Ako pripraviť delfínium na zimu, kedy a či sa má orezávať, ako prikryť a konzervovať

Neobvyklé usporiadanie kvetov na stonke a jasná farba delfínia môžu záhrade dodať jedinečné čaro. Rastlina sa teší z veľkého množstva odrôd, ktoré sú nenáročné na starostlivosť. Aby záhradná kvetina potešila oko budúcu sezónu, musíte poznať nuansy prípravy delfínia na zimu.

Aké delfínium možno vysadiť pred zimou?

Na dosiahnutie skorého kvitnutia rastliny a zároveň sa neobťažujú sadenice, skúsení záhradníci odporúčajú venovať pozornosť výsadbe pred zimou. Postup sa v tomto prípade vykonáva po zamrznutí pôdy. Pre výsadbu subwinterom sa vyberú všetky odrody delphinium.

Semená sa vysievajú koncom jesene do zeme. Niektorí odborníci poukazujú na začiatok októbra. Iní potvrdzujú dobré klíčenie semien vysadených v novembri. Pri praktickom použití výsevu semien pred zimou sa odporúča použiť o 25% viac sadivového materiálu.

Musím na zimu prerezávať delfínium?

Rastlina má vysokú zimnú odolnosť a môže prežiť mrazy od -40 do -45 stupňov. Prerezávanie sa vyradí, ak rastlina hibernáuje pod silnou vrstvou snehu. V podmienkach modernej zimy v moskovskom regióne často prší „obyvatelia“ radšej ako sneženie.

V chladnom období sa záhradníci stretávajú s dvoma problémami - tlmenie a úpadok. Na základe toho dospeli k záveru, že delfínium sa musí rezať na zimu. Takýto proces nemožno nechať náhode.

delphinium zrelý

Dôvody, prečo kvety nemôžu prežiť zimu

Po zime môže človek zistiť, že jeho miláčik je preč. Delphinium zomiera pod vplyvom rôznych faktorov. Existuje niekoľko dôvodov, prečo kvetina nemôže vydržať zimu.

Nevhodné podnebie

Delphinium, ako už bolo spomenuté vyššie, toleruje aj tie najextrémnejšie teploty pod snehom. Osoba, ktorá sa rozhodne pestovať kvetinu, musí zohľadniť klimatické vlastnosti južných oblastí. V zime sa počasie často mení a teplotné poklesy sú veľmi ostré. To, či delfínium prežije najchladnejšie obdobie, závisí od typu rastliny.

Pri kúpe odrody delphinium ľudia často nevenujú pozornosť odporúčaniam, ktoré sú uvedené na obale. Pre každú oblasť sa zobrazujú určité kategórie rastlín. Nepozornosť zo strany osoby môže spôsobiť sklamanie v delfíniu. Ľudia ich preto často odmietajú pestovať.

rastlina v kvetinovom záhrade

vlhkosť

Kvet sa bojí vysokej vlhkosti, najmä ak sa tak stane v zime. Rozmrazovanie vedie k úpadku koreňov a smrti rastlín. Aby sa tomuto osudu zabránilo, je delfínium vysadené na kopci s dobrou drenážou.

Aby vlhkosť prenikla hlboko do zeme a nestagnovala v oblasti koreňov, je v čase výsadby diera napoly pokrytá pieskom. Ako drenáž sa môže použiť iný materiál. Niektorí záhradníci uprednostňujú malé kamienky.

Nesprávne orezanie

Neskúsení záhradníci vykonávajú nesprávne odstránenie výhonku. Keď chceli získať druhý kvet, odrezali zelene pri koreňoch ihneď po vädnutí kvetov. Vykonaná manipulácia negatívne ovplyvňuje rastlinu a oslabuje ju. Výsledkom je, že kríky v zime zomierajú.

správne prerezávanie

Môžete podporiť opätovné kvitnutie a pomôcť delfíniu prežiť zimu orezaním kvetenstva nad horným listom. Procedúra sa tiež vykonáva tesne pred prechladnutím. Pri orezávaní sa, žiaľ, znova vyskytne veľa chýb.

Potom sa stonky ponechajú vo výške 15 - 30 cm od povrchu pôdy. Zhora sú špičky pokryté ílom. Aby sa zabránilo vniknutiu vody, stačí zlomiť stonky a nechať ich ohnuté.

Kedy prerezať delfínium na jeseň?

Čas na orezávanie stoniek závisí od obdobia kvitnutia odrody. Môže sa pohybovať od 1 do 2 týždňov. Konanie v priemere končí na konci septembra.

Do tejto doby má teplé počasie vonku čas na zmenu na stálu chlad. Postup prerezávania sa vykonáva ráno. Je lepšie zvoliť deň bez zrážok.

Iní záhradníci neodporúčajú orezávanie. Staré výhonky sa dajú ľahko odstrániť na jar. Osoba môže vyskúšať dve metódy podľa vlastného výberu.

fialový kvet

Ako pripraviť delfínium na zimu?

Názory záhradníkov na zimnú otužilosť sa líšia. Niektorí ľudia si myslia, že delfíniá nepotrebujú starostlivú prípravu na zimovanie. Iní tvrdia, že rastlina je taká rozmarná a chúlostivá, že môže zomrieť, ak sa o ňu niekto postará sám. Kvet je zastúpený rôznymi odrodami, ktoré majú určité biologické vlastnosti.

letničky

Odrody zahrnuté do tejto skupiny sú nenáročné. Ich rast môžete pozorovať nielen na juhu, ale aj na severe. Ak chcete mať na záhrade kvety z roka na rok, musíte skúsiť.

V septembri sa semená zbierajú a skladujú až do jari, až do času výsadby. Povolené je aj zimné pristátie. Výsev sa odporúča vykonávať na stálom mieste s dobrým osvetlením. Výsadbový materiál sa umiestni do zeme do hĺbky 4 až 5 mm.

transplantácia črepníka

trvalka

Po rozkvetu delfínia sa o ňu starajú záhradníci. Zimné prípravy začínajú na jeseň:

  1. Stonky sú rezané. Výška zostávajúcich výhonkov nepresahuje 30 cm nad povrchom pôdy.
  2. Suché listy okolo rastliny sa zhromaždia a spália. Ničia sa aj buriny.
  3. Po vyčistení územia pristúpia k uvoľneniu zeme.
  4. Stávky sa berú z miesta, na ktoré boli viazané kvety.
  5. Zaoberajú sa prípravou stoniek na prezimovanie. Postupujte podľa štandardného vzoru pomocou hlinky. V prípade potreby je rastlina zakrytá.

Niekedy kvetina potrebuje starostlivosť aj v chladnom období. Zvyčajne sa pozornosť venuje napájaniu. Nasýtenie vlhkosti pokračuje až do začiatku mrazu. Časté a pravidelné zavlažovanie pomáha delfíniu úspešne prežiť zimu.

Marfinove hybridy

Odrody chovali chovatelia z moskovského regiónu. V žiadnom prípade nie sú horšie ako cudzie hybridy. Pestovanie v severných a stredných regiónoch krajiny nevyžaduje útočisko.

rastie pod sieťou

Odrody zo skupiny Belladonna

Zástupcovia sú tiež zimná vytrvalosť. V prípade snehovej pokrývky nevyžadujú ďalšie prístrešie.

Odrody Tichého a Nového Zélandu

Zakorenia sa v južných oblastiach. Netolerujú zimu, pretože boli chované v subtropickom prostredí.V Moskovskom regióne vydržia zimu chladom za predpokladu, že sú pokryté smrekovými konármi. Po prvom kvitnutí rastlina zomrie.

Metódy skladovania

S nástupom zimy záhradníci zvažujú dve možnosti prípravy delfínia na zimu:

  • strihanie;
  • použitie prístrešia.

rastlinné hybridy

V prvom prípade sú stonky odrezané a okraje pokryté ílom. Koreňová oblasť je posypaná mulčom. Táto možnosť je vhodnejšia pre zasnežené zimy.

Druhá metóda konzervácie tiež zahŕňa orezávanie stoniek a ich ošetrenie hlinkou. Aby sa zabránilo odumretiu rastliny, používa sa ďalšie prístrešie. Najčastejšie sa vyberajú ihličnaté vetvy. Tento prístup ušetrí delfínium vo vlhkej zime.

Konzervačné nuansy

Správny postup prípravy delfínia na prezimovanie ho zachráni pred hrozbou vývoja chorôb. Mnoho záhradníkov prerezáva v nesprávny čas. Spravidla to zabudnú urobiť včas a odložiť postup. Toto ovplyvní nielen schopnosť rastliny vydržať zimu, ale tiež zabráni úplnému vývoju púčikov.

odstránenie semien

Odborníci neodporúčajú na jeseň stimulovať tvorbu obličiek. Odporúčajú tiež vzdať sa myšlienky opätovného kvitnutia pred zimou. Stonky Delphinium sa orezávajú na začiatku stabilného chladného počasia.

Ak boli kvety vysadené na jar, pokračujú vo vývoji až do začiatku chladného počasia. Na konci jesene môžu byť v pučiacom štádiu. V tomto prípade nie je osobe jasné, či sú pripravené na zimovanie alebo nie.

Ak je rastlina mladá, spravidla do konca jesene musí nastať proces tvorby púčikov. Nové kvety tolerujú zimy lepšie, na rozdiel od predstaviteľov, ktorí rastú na záhrade už dlho. Je to preto, že sú menej náchylní na koreňovú hnilobu.

potápať delfínium

V oblastiach s teplými zimami sú ľudia pripravení na časté rozmrazovanie. Znát teplotný režim, starostlivo pripravujú rastliny na zimovanie. Nad pristávačom je postavený vrchlík alebo niečo podobné chate. Delphinium je teda chránené pred nadmernou vlhkosťou a častými nárazmi vetra.

Izolačný materiál

Ak sú nové rastliny vysadené na jar, potrebujú ďalšie pokrytie. Slama pomôže zachrániť pred mrazom a veľkým množstvom snehu. Je to vynikajúca alternatíva k ihličnatým vetvám.

Neodporúča sa používať rašelinu alebo listy na krytie delfínia. Sú schopní udržať vlhkosť. To zase vedie k rozvoju huby a chorôb, ktoré sú s ňou spojené. Nadmerná vlhkosť priťahuje slimáky a rôznych škodcov.

prístrešok slamy

Po roztopení snehu skoro na jar sa delfínium prebudí a je pripravené rásť. Zároveň nočné mrazy nie sú prekážkou. Sú chvíle, keď je rastlina zle zakorenená. Takto sa prehĺbi, aby nedošlo k poškodeniu obličiek.

Delphinium je krásna a nezvyčajná rastlina. Jeho rast a úplný rozvoj závisí od podmienok, ktoré vytvorí človek. Zanedbanie jednoduchých pravidiel vedie k tomu, že rastlina zomiera. Táto otázka je obzvlášť dôležitá v zimnej sezóne. Trochu úsilia a pozornosti záhradkárov a delfínia vám vďaka hojnému kvitnutiu ozdobia kvetinové záhony po celé leto.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica