Výsadba a starostlivosť o eremurus na otvorenom poli, opis 50 najlepších odrôd

Eremurus je jedinečný závod, výsadba a starostlivosť o rastliny, ktoré si vyžadujú dodržiavanie určitých podmienok. Kultúra je trvalá a má dlhé vegetačné obdobie, napriek tomu ju záhradníci často používajú na zdobenie pozemkov.

Opis a vlastnosti

Charakteristickým rysom rastliny je tvar koreňa, ktorý navonok pripomína hviezdicu. Listy sú podlhovasté, pretiahnuté. Zvončekovitý kvet. Kvetenstvo sa zhromažďuje v panikulách. Rastlina je vytrvalá, zimná mrazuvzdornosť je vysoká, keď zima zapadne, koreň tvorí zimovný púčik, z ktorého sa po zahriatí pôdy na jar objavia výhonky. Rastlina môže dorásť až do výšky 2 metrov, v závislosti od odrody.

Vlastnosti:

 • rastlina kvitne v špirále, kvety sa otvárajú, začínajúc od koreňa a postupne sa pohybujú nahor;
 • doba trvania farby je 30-40 dní, v závislosti od odrody;
 • po odkvitnutí sa vytvorí ovocie, ktoré obsahuje semená.

Kvetenstvo môže mať rôzne farby, ale najbežnejšie sú žlté, hnedé, červené a ružové odtiene.

Pestovanie sadeníc

Rastlina má dlhý vývojový čas, preto sa sadenice musia pestovať pred výsadbou do zeme.

načasovanie

Na získanie sadeníc je potrebné zasadiť semená do zeme. Jeseň je vhodný čas na pestovanie semien. Výsadbový materiál sa pestuje v septembri - začiatkom októbra. Po výskyte sadeníc je potrebné sadenice sadiť do nádob na sadenice.

výsadba a starostlivosť

Ako správne zasadiť

Aby semeno rýchlo klíčilo, musí sa dodržať nasledujúci algoritmus pôsobenia:

 • pripraviť box na sadenie semien;
 • vyplňte piesočnatou rašelinou;
 • urobte malé otvory 1-1,5 cm a semená rastlín;
 • posypte pôdou navrch, bez upchávania.

Semená majú dlhé klíčenie, takže je potrebné pravidelne monitorovať stav pôdy.

zalievanie

Prvé 3-4 týždne po výsadbe sa musí dodržať pravidelné zavlažovanie. Pôda by sa mala medzi zavlažovaním vysušiť. Po 5. týždni po výsadbe do pôdy je potrebné kultúru zalievať raz týždenne.

Teplota a svetelné podmienky

Po pristátí na zemi je potrebné počas prvých 4 týždňov pozorovať teplotu najmenej 25 stupňov a jasné svetlo. Potom sa škatuľka presunie na miesta s teplotou najviac 15 stupňov, bez vystavenia slnečnému žiareniu.

eremurus na záhrade

vyberanie

Sadenice sa objavia 5-8 mesiacov po výsadbe v zemi. Na to, aby sa rastlina dobre vyvíjala, je potrebné sadenice potápať. Môžu sa použiť jednotlivé kvetináče alebo veľká škatuľka. Medzi sadenicami musí byť dodržaná vzdialenosť najmenej 10 cm.

Príprava na zimu

V zime musí byť rastlina pokrytá vrstvou listov, hrúbka vrstvy musí byť najmenej 20 cm Po príchode jari sa listy odstránia a vykoná sa obvyklá starostlivosť o plodinu.

Dôležité. Na sadenie rastlín semenami sa najvhodnejší materiál semien odoberá zo spodnej časti kvetenstva.

Pristátie na otvorenom teréne

Starostlivosť o rastlinu je veľmi náročná, preto výsadba na otvorenom teréne vyžaduje pravidelné zalievanie a uvoľňovanie pôdy.

mrakodrap eremurus

načasovanie

Výsadba rastlín semenami v otvorenom teréne sa odporúča na jar po zahriatí pôdy. Najvhodnejšou metódou pestovania je však sadenie rastlín. Sadenice sa vysádzajú v septembri. Sadenice musia mať najmenej 3 roky.

Výber sedadla

Pri výbere miesta pristátia by sa mali uprednostniť dobre osvetlené oblasti. Pravidelné slnečné svetlo vám umožní získať veľké kvety a zdravú rastlinu. Miesto výsadby by malo byť chránené pred vetrom, aby sa znížilo riziko poškodenia stoniek, mali by sa nainštalovať špeciálne podpery.

Pôdne požiadavky

Rastlina uprednostňuje pôdu s neutrálnou kyslosťou. Najoptimálnejšia je pripravená zmes 2 častí pôdy zmiešaná s jednou časťou rašeliny a piesku, 1 časťou drevného popola.

príprava pôdy

Schéma pristátia

Aby sa zasadil eremurus, musia byť dodržané nasledujúce kroky:

 • urobte otvor až do hĺbky 25 cm;
 • vrstva kamienkov je umiestnená na dne otvoru na odvodnenie;
 • klíčok sa opatrne umiestni do vybrania a korene sa narovnajú;
 • diera sa naplní zmesou živín a trochu zhutní;
 • pomocou teplej vody je potrebné zaliať otvor sadeničkou.

Vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť najmenej 45 cm, pretože koreň rastie na šírku a vyžaduje si voľný priestor.

Starostlivosť

Pre rýchly rozvoj kultúry a zníženie chorôb je potrebné dbať na náležitú starostlivosť o sadenice.

zalievanie

Rastlina musí byť napojená hojne každé 2-3 dni do júla, avšak pri pravidelnom daždi je zavlažovanie obmedzené. Keď rastlina uvoľní púčiky, zalievanie sa zníži na každých 6 až 7 dní.

zalievanie kvetín

Vrchný dresing

Vrchná úprava oblečenia sa vykonáva podľa nasledujúcej schémy:

 • kompost sa uvádza na jar;
 • v polovici leta sa pred kvitnutím zavádza fosfor a draslík;
 • na jeseň je potrebné pridať superfosfát a humus.

Ak je rastlina nedostatočne rozvinutá, je potrebné dodatočne aplikovať zložité hnojivá.

Uvoľnenie a odburinenie

Odporúča sa odstrániť burinu manuálne, aby sa znížilo riziko poškodenia koreňov. Pôda sa pred zalievaním pravidelne uvoľňuje. Je to potrebné na zníženie chorôb a okysličenie pôdy.

Skladovanie počas daždivých období

Dlhodobé dažde vedú k poškodeniu koreňa rastliny, aby sa predišlo takémuto problému, je potrebné dodržiavať nasledujúce tipy:

 • pravidelne uvoľňujte pôdu, aby nehrozilo riziko vzniku koreňov hniloby;
 • inštalácia drenážneho systému;
 • zhlukovať rastliny tak, aby tekutina mohla odtekať.

Avšak v prípade dlhotrvajúceho dažďového obdobia je potrebné kultúru starostlivo vykopať a uložiť na suchom mieste.

eremurus v krajine

rozmnožovanie

Rastlina sa rozmnožuje dvoma spôsobmi, záhradníci vyberajú vhodnú metódu podľa individuálnych preferencií.

generatívne

Po vyblednutí rastliny sa objavia škatule so semenami a po úplnom dozrievaní je potrebné zozbierať sadivový materiál a ošetriť ho antiseptikom. Semená a rastliny sušte v pôde.

rastlinný

Znamená to rozdelenie rodičovského koreňa na niekoľko častí. Z tohto dôvodu sa opatrne odstráni vrstva pôdy, ktorá odkryje korene. Ostrým nožom nakrájajte koreň na niekoľko kusov. Každá časť musí mať obličku. Body rezu musia byť ošetrené aktívnym uhlím.

korene eremurus

Časti koreňa sa musia umiestniť na suché miesto a nechať sa mesiac. Potom zasadte výhonky do zeme.

Dôležité. Dospelá rastlina môže byť použitá na rozmnožovanie raz za 5-6 rokov.

Choroby a škodcovia

Rastlina má šťavnaté stonky, takže veľmi často priťahuje škodcov svojím vzhľadom. Nesprávna starostlivosť o plodiny tiež vedie k tvorbe chorôb.

vošky

Rastlina je veľmi často postihnutá škodcami, ako sú vošky. Hmyz sa živí šťavou a tiež vylučuje špecifickú lepkavú tekutinu, ktorá vyvoláva rozvoj plesňových chorôb. Na odstránenie vošiek je potrebné striekať mydlovou vodou. Raz za 2-3 dni, kým hmyz úplne nezmizne.

škodcov kvetov

Thrips

Malí škodcovia, ktorí poškodzujú listy rastlín a stonky, vedú k ich zmršťovaniu a postupnej smrti. Prvými príznakmi infekcie sú výskyt žltých škvŕn a škrabancov na rastline. Na ošetrenie rastlín je potrebné postrekovať nasledujúcimi prípravkami: Fitoverm, Actellik.

slimáci

Slimáci vyprovokujú rozvoj plesňových chorôb a vo veľkom počte môžu viesť k smrti kultúry. Pri malom hromadení škodcov sa môžu zbierať ručne. Elimináciu slimákov je možné vykonať pomocou špeciálnych pascí. Do pôdy je umiestnená malá nádoba piva tak, aby okraj pasce bol v rovine so zemou. Slimáky padajúce do pasce zomierajú.

Moli a myši

Škodcovia škodia koreňom, čo má za následok smrť rastlín. Prvými príznakmi poškodenia koreňov sú letargia rastlín a žlté listy. Je veľmi ťažké zbaviť sa škodcov. Na ošetrenie rastlín je potrebné nájsť poškodené oblasti, odstrániť ich a ošetriť aktívnym uhlím.

škodcov eremuru

Hrdza

Ochorenie sa prejavuje žltnutím listov a prítomnosťou tmavých škvŕn rôznych tvarov. Ochorenie sa môže rozvíjať rýchlo, čo vedie k smrti kultúry. V prípade prvých príznakov sa poškodené listy odstránia, rastlina sa ošetrí "Topaz" alebo "Fitosporin".

blednička

Ochorenie sa prejavuje prítomnosťou žltých škvŕn na listoch, v niektorých prípadoch rastlina uschne a zakryje sa bielym kvetom. Na liečbu problému sa používa liek „Bariéra“ alebo „Topaz“.

Vírusová choroba

Tento typ problému sa prejavuje prítomnosťou žltých škvŕn na listoch, výskytom výrastkov a nepravidelnosťou na stonkách, kvety sú zdeformované. Vírus je najčastejšie prenášaný škodcami alebo burinami. Vírusy na rastlinách sa nespracovávajú, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu problému, poškodená kvetina sa odstráni spolu s koreňom. Miesto rastu je ošetrené roztokom mangánu.

vírusové ochorenie eremurus

Po odkvitnutí

Keď rastlina vybledne, je potrebné jej poskytnúť náležitú starostlivosť. Pomôže to nasýtiť korene základnými živinami pred zimou.

Zber a skladovanie semien

Konce semien sa odrežú koncom augusta a umiestnia sa do vetranej miestnosti na sušenie.Koncom septembra sa škatule otvoria, semená sa položia na rovnú plochu a ponechajú sa niekoľko dní. Hotové semená sa umiestnia do textilného vrecka a skladujú sa až do výsadby v zemi.

prezimovanie

V októbri sú záhradné nožnice rezané. Korene sú pokryté rašelinou alebo humusom. Vrstva padlých listov alebo smrekových konárov sa položí na vrch a necháva sa do jari. V zime sa odporúča dodatočne používať vrstvu snehu na miestach, kde rastie eremurus.

príprava na zimu

druhy

Existuje veľké množstvo druhov rastlín, ktoré majú charakteristické vlastnosti.

Echison

Rastlinný druh patrí k najstarším kvetom a už v apríli začína vytvárať púčiky. Rastlina môže mať biele alebo ružové kvetenstvo. Kvet je vysoký 1,5 metra, latinka je dlhá 90 cm.

Alberta

Najčastejšie sa vyskytujú v horských oblastiach, výška rastliny 1 meter. Listy sú rovné. Kvetenstvo sú červené s bielym okrajom. Lamela je našuchorená, až 50 - 55 cm dlhá.

mocný

Listy sú svetlo zelené, vztýčené. Výška kultúry dosahuje 1,3 metra. Línie pozostáva z malých bielych pukov, môže sa objaviť ružový kvetenstvo.

eremurus silný

olga

Kultúra dosahuje výšku až 1,6 metra. Rastlina má svieža kvetenstvo až 50 cm dlhé, farba kvetenstvo je biela. Začína sa postupne v júni.

Bunge

Charakteristickou črtou rastliny sú jej žiarivo žlté kvetenstvo. Výška kultúry môže dosiahnuť až 2 metre. Kvety sú veľké až do priemeru 5 - 6 cm. Kultúra má vysokú zimnú odolnosť. Môže sa pestovať za akýchkoľvek podmienok.

Thunberga

Výška puzdra dosahuje 1,5 metra. Rastlina patrí medzi hybridy. Panicles s hustými, sivožltými kvetmi.

Bielo-kvetovaný

Výška puzdra je 1 meter. Kefa dlhá 35 cm, nie príliš hustá. Kvety sú biele s priemerom do 4-5 cm, listy sú svetlo zelené, vzpriamené.

erupta bielo kvitnúca

Suvorov

Výška rastliny je 1,2 metra. Preferuje kopcovitý terén. Jeden krík môže mať až 35 listov. Vzpriamené listy sú zelené. Kvety sú chlpaté, takmer biele, so zeleným pruhom.

tadžické

Uprednostňuje púštne podnebie. Výška puzdra je 1,3 metra. Listy sú svetlozelené, s jemným modravým kvetom. Zhluk kvetov 40 cm dlhý, kvety krémovej farby. Priemer kvetu je v priemere 2,5 cm.

krymský

Listy rastliny majú miernu drsnosť. Zhluk kvetov je hustý, môže byť až 60 cm dlhý. Výška puzdra je 1,5 metra. Kvetenstvo je biele so zelenými pruhmi.

Krymský eremurus

Tien Shan

Najčastejšie rastie kvet v stepnej oblasti. Výška puzdra môže dosiahnuť až 1,8 metra. Listy sú tmavo zelené, vzpriamené, až do 25 ks. Bledo ružové puky. Priemer kvetu je až 5 cm.

Turkestan

Nízke puzdro dosahuje výšku až 1 meter. Listy sú široké, 10-15 ks. Kvetenstvo je bledožlté, priemer púčika je 2 cm a panvy sú husté, až 20 cm dlhé.

krásny

Preferuje skalnatý terén, ale je rozšírený takmer vo všetkých regiónoch. Výška kultúry môže dosiahnuť 2 metre. Listy sú malé, v množstve 6-10 kusov. Stonka je nahá, púčiky sú bielo-žlté.

Sogdiana

Výška puzdra je 1,2 metra. Listy sú lineárne, lysé, 8 kusov na stonku. Kvetenstvo je chlpaté, biele s hnedým pruhom. Dĺžka kefy môže byť 50 cm.

eremurus v kvetinovej záhrade

ružovkastý

Bush do výšky 1,4 metra. Listy sú husto usporiadané na stonke, majú tvar kužele. Kvetenstvo je veľké, svetloružovej farby.

Regel

Krík dosahuje výšku 2 metre. Listy sú široké, zelené, s modrastým kvetom. Kefa je hustá, až 70 cm dlhá, kvety sú fialové s ružovým okrajom. Kvitne v polovici mája.

našuchorený

Bush vysoký až 1,5 metra. Listy sú vzpriamené, na okrajoch mierne drsné. Kefa je hustá a našuchorená. Kvety sú fialové, s ružovými postriekaním. Kvitne v polovici mája.

hrebeňovito tvarovaných

Rastlina uprednostňuje otvorené priestranstvo. Výška puzdra je 1,4 metra. Kvety sú hnedo-zelené. Kefa je zakrivená a hustá. Kultúra sa propaguje predovšetkým semenom bez straty materských charakteristík.

kvety v záhrade

malokvetých

Výška kríka je iba 70 cm, kvety sú biele s hnedými žilami, malé rozmery, šírka 0,5 cm. Rastlina kvitne hlavne v polovici apríla.

Nuratovsky

Vzťahuje sa na vzácny druh rastlín. Výška puzdra je iba 1,1 metra. Kvitne v máji. Kvety sú biele, chlpaté, s hnedými žilami. Je veľmi zriedkavý, najmä v horských oblastiach.

udivujúce

Bush do výšky 1 metra. Stonka je tenká, listy sú úzke, drsné. Rastlina kvitne v polovici jari. Kefa je hustá, svetloružová. Púčiky sú veľké až do priemeru 4 cm.

kvety na prove

žltá

Krík je malej veľkosti a najčastejšie má výšku najviac 70 cm. Nachádza sa v Iráne. Malý štetec, žltý. Rastlina má svetlú vôňu. Môže byť použitý na rezanie a zdobenie kytíc.

Kopetdagu

Výška kríka je 60 cm, listy sú zelené, trojuholníkové, s hladkým povrchom. Kefa je malá a má svetloružové kvety.

Korzhnisky

Bush vysoký až 1,5 metra. Kvitne hlavne v polovici leta. Kvety sú žlté s hnedými žilami, racem je malej veľkosti, s voľnou štruktúrou.

žltý eremurus

Kaufman

Výška puzdra sa môže meniť od 60 cm do 1,2 metra. Listy sú zelené, pokryté bielymi kliny. Stonka je mäsitá, srsť s púčikmi je hustá. Biely. Rastlina kvitne v polovici júna.

junge

Závod je vysoký až 1,8 metra. Veľmi ojedinelý. Kvety majú lily. Kvetenstvo sú sírovo žlté. Kvitne v polovici leta.

Indersky

Výška puzdra je 1 meter. Stonka je hustá s bielym kvetom. Kvety sú ružovkasto zelené, mierne ohnuté dozadu. Kvitne v polovici mája, v závislosti od poveternostných podmienok.

Hissar

Kultúra môže dosiahnuť výšky až 1,3 metra. Listy sú priamočiare s hladkým povrchom. Stonka je mäsitá, kvety sú hnedé, strednej veľkosti. Lamela je dlhá 40 cm, toleruje zmeny teploty a môže sa pestovať za rôznych podmienok.

hnedé kvety

Ilaria

Krík je vysoký 80 cm a má atraktívnu púčikovú farbu, ktorá môže byť biela alebo krémová. Kultúra začína kvitnúť v polovici apríla. Líši sa príjemnou vôňou.

Zinaida

Výška kríka je 90 cm, listy sú široké až 0,5 cm a púčiky sú ružové s fialovým okrajom. Kefa je malá, iba 20 cm.

Capu

Krátky krík, ktorý dosahuje 50 cm. Listy sú svetlozelené s belavým kvetom. Kvety sú biele a kvitnú v polovici marca. Púčiky sú malé a tvoria hustú latku.

himalajský

Výška rastliny je 1,7 metra. Listy sa vyznačujú jasne zelenou farbou. Kvetenstvo je biele s hnedým pruhom. Vytvorte hustú latku, mierne ohnutú späť.

biely eremurus

Buchara

Krík je vysoký 1,3 metra. Listy sú rovné s modrastým kvetom. Stonka má malé biele kliny. Púčiky sú svetloružové, mierne klesajúce. Kvitne v polovici júna.

skvelý

Kultúra vysoká až 1,5 metra. Listy sú trojuholníkové, jasne zelené. Kvety sú zvonovité, žlté. Kefa dlhá 70 cm.

ihličnany

Typ rastlín preferuje tieňové oblasti, výška kríka je 1,5 metra. Listy sú podlhovasté, hladké, s jemným modravým kvetom. Kefa je našuchorená, žltá. Kvitne v polovici júna.

Populárne odrody

Z veľkého zoznamu odrôd vynikajú najbežnejšie používané odrody.

krásne odrody

Isobel

Kultúra má atraktívnu púčikovú farbu. Kvety sú ružovo-oranžové a veľké. Krík dorastá do výšky 1,4 metra.

Rosalind

Charakteristickým rysom kultúry sú púčiky svetloružovej farby. Krík dosahuje výšku až 1,5 metra. Listy sú zelené s miernym kvetom. Najčastejšie kvitnú v polovici júna.

Biela krása

Výška kríka je 90 cm, kvety sú biele. Kabinet s púčikmi je hustý, až 40 cm dlhý, kvitne v polovici júna.

mesačný svit

Rastlina má žlté kvety, ktoré môžu dosiahnuť priemer až 3 cm, výška kríka je 1,3 metra. Uprednostňuje slnečné miesto na výsadbu.

eremurus mesačného svitu

zlato

Rastlina je vysoká. Výška stonky môže dosiahnuť 2 metre. Kvetenstvo je žlté s ružovými nečistotami. Lamela nie je hustá, až 70 cm dlhá.

Citronella

Rastlina môže mať rôzne farby, ale najbežnejšie sú žlté a lososové farby. Dobre znáša nízke teploty. S náležitou starostlivosťou dosahuje výšku 1,2 metra.

Dôležité. Kultúra netoleruje nadmernú vlhkosť. Preto pri výsadbe v zemi je potrebné vyhnúť sa miestam s podzemnou vodou umiestnenou blízko povrchu.

Lady Falmouth

Kultúra je vysoká. Môže dosiahnuť až 1,6 metra. Kefa s púčikmi je voľná, kvety sú stredného tvaru, krémovej farby. Púčiky v tvare zvončeka.

západ slnka

Stonka kultúry dosahuje 1,7 metra. Lososové kvety s červenými nečistotami. Listy sú trojuholníkové, hladké, vzpriamené. Kefa dosahuje dĺžku 80 cm.

kvety v záhrade

Don Dwarf

Malý krík. Môže dosiahnuť až 1 meter. Kvety sú žlté. Tabule sú paralelné, zvonovitého tvaru.

Hydown trpaslík

Vzťahuje sa na výšku, ktorá dosahuje výšky až 2 metre. Môžu mať rôzne žlté odtiene. Kefy sú husté a dosahujú veľkosti až 90 cm, kvitnú v polovici leta.

Zlatý trpaslík

Charakteristickým rysom kvetu je žiarivo žltá farba pukov. Tyčinky sú dlhšie ako kvetenstvo. Kefa je našuchorená, až 80 cm dlhá.

Cleopatra

Rastlina má žiarivú koralovú farbu, ktorá priťahuje a vyniká inými plodinami. Závod je vysoký 1,1 metra.

eremurus cleopatra

Pinocchio

Bush je vysoký 1,4 metra. Kvety sú žlté s šedými nečistotami, tyčinky vynikajú čerešňovým odtieňom.

obelisk

Listy rastliny sú priamočiare, trojuholníkové. Kvety sú biele s jasným smaragdovým stredom. Líši sa príjemnou vôňou.

romance

Výška rastliny 1,2 metra. Kvitne v polovici mája, začiatkom júna, v závislosti od poveternostných podmienok. Púčiky z lososa s ružovým okrajom.

Rexona

Bush do výšky 1,3 metra. Kvetenstvo má oranžovú farbu. Stonka je tenká, prakticky bez lístia. Kvitne v polovici júna.

kvety v záhrade

bungee

Kultúra má žiarivo žltú farbu pukov s drobnými nečistotami zlatého odtieňa. Po vädnutí pupene zhnednú. V tieni môže rásť rastlina až do 1,4 metra.

Ruteira

Kultúra môže mať rôzne odtiene: od žltej po svetloružovú. S náležitou starostlivosťou dosahuje výšku 1,1 metra.

Použitie v krajinnom dizajne

Eremurus dobre dopadá na rôzne druhy rastlín. Môže byť použitý ako hlavná plodina na mieste. Najčastejšie sa však používa ako kompozícia s inými druhmi kvetov, ktoré sú krátkeho vzrastu.

Eremurus má atraktívny vzhľad a môže byť ozdobou akejkoľvek záhrady. Správna starostlivosť zachová krásu rastliny po dlhú dobu bez zníženia celkových charakteristík.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica