou a navlhčili. Rastlina môže byť tiež uložená jednoduchým presadením do kvetináče na jeseň a jej vybratím do teplej obývačky.

Chráňujeme pred parazitmi a chorobami

Pri náležitej starostlivosti nie je niekedy kvitnúca begónia vystavená rôznym chorobám a škodcom. Z tohto dôvodu na prevenciu stačí postarať sa o rastlinu úplne a begónia porastie zdravo a silne.

Hlavnou podmienkou starostlivosti je správne a včasné zalievanie rastliny. Kvóta ochorie kvôli nedostatku alebo prebytku vlhkosti. Ak je však rastlina chorá alebo napadnutá škodcami, prijímajú sa štandardné opatrenia, aby sa zabránilo ďalšiemu zamoreniu susednými kvetmi.

kvitnúce begónie

Akým problémom môžete čeliť

Pestovanie krásnych kvetín, záhradníkov a kvetinárov niekedy čelí problémom, od ktorých riešenia závisia zdravotné a ozdobné vlastnosti begónie.

Pri pestovaní kvetín v dome

Niekedy vnútorná begónia netvorí púčiky, a preto nekvitne. Ale prečo rastlina nekvitne, prebudíme sa a prídeme na to:

 1. Kvetináč stojí na priamom slnečnom svetle.
 2. Nedostatočné napájanie.
 3. Neboli kŕmené begónie.
 4. Veľkosť kvetináča alebo kvetináča nezapadá do kvetu.
 5. Rastlina je chorá alebo napadnutá škodcami.

Dôležité! Ak sa chcete vrátiť do fázy kvitnutia, musíte presne poznať dôvod jej neprítomnosti a až potom začať pracovať.

Na otvorenom priestranstve

Na otvorenom poli sú kvety vystavené vonkajšiemu prostrediu, ktoré môže mať negatívny vplyv na ich vývoj a ozdobné vlastnosti:

 1. Šedá hniloba. Na listoch kvetu sa objavujú tmavé škvrny a neskôr sivý kvet.
 2. Nízka vlhkosť vzduchu.
 3. Nedostatok osvetlenia.
 4. Nesprávne vybraní susedia. Begonia nebude kvitnúť, ak v okolí rastie dub alebo vŕba.
 5. Nadmerná vlhkosť.
 6. Škodcovia a plesňové choroby.

Stále kvitnúca begónia poteší svojimi jasnými farebnými kvetmi celé leto a so správnou a včasnou starostlivosťou kvitne v zime.

recenzia
 1. Julie
  3.03.2019 12:19

  Begonia je ideálny na zdobenie letnej chaty. Páči sa mi, ako to vyzerá v období kvitnutia, zasadil som kvety rôznych odrôd, ich odtieň je úplne iný.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica