Výsadba a starostlivosť o Ixiu na otvorenom poli, najmä pestovanie

Záhradníci chcú vytvoriť najpohodlnejšie a najkrajšie prostredie na vlastnom dvore. Na tento účel používajú rôzne odrody a druhy rastlín, pôvodne ich vysádzajú a premieňajú neopísateľný kvetinový záhon na skutočné umelecké dielo. Rastliny známe v tejto oblasti sú už unavené, pretože sa vyskytujú takmer v každej oblasti, preto by ste mali uprednostniť neobvyklé nové kvety. Ixia je vynikajúcou alternatívou pre tých, ktorí hľadajú originalitu, učia sa správne sadenie a starostlivosť o plodiny môžu dosiahnuť vynikajúce výsledky.

Ixia - botanický opis záhradnej rastliny

Ixia je bylinná trvalka, ktorá patrí do rodiny Iris. Názov rastliny v preklade z gréčtiny znamená „lepidlo“, a to všetko preto, že kultúra vytvára lepkavú šťavu. Predtým sa používal na lov vtákov a kvet samotný ho potrebuje na prilákanie hmyzu, ktorý prenáša peľ. Prírodné pestovateľské prostredie je južne od afrického kontinentu, ale teraz tu nájdete veľké množstvo hybridov pestovaných v mnohých regiónoch od 19. storočia.

Táto cibuľovitá rastlina môže rásť od 15 do 70 cm na výšku, v závislosti od odrody. Stonky sú dostatočne dlhé a tenké, úzke listy majú tvar mečov. Samotná Ixia vyzerá veľmi elegantne a sofistikovane. Priemer silne otvorených kvetov sa pohybuje od 2,5 do 5 cm, z ktorých každá pozostáva zo 6 veľkých okvetných lístkov rôznych svetlých odtieňov, od bielej po červenú.

Farba je sýtejšia bližšie k jadru. Jedno kvetenstvo obsahuje asi 10 kvetov. Ixia začína s rozkvetou a jemnou nenápadnou vôňou potešiť koncom jari alebo začiatkom júna, trvá od 20 do 30 dní. V noci a za zlého počasia sa púčiky zatvárajú.

Výhody použitia pri terénnych úpravách

Exotická ixia sa považuje za najzaujímavejšiu a najžiadanejšiu pre krajinársky dizajn.V záhrade Ixia sa odporúča pestovať v jednej skupine skalku, skalku alebo kvetináče. Vyzerajú skvele v kvetinovom záhľade blízko hraníc v popredí. Ixia sa používa na vytváranie trávnikov, vytváranie atmosféry prírodného, ​​prírodného šarmu. Môže sa pestovať v skleníkoch na rezanie a aranžovanie kytíc.

exotická ixia

Ixia je dobrým partnerom pri skupinových výsadbách. Výhodná je kombinácia jasných kontrastných farieb, napríklad žltej a fialovej. Na vytvorenie atraktívnych kompozícií sú ako susedia pre ixiu vhodné lupiny a delfínium. Kombinácia vegetácie, ktorá nekvitne, ale má rovnakú výšku ako Ixia, tiež vyzerá dobre. Okrem svojej vizuálnej príťažlivosti pomôže štíhlym kmeňom exotickej iksy prežiť nepriaznivé počasie.

Odrody a odrody

V prírode existuje viac ako 20 druhov Ixie a nespočetné množstvo odrôd a široká škála hybridov.

Medzi najobľúbenejšie odrody patria tieto.

populárne hybridy

Monadelpha Ixia monadelpha

Ixia tohto druhu sa vyznačuje prítomnosťou hviezdnych kvetov, často fialovej alebo modrej farby, zozbieraných v hustých hrotovitých kvetenstvo. Stonka je tenká a rozvetvená, menej často jednoduchá, dosahuje výšku od 15 do 40 cm, listy môžu dosahovať 28 cm, kopijovité alebo špirálové tvary.

Longituba Ixia longituba

Ixia má nezvyčajnú kvetinovú štruktúru, okvetné lístky sa nachádzajú na dlhej skúmavke, vďaka tejto vlastnosti má odroda také meno. Farby lístkov sú veľmi rozmanité. Odrody môžu byť tiež miniatúrne alebo vysoké.

Strakaté Ixia maculata

Ixia kvety rôznych odtieňov s priemerom 40 mm s tmavým jadrom sa zbierajú do kvetnatých kvetov. Výška stonky nie je väčšia ako 40 cm a zaoblená banka má priemer asi 30 mm. Listy v koreňovej zóne sa zbierajú do ružice a majú kopijovitý tvar.

bodkovaná Ixia maculata

Ixia viridiflora so zelenými kvetmi

Tento typ ixie je veľmi zriedkavý a je ťažké nájsť materiál na sadenie. Malé, malé, ploché kvety, zozbierané kvetenstvo, sú zelenej farby, s tmavo fialovým jadrom, tenkými slabými stonkami a elegantnými listami.

Krém Ixia Krém

Neobvyklá odroda Ixie, ktorá dostala svoje meno podľa jemného krémového odtieňa lístkov púčika a tmavofialového stredu. Kvety zozbierané v mohutných hustých kvetinách postupne kvitnú zdola nahor a nemusia sa dlho rozpadať. Má tenkú stonku a úzke listy.

Ružová

Hviezda v tvare hviezdy má ružový odtieň, ktorý sa stmavuje na konci plátku a na začiatok jadra, ktoré má najviac vínovú farbu. Pupene Ixia sa zbierajú do kvetov tvaru hrotov, ktoré sa nachádzajú na dlhých, tenkých stonkách, orámované jasnými silnými listami.

púčik ružový

Červená Ixia červená

Ixia odroda s veľkými kvetenstvo zozbieraných z jasne červených kvetov. Stonka je vysoká až 45 cm, listy sú kopijovité, tmavej farby.

oranžový

Trpaslicová odroda Ixie, ktorá dosahuje maximálne 20 cm na dĺžku. Vyznačuje sa bohatými kvetmi a jasne oranžovými lístkami s tmavým stredom. Stopka sama o sebe je nízka, listy sú kopijovité, nepriťahujú pozornosť.

Zmiešať

Svieža kvetenstvo Ixie pozostáva z pukov rôznych farieb. Doba kvitnutia trvá 20 dní. Ixia dosahuje výšku viac ako 50 cm.

rôzne kvetenstvo

Aké podmienky kvetina vyžaduje

Pestovanie Ixie spôsobuje určité ťažkosti, pretože nie je prispôsobené rastu v našich regiónoch.

Osvetlenie, vlhkosť

Odporúča sa vybrať si miesto na výsadbu a ďalší rast Ixie od vysokých stromov. Kultúra vyžaduje priame slnečné svetlo. Stagnujúca tekutina negatívne ovplyvňuje tvorbu ixie, preto by ste sa mali starať o drenáž.

Teplotný režim

Rastlinný materiál odumrie, keď teplota klesne na -2 ° C.Hľuzy Ixia neprežijú zimu, preto musia byť vykopané a presadené do črepníka na obdobie nepriaznivých podmienok a umiestnené do teplej miestnosti.

klíčiaci materiál

Vhodné zloženie pôdy

Pôda by mala byť úrodná s neutrálnou reakciou a dostatočným množstvom humusu. Ixia sa bude normálne vyvíjať v pôdnej zmesi obsahujúcej frakcie piesku, trávnika a rašeliny.

Susedstvo s inými kultúrami

Ixia by sa nemala umiestňovať vedľa vysokých stromov s mohutnou korunou a silným koreňovým systémom. Môže byť zasadený vedľa letničky, ako je Petúnia, Šalvia, Lobelia. Kultúra s kráľovnami a gladioly zakorenila najlepšie zo všetkých.

Ako pestovať vonku

Predtým, ako začnete s výsadbou, musíte si vopred preštudovať niekoľko dôležitých pravidiel.

kvety v záhrade

Optimálne načasovanie

V južných oblastiach sa cibuľky pestujú na jar aj na jeseň. Pri jesennej výsadbe by však otvory mali byť o 10 cm hlbšie ako obvykle. V oblastiach s miernym podnebím sa výsadba uskutočňuje výlučne v máji.

Spracovanie cibule a klíčenie pred výsadbou

Pre dlhé kvitnutia sa oplatí zvoliť dobrý výsadbový materiál. Žiarovky musia byť pevné a pevné, najmenej 3 roky staré. Pred výsadbou sa dezinfikujú namočením do nekoncentrovaného roztoku manganistanu draselného po dobu 15 až 20 minút, potom sa dobre umyjú čistou vodou. Potom sa musí pripravený materiál položiť na klíčenie a vložiť cibule blízko seba do nádoby s hrubým pieskom alebo pilinami. Zakryte fóliou navrchu a odošlite na teplý parapet. Vzduch každý deň po dobu 10 minút, zdvíhanie filmu.

Po 2 týždňoch vypučia žiarovky. Pokiaľ materiál nevyklíčil, nie je vhodný na výsadbu a musí sa vyhodiť.

spracovanie cibule

Technológia pristátia

Vykopte diery 6-8 cm vo vzdialenosti asi 10 cm, ak sú deťmi, a 20 cm, ak ide o dospelé žiarovky. Hľuzy pošlite do jám, posypte malým množstvom pôdy a tenkou vrstvou mulča. Nie je možné zalievať, až po 2 týždňoch navlhčite pôdu, keď prvé klíčky už klíčia.

Ako sa starať

Starostlivosť o rastliny je jednoduchá, ale poľnohospodárska technológia tejto kultúry má svoje vlastné vlastnosti. Dôležitými podmienkami klíčenia sú optimálna teplota, vysoká vlhkosť a jasné osvetlenie.

Top dressing a zalievanie

Ixia by sa nemala napojiť skôr, ako sa vytvoria prvé výhonky. Následne pravidelne a hojne navlhčujte pôdu, najmä v čase vzniku púčikov. Na vytvorenie vysokej vlhkosti sa odporúča sprejovať každý večer.

Po odkvitnutí zalievanie znížte na minimum.

tvorba púčikov

Kultúra potrebuje hnojenie minerálnymi hnojivami, ktoré sa striedajú s organickými látkami. Špeciálne hnojivá vyrobené pre túto exotickú rastlinu je možné zakúpiť v kvetinárstve.

prerezávanie

Starostlivosť o ixiu zabezpečuje správne prerezávanie vyblednutých kvetov, aby nové púčiky mali čas sa tvoriť.

Ixia starostlivosť

Choroby a škodcovia: liečba a preventívne liečby

Ixia je rezistentná rastlina a nemá potenciálne nebezpečné choroby a škodcov, ktoré môžu byť ovplyvnené, pretože kultúra má závideniahodnú imunitu. Zdravotné problémy sa môžu objaviť iba z mokrej pôdy. Ak je koreňový systém v stave chronického zamokrenia, spôsobuje stagnácia vlhkosti zhnitie koreňov. Prevencia je dodržiavanie harmonogramu zavlažovania.

Ako uchovávať žiarovky ixia do jari

Skladovanie žiaroviek v zime má svoje vlastné vlastnosti, ktoré treba venovať pozornosť.

Kedy kopať

Po odkvitnutí koncom júla opatrne vyberte žiarovku z pôdy.

vykopať cibuľu

Ako kopať a ukladať

Vyťažený materiál vysušte na dobre vetranom mieste, namočte ho do antibakteriálneho roztoku manganistanu draselného a pošlite ho späť na sušenie.Potom vložte žiarovky pripravené na prezimovanie do suchého boxu, ktorý by mal byť umiestnený na suchom a chladnom mieste.

Ak si chcete užiť kvitnutie av zime, vložte žiarovky do kvetináčov a položte ich na parapet.

Následné pristátie v zemi

Ďalšie pristátie závisí od klimatických podmienok a nelíši sa od vyššie uvedených dátumov pristátia.

príprava materiálov

rozmnožovanie

Rozmnožovanie Ixie sa uskutočňuje niekoľkými spôsobmi: deťmi a delením hrebeňov.

deti

Okolo materských hrádzí sa tvoria malé výrastky, ktoré sa nazývajú bábätká. Opatrne ich oddeľte a zakryte pripájacie body uhoľným práškom a pošlite ich do otvorov. Kvetenstvo sa vyskytuje v druhom alebo treťom roku.

vzhľad detí

Rozdelením žiarovky

Považuje sa za najoptimálnejšiu možnosť chovu. Ak to chcete urobiť, nakrájajte jednu cibuľu na kúsky, ale iba tak, aby každá z nich mala púčiky, dobre alebo aspoň jednu, ako aj korene. Sadenicu posypte drevným popolom pri reze a zasadte do pôdy. Tento rok sa vytvorí a rozkvitne správne rozdelená žiarovka.

Exotická a nezvyčajná Ixia sa dá ľahko pestovať vo vašej vlastnej záhrade, hoci kultúra nie je prispôsobená na rast v našom regióne. S výhradou všetkých podmienok výsadby a starostlivosti môžete dosiahnuť požadovaný výsledok, vyzdobiť záhradu a jednoducho rozveseliť.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica