Príčiny a príznaky chorôb Petúnie, ako bojovať a čo robiť pri liečbe

V oblastiach, kde sa čoskoro zahreje, sa semená petúnie vysievajú priamo na kvetinové záhony, ale častejšie sa kvety pestujú zo sadeníc. Už v tomto štádiu vývoja má príbuzný plodina nočného tieňa často choroby, Petúnia priťahuje škodlivý hmyz. Infekcia sa prenáša semenami kontaminovanými hubovými spórami a baktériami. Ak spozorujete problém včas, môžete zariadenie vyliečiť.

Na aké choroby je petúnia náchylná?

Bylinkový ker pochádzajúci z Južnej Ameriky, zbožňuje vlhké a horúce počasie. Pri výsadbe v miernych zemepisných šírkach sa rastlina stáva náchylnou na patogénne mikroorganizmy, ktoré vyvolávajú vývoj chorôb. Na kvetine listy začínajú uschnúť, púčiky spadnú.

stávkokaz

Sadenice stoniek zmäknú a stmavnú, ak sa semená petúnie vysadia veľmi husto vo vysoko kyslej pôde. Pri častom a hojnom zalievaní sa aktivujú patogénne huby a kvet je ovplyvnený čiernou nohou. Zahusťovanie by sa nemalo povoliť, aby sa zabránilo nástupu choroby. Pred zasiatím semien by sa pôda mala riediť vápnom, ktoré neprepadá sadenice, ale tiež sa uistiť, že substrát nevyschne.

Výhonky infikované čiernou nohou by sa mali odstrániť zo zeme a zdravá Petúnia by sa mala liečiť fungicídmi Metaxil, Oxadixil a Mancozeb.

Šedá hniloba

Silná pôdna vlhkosť, zavedenie veľkých dávok dusíkatých hnojív, slabé osvetlenie prispievajú k rozmnožovaniu škodlivých húb, ktoré sú pôvodcom šedej hniloby.

šedá hniloba

Ochorenie postihuje korene, ale potom:

 1. Na stopkách sa objavujú hnedé škvrny.
 2. Listy sú pokryté našuchorenými kvetmi.
 3. Rastlina vyschne.

Ak sa včas zistia príznaky hniloby, nastriekne sa Petúnia prípravkami „Skor“, „Maxim“, „Integral“. Pri náležitej starostlivosti je kvet zriedkavo napadnutý hubou.

Hnedá škvrna

Pri pestovaní sadeníc v skleníku, kde sa výrazne zvyšuje vlhkosť vzduchu, s častým a hojným zavlažovaním, voda v pôde začne stagnovať. Na listoch petúnie sa tvoria škvrny hnedej alebo hnedej farby. Toto ochorenie je húbovitej povahy, na ošetrenie rastlín a ničenie spór sa kvet postrieka každé 3 dni tekutinou alebo síranom meďnatým. Ošetrenie petúnie pomocou amoniaku zriedeného vo vode pomáha odstraňovať škvrny.

Hnedá škvrna

Múčnatka

Ak na kvetinovej záhrade alebo balkóne rastie ozdobná kvetina, keď teplota klesne na 18 ° C a daždivé počasie, zvyšuje sa riziko múčnatky. Ochorenie sa vyvíja s hustou výsadbou, nadmerným alebo nedostatočným zavlažovaním a je sprevádzané výskytom belavých škvŕn, ktoré sa rýchlo zvyšujú a menia sa na vredy. Plak interferuje s fotosyntézou a spóry húb cestujú do iných rastlín. Ako sa vysporiadať s sféroidom:

 1. Vrchná vrstva Zeme, kde rastie petúnia, sa odstráni.
 2. Choré listy sa odtrhnú, infikované výhonky sa odstránia.
 3. Kvety sa postriekajú fungicídmi.

Prípravky „Skor“, „Fundazol“, „Vitaros“ účinne bojujú proti múčnatke. V počiatočných fázach nástupu choroby môžete použiť ľudové recepty. Dve polievkové lyžice sódy a mydla sa nalejú do 5 litrov vody. S týmto zložením sa petúnia ošetruje dvakrát. Kvety sú striekané:

 • manganistan draselný;
 • infúzia strúčikov cesnaku;
 • síran meďnatý.

choroba Petúnie

Horčica nie je hubami tolerovaná, 1,5–2 litre prášku sa naleje do vedra s vodou a zalejú sa koreňmi rastliny, nastriekajú sa na listy a stonky.Ošetrenie kvetu sérom, ktoré sa musí riediť v pomere 1:10 k tekutine, pomáha zastaviť vývoj choroby.

Petúnie sa nastrieka kompozíciou, ktorá sa pripravuje zo skla mlieka, 600 g vody a 10 solí. Ak neviete, ako sa vysporiadať so sféroidom, môžete zostať bez kvetov.

Pleseň plesňová

Za teplého a vlhkého počasia sa huby množia na petúniách, snapdragónoch, makoch, verbénach, čo vedie k výskytu peronosporózy. Zhora sú listy kvetov žlté, vo vnútri sa tvorí biely kvet. Výhonky sú pokryté trhlinami, okvetné lístky sčernú, rastliny strácajú svoj dekoratívny vzhľad. Pôvodcovia plesní plesní žijú roky v zemi a za priaznivých podmienok infikujú sadenice aj kvitnúce rastliny.

Pleseň plesňová

Keď sú listy pokryté kvetom, nie je možné ich zachrániť, ale v počiatočnej fáze nástupu choroby sa na Petúnie postriekajú fungicídy „Ridomil Gold“, „Fitosporin-M“, „Vectra“, používajú sa ľudové liečivá. Polievková lyžica sódy a 5 g mydla sa zmieša s polovicou vedra vody a rastliny sa ošetrujú každé 3 dni.

blednička

Petúnie zle rastie v ochudobnenej pôde, ktorá nemá minerály. S nedostatkom železa:

 1. Kvety sú zafarbené.
 2. Listy sa skrútia.
 3. Výstrely vyschnú.

 Chróza petúnie

Chróza spôsobuje, že korene odumierajú a rastliny uschnú. Na vysporiadanie sa s touto chorobou sa kvetinový záhon alebo kvetináč zalejú vodou a pridá sa k nemu pol lyžičky kyseliny citrónovej a síranu železnatého. Kvety sa kŕmia prípravkom Ferovit, púčiky sa odrežú na postihnutých rastlinách.

Neskorá pleseň

Petúnie vysadená v kvetinovej záhrade alebo v balkónovej krabici reaguje negatívne na zmeny vonkajších podmienok. S prudkým poklesom teploty, predĺženým vlhkým počasím sú kvety ovplyvnené neskorou plesňou. Ochorenie sa začína vyvíjať v spodnej časti výhonkov, potom sa celá stonka hnije a počas niekoľkých dní zomrie petúnia. Nie je možné zachrániť rastlinu, ale kultivácia pôdy a nádob na kvety pomocou síranu meďnatého, fungicídov "Ridomil", "Profit" pomáha predchádzať vzniku neskorej plesne.

Neskorá pleseň Petúnie

Škodcovia Petúnie

Sukulentné listy okrasných rastlín priťahujú hmyz. Paraziti vstupujú do kvetinového záhonu so sadenicami, lietajú z iných plodín.

vošky

Mikroskopický škodca napadá rôzne časti petúnie a zakrýva ich lepkavým a sladkým povlakom, ktorý priťahuje sadzovú hubu. Listy, na ktorých sa vošky usadia, menia tvar a zvlnenie, kvety a puky sa rozpadajú.

Škodca je ničený užitočným hmyzom vo forme šnurovania a lienky. Pach tabaku odpudzuje parazita. Na úplné zvládnutie vošiek sa na Petúnie postriekajú vodné roztoky „Aktara“, „Decis“, „Dôverca“.

Vošky na petúnie

molica

Drobný hmyz kladie stovky vajíčok, z ktorých sa líhnú larvy larvy.Pijú šťavu z listov a rastlina žltne a vädne. Nie všetky insekticídy sa stretávajú s molicami, škodca uhynie po trojnásobnom ošetrení petúnie Iskrou, Aktarou, ktorá sa vyrába na základe permethrinu.

Tieto výrobky sa musia používať opatrne, pretože ničia prospešný hmyz.

Roztoč pavúk

Kvitnúce rastliny trpia parazitmi, ktoré svojimi proboscismi prepichnú listy a hodia sa na šťavu. Prítomnosť lepkavého škodcu je indikovaná výskytom belavých alebo žltkastých bodiek, prítomnosťou pavučiny na stonke. Na zvládnutie kolónií kliešťov používajte lieky „Apollo“, „Neoron“. Namiesto použitia chemikálií môžete urobiť infúziu litra vody a 20 g klinčekov púpavy alebo cesnaku a postrekovať rastlinu.

Roztoč pavúk

Prečo listy zožltnú: porušenie pravidiel starostlivosti

Petunia má jemné kvety a vyzerá veľmi atraktívne. Avšak, niekedy rastlina začne vädnúť.

Porušenie pravidiel napájania

Listy Petúnie sa menia na zelenú až žltú, kmeň stvrdne, keď je ovplyvnený hnilobou, ktorá sa objavuje, keď vlhkosť stagnuje. Ak sa zariadenie začne vädnúť, musíte:

 1. Vysušte sušené výhonky.
 2. Nastriekajte kvetinu fungicídom.
 3. Dôkladne povoľte zem.

zalievanie petúnie

Mali by ste sa pokúsiť zalievať rastlinu teplou vodou, ale nie hojne. Pôda by sa nemala navlhčiť.

Porušenie teploty

Petúnie pochádza z teplých oblastí, ale dospelá rastlina v kvetinovom záhrade normálne toleruje chladné okamihy a dokonca aj mierne mrazy, ale neznášajú náhle zmeny počasia, dlhodobé dažde. Sadenice kvetov sa vyvíjajú dobre pri 16 - 20 ° C, pri teplotách pod 13, listy začínajú žltnúť a rast sa zastaví.

Nedostatok železa

Petúnie je náročná na zloženie pôdy. Pri nedostatočnom množstve stopových prvkov stráca kvet dekoratívny účinok. Na doplnenie nedostatku živín sa hnojivá aplikujú na zem. Pri nedostatku železa sa listy rastlín stáčajú, žltnú, dekoratívnosť a počet pukov sa zhoršuje.

zalievanie petúnie

Správna starostlivosť o Petúniu

Juhoamerický hosť je nenáročný závod, ale ak sa o to nestaráte, vyvíja sa choroba a napadá škodcov.

Liečba petúnie ľudovými liekmi

Keď sa objavia žlté listy, je Bush ošetrený síranom meďnatým a do roztoku sa pridá trochu drveného mydla. Ak je zavlažovanie narušené, huby sa aktivujú, aby sa zabránilo množeniu, na Petúniu sa nastrieka manganistan draselný počas 5 dní. Zvláda patogénne mikroorganizmy s teplom zložením, ktoré sa pripravuje z 2 polievkových lyžíc sódy, 5 litrov vody a mydla. Keď sú listy vädnuté, je Petúnia ošetrená kombináciou litra fermentovanej mliečnej srvátky a vedra s tekutinou.

nádherné kvety

Aby sa zabránilo napadnutiu múčnatkou, okrasná rastlina sa postrieka postrekovacou fľašou a naplní sa presličkou. Furacilín pomáha liečiť Petúniu pred chorobami. Za týmto účelom sa 10 tabliet rozpustí v vedre s vodou. Mullein, infúzia cesnaku a horčica sa používajú na postrek kvetu.

Chemické ošetrenie

Ak sa prostriedky, ktoré používajú ľudia, ukázali ako neúčinné, rastlina naďalej bolí, listy suché a púčiky sa rozpadajú, musíte sa zbaviť postihnutých výhonkov a postrekujte kvetinou fungicídmi:

 • "Amistar extra";
 • Fundazol;
 • "Bogatyr";
 • "Acrobat";
 • "Topaz".

Pri kúpe drogy si musíte pozorne prečítať pokyny, nie každý liek lieči všetky choroby.

Keď sa objavia molice, vošky, strapky, použijú sa biologické prípravky "Aktofit", "Fitoverm", systémové insekticídy "Intavir", "Desis-Profi", "Calypso", akaricídy "Aktellik", "Nurell".

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica