Kedy a ako pestovať hyacinty na otvorenom priestranstve, pravidlá starostlivosti a pestovania

Hyacinty sú kvety skoro na jar, výsadba a starostlivosť o ne vonku si vyžaduje dodržiavanie určitých pravidiel. Táto cibuľovitá kultúra sa pestuje každoročne na jeseň pred začiatkom chladného počasia. Hyacinty kvitnú v apríli. V lete sa cibule vyberú zo zeme a sušia sa v teplej a suchej miestnosti. Na jeseň sú opäť pochovaní v zemi, a to sa opakuje každú sezónu.

Charakteristiky a vlastnosti cibuľovitého kvetu

Hyacint je cibuľovitá trvalá plodina z čeľade špargle. Najznámejšie typy sú Litvinov, Zakarpatsko a Východné. Rastú v stredomorských krajinách av južných zemepisných šírkach. Orientálny hyacint sa pestuje od 15. storočia. Z tohto druhu sa vyvinulo viac ako tisíc rôznych odrôd. Holandsko sa považuje za svetové centrum pestovania cibuľovitých rastlín. Táto krajina má ideálne podmienky na rozvoj hyacintových žiaroviek.

Hyacint má vzpriamený, hrubý stonok vysoký až 14 až 35 centimetrov a má dlhé, úzke listy nasmerované na špičku. V hornej časti výhonku sa zbierajú zvončekovité kvety (až 36 kusov) v karpálnom kvetenstve. Kvetenstvo hyacintu je snehovo biele, modré, žlté, karmínové, modré a fialové. Kvety môžu byť dvojité alebo jednoduché. Z cibule vychádzajú listy a stonka. Žiarovka je trvalá, hustá, pozostáva z mäsitých trávnatých listov.

Hyacint kvitne skoro na jar (asi dva týždne). Opelený hmyzom. Namiesto kvetu sa vytvára ovocie so semenami vnútri. Po odkvitnutí stonka s listami vyschne a vnútri starej cibule sa objaví púčik, ktorý na jar kvitne. Okrem vnútorného puku sa malé deti objavujú v blízkosti spodnej časti banky a v osiach cibuľovitých stupníc. Vyrastané deti môžu byť oddelené a vychovávané samostatne. Je pravda, že budú kvitnúť až po 3-4 rokoch.

Po rozkvetu sa žiarovky vykopali. Do jesene sa musia dôkladne vysušiť v horúcej miestnosti. V októbri sú žiarovky opäť pochované. Jedna a tá istá žiarovka môže na jar vyhodiť na jar nové stopky. Je pravda, že sa odporúča neustále meniť miesto pristátia.

žiarovka kvetina

Populárne odrody hyacintu

Existuje veľké množstvo hyacintov. Zvyčajne sa líšia farbou kvetov a tvarom kvetov. Všetky rastliny sa množia žiarovkami.

Pri kúpe sa odporúča pozrieť si veľkosť žiaroviek. Priemer žiaroviek môže byť 4 až 6 centimetrov. Sú froté a žlté záhradné odrody ešte menšie.

Lila a fialová

Kvety hyacintov majú prirodzenú podobu fialovej farby s fialovým odtieňom a malými zvončekovitými jednoduchými kvetmi. Vďaka úsiliu botanikov sa objavili nové odrody týchto rastlín. Napríklad Manhattan - s tmavofialovými dvojitými kvetmi; Menelik - v kvetenstvo môže byť až 35 tmavých fialových kvetov so svetlým okrajom; Royal Novi - na jednej kefke - až 45 veľkých dvojitých fialových kvetov.

druhy kvetenstvo

Modrá

Odroda Peter Stevenson je najmodernejším hyacintom s výškou 25 centimetrov. Má početné, dvojité, veľké, zvonovité kvety.

General Kohler je hyacint s bledomodrými dvojitými kvetmi. Uprostred každého plátku je tmavý pruh, ktorý, keď kvitne, postupne mizne. Kvety - veľké (do priemeru 4,1 cm), s nasládlou vôňou.

Ružová

Anna Marie - vysoká až 26 centimetrov. Má sypané kvetenstvo, skladajúce sa z početných ružových kvetov v tvare hviezdy.

Ružová perla - kvetenstvo je husto pokryté ružovou farbou, na lístkoch je tmavá čiara, kvety v tvare hviezdy. Táto skorá kvitnúca odroda má svieži kužeľ.

Ružová perla

Žltá a oranžová

Mesto Haarlem je odroda slamenej farby s veľkými kvetmi. Výška kultúry je až 32 centimetrov.

Orange Bowen je marhuľový hyacint s visiacimi kvetmi na dlhých pedikloch. Výška kultúry je až 20 centimetrov.

červená

Jan Bose - valcový, svieži malinový kvetenstvo. Kvety sú malé (do 3 centimetrov) so svetelným stredom.

La Victoire je svieži hyacint s bohatým karmínovým kvetenstvom. Jedna kefa obsahuje až 55 kvetov s priemerom do 2,9 centimetrov.

La Victoire

Aké podmienky sú potrebné pre rast a rozkvet kultúry

Pred vysadením cibule musíte nájsť vhodné miesto. V krajine sa kvety obyčajne vysádzajú blízko živého plotu, blízko domu alebo uprostred trávnika - na kvetinovej záhrade. Hlavná vec je umiestniť hyacinty preč od kríkov a stromov, aby nezasvetľovali kultúru a aby z kvetov nebrali výživné látky. Pre rastúce hyacinty je potrebné vytvoriť určité podmienky.

Osvetlenie miesta pristátia

Úroda uprednostňuje pestovanie na slnku alebo v dobre osvetlenej záhrade. Je vhodné umiestniť kvetinový záhon na miesto chránené pred vetrom. Hyacinty môžu byť vysadené na kopci alebo na pahorkatinách, takže keď sa sneh alebo dážď topí, nedochádza k hromadeniu vody v blízkosti žiarovky, ale steká.

miesto pristátia

Teplotný režim

Žiarovky sa „liahnu“ pri teplote 5 až 10 stupňov Celzia. Kvet v apríli až máji, keď sa vzduch zahreje na 15 až 20 stupňov. Do konca júna majú kvetenstvo hyacintu čas na rozkvet a ich listy žltnú. V júli sú výhonky odrezané a žiarovky vykopané. Po vykopaní sa začína prirodzený proces formovania nového kvetenstva. Aby ste to dosiahli, musia žiarovky poskytovať teplo 25 stupňov. Je žiaduce udržiavať túto teplotu 2 mesiace. 1 - 2 týždne pred výsadbou je možné žiarovky preniesť na ulicu.

V októbri sú žiarovky pochované v zemi, tam budú celé zimy (pri teplotách pod teplotou nula). Na jar, po roztopení snehu, hyacinty pučia a kvitnú.

vlhkosť

Kultúra uprednostňuje mierne vlhké pôdy. Vo veľmi močaristej pôde začnú cibule hniť. Podzemná voda sa môže vyskytovať vo vzdialenosti najmenej 55 centimetrov od povrchu. Znížte pôdnu vlhkosť odvodnením alebo vysokými násypmi.

Zloženie pôdy

Kultúra uprednostňuje hlinité alebo piesočnaté hlinité pôdy s neutrálnou kyslosťou. Príliš ílovitá pôda sa môže riediť rašelinou alebo pieskom. Pôda by mala byť priepustná a mierne hnojená. Je nežiaduce používať príliš čerstvý hnoj.Pôdu s hnilobou môžete hnojiť 2 mesiace pred výsadbou. Hyacinty nemajú radi kyslú pôdu. Na normalizáciu kyslosti sa do pôdy pridáva trochu vápna alebo popola. Optimálne zloženie pôdy: záhradná (sodová alebo listová) pôda, kompost, rašelina, piesok.

piesčitá hlinitá pôda

Jemnosti výsadby rastlín na otvorenom priestranstve

Po odkvitnutí sa hyacinty udržiavajú v kvetinovom lôžku až do júla, potom sa cibuľky vykopajú a sušia sa 2 až 3 mesiace. V októbri sa opäť vysádzajú do jam. Na jar môžete zasadiť rastliny do kvetinových záhonov.

načasovanie

Cibule sa pestujú na konci septembra alebo na začiatku októbra. Ak zasadíte hyacinty trochu skôr, začnú rásť v teple a potom zomrú v mraze. Keď sú cibule vysadené v novembri, nemajú čas zakoreniť, kým pôda nezamrzne.

Jar

Na jar sa pestujú hyacintové cibule iba vtedy, ak z nejakého dôvodu nebolo možné ich zasadiť na jeseň. Predsušia sa dva mesiace pri teplote 25 stupňov Celzia, potom sa celý týždeň uchovávajú v chladničke na zeleninovej polici. Keď sa sneh roztopí a pôda sa zahreje na 5 až 8 stupňov Celzia, hyacintové cibule sa vysadia do kvetinovej záhony. Výsadba sa vykonáva v apríli. Predkopávajú a hnojia pôdu. Pred výsadbou musia byť hyacintové cibule zavlažované fungicídom, ktorý ich chráni pred hubami.

cibule sú vysadené

jeseň

Cibule sa pestujú koncom septembra alebo v októbri, teda dlho pred začiatkom mrazu. Odporúča sa pestovať hyacinty do novembra. Pred mrazom sú výsadby izolované. Rašelina a humus, suché listy, piliny alebo smrekové konáre sa považujú za mulč. Na jar, keď sa sneh roztopí, je kompost odstránený, pretože klíčky hyacintov sa „liahnu“ skoro.

Technológia a hĺbka výsadby žiaroviek

Kvetinový záhon sa pripravuje v auguste. Vykopávajú zem, prinášajú trochu humusu (pol vedra na meter štvorcový). Príliš ílovitá hlinka sa riedi rašelinou a pieskom, obohatená fosforom, draslíkom a horčíkom. Dusíkové doplnky sa používajú na jar počas kŕmenia.

Hyacinty sa pestujú v dierach do hĺbky 16 - 20 centimetrov. K susednému kvetu by mala byť vzdialenosť 16 až 25 centimetrov. Malé deti to pochovávajú. Pred výsadbou sa odporúča naliať trochu riečneho piesku na dno diery. Žiarovka je ponorená do otvoru a mierne stlačená. Posypte piesok znova hore a až potom otvor zakryte zemou. Táto metóda šetrí žiarovku pred infekciami a hnilobou. Po výsadbe sa pôda zavlažuje vodou a vedľa nej sa za účelom vodítka vkladá kolík.

pripravené sadenice

Starostlivosť o kvetiny

Po výsadbe musí byť plodina riadne ošetrená. Hlavnou vecou je nedovoliť, aby sa pôda príliš vyschla a aby sa vrchné obväzy dostali včas.

zalievanie

Ak zriedka prší a pôda v kvetinovom záhrade je veľmi suchá, hyacinty môžete zalievať. Na štvorcový meter pôdy sa spotrebuje 7 až 10 litrov vody. Kvety sa polievajú raz za 3-4 dni. Odporúča sa uvoľniť zvlhčenú zeminu. Po odkvitnutí pokračuje zalievanie ďalšie 2 týždne, potom sa zastaví a rastlina sa nechá vyschnúť.

Vrchný dresing

Hyacinty sa kŕmia dvakrát. Prvýkrát sa rastliny oplodnia skoro na jar, hneď ako sa objavia prvé výhonky. Dusičnan amónny sa pridá do zeme. Druhé vrchné obväzovanie sa vykonáva pred rozkvetom. Pôda je hnojená superfosfátom a síranom draselným. Vezmite jednu polievkovú lyžicu hnojiva na meter štvorcový. Vrchný obväz je rozptýlený po povrchu, ľahko posypaný zemou a zavlažovaný vodou.

kŕmenie kvetov

prevod

Hyacinty sa často kupujú na jar v čase kvitnutia. Kvitnúca rastlina je zvyčajne nedotknutá. Je pravda, že ak je hyacint ponechaný v stiesnenom hrnci, jeho žiarovka nebude hromadiť živiny. Je vhodné transplantovať kvetinu do kvetinovej záhony. Pred vysadením sa pôda v kvetináči zvlhčí a rastlina sa spolu s hlinenou zrazeninou presunie do vykopaného otvoru.

Hyacint musíte transplantovať veľmi opatrne, aby ste nepoškodili korene.Procedúra sa najlepšie vykonáva v máji, keď sa vzduch zahreje na 15 stupňov. V júli sa musí sušená stonka odrezať a cibuľa sa musí vykopať a vysušiť.

Choroby a škodcovia: kontrola a prevencia

Ak sa o hyacinty nezaoberá nesprávne - nerobte burinu, nehnoďte ani nekvette kvety na príliš ílovitej alebo kyslej pôde, môžu ochorieť. Najčastejšie je táto cibuľovitá kultúra vystavená hubovým infekciám. Túto chorobu môže vyvolať daždivé počasie a príliš vlhké prostredie.

Hyacinty nebudú choré, ak rastú na úrodnej a mierne vlhkej pôde. Pred výsadbou musia byť cibule preventívne ošetrené roztokom manganistanu draselného, ​​fungicídom alebo prípravkom obsahujúcim fosfor. Cibule môžu ochorieť bakteriálnou hnilobou. Ošetrenie pôdy pred výsadbou 5% formalínom alebo bielidlom šetrí túto infekciu.

odstráňte burinu

Hyacinty niekedy kvapkajú kvetenstvo. Nejde o ochorenie, ale o fyziologický jav spôsobený silným koreňovým tlakom. Podobný jav môže byť výsledkom nesprávnej starostlivosti. Strata kvetov spôsobuje nadmernú vlhkosť v pôde, skoré vysadenie cibúľ, sušenie sadivového materiálu pri nedostatočne vysokých teplotách.

Hyacinty sú často napadnuté hmyzom. Trpí voškami, medveďmi, kvetmi, strapcami, cibuľovými roztočmi. Postrek insekticídmi (Aktara, Medvetoks, Fitoverm) sa chráni pred škodcami.

Ako sa starať o hyacint po odkvitnutí

Niektorí záhradníci cvičia odstraňovanie kvetov z peduncle, zatiaľ čo ešte v štádiu farebných pukov. Zelená šípka je zachovaná a naďalej funguje ako ďalší hárok. Táto technika pomáha zvyšovať hmotnosť mladej cibule, akumuluje viac živín pre tvorbu stopiek pre budúcu sezónu. Dospelé rastliny môžu kvitnúť prirodzene.

kvitnutia je u konca

prerezávanie

Hyacinty sa prerezávajú po odkvitnutí, keď stonka a listy zožltnú a vysušia. Potom sa žiarovky vykopali zo zeme. Ak nie sú vykopané a sušené, budú hyacinty kvitnúť budúcu jar oveľa horšie. Žiarovky sa vyberú zo zeme začiatkom júla. Potom sa očistia, umyjú, starostlivo preskúmajú a ošetria sa bolestivé miesta. Cibule sa sušia, dospelé deti sa oddelia, nastriekajú sa fungicídom. Do jesene skladujte v teplej miestnosti pri teplote 22 - 25 stupňov Celzia. V októbri sú vyvedení na ulicu na 1-2 týždne a potom pochovaní v zemi.

Staráme sa o ňu v zime

Cibule vysadené na jeseň sú pred prezimovaním pokryté silnou vrstvou mulča. Povrch je posiaty suchými listami, pilinami, rašelinou s humusom, smrekovými konármi. Hrúbka kompostu by mala byť 20 centimetrov. V zime sa sneh neustále nalieva na kvetinový záhon, na ktorom sa pestujú cibuľky.

Metódy chovu hyacintu

Hyacinty sa môžu množiť žiarovkami, deťmi. Metódu semien používajú iba chovatelia. Kvety získané zo semien neopakujú odrodové vlastnosti ich rodičov. Tieto rastliny kvitnú až po 5-7 rokoch.

propagovať deti

V praxi sa hyacinty množia deťmi. Žiarovka pre dospelých tvorí každý rok od 1 do 5 detí. Na chvíľu nie sú oddelené od matky žiarovky. Keď deti trochu vyrastú, sú odlomené a pestované samostatne ďalšie tri roky.

Vyrezávanie dna je ďalšou metódou rozmnožovania. Cibuľa sa vykopáva v lete, suší sa a dno sa vyreže čajovou lyžičkou. Na rezoch sa po 2 mesiacoch objavia nové žiarovky (až 22 - 40 kusov). Kvitnú až po 3-4 rokoch..

Cibule sa môžu množiť odrezaním dna. Z tohto dôvodu sa v spodnej časti urobí rez krížom. Po 2 mesiacoch sa objaví až 15 detí. Pred kvitnutím sa pestujú celé dva roky.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica