Opis vnútorných odrôd eustoma, výsadby, pestovania a upratovania v kvetináčoch

Interiérová eustoma, aj keď je ťažké pestovať kvetinu, nevystrašuje milovníkov rastlín vôbec. Je oceňovaný pre svoju nežnosť a milosť, v popularite je na druhom mieste po ruží. Nazýva sa to aj zvonček Texas, japonská alebo írska ruža, lisianthus - horká kvetina. Eustoma sa často nachádza na hlavných stránkach príručky pre kvetinárstvo. Aby mohla rastlina dôkladne kvitnúť, musíte poznať pravidlá výsadby a starostlivosti o ňu.

Charakteristické črty miestnosti eustoma

Doma je rastlina zastúpená malým kríkom kompaktnej veľkosti s vysoko rozvetvenými stonkami. Listové platne sú dosť husté a majú oválny kopijovitý tvar. Vonkajšia strana má voskový povlak, ktorý pomáha chrániť pred spálením slnečných lúčov. Navonok sú kvety veľmi podobné ružiam, jediným rozdielom je prítomnosť lievikovitého zárezu.

Ale už vo voľnom stave ich možno porovnať s makom, počet môže dosiahnuť 35 kusov. Existujú exempláre s ružovými, fialovými, bielymi alebo fialovými púčikmi. Okolo okrajov sa tiež nachádzajú odrody obyčajnej farby alebo s kontrastným lemom.

Je pozoruhodné, že v prírodných podmienkach žije eustoma iba 2 roky, a keď sa pestuje na záhrade, iba jedna sezóna. Ako vnútorná kultúra sa teší z atraktívneho vzhľadu až do 4 až 5 rokov.

Bežné druhy a odrody

Existuje viac ako 60 odrôd kvetiny, ale Russellova eustoma je vybraná na udržiavanie domu, ktorého výška nepresahuje 45 centimetrov. Pre výsadbu v záhrade sú najobľúbenejšími druhmi druhy s veľkými kvetmi. Ak plánujete v budúcnosti kvetiny použiť na kvety, odporúča sa pestovať vysoké plodiny.

 vnútorné eustoma

Medzi eustoma s intenzívnym rastom sa medzi záhradníkmi teší osobitná pozornosť:

 • Aurora, ktorá vyniká svojím začiatkom kvetu. Farba pukov je biela, modrá, modrá alebo ružová.
 • Echo, ktoré je vysoké takmer 70 centimetrov. Existuje 11 odrôd. Stonky sa rozrastajú a púčiky sú veľké.
 • Heidi, vyznačujúca sa stabilným a hojným rozkvetom, má výšku 90 centimetrov. Odroda má 15 odrôd.
 • Flamenco, ktorý sa v údržbe presadil ako vysoký a nenáročný na údržbu, má výšku 90 - 120 centimetrov. Odroda má tiež veľa odtieňov.

Na pestovanie v interiéri sa používajú tieto odrody eustoma:

 • Morská panna, charakterizovaná ako krátka, rozvetvená rastlina dlhá 12 až 15 centimetrov. Malé kvety sú maľované bielou, ružovou, modrou alebo fialovou.
 • LittleBell je eustoma s výškou iba 15 centimetrov, nie je potrebné ju držať, jej šálky sú vytvorené v jednoduchom tvare lievika.
 • Vernosť - eustoma dorastá iba do 20 centimetrov. Je to biely kvet s mnohými špirálne usporiadanými púčikmi.
 • FloridaPink je eustoma s ružovými kvetmi pravidelného tvaru.

kvitnúce púčik

Podmienky pre rast a kvitnutie sú potrebné

Pre úspešnú kultiváciu eustoma v byte je potrebné vytvoriť pohodlné podmienky pre rast a rozvoj. Iba optimálna mikroklíma, pôda prepúšťajúca vlhkosť a vzduch a kompetentná starostlivosť vám umožnia dosiahnuť svetlé a svieže kvety.

Optimálne umiestnenie a osvetlenie

Vnútorná eustoma sa vyznačuje zvýšenou potrebou svetla. Na zimné obdobie sa odporúča previesť kvetináč na parapet okna orientovaného na juh a na letnú sezónu - na západ alebo na východ. Na listoch eustoma neumožnite priame vystavenie slnečným lúčom, inak je vysoká pravdepodobnosť popálenia. Vzhľadom na túto črtu kvetu bude v zime potrebné pre ďalšie osvetlenie (15 hodín denne) používať fytolampy.

kvetináče

Ukazovatele teploty

Pre krehké eustoma je potrebné udržiavať teplotu v rozmedzí + 20 - 24 stupňov. To sú podmienky, ktoré rastlina potrebuje položiť nové púčiky. Ak je teplota v rozmedzí + 27-30 stupňov, potom sa v prvom roku budú vaječníky zaoberať akumuláciou užitočných zložiek a kvitnú až budúci rok. Po ukončení pučiacej fázy potrebuje eustoma prestávku.

Vlhkosť vzduchu

V zime je obsah suchého vzduchu obzvlášť ničivý. Závod je tiež kontraindikovaný v blízkosti klimatizácie, vykurovacích zariadení. Pokiaľ ide o eustomu, je lepšie zostať v miestnosti na úrovni vlhkosti 40 až 60%. Ak rastlina začne vädnúť, potom by sa mala zvýšiť vlhkosť v miestnosti.

Kritické parametre miestnosti eustoma sa považujú za úroveň vlhkosti 10 - 30%. Tieto ukazovatele je možné zvýšiť pomocou paliet vody umiestnených v blízkosti hrnca..

rastlina rastie

Ako pestovať rastlinu doma

Kompetentne vykonávaná výsadba umožňuje eustoma rýchlo zakoreniť a rásť.

Vhodná pôda a drenáž

Môžete tiež zasadiť vnútorné eustoma do zmesi pre fialky. Pôdny substrát však môžete pripraviť vlastnými rukami pomocou rašeliny a piesku v rovnakom pomere alebo v rovnakých pomeroch rašeliny a kôry. Úroveň kyslosti by mala byť v rozmedzí 6,7 - 7,0.

Pri pestovaní eustomy v kyslom prostredí má rastová retardácia a výskyt listov na listoch. Ako drenáž sa používajú expandované hlinené kamienky.

Veľkosť hrnca

Pre výsadbu eustoma je najlepšie zvoliť širokú nádobu s nízkymi stranami. Je to kvôli umiestneniu koreňového systému kvetu, ktorý sa nachádza v horných vrstvách pôdy. V nádobe musia byť drenážne otvory, ktoré odtekajú prebytočnú vlhkosť, inak budú korene hniť.

klíčenie v poháre

Technika postupného pestovania

Algoritmus akcií týkajúcich sa siatia:

 1. Naplňte nádobu alebo osobné kontajnery ľahkou zeminou, vodorovne a trochu stlačte.
 2. Semená sa rozprestierajú po povrchu pôdy alebo v plytkých drážkach vo vzdialenosti 1-1,5 cm. Posypte vrstvou piesku, aby ste zabránili rozvoju čiernej nohy. V tomto prípade by mali byť plodiny mierne viditeľné.
 3. Zvlhčite plodiny rozprašovacou fľašou.
 4. Vytvárajte skleníkové podmienky pomocou sklenených nádob, polyetylénu.

Po dokončení umiestnite nádobu alebo kvetináč na teplé miesto na klíčenie, kde je teplota vzduchu v rozmedzí 21 - 24 stupňov.

Funkcie domácej starostlivosti

Eustoma ako izbová plodina potrebuje pravidelné zvlhčenie, kŕmenie, prerezávanie a ochranu pred škodlivým hmyzom a chorobami.

Polievanie v zime av lete

V lete by mala eustoma dostávať vlhkosť často, ale v miernych dávkach a v zime naopak, zriedka. Ďalší zavlažovací postup by sa mal vykonať, keď vrchná vrstva pôdy vyschne o 2 až 3 centimetre. Na tieto účely sa používa iba mäkká a usadená tekutina, prebytok sa musí odstrániť z palety.

zalévání v zime

Nedovoľte, aby sa voda dostala na listy a kvety eustoma, inak existuje riziko nákazy plesňou. Musíte naliať vodu do koreňa.

Vrchný dresing

Na udržanie zdravej eustomy je potrebné aplikovať výživové formulácie dvakrát mesačne. Na hnojenie je vhodné akékoľvek univerzálne hnojivo pre kvitnúce plodiny, ktoré je chované podľa pokynov výrobcu. Procedúry sa vyžadujú iba vo fáze aktívneho vegetačného obdobia, v zime sú zastavené.

Formatívne prerezávanie

Po ukončení fázy kvitnutia zostanú na kvete iba tri internody a 2-3 páry listov, zvyšné vetvy sa odstránia. Orezaná rastlina sa umiestni na chladné miesto.

Nuansy odchodu po odkvitnutí

Vyblednutá eustoma potrebuje prerezávanie a chladný vzduch. Rastlina potrebuje odpočinok, aby sa na budúci rok zotavila a položila púčiky.

prázdne stonky

Choroby a škodcovia: metódy ich riešenia

Vzhľadom na okamih, keď sa eustoma vyznačuje horkou šťavou, je zriedkavo napadnutá parazitármi a chorobami. Ale s porušovaním opatrnosti môže trpieť kliešťami, voškami a molicami. Na boj proti nim sú vhodné lieky ako Aktara, Confidor, Aktellik, Fitoverma.

Na ošetrenie rastlín z múčnatiek, fusárií, koreňovej hniloby sa odporúča používať fungicídne prípravky, ako je Fundazol, Ridomil Gold. Ako preventívne opatrenie je vhodné urobiť 2-3 spreje s jedným z týchto činidiel. Ak kvetina zomrela na plesňové ochorenie, musí sa zlikvidovať a nádoba a náradie sa musia dezinfikovať roztokom manganistanu draselného, ​​alkoholu.

Organizujeme dobu odpočinku

Keď je eustoma v pokoji, jej životné procesy sa spomaľujú. V tejto fáze by sa malo vykonať orezávanie, pričom by sa mali ponechať až tri internody. Nie je potrebné zavlažovať rastlinu, kvet musí byť stanovený v chlade, kde je teplota až +15 stupňov. Po prebudení sa eustoma presadí do nového hrnca a všetky opatrovateľské činnosti sa obnovia.

kytica pri okne

Rozmnožovanie miestnosti eustoma

Ak chcete získať novú rastlinu, môžete použiť jednu z metód: prostredníctvom semien alebo podzemkov.

podzemok

Rastlina pestovaná v záhrade sa na jeseň presádza do veľkého kontajnera, stonky sa odrežú a prenesú sa do chladu (8-10 stupňov), kde sa pravidelne zalievajú. Keď sa na jar vytvoria nové výhonky, kvet sa rozmnožuje rozdelením podzemku. Hlinená hrudka sa spracuje roztokom manganistanu draselného (udržiavaného 2 hodiny), prebytočná zemina sa odstráni a rozdelí na 2 až 3 diely. Úseky sú práškové s nadáciou alebo drveným uhlím a sú zasadené do zeme.

klíčenie zo semien

Seeds

Plodiny sa pestujú začiatkom decembra v nádobách naplnených sypkým substrátom. Potom sa zvlhčí, semená sa vyložia a znovu rozstrekujú z rozprašovacej fľaše. Sú zakryté mini skleníkom umiestneným v miestnosti, kde je teplota vzduchu +25 stupňov. Pôdu pravidelne navlhčujte, vetrajte. Prvé výhonky budú viditeľné o 2 týždne.

Eustoma je luxusná izbová rastlina. Môže ju pestovať aj začiatočník, hlavnou vecou je dodržiavať odporúčania týkajúce sa výsadby a starostlivosti.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica